
Naujausios
SKAITYTOJAI KLAUSIA
Kaip nepaklysti miške?
Grybų sezonas — pačiame įkarštyje. Kad smagus ir naudingas pasivaikščiojimas miške nevirstų sunkiu išbandymu, ieškant pamesto kelio ar takelio, šiauliečio orientacininko Svajūno Ambrazo pasiteiravome, kaip nepaklysti miške.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Atskaitos taškas
„Visos priemonės bus neveiksmingos, jei neturėsite atskaitos taško. Miške tai paprastai yra vieta, kurioje paliekate automobilį, pagrindinis kelias, kuriuo atėjote arba atvažiavote iki miško. Atskaitos tašku galima rinktis ir artimiausią miško proskynų susikirtimo vietoje pastatytą stulpą su numeriu. Į mišką eiti reikia pasiruošus, juk prieš važiuodami automobiliu į jo baką prisipilame degalų“, — sakė sportininkas.
GPS įrenginys
Ši navigacijos technologija — brangus, bet dabar populiarus ir naudingas pagalbininkas norintiems sėkmingai išeiti iš miško. Pakanka įrenginyje pažymėti vietą, kurioje paliktas automobilis, ir galima ramiai vaikščioti mišku bet kuria kryptimi. Vėliau įrenginys parodys trumpiausią kelią iki pažymėtos vietos. „Tačiau GPS įrenginys turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų: jo baterijos neretai greitai išsikrauna, be to, miške gali pasitaikyti vietų, kur GPS ryšys neveiks“, — sakė pašnekovas.
Kompasas
Orientacininko žodžiais, šis prietaisas — seniausias ir patikimiausias pagalbininkas nepaklysti nepažįstamoje vietovėje. Tereikia įsidėmėti kryptį, kuria einama nuo miške palikto automobilio ar pagrindinio kelio.
Kalbėdamas apie kryptį, orientacininkas šypteli, kad omenyje turi ne kairę ar dešinę, o pasaulio šalis: „Jei nuo atskaitos taško einate į šiaurę, logiška, kad grįžti turėsite, eidami pietų kryptimi“.
Laikrodis
„Jei po ranka neturite kompaso, prisiminkite jo ciferblatą, kuriame 0 arba 360 laipsnių žymi šiaurę, 180 — pietus, 90 laipsnių atitinkamai — rytus, 270 — vakarus. Tuomet pažvelkite į laikrodį ir jo rodomą laiką padauginkite iš 15 (žinoma, įmanoma ir paklaida, atsižvelgiant į tai, kad kaitaliojame laiką — valandą pirmyn ir atgal).
Pavyzdžiui, 12 valandų padauginkite iš 15, gausite 180. 180 laipsnių, kaip minėjau, žymi pietų kryptį. Taigi, į pietus reikia eiti valandinės laikrodžio rodyklės kryptimi apie 12 valandą, nepamirštant paklaidos ir žinant, kad Lietuvoje saulė tiksliai pietuose būna apie 13 valandą„, — aiškino Svajūnas.
Stulpai
Beveik visi Lietuvos miškai proskynų suskirstyti kvartalais, o proskynų susikirtimo vietose, maždaug kas pusę kilometro, kas kilometrą pastatyti numeruoti stulpai. Paprastai stulpų numeracija didėjančia tvarka eina iš pietų į šiaurę ir iš rytų į vakarus, o kiekvieno stulpo priešingose pusėse surašyti skirtingi skaičiai, leidžiantys susiorientuoti, į kurią pusę einant jie didėja (pavyzdžiui, vienoje pusėje — „100“, kitoje — “99“). Tad sportininko žodžiais, grybautojams belieka įsidėmėti artimiausio jų paliktam automobiliui ar pagrindiniam keliui stulpo numerį ir vėliau pagal kitus jį susirasti.
Saulė ir medžiai
Pagal medžius sužinoti pasaulio šalis (šiaurėje ant medžių kamienų turi būti daugiau samanų) miške beveik neįmanoma, nebent rasite atviroje vietoje augantį medį. Miško vietose, kur šalia auga daug medžių, ypač, jei šie dar auga kalvotoje vietovėje, pagal jų kamienus nustatyti pasaulio šalių neįmanoma. Saulė, atvirkščiai, paklydusiems — gera pagalbininkė. Pakanka žinoti bent apytikslį laiką ir įsidėmėti, kad pietuose ji Lietuvoje būna apie 13 valandą.
KOMPASAS: Šis prietaisas — seniausias ir patikimiausias pagalbininkas nenorintiems paklysti miške, tereikia atsiminti pasaulio šalį, iš kurios įėjote į mišką.
Šiaulietis orientacininkas Svajūnas Ambrazas neabejoja: „Tėvai didžiuosiuose prekybos centruose pasako vaikams įsidėmėti, kur įsikūrusi “Informacija“, kad vėliau čia galėtų rasti paklydėlius. Taip ir miške reikia atskaitos taško: reikia žinoti, ko ieškoti, jei pasiklysite“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.