Sfinkso vikšras sukėlė sąmyšį

Sfinkso vikšras sukėlė sąmyšį

Sfinkso vikšras sukėlė sąmyšį

Šiaulietė Akvilina Domžienė pranešė apie darže aptiktus keistus šliaužiojančius padarus. Tokius baisus ji matanti pirmą kartą. Pradėjus domėtis, ar tai ne kokie daržų siaubiūnai, išsiaiškinome: tai yra gražaus drugelio — pievinio sfinsko vikšras.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Nugraužė gėles

Rėkyvoje gyvenanti A. Domžienė trečiadienį prie šiltnamio pamatė nudraskytus gėlių žiedus. Moteris pamanė, kad tai — neklaužadų vaikų darbas.

„Kitą dieną nuėjau palieti šiltnamio. Kaimynų berniukas ir sako: “Teta, pažiūrėkite, kokie “vaikai“ jūsų gėles nudraskė“. Žiūriu — šliaužioja trys kirmelės. Baisu pasidarė. Galvos kaip gyvatės, nosis — kaip krokodilo, akys didžiulės, patys piršto storumo“, — pasakojo rėkyviškė.

Vietiniai specialistai kraipė galvas

Dienraščio fotografas nematytus keistuolius ne tik nufotografavo, bet ir parvežė į redakciją. Į plastikinį kibirėlį jiems įdėjo keletą lapų. Pradėjome aiškintis, ką čia turime.

Šiaulių regioninio augalų apsaugos ir karantino punkto keturios darbuotojos sukišo galvas prie kibirėlio. Vienai trys keistuoliai atrodė gražūs, kitoms — nelabai patrauklūs. Tačiau kokį radinį apžiūrinėja, nė viena nežinojo. Tik viena spėjo: čia ne kirmėlė — vikšras. Norint išsiaiškinti, kas čia yra, pasiūlė vikšrus perduoti Nacionalinei laboratorijai.

Nuvažiavome ir į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šiaulių biurą.

„Turiu sodą, daržą, bet tokių baisių nesu mačiusi“, — nusipurtė biuro darbuotoja Vitalija. — Mūsų vedėjas apie ligas ir kenkėjus viską žino, tačiau jis išvykęs“.

Nieko nesužinojome ir Šiaulių botanikos sode — moterys traukė pečiais.

Specialistas barė

Liko vienintelė išeitis — skambinti į Valstybinę augalų karantino tarnybą. Čia pasiūlė specialisto ieškoti Fitosanitarinių tyrimų laboratorijoje.

Vyriausiajam specialistui Henrikui Ostrauskui persiuntėme nuotraukas. Fotografas siunčiamas nuotraukas pavadino „kirminai“.

„Gerb. Angele, smarkiai suklydote, ne kirminai, o gana dažno, gražaus drugio — pievinio sfinkso (Deilephila elpenor) vikšrai. Jie minta lipikais ir ožrožėmis. Su linkėjimais būti dėmesingesnei“, — atsakymą atsiuntė H. Ostrauskas.

Specialistas manė, kad mes patys turėtume žinoti tokius dalykus.

„Čia taip elementaru, kad aš nežinau...“ , — neišmanymu stebėjosi H. Ostrauskas. Mintyse pasiguodžiau, kad aš ne vienintelė drugių neišmanėlė — juk nežinojo ir augalų specialistai, botanikai.

„Biologui jie niekada neatrodys atgrasūs. Žmonės tegul neišsigąsta, tai ne kenkėjai. Iš vikšro pirmiausiai bus ne drugelis, o lėliukė. Ji kartais gali ir žiemoti, tai gali būti, kad išsiris kitais metais. O gali būti, kad šį rudenį jau ir skraidys“, — sakė H. Ostrauskas.

Lietuvoje sfinksų yra 18 rūšių (liepinis, akiniuotasis, tropinis, amūrinis ir t.t.), o pasaulyje — 1200 rūšių. Jie yra stiprūs drugiai ir kai kurios sfinksų rūšys atskrenda iš Afrikos, Azijos.

VIKŠRAS: Į mažą krokodiliuką panašus gyvis daugeliui jį mačiusių žmonių buvo negražus.

SFINKSAS: Pievinis sfinksas yra nepaprastai ryškių spalvų didelis drugys.

GYVIS: Taip atrodė iš daržo parsivežti neaiškios kilmės šliaužiojantys padarai.

GĖLĖS: Akvilina Domžienė rodo šliužų nuėstas gėles.

LAISVĖ: Pievinio sfinkso vikšrai saugiai paleisti į gamtą.

Jono TAMULIO ir Giedriaus BARANAUSKO nuotr.