
Naujausios
Kalendoriaus beieškant
Metams einant į pabaigą lyg iš gausybės rago pasipila kalendoriai: pakabinami, pastatomi, plėšomais lapeliais su gausybe naudingų patarimų, kalendoriai-magnetukai, darbo kalendoriai, kulinariniai, sodo ir daržo kalendoriai ir t. t. Tik įprastų stalo kalendorių skaitytojai sako ieškantys su žiburiu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
„Deficitinė“ prekė?
Šiaulietė Zinaida „Šiaulių kraštui“ skundėsi, kad neranda stalo kalendoriaus: su verčiamais lapeliais, dedamo į specialų stovelį, kokius dažniausiai biuruose naudoja. Moteris pasakojo, kad ir pernai susidūrė su šia problema. Tada maniusi, kad per vėlai susizgribo ieškoti, buvusi gruodžio pabaiga, todėl šiemet paieškų ėmėsi anksčiau. Tik rezultatas tas pats.
Norėdami išsiaiškinti, ar tikrai taip sudėtinga rasti stalo kalendorių, užėjome į keletą knygynų, patikrinome prekybos centrų lentynas. Nė viename didžiajame prekybos centre stalo kalendorių neradome. Knygynuose jų taip pat nesimatė.
„Turėjome. Pardavėme. Gal atveš“, – sakė viename knygyne.
Gamina pagal užsakymus
Ne lengviau sekėsi ieškoti ir stalinių kalendorių gamintojų. Paskambinus į vieną Kauno spaustuvę, kurios tinklalapyje radome stalinių kalendorių pavyzdžių, išgirdome, kad jų šiemet kol kas negamina. Nebent gautų specialų užsakymą.
Kitos bendrovės pardavimų skyriaus vadybininkė sakė, kad kalendoriai spausdinami pagal įmonių užsakymus – keturioms stambioms ir 20 smulkesnių. Per metus pagamina apie 100 tūkstančių egzempliorių.
Populiariausi – plėšomais lapeliais
Šiaulių „Žiburio“ knygyno vadovė Irma Šambarienė tikino, kad šiemet su staliniais kalendoriais problemų neturėtų kilti. Dažniausiai juos perka įmonės.
„Jei vienais metais stalinių kalendorių išleidžia ne viena leidykla, ir rinka būna perpildyta, tai kitais metais leidyklos jau bauginasi leisti“, – sakė I. Šambarienė.
Perkamiausi, taigi ir populiariausi, yra sieniniai kalendoriai su plėšomais lapeliais. Jų yra didelis pasirinkimas – sveikatos, kulinarijos, moters, sodininko, daržininko, gėlininko ir panašiai.
„Labai populiarūs sodininko kalendoriai-knygos. Gerai perkama ir naujovė – Beatos Šeimos kalendorius. Tokio formato, kaip anksčiau būdavo Moters kalendorius, dabar neturime, tačiau yra sieninių plėšomų kalendorių, skirtų moterims“, – pasakojo I. Šambarienė.
Retesni (leidžiami nedideliu tiražu) yra brangūs kultūriniai sieniniai atverčiami kalendoriai, pristatantys architektūros paveldą, įžymius šalies žmones, Lietuvos kraštovaizdį, tautinius kostiumus ir pan. Šiemet tokio kultūrinio kalendoriaus knygynas dar negavo, tačiau vadovė neabejoja, kad jų bus.
Kalendoriai tapo vienpusiški
„Kalendorius – reikalingas daiktas. Stalo kalendorius darbe nepamainomas kaip užrašų knygutė“, – apie kalendorių reikalingumą sakė kraštotyrininkė, Kuršėnų kalendorių muziejaus įkūrėja ir buvusi vadovė Sigita Lukienė.
Kraštotyrininkė pasigenda visapusiškesnių kalendorių, kuriuose būtų rašoma įvairiomis temomis, ne vien sodo, daržo ar sveikatos.
„Dabar jeigu nusipirkai kalendorių, tai nuo sausio iki gruodžio skaitysi tik apie sveikatą arba daržą. Sveikatos kalendorių iš viso neskaitau. Kiekvieną ligą sau pritaikau“, – juokavo S. Lukienė.
Kalendorių muziejaus įkūrėja dalyvauja renkant geriausią šalies metų kalendorių ir sako pasigendanti leidinių kultūros tema.
„Tokie reikalauja daugiau investicijų ir darbo. Neišeina nukopijuoti nuo ankstesnių metų“, – sakė kraštotyrininkė.
Pasak S. Lukienės, šalyje išleidžiama gerų ir įdomių kalendorių, tačiau dėl mažo tiražo ar kitų priežasčių ne visi pasiekia Šiaulius.
Kai dirbo muziejaus vadove, S. Lukienė prisimena, gyventojai pasibaigus metams tempdavo į muziejų kalendorius. Pagal tai, ką atneša žmonės, galima spręsti, kokie kalendoriai populiarūs, o kurie nueina užmarštin. Prieš penkerius metus mažai beatnešdavo šeimos ir panašių kalendorių-knygų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KALENDORIUS: Paprasto stalinio kalendoriaus paieškos gali užtrukti.
Redakcijos nuotr.
STYGIUS: „Žiburio“ knygyno direktorė Irma Šambarienė sako, kad dažniausiai dar metų pabaigoje ar kitų pradžioje pristinga stalinių kalendorių.
TEMATIKA: Kraštotyrininkė, Kuršėnų kalendorių muziejaus įkūrėja ir buvusi vadovė Sigita Lukienė knygų lentynose pasigenda visapusiškesnių kalendorių, kuriuose būtų rašoma ne vien sveikatos ar sodininkystės temomis.