
Naujausios
GATVĖS POKALBIAI
Laikrodis ar mobilusis telefonas?
Šiais laikais nebūtina ant riešo segėti laikrodį: žvilgtelėjai į mobilųjį telefoną arba kompiuterio monitorių — ir žinai, kiek valandų. Buities prietaisuose taip pat apstu laiko skaičiavimo mechanizmų. Ar gali būti, kad rankiniai laikrodžiai tampa atgyvena?
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Šiauliečiui Svajūnui — 21-eri. Laikrodžio nenešioja gal kokie šešeri metai. „Kaip ir nereikalingas man, kai reikia, į “mobiliaką“ pasižiūriu,“ — išsitraukia iš kišenės mobilųjį telefoną.
Vieną paprastą laikrodį už tris litus Svajūnas turėjo vaikystėje. Pats laikrodžio nepirktų, bet visai apsidžiaugtų, jeigu kas nors padovanotų. „Šiaip laikrodis gražu, gali būti aksesuaras, bet pats laikrodžio tikrai nepirkčiau“.
PAKAITALAS: Kai prireikia tiksliai susižinoti laiką, Svajūnas žvilgteli į mobilųjį telefoną.
„Man laikrodis visada reikalingas, nes mobiliojo telefono neturiu“, — šiaulietė Danutė Tijūnaitienė neįsivaizduoja, kaip galėtų gyventi be rankinio laikrodžio. Per savo gyvenimą turėjo gal šešis.
Pirmąjį laikrodį nusipirko iš pirmosios algos. Rusišką, „Zvezda“ markės. O brangiausias — sūnaus dovanotas penkiasdešimties metų jubiliejaus proga, kurį ir dabar nešioja. Plona, dailia rankenėle, bet labai patvarus, nes eina nesustodamas jau penkiolika metų. Bet šiandien, kaip tyčia, neužsisegė.
Danutės namuose yra keturi sieniniai laikrodžiai — ir virtuvėje, ir svetainėje, ir prie lovos. Beje, išėjusi į miestą, visada pasigenda kažkada prie buvusios universalinės parduotuvės šalia centrinio turgaus daug metų kabojusio laikrodžio.
Moteriai ypač patinka senoviški sieniniai ir pastatomi laikrodžiai.
POREIKIS: Šiaulietė Danutė Tijūnaitienė neįsivaizduoja, kaip galėtų gyventi be laikrodžio.
Šiaulietis Albinas Tamutis — laikrodininkas. Laikrodžius taiso per keturiasdešimt metų.
„Laikrodžiai yra, buvo ir bus madingi, — sako laikrodininkas. — Daug kartų girdėjau, kaip moterys ir merginos sako: koks vyras, jeigu laikrodžio neturi? Pasižiūrėkit, kokius vienas už kitą puikesnius laikrodžius Seimo nariai nešioja. O mobilusis negali atstoti laikrodžio. Mobilusis yra skirtas pasišnekėti.“
Ar atėję pas ką nors į namus, atkreipėte dėmesį į sieninį laikrodį, klausia A. Tamutis ir atsako: „Žinoma, atkreipėte, nes laikrodis yra namų puošmena. Ir ne tik puošmena: laikrodžio nėra — nėra kambaryje gyvybės. Ypač tai aktualu vienišiems žmonėms, o dar geriau kad laikrodis muštų valandas.“
Jo nuomone, iš to, ar žmogui reikia laikrodžio, galima spręsti apie jo charakterį. Jeigu žmogus yra atsakingas, punktualus, jis bet kada norės žinoti laiką. O jeigu žmogus yra nepunktualus, tada pasiteisins: oi, pavėlavau, laikrodžio neturėjau.
Laikrodininkas sako, kad dabar madingi dideli, masyvūs laikrodžiai. Kadangi moterys vyriškėja, jos irgi daugiausiai renkasi didelius laikrodžius.
PAGARBA: Laikrodininkas Albinas Tamutis sako, kad laikrodis yra vertas pagarbos: „Tai — ne traktorius, su juo turi elgtis švelniai“.
Kelmiškis Justas Valmontas nuolat nešioja rankinį laikrodį. Paskutinį laikrodį Justas pirko Ispanijoje. Jo nuomone, mieste turėtų būti daugiau laikrodžių: papuoštų miestą, ir žmonėms būtų patogu — užmetei akį, ir žinai laiką.
LAIKRODIS: Justas Valmontas savo laikrodį pirko Ispanijoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
P.S.
Mechaninis laikrodis
Mechaninis laikrodis pirmą kartą buvo pagamintas XIII amžiaus pabaigoje. Tada tokie laikrodžiai buvo naudojami viešose vietose ir bažnyčiose, kad galėtų juos matyti daug žmonių. Kišeniniai ir rankiniai laikrodžiai buvo pagaminti tik XVI amžiuje. Fabrikuose mechaniniai laikrodžiai buvo pradėti gaminti tik XX amžiuje.
Laikrodžių rūšys
Rankiniai laikrodžiai — ant rankos riešo dirželiu ar metaline apyranke segami laikrodžiai; nardytojų laikrodžiai -- hermetiški rankiniai laikrodžiai, kurie veikia ir po vandeniu; kišeniniai laikrodžiai -- kišenėje nešiojami laikrodžiai, dažniausiai su grandinėle ir dangteliu; laikrodžiai pakabukai, dažniausiai pritvirtinti prie grandinėlės; staliniai laikrodžiai; žadintuvai; židinio laikrodžiai; sieniniai laikrodžiai; bokšto laikrodžiai: pastatuose, bokštuose įrengiami laikrodžiai, taip įrengti, kad ciferblatas matytųsi iš toli.