Vargas dėl siuntimo neįgalumui nustatyti

Vargas dėl siuntimo neįgalumui nustatyti

Var­gas dėl siun­ti­mo neį­ga­lu­mui nu­sta­ty­ti

Šiau­lie­tis Ro­mas, per pus­me­tį pa­ty­ręs tris ope­ra­ci­jas, iki šiol vaikš­to su ka­te­te­riu. Bet tu­rė­jo il­gai įkal­bi­nė­ti sa­vo šei­mos gy­dy­to­ją, kad ji iš­ra­šy­tų siun­ti­mą į Neį­ga­lu­mo ir dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bą.

Gruo­džio mė­ne­sį vy­ras iš „Sod­ros“ ga­vo pa­sku­ti­nę iš­mo­ką už ne­dar­bin­gu­mą – 115 eu­rų, kai vien mo­kes­čių už bu­tą ten­ka pa­klo­ti dau­giau. Kol ne­nus­ta­ty­tas neį­ga­lu­mas, vy­ras lie­ka be pa­ja­mų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ope­ra­ci­ja po ope­ra­ci­jos

Šiau­lie­čio Ro­mo svei­ka­ta su­šlu­ba­vo maž­daug prieš tre­jus me­tus. Vy­ras spė­ja, kad tam įta­kos tu­rė­jo dar­bas šal­to­mis nak­ti­mis pa­šte. Pa­si­ju­tęs blo­gai šiau­lie­tis krei­pė­si į šei­mos gy­dy­to­ją, dir­ban­čią pri­va­čio­je kli­ni­ko­je. At­li­kus pro­sta­tos ty­ri­mus, šei­mos gy­dy­to­ja ne­pas­te­bė­jo nie­ko blo­go. Po ku­rio lai­ko svei­ka­tai ne­ge­rė­jant Ro­mas vėl krei­pė­si į šei­mos gy­dy­to­ją ir šį kar­tą bu­vo nu­siųs­tas į kon­sul­ta­ci­ją pas uro­lo­gą Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je.

At­li­kęs iš­sa­mius ty­ri­mus uro­lo­gas pa­ma­tė, kad pro­sta­ta pa­di­dė­ju­si ir iš­ra­šė vais­tų.

„Nuo tų vais­tų jau­čiau­si la­bai blo­gai. Nuk­ris­da­vo spau­di­mas, vos paei­ti ga­lė­da­vau, bi­jo­da­vau juos ger­ti die­ną. Gy­dy­to­jas iš­ra­šė ki­tų vais­tų, bet jie vi­sai ne­vei­kė“, – pa­sa­ko­ja vy­ras.

Svei­ka­ta Ro­mui dar la­biau pa­blo­gė­jo praei­tų me­tų pra­džio­je. Iš pra­džių ban­dy­ta ap­siei­ti be ope­ra­ci­jos, įves­tas ka­te­te­ris. Ku­rį lai­ką bu­vo pa­ge­rė­ji­mas, bet vė­liau vėl pa­blo­gė­jo ir ba­lan­dį te­ko at­lik­ti ope­ra­ci­ją.

Pir­mo­ji ope­ra­ci­ja ne­pa­dė­jo. Lie­pą at­lik­ta ant­ra ope­ra­ci­ja, o lapk­ri­čio vi­du­ry­je – tre­čia. Vy­ras iki šiol vaikš­to su ka­te­te­riu.

Be svei­ka­tos ir be pa­ja­mų

Pas­ta­ruo­ju me­tu Ro­mas ne­dir­bo, bu­vo re­gist­ruo­tas dar­bo bir­žo­je. Jau dau­giau kaip pus­me­tį vy­rui tę­sia­mas ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mas, tie­sa, jis ke­lis kar­tus bu­vo nu­trū­kęs ke­lioms die­noms.

Uro­lo­gas ir dar­bo bir­žos dar­buo­to­jai jau nuo va­sa­ros Ro­mą ra­gi­no „tvar­ky­tis neį­ga­lu­mą“. Dėl siun­ti­mo šiau­lie­tis ne kar­tą krei­pė­si į sa­vo šei­mos gy­dy­to­ją (jau ki­tą nei li­gos pra­džio­je, bet taip pat pri­va­čio­je kli­ni­ko­je), ta­čiau ne vie­ną mė­ne­sį gir­dė­jo tik pa­ža­dus.

„Gal lau­kia ky­šio ar ko? Duo­čiau, bet ne­tu­riu iš ko“, – sa­ko Ro­mas.

Vy­ro kant­ry­bė trū­ko, kai die­ną, ka­da šei­mos gy­dy­to­ja ža­dė­jo pa­skam­bin­ti ir duo­ti ži­nią dėl siun­ti­mo, taip ir ne­su­lau­kė skam­bu­čio. Vy­ras nu­spren­dė kreip­tis į „Šiau­lių kraš­tą“.

„Vi­są die­ną iš ran­kų ne­pa­lei­dau te­le­fo­no, bet skam­bu­čio taip ir ne­su­lau­kiau. Ki­tą die­ną pa­ts pa­skam­bi­nau. Sa­ko: „Mes jums skam­bi­no­me, bet jūs neat­si­lie­pė­te. Gal te­le­fo­no nu­me­rį pa­si­kei­tė­te?“ – pa­sa­ko­ja vy­ras.

Šiau­lie­tis jau­čia­si at­si­dū­ręs be­vil­tiš­ko­je pa­dė­ty­je, nes gruo­džio mė­ne­sį iš „Sod­ros“ ga­vo jau pa­sku­ti­nę iš­mo­ką už ne­dar­bin­gu­mą, dar­bo to­liau ieš­ko­tis ne­ga­li, nes nė­ra iki ga­lo pa­svei­kęs, o kol ne­sut­var­ky­tas neį­ga­lu­mas, lie­ka vi­sai be pa­ja­mų. Išei­tis bū­tų tik kreip­tis į So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rių, ta­čiau Ro­mas nea­be­jo­ja, kad ir ten pa­rei­ka­laus vi­sų do­ku­men­tų, pa­klaus, kodėl ne­si­tvar­ko neį­ga­lu­mo.

Nė­ra kam pa­si­skųs­ti

Ste­bi­si šiau­lie­tis ir dėl to, kad per dau­giau kaip pus­me­tį jis nė kar­to ne­bu­vo kvies­tas į gy­dy­to­jų ko­mi­si­ją, nors ne­dar­bin­gu­mo pa­žy­mė­ji­mas bu­vo tę­sia­mas dau­giau kaip 120 die­nų.

Ban­dė Ro­mas ieš­ko­ti tei­sy­bės, ta­čiau ne­ra­do, kas kont­ro­liuo­tų pri­va­čių šei­mos gy­dy­to­jų cent­rų veik­lą. Skam­bi­no ir į Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ją, ta­čiau iš­gir­do tik pa­ta­ri­mą ra­šy­ti skun­dą įstai­gos va­do­vui.

„Ko­kia pra­smė ra­šy­ti skun­dą įstai­gos va­do­vei, kai ta va­do­vė ir yra ma­no šei­mos gy­dy­to­ja?“ – klau­sia Ro­mas.

Šiau­lie­tis įsi­ti­ki­nęs, kad pri­va­tūs šei­mos gy­dy­to­jų cent­rai „pa­ra­zi­tuo­ja": pri­si­vi­lio­ja pa­cien­tų, bet vi­sų pa­slau­gų neuž­tik­ri­na. Ir nė­ra kam pa­si­skųs­ti.

Jau ku­ris lai­kas šiau­lie­tis svars­to ga­li­my­bę pe­rei­ti į sa­vi­val­dy­bei pa­val­džią po­lik­li­ni­ką, bet vis ne­si­ryž­ta, ne­ži­no, pas ko­kį gy­dy­to­ją pa­teks, kad ne­bū­tų dar blo­giau.

Tei­sy­bės paieš­kos

Su­si­sie­kus su Ro­mo šei­mos gy­dy­to­ja, ji pa­pra­šė at­siųs­ti klau­si­mus raš­tu. At­sa­ky­mas bu­vo trum­pas.

„Ga­lio­jan­tis SADM ir SAM įsa­ky­mas 2014 m. ko­vo 12 d. Nr. A1-131/V-349 8 punk­tas: „Gy­dan­tis gy­dy­to­jas siun­ti­mo į NDNT ne­ren­gia, jei­gu as­mens svei­ka­tos būk­lė nea­ti­tin­ka šiuo įsa­ky­mu pa­tvir­tin­tų Ba­zi­nio dar­bin­gu­mo ly­gio nu­sta­ty­mo kri­te­ri­jų, ne­baig­tas as­mens gy­dy­mas, ne­nus­ta­ty­ta aiš­ki diag­no­zė ar­ba neiš­nau­do­tos vi­sos me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos prie­mo­nės“.

Re­mian­tis As­mens duo­me­nų tei­si­nės ap­sau­gos įsta­ty­mu, dau­giau ko­men­tuo­ti mi­nė­to pa­cien­to si­tua­ci­jos ne­ga­liu.“

Skam­bi­na­me į Šiau­lių te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są, ku­ri, be ki­ta ko, kont­ro­liuo­ja ir as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų ko­ky­bę. Ta­čiau iš spe­cia­lis­tų iš­gir­do­me, kad tai ne jų kom­pe­ten­ci­ja ko­men­tuo­ti šią si­tua­ci­ją ir pa­ta­rė kreip­tis į Neį­ga­lu­mo ir dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bą (NDNT).

No­me­da Pi­ke­ly­tė, NDNT Do­ku­men­tų val­dy­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė, pa­ci­ta­vo tą pa­tį įsta­ty­mo punk­tą, kaip ir šiau­lie­čio šei­mos gy­dy­to­ja.

„Ta­čiau siun­ti­me dar yra toks punk­tas, kad „siun­ti­mas iš­duo­tas as­me­niui ar jo at­sto­vui rei­ka­lau­jant“. Tai­gi as­muo ga­li pa­si­nau­do­ti ir to­kia tei­se. Žmo­gus tu­ri ra­šy­ti pra­šy­mą sa­vo šei­mos gy­dy­to­jui. Mums žmo­gus at­ne­ša siun­ti­mą su vi­sais do­ku­men­tais ir mes ta­da ver­ti­na­me dar­bin­gu­mo ly­gį.

Ma­nau, kad pir­miau­sia žmo­gus tu­rė­tų kal­bė­tis su šei­mos gy­dy­to­ju, ir šei­mos gy­dy­to­jas tu­rė­tų vis­ką žmo­gui paaiš­kin­ti. Be­je, siun­ti­mą ga­li iš­ra­šy­ti ir gy­dan­tis gy­dy­to­jas, tik jis ga­li ne­ži­no­ti vi­sų ki­tų pa­cien­to svei­ka­tos su­tri­ki­mų“, – sa­ko N. Pi­ke­ly­tė.

Rei­ka­lai pa­ju­dė­jo

Kai bu­vo ren­gia­ma pub­li­ka­ci­ja, po­nas Ro­mas praei­tos sa­vai­tės pa­bai­go­je ap­si­lan­kė pas šei­mos gy­dy­to­ją ir pa­ga­liau ga­vo siun­ti­mą į NDNT. Pa­sak šiau­lie­čio, do­ku­men­tai bu­vo pa­ruoš­ti, jis nea­be­jo­ja, kad rei­ka­lai pa­ju­dė­jo tik dėl to, kad įsi­ki­šo re­dak­ci­ja.

Nie­ko ne­lauk­da­mas jis nu­ne­šė siun­ti­mą ir do­ku­men­tus į NDNT Šiau­lių sky­rių ir da­bar lau­kia šios įstai­gos ver­dik­to.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lie­tis ne­si­ti­kė­jo, kad rei­kės tiek pa­stan­gų ir ner­vų, kad gau­tų siun­ti­mą į Neį­ga­lu­mo ir dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bos Šiau­lių sky­rių.