Koks dramblys trypia koaliciją

Koks dramblys trypia koaliciją

Ko­men­ta­ras

Koks dramb­lys try­pia koa­li­ci­ją

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Šiau­lių po­li­ti­kai dūz­gia – bus ar nebus nau­ja val­džios koa­li­ci­ja. Prask­lei­džia­mi už­ku­li­siai ži­niask­lai­dai, o so­cia­li­niuo­se tink­luo­se vyks­ta ko­men­ta­rų se­ria­lai. Pu­čia­si bur­bu­las, ar įvyks per­vers­mas?

Po pu­sant­rų me­tų val­dy­mo me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas aiš­ki­na, jog koa­li­ci­jo­je su­si­da­rė „pir­myn ar at­gal“ si­tua­ci­ja. Išp­la­ti­no pra­ne­ši­mą apie po­li­ti­nę si­tua­ci­ją, kvies­da­mas „lik­ti tie­sos ir prin­ci­pų ke­ly­je“. Kas ren­gia­si iš jo iš­kryp­ti, neį­var­di­jo.

Šiau­lių li­be­ra­lų ly­de­rė Gied­rė  Men­do­za Her­re­ra, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, tei­gia, jog „neį­ma­no­ma ig­no­ruo­ti to, kas vyks­ta“. Jos žo­džiais, „tai bū­tų tas pa­ts, kas ne­ma­ty­ti dramb­lio kam­ba­ry­je“.

„Šiau­lių kraš­tui“ me­ras yra aiš­ki­nęs, jog bruz­da par­ti­ja, esą suin­te­re­suo­ta, kad bū­tų už­spaus­ti ne­pa­lan­kūs au­di­to, at­lik­to plau­ki­mo mo­kyk­lo­je „Del­fi­nas“, re­zul­ta­tai. Ko­kia par­ti­ja, at­si­sa­kė įvar­dy­ti.

Ša­lies ži­nias­klai­do­je pa­si­ro­dė ver­si­ja, jog Šiau­lius val­dan­čios koa­li­ci­jos pa­ma­tai ai­žė­ja dėl vie­no vie­šo­jo dar­bų pir­ki­mo. Jo ga­lai su­ves­ti su li­be­ra­lais. Vie­nin­te­lis ran­go­vas ja­me da­ly­va­vo ir lai­mė­jo, o tas ran­go­vas – li­be­ra­las. Su­tar­tį pa­si­ra­šė me­ro žmo­gus – di­rek­to­rius, bet pro­jek­tus Sa­vi­val­dy­bė­je ku­ruo­ja li­be­ra­lė pa­va­duo­to­ja.

Tai koks dramb­lys try­pia Sa­vi­val­dy­bė­je?

Opo­zi­ci­ja ne­sle­pia sie­kian­ti su­da­ry­ti nau­ją dau­gu­mą Ta­ry­bo­je. Ti­ki­si per­vi­lio­ti į sa­vo pu­sę val­dan­čiuo­sius li­be­ra­lus ir kon­ser­va­to­rius. Pa­si­seks – me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas ir jo se­kė­jai liks ma­žu­mo­je.

Pers­va­ra tarp koa­li­ci­jos ir opo­zi­ci­jos da­bar men­ka – vos dvie­jų bal­sų rei­kia nau­jai dau­gu­mai su­da­ry­ti.

Prie­lai­dos tam su­si­da­rė po Sei­mo rin­ki­mų. Aist­rų smai­ga­ly­je yra at­si­dū­rę du Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos at­sto­vai, pra­dė­sian­tys dirb­ti Ta­ry­bo­je.

Jei­gu pa­suks link me­ro se­kė­jų – iš­liks val­dan­čio­ji dau­gu­ma. Jei­gu va­do­vau­sis par­ti­ne lo­gi­ka – tu­rė­tų su­da­ry­ti kaip Sei­me vie­ną ko­man­dą su opo­zi­ci­ne V. Si­mu­lik vi­suo­me­ni­nio ju­dė­ji­mo „Už Šiau­lius“ frak­ci­ja.

Bet abu nau­jo­kai yra ne­par­ti­niai, ar pa­klus par­ti­nei dis­cip­li­nai, neaiš­ku.

Par­ti­jos, jei­gu yra įsi­ti­ki­nu­sios, kad rei­kia po­ky­čių, ne į nau­jo­kus tu­ri dai­ry­tis. Tai ne­tgi ne­są­ži­nin­ga, nes tie dar nė ko­jų nė­ra ap­ši­lę.

Pir­miau­sia val­dan­čio­sios par­ti­jos pa­čios tu­rė­tų ap­si­spręs­ti, ar ga­li to­liau su­si­tai­ky­ti su lė­tais tem­pais Sa­vi­val­dy­bė­je ir jų įvar­di­ja­ma „me­ro aro­gan­ci­ja“.

Opo­zi­ci­jai na­tū­ra­lu kel­ti gal­vas ir lip­ti val­dan­tie­siems ant kul­nų.

Abie­jo­se sto­vyk­lo­se da­bar tik ti­ki­na­ma, jog Sa­vi­val­dy­bė­je dar­bų tem­pai lė­ti, o me­ro va­do­va­vi­mo me­to­dai ne­tin­ka­mi. Dia­lo­go ne­ve­dan­tis, ki­to­kias nuo­mo­nes ig­no­ruo­jan­tis.

A. Vi­soc­kas, ne­pras­tum­da­mas Ta­ry­bo­je sa­vo in­ici­juo­tų spren­di­mų, vie­šo­je erd­vė­je opo­nen­tus yra ap­šau­kęs „ko­mu­nis­tais“. Ar­ti­mus sau po­li­ti­kus įvar­di­ja „są­ži­ne“, tik jų ran­da ne­daug.

Ki­ta ver­tus, jaus­da­mas, kad svy­ruo­ja koa­li­ci­jos pa­ma­tai, ape­liuo­ja į „mo­ra­li­nį pa­lai­ky­mą“, pa­si­ry­ži­mą „neiš­duo­ti idea­lų ir to­liau ves­ti mies­tą pro­gre­so ke­liu“.

Po kiek­vie­nų rin­ki­mų ti­ki­mės to pro­gre­so. Bet pa­tir­tis to­kia, kad val­džią for­muo­ja pa­tys po­li­ti­kai. Jų sim­pa­ti­jos ir an­ti­pa­ti­jos, o ne rin­kė­jo bal­sas le­mia koa­li­ci­jas ir veik­lą.

Nė­ra tra­di­ci­jos dek­la­ruo­ti, jog val­džio­je at­sto­vaus ir tiems rin­kė­jams, ku­rie jų ne­pa­lai­kė. Vos iš­ko­pus į val­džios olim­pą už­val­do vi­sa­ži­nys­tė, kas ge­riau­siai at­sto­vau­ja rin­kė­jų in­te­re­sams.

Po­li­ti­kams, prieš ig­no­ruo­jant opo­nen­tus, ver­tė­tų daž­niau pri­si­min­ti, kiek rin­kė­jų už juos ap­skri­tai bal­sa­vo.

Už A. Vi­soc­ką, pa­vyz­džiui, ant­ra­ja­me tu­re, kai jo kan­di­da­tū­rą pa­lai­kė ko­ne vi­sos par­ti­jos, bal­sa­vo 18 tūks­tan­čių. Jie su­da­ro tik 20 pro­cen­tų mies­tie­čių, tu­rin­čių bal­sa­vi­mo tei­sę. 70 pro­cen­tų šiau­lie­čių iš vi­so nė­jo rink­ti me­ro.

Už val­džią su­for­ma­vu­sias par­ti­jas bal­sa­vo iš vi­so 14,6 tūks­tan­čio rin­kė­jų, o už li­ku­sias opo­zi­ci­jo­je – 17 tūks­tan­čių rin­kė­jų.

Es­mi­nis klau­si­mas – ko­dėl iš nau­jo var­žo­ma­si dėl val­džios? Dėl įta­kos zo­nų per­da­li­ji­mo, kai į mies­tą su UR­BAN pro­jek­tais plūs­te­lės di­de­li eu­ro­pi­niai pi­ni­gai? Ar maiš­tas ky­la dėl to, kad pu­sant­rų me­tų po rin­ki­mų praė­jus vis dar tik mo­ko­ma­si, kaip val­dy­ti mies­tą?