KOMENTARAS

KOMENTARAS

Lūkesčių revizija

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Atia, programos

Naujosios valdžios sudarytame krizės įveikimo plane vienas iš pirmųjų punktų skirtas pedagogų, socialinių, kultūros, meno, mokslo darbuotojų ir dėstytojų atlyginimams. Trumpai tariant, planas numato nedidinti atlyginimų šių kategorijų darbuotojams tiek, kiek buvo įsipareigojusi nueinančioji valdžia.

Po pedagogų streikų ir kitų protesto akcijų Gedimino Kirkilo Vyriausybė buvo priversta parengti ilgalaikę pedagogų darbo užmokesčio didinimo programą, kurioje konkrečiai numatoma, kiek procentų ir kas kiek laiko bus keliami pedagogų atlyginimai. Panaši programa parengta ir dėl kultūros, mokslo, socialinių ir kitų profesijų darbuotojų atlyginimų didinimo.

Tačiau naujoji šalies valdžia senosios pažadus pradėjo revizuoti.

Pedagogų darbo užmokesčiui padidinti bus skirta ne pagal programą numatytas 1 milijardas 91 milijonas litų, bet 861 milijonas. Finansavimas sumažintas 230 milijonų litų. Atitinkamai planuojama sulėtinti programoje numatytą pedagogų darbo užmokesčio augimo tempą. Kitų kategorijų darbuotojų atlyginimus antikriziniame plane numatoma didinti mažesniu procentu, bet nenurodoma, kokiu.

Ministerija — kaip strutis

Švietimo ir mokslo ministerija tarsi nepastebi besiniaukiančio dangaus ir vis dar nagrinėja pagal nueinančios valdžios programą parengtus algų didinimo variantus.

Dar kartą didinti pedagogų atlyginimus 10 procentų ilgalaikė programa numatė nuo naujųjų metų, dar kartą 20 procentų — nuo kito rugsėjo pirmosios.

Ministerijoje svarstoma, ar algas kelti po 10 procentų visiems pedagogams, ar diferencijuoti — jauniems mokytojams apie 12 procentų, turintiems stažą ir kvalifikacijos kategorijas — 8 procentais. Trečias pasiūlymas — padidinti algas visiems vienoda pinigų suma.

Profsąjungos vėl ant kojų

Švietimo darbuotojų profsąjungos jau sunerimusios. Rasa Jasmontienė, Šiaulių švietimo darbuotojų profsąjungų susivienijimo pirmininkė, sakė, kad profsąjungos įvairiais būdais sieks, kad ilgalaikė programa būtų vykdoma. Profsąjungų atstovus nuvylė būsimųjų valdžios vyrų nesiorientavimas švietimo srityje, nerišlūs pažadai ir aimanos apie baisią situaciją šalyje. Jokio sprendimo nepriimta, kitas susitikimas numatytas, kai bus suformuota naujoji Vyriausybė.

Neterminuotam streikui pradėjo rengtis aukštųjų mokyklų dėstytojai. Kadangi streiko organizavimo procedūros ilgai užtrunka, streikas gali įvykti žiemą.