
Naujausios
Tik žmonės juodais drabužiais užtikrins tvarką?
Feliksas GRUNSKIS
Vaistų pasaulyje didelis sujudimas. Kelis kartus per metus peržiūrimi kompensuojamųjų vaistų sąrašai. Vieni vaistai pinga, kiti brangsta. Vieni ligoniai džiaugiasi, kiti dejuoja. Čia, matyt, pagal tą dėsnį: visiems juk neįtiksi.
Paskelbta, kad į vaistines bus pasiųsti slapti pirkėjai. Nėra aišku, kaip jie atrodys. Gal kokiais ligoniais apsimes? Gal tiesiog bus žmonės kaip žmonės, tik juodais drabužiais? Ar vienaip, ar kitaip, bet aišku, kad žiūrės, kas vienoje ar kitoje vaistinėje darosi. Pamatys, ar vaistininkas būtinai iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo siūlo pirkti pigiausią vaistą. Senokai yra tokia tvarka, bet jos buvo laikomasi ne visada. Dabar tvarka ims veikti!
Dar žmonėms juodais drabužiais neperžengus vaistinių slenksčio, vaistininkai pradėjo be receptų nepardavinėti receptinių vaistų. Anksčiau tik padejuodavome, kad pagal vaistų vartojimą lenkiame daugelį pasaulio valstybių. Skaičiuodavome, kad lietuviai saujomis valgo tabletes ir joms išleidžia milijonus. Dejavimais ir pastebėjimais reikalas ir pasibaigdavo. O dabar į namų vaistinėles ateina giedra. Nebegali pats pagal google ar kaimyno patarimą gydytis!
Žmonės supyko. Kaip nepyks?! Juk niekas nenori per anksti mirti! Tačiau receptiniam vaistui jau reikia recepto. Kažkas iš vaistininkų tokį piktą ligonį pasiuntė pas sveikatos apsaugos ministrą, kad jis receptą išrašytų. Tačiau ministras vaistų neišrašinėja. Liepia eiti pas šeimos gydytojus. O ten pusės mėnesio ar dar ilgesnės eilės.
Ponas ministras pasvarstė, jog būtų gerai, kad pas šeimos gydytoją žmogui nereikėtų eiti. Užtektų gydytojui paskambinti telefonu. Gydytojas žmogui, net jo nematydamas, tik iš kvėpavimo telefono ragelyje išrašytų elektroninį receptą. Saliamoniškas sumanymas. Iki šiol užtekdavo pasakyti vaistininkui, kad skauda galvą arba per didelis kraujospūdis, ir vaistą parduodavo. Dabar telefonu pasakysi tą patį šeimos gydytojui. Jis elektroninėje erdvėje duos komandą vaistininkui. Ir tvarka bus!
Tačiau matome: kuo norima įvesti daugiau tvarkos, tuo daugiau atsiranda netvarkos. Todėl ir tvarkos darytojui atėjo nušvitimas. Paskelbė: tegul pusę metų bus, kaip buvę. Kol kas vaistininkų už pažeidimus ant žirnių neklupdys. O po pusmečio: kad jau griebs, tai griebs! Todėl reikia bėgti pirkti vaistų atsargai? Gal. Juk nežinai nei dienos, nei valandos, ką valdžios žmonės sugalvos.
Pagalvoji: permainos sveikatos srityje galėtų įkvėpti pokyčius ir kitos mūsų gyvenimo srityse.
Pasvajokime. Į prekybos centrų maisto produktų skyrius, į visas maisto prekių krautuves ir kioskus irgi reikia pasisiųsti žmones juodais drabužiais. Juk maistui pinigų išleidžiame dar daugiau nei vaistams. Matome, kad išleidžiame ne visai protingai. Pamato žmogus kokią akciją ir nuperka dvi dešras už vienos kainą. O po kurio laiko dešrigalį išmeta. Todėl reikia uždrausti visas akcijas, kad žmonės nebūtų gundomi nuolaidomis.
Pirkėjams pirmiausia turėtų būti pasiūlytos ne pigiausios, kaip vaistinėse, o brangiausios maisto prekės. Žmogus, suvalgęs brangią dešrą, bus sveikesnis. Jeigu sveikesnis, vadinasi, neis pas šeimos gydytoją. Poliklinikoje sumažės eilės. Neis žmogus ir į vaistinę, nes po brangaus maisto neliks pinigų vaistams. Kadangi pirko brangią dešrą, todėl širdis neleis dešrigalio išmesti. Būsime sveiki kaip ridikai, taip turės mažiau rūpesčių sveikatos apsaugos ministras.
Eikime dar toliau. Juk yra pastebėjimas: žmogus per daug maisto nusiperka, kai į parduotuvę užeina alkanas. Todėl prie prekybos centrų ir kitų maisto krautuvių turėtų atsirasti valdiški maitinimo punktai. Juose žmogus turėtų už dyką gauti sumuštinį ar bandelę, vandens ar arbatos puodelį. Suvalgęs valdišką davinį, žmogus gautų talonėlį-leidimą. Tai būtų savotiškas receptas, kad žmogus nėra alkanas ir parduotuvėje jam galima parduoti maisto.
Viskas žaibais nevyks. Vėl teks kontrolei pasitelkti žmones juodais drabužiais. Ne vien iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Kiek gali vienas ministras plėšytis dėl visos Lietuvos žmonių sveikatos ir blaivybės?! Žemės ūkio ministerija su Maisto ir veterinarijos tarnyba turėtų organizuoti nemoką pirkėjų priešpirkiminį maitinimą. Žmonės juodais drabužiais iš Švietimo ir mokslo ministerijos turėtų budėti alkoholinių gėrimų skyriuose ir aiškinti apie alkoholio žalą žmogaus organizmui. Finansų ministerijos atstovai žmogui, besidairančiam pigesnio valgio, turėtų papasakoti apie infliaciją. Juk pinigai nuvertėja, tad neverta taupyti. Geriau šiandien pirkti brangų sūrį, nes rytoj jis jau gali būti neįperkamas. Kultūros ministerijos atstovai išeinantiesiems iš prekybos centro galėtų surengti valgymo manierų pamokėles. Kad žmonės viską darytų, kaip valdžia liepia – mažais kąsneliais valgį sukramtytų.
Galėtume iš istorijos šiukšlyno prikelti ir liaudies kontrolierius. Kodėl ne?! Daug ką galime sugalvoti! Juk kuo pilnesnis bus idėjų Lietuvai krepšelis, tuo bus geriau jos žmonėms. Gal Lietuva tikrai suklestės, jeigu žmonės juodais drabužiais gerai padirbės?