
Naujausios
KOMENTARAS
Spust, ir mūsų nėra
Loreta KLICNER
Išsitrinti iš nuolatinių Lietuvos gyventojų sąrašo galima vieno mygtuko spustelėjimu. Tą patyrė kiekvienas emigrantas, turėjęs „išsideklaruoti“. Spust, ir tavęs nėra. Nutrūksta tavo ryšys su valstybės PSD mokesčiu. Ir niekas tavęs nebando stabdyti ar perkalbėti.
Nežinia, gal to imsis kažkokios emigracijos tarnybos ir departamentai, apie kuriuos prieš rinkimus kalba kandidatai į Seimą? Visi jie bado į emigracijos skaičius ir žada arba stabdyti emigraciją, arba grąžinti emigrantus namo.
Bet ką tikisi grąžinti? Užsienio universitetų studentus, kurie po studijų turi profesinių ambicijų dirbti pasaulinėse korporacijose, ar „pagyvenusius“ jaunuolius, kurie paėmė paskolas namams užsienyje, ten augina vaikus? O gal privilios tėvus, kurie emigravo prižiūrėti anūkų arba užsidirbti britišką, švedišką ar norvegišką pensiją? Ar sieks grąžinti tuos, kuriems samdo lietuvius vertėjus, kad susikalbėtų teismuose ir kalėjimuose?
Politiniai desantininkai prieš rinkimus skraidė į Londoną, didžiausią lietuvių miestą. Kandidatai į Seimą, partijų lyderiai susitiko su grupele ten gyvenančių tautiečių. Ne vieną emigrantą įkvėpė pažadai apie dvigubą pilietybę. Tokią „dovaną“ gali išsaugoti Prezidentė už ypatingus nuopelnus valstybei. Bet jeigu nesi kaip dviratininkė D. Žiliūtė, nuopelnais nepasigirsi. Išbrauks iš sąrašo kaip Ž. Ilgauską ir liksi pas D. Trump'ą. Pilietybės netekimas pas mus primena Baudžiamojo Kodekso sankciją – bausmė tiems, kurie išvažiavo. Tokioje aplinkoje veidmainiška kalbėti apie emigrantų sugrąžinimą.
Šiandien reikia stverti už rankos tuos, kurie valstybėje dar likę, bet tuoj krausis lagaminus.
Lietuvoje 65 metų ir vyresnių žmonių yra 19 procentų – 548,5 tūkstančio iš maždaug 2,8 milijono gyventojų. Jaunimo nuo 14 iki 29 metų yra panašiai – 581, 2 tūkstančio. Ar ne jie šiandien turėtų dominuoti valstybės ateities vizijose ir partijų programose?
Jeigu pernai į užsienį emigravo 44 533 tautiečiai, tai daugiausiai tarp jų buvo būtent 20–24 metų žmonių: šalį paliko 8 595 tokio amžiaus jaunuoliai. Antri pagal emigracijos dydį 25–29 metų žmonės – jų emigravo 7 634. Treti 35–34 metų (5 747), po jų – 35–39 metų (4 478). Vadinasi, kuo jaunesni, tuo labiau išvažiuoja svetur.
Emigruoja valstybę galintys kurti žmonės. Jiems nepasiūlysi gyvenimo su kančia ir viltimi, kad kažkada sukursime lietuvišką rojų. Jį reikėjo pasiūlyti jau vakar.
Jaunimas mato (ir ne tik „Facebook’e"), kaip studijuoja, gyvena jų bendraamžiai visame pasaulyje, todėl neapgausi. Valstybė, nustūmusi savo piliečius į paraštes, vieną dieną jų ten neberas.
Didinti keliais eurais pensijas kol kas dar lengviau negu sukurti šiuolaikinę švietimo sistemą, išguiti netoleranciją kitokiems ir išjudinti pelkėjantį mąstymą. Tiesiog reikia „padauginti“ laimingų žmonių.
O į Lietuvą žmonės grįžta ir dabar. Ne dėl valdžios sprendimų. Sugrąžina namų, artimųjų, draugų ilgesys, pačių sukurtas verslas ar nepagyrūniškas, bet nuoširdus patriotizmas – kad vaikai augtų su lietuvių kalba.
Gal politikams reikėtų emigruoti ne į Seimą, o į vištų fermą, kad išgirstų, pamatytų „paprastus“, „orius“ žmones, nupeštų vieną kitą vištą ir suprastų, ką reiškia valstybė, „kurioje norisi gyventi“?