
Naujausios
SAVAITĖS DISKUSIJA
Ar pasitikite Lietuvos teisėsauga?
Šūviai Kaune ne tik sujaudino visuomenę, bet ir paskatino dar kartą padiskutuoti apie mūsų teisėsaugos ir teisėtvarkos padėtį. Žmonių pasitikėjimas šiomis institucijomis niekada nebuvo labai aukštas, o pastarieji įvykiai dar kartą privertė suabejoti teisėsaugininkų munduro švarumu.
Tradicinės vertybės šluote iššluotos
Savo pastebėjimais dalijasi Šiaulių universiteto profesorius Vincentas LAMANAUSKAS.
Teisingumas lygu kapitalas
— Man nė viena teisėsaugos ir teisėtvarkos grandis nekelia pasitikėjimo. Ir tai jokia naujiena, nes jos veikia selektyviai, atsirenka, kas turi pinigų, o kas jų neturi. Teisingumas dabar lygu kapitalas.
O ką daryti tam, kuris neturi pinigų? Yra trys galimybės: vogti ir pažeisti Dekalogą; nevogti ir jo nepažeisti, o trečioji — eiti į Seimą ir jame susikurti sau patogius įstatymus, viliantis, kad tauta to nesupras.
Prisimindamas Kauno įvykius, sakau — visos žmogžudystės yra blogis. Deja, ne visi teisėjai yra teisėjai.
80 procentų tautos netiki valdžia, ir tai yra valstybės kracho pradžia. Ne vienoje Afrikos valstybėje teisėsauga daugiau pasitikima nei pas mus.
Ką daro mūsų teisinė valdžia, kad ja pasitikėjimas augtų? O gi nieko. Štai partijos mokesčių nemokėjimu kaltinamas Viktoras Uspaskich nekliudomai tapo europarlamentaru. Į ką tai panašu? Dar neaišku, ar Briuselis jam atims teisinę neliečiamybę.
Pats esu turėjęs ūkinį ginčą, bet teismas man nesugebėjo padėti. Ir jis, ir antstoliai pasijuto bejėgiai. Įmonė pasiskelbė nemokia. Žinoma, visų atvejų nenumatysi, bet reikia ieškoti sisteminių tokių problemų sprendimo būdų.
Sistema be kontrolės
— Mūsų teisinė valdžia tapo labai uždara ir yra nekontroliuojama. Ji pakilo ir virš tautos, ir virš valstybės, nusišalino nuo sistemos.
Kažkur skaičiau, kad dabar teismuose yra pusantro šimto tūkstančių neišnagrinėtų bylų. Ar tai ne sąmoningas jų vilkinimas? Turi juk būti kažkoks protingumo kriterijus, bet bylos nepagrįstai vilkinamos arba net politizuojamos. Prisiminkime Abonento istoriją.
Daug kur taikomi dvigubi standartai. Kad ir dėl diplomų. Dėl V. Uspaskich diplomo buvo triukšmaujama, dėl Gedimino Kirkilo — tyla. Tai gal, sakau, Vytautas Šustauskas garbingiau elgėsi mokydamais Klaipėdoje, nors jis ne tokio kalibro politikas.
Laužomas tautos stuburas
— Lietuvoje jau prarastos, šluote iššluotos tradicinės mūsų vertybės. Net švietime, net akademinėje bendruomenėje. Vertybinis tautos stuburas yra ne gydomas, bet du dešimtmečiai laužomas. Kas ne norma, priimama kaip norma. Visur įsigalėjo dviveidiškumo logika. Dėl to ir pasekmės liūdnos. Tauta smarkiai viskuo nusivylusi, pasyvi, abejinga. Bet, manau, jog artėja riba.
Užrašė Petras BALČIŪNAS
SELEKTYVUMAS: Profesorius Vincentas Lamanauskas sako, kad mūsų teisėsauga elgiasi selektyviai — pagal piliečio piniginės storį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
IŠNAŠA
Teisėsaugos sistema nekontroliuojama, ji iškilo virš tautos ir visos valstybės.