
Naujausios
Už pašalpas dirbantys žmonės siunčiami į privačias bendrijas
Į „Šiaulių krašto“ redakciją užėjęs šiaulietis pasakojo, kad jis dirba visuomenei naudingą darbą už gaunamą pašalpą. Tačiau iš savo kolegų išgirdo jį nustebinusį dalyką: šie sakė, kad kai kurių Šiaulių miesto daugiabučių bendrijų aplinką ar net laiptines tvarko pašalpų gavėjai. Šiaulietis įtarė, kad protekciją kai kas gauna „pagal partinę liniją“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kam daromos išimtys?
Vyriškis stebėjosi, kodėl kai kurių daugiabučių bendrijų kiemus ir net laiptines valo pašalpininkai.
„Parkai skęsta lapuose, talkos šaukiamos krūmams genėti, o pašalpininkai darbuojasi daugiabučių kiemuose! – stebėjosi šiaulietis. – Šiais metais Savivaldybė juk neleido atidirbinėti daugiabučių bendrijose.“
Jis nurodė ir konkrečią daugiabučio bendriją, kurioje girdėjęs, kad dirbo pašalpas gaunantys žmonės – Dvaro gatvė 48.
„Gal pagal partinę liniją bendrijos pirmininkui daromos tokios nuolaidos?“ – svarstė šiaulietis. Jo žiniomis, bendrijos pirmininkas yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys. Šią informaciją „Šiaulių kraštui“ vėliau patvirtino šios partijos Šiaulių skyrius.
Pirmininkas neigia
Nuvykome prie nurodyto daugiabučio, esančio Šiaulių centre. Kiemas švariai nugrėbtas, lapai sukrauti į didmaišius. Kieme vaikštinėjanti moteris iš gretimo daugiabučio parodė, kurį plotą tvarko jų namas ir kurį jau minėta bendrija. Plotas tikrai nemažas.
Pakalbinti daugiabučio gyventojai nieko konkretaus negalėjo pasakyti: dirba kiemsargis, kuris du kartus per savaitę tvarko kiemą. Vienoje laiptinėje moterys sakė, kad laiptinę plauna pačios, kitoje – anksčiau plaudavusios pačios, bet maždaug prieš mėnesį plovė „kažkokia“ moteris.
Namuose suradome ir daugiabučio bendrijos pirmininką Vytautą Eigirdą. Tik jis nebuvo šnekus: „Viską tvarkomės patys. Samdom kiemsargį. Anksčiau Savivaldybė skirdavo žmogų, dabar nebenori duoti.“ Pasiteisinęs, kad labai skuba, uždarė duris.
Teisiškai – galima
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo centro Visuomenei naudingo darbo organizavimo poskyrio vadovas Aleksandras Steponavičius „Šiaulių kraštui“ aiškino, kad pagal nuostatus žmonės už pašalpas visuomenei naudingus darbus gali dirbti ir ne pelno siekiančiose įstaigose, organizacijose, vadinasi, ir daugiabučių bendrijose.
Šiauliuose beveik 20-yje daugiabučių bendrijų dirba pašalpų gavėjai. A. Steponavičius aiškina, kad šioms bendrijoms daroma išimtis, nes jos tvarko didesnius plotus, nei priklauso. Šių bendrijų sąraše – ir jau minėtas daugiabutis. Pasak specialisto, bendrijoms skiriama tik po vieną žmogų. Jeigu tvarkomas plotas labai didelis – du.
„Jeigu bendrija užsispirtų tvarkyti tik 20 metrų aplink namą, tuos plotus tektų Savivaldybei tvarkyti. Todėl yra toks susitarimas, jeigu bendrija prisiima tvarkyti didesnį plotą, mes skiriame pagalbininką“, – aiškino A. Steponavičius.
Pasak specialisto, visuomenei naudingus darbus dirbandys žmonės dažniausiai tvarko aplinką: grėbia lapus, šienauja, geni medžius, pjauna krūmus ir pan. Apie tai, kad ir laiptines valo, A. Steponavičiui neteko girdėti.
„To negali būti“
Šiaulių miesto mero pavaduotojas „tvarkietis“ Juras Andriukaitis nustebo sužinojęs, kad daugiabučių bendrijose vis dar dirba pašalpas gaunantys žmonės.
„Buvo priimta nuostata, kad šie žmonės dalyvautų miesto viešųjų erdvių tvarkyme, kurioms mes neužtenkame pinigų. Iš pradžių gal ir buvo padaryta klaida – duota žmonių bendrijoms, nors jos ir ne pelno siekiančios. Jeigu liko kažkoks žmogus prie bendrijos, tai yra nesusišnekėjimas ir klaida“, – tvirtino J. Andriukaitis.
Pasak vicemero, teisiškai dirbti daugiabučių bendrijose nėra draudžiama, tačiau buvo sutarta nebeskirti žmonių bendrijoms, siekiant išvengti simuliacijų, kai „pašalpininkai“ realiai nedirba, o tik „atsižymi“ bendrijose.
„Už viešąsias erdves atsako Miesto infrastruktūros skyrius, kuris ar pirkimų, ar viešosios talkos pagrindu atlieka tvarkymą. Daugiabučiams namams pagal detalųjį planą yra priskirtos teritorijos – 20 metrų aplink namą. O jeigu jie savo iniciatyva tvarko daugiau, gražu, bet yra rizika, kad iškraipysime sprendimą“, – sakė J. Andriukaitis.
O gal išimtis kai kurioms bendrijoms daroma pagal partinę liniją?
„Nesąmonė. Aš tokių dalykų netoleruoju. Stengiuosi visada vengti partiškumo. Jokių partinių įtakų ir sąsajų negali būti. Švietimo centras kaltas, kad skyrė. Pats asmeniškai imsiuosi išsiaiškinti, kas čia dedasi“, – piktinosi vicemeras.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TVARKA: Daugiabučio Dvaro gatvėje 48 kiemas tvarkingas. Lapai sugrėbti ir sudėti į didmaišius. Šio daugiabučio bendrija įtraukta į „išrinktųjų“ sąrašą – jos aplinką tvarko pašalpą gaunantis žmogus.