
Naujausios
SKAITYTOJAS KREIPĖSI
Vairuotojo kategorijos liks tik prisiminimuose
Į „Šiaulių krašto“ redakciją užėjęs Vytautas Krištopaitis, vairuotojas profesionalas, pasakojo, kad profilaktinio sveikatos patikrinimo komisija iš jo atėmė teisę vairuoti beveik visų kategorijų transporto priemones. Palikta tik B kategorija. Vyras jaučiasi įžeistas, nes per vieną dieną nubraukta jo kvalifikacija.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Stažas nuo 1958-ųjų
Baigiantis vairuotojo pažymėjimo galiojimo terminui, 77 metų V. Krištopaitis atvyko į Šiaulių centro poliklinikos Profilaktinių sveikatos tikrinimų tarnybą. Po medikų apžiūros sužinojo, kad jam paliekama teisė vairuoti tik B kategorijos transporto priemones, t. y. lengvąjį automobilį. Be to, po dvejų metų jam vėl teks tikrintis sveikatą.
„Niekas konkrečiai nepasakė, dėl kokių negalavimų negaliu vairuoti kito transporto: mikroautobuso ar automobilio su priekaba. Aišku, nesiruošiu vairuoti sunkvežimio ar autobuso. Be to, ką aš anūkams parodysiu? Neturėsiu jokio įrodymo, kad buvau profesionalus vairuotojas“, – skundėsi vyriškis.
V. Krištopaitis vairuotojo pažymėjimą įgijo 1958 metais, per keliolika metų įgijo teisę vairuoti beveik visas transporto priemones, išskyrus troleibusą ir motociklą. 26-erius metus dirbo tolimųjų reisų vairuotoju.
Nenori prisiimti atsakomybės
Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja ir Profilaktinių sveikatos tikrinimų tarnybos vedėja Regina Januškienė sako, kad su nepatenkintais vairuotojais tenka susidurti, tačiau įstatymai yra įstatymai.
„Sveikatos apsaugos ministro įsakyme viskas surašyta skaičiukais, jeigu neįsiprojektuoji į juos – viskas. Vyresni žmonės labai derisi. Ypač dėl regėjimo. Tvirtina, kad gerai mato, bet regėjimo patikrinimo rezultatai rodo ką kitą. Kad dėl amžiaus žmogus negali vairuoti tam tikrų transporto priemonių, taip nėra. Bet su metais atsiranda amžiniai organizmo pakitimai“, – teigia R. Januškienė.
Pasak medikės, gydytojai, leisdami vairuoti vieną ar kitą transporto priemonę, prisiima atsakomybę: „Negali būti tikras, kad žmogus tikrai nesės prie autobuso ar sunkvežimio vairo. O jeigu kas nors nutiks, žus žmonės, kur kaltų ieškos? Aišku, sakys, kad medikai kalti, kam leido.“
Nuo 56 metų sveikatos patikrinimai dažnėja
R. Januškienė patvirtino, kad vyresnio amžiaus vairuotojams sveikatą privalu tikrintis dažniau. Iki 55 metų vairuotojai tikrinami kas 10 metų, nuo 56 iki 69 metų – kas 5 metai, nuo 70 iki 79 – kas dveji metai, o nuo 80 metų – kasmet. Tiesa, profilaktinių sveikatos patikrinimų dažnumas priklauso ir nuo žmogaus sveikatos būklės – jie gali būti dažnesni, net jei vairuotojas jaunas.
Nors gydytoja ir neužsiminė, tačiau jau minėtame sveikatos apsaugos ministro įsakyme pažymima, kad jeigu žmogus nesutinka su medikų išvadomis, gali kreiptis į teismą.
Senų pažymėjimų prisiminimui nepalieka
Jeigu jau dėl sveikatos nebeleidžiama turėti visų anksčiau įgytų kategorijų, tai gal bent senąjį vairuotojo pažymėjimą galima būtų pasilikti prisiminimui?
Laimutė Užupė, valstybės įmonės „Regitra“ viešųjų ryšių specialistė, atsakė: „Vairuotojo pažymėjimų išdavimą reglamentuojančiame teisės akte nustatyta, kad asmuo gali turėti tik vieną vairuotojo pažymėjimą“.
Ji priminė, kad vietoj baigusio galioti vairuotojo pažymėjimo išduodant naują pažymėjimą jame įrašomos kategorijos, jei asmuo pateikia medicininę pažymą, patvirtinančią, kad jo būklė tinkama vairuoti pageidaujamų kategorijų transporto priemones bei galiojantį asmens dokumentą.
V. Krištopaitis mano, jog vairuotojo įgytos kategorijos turėtų būti įrašytos, nors ir apribotos galimybės visomis naudotis. Ir palygina: jegu aukščiausio lygio pilotas nebeskraido, o medikas nebeoperuoja, jo kvalifikacija nenubraukiama taip, kaip vairuotojo.
IŠVADA: Medikų komisija įvertino, kad beveik visas vairavimo kategorijas įgijęs vyriškis, nuo šiol gali vairuoti tik lengvąjį automobilį, net be priekabos.