Vasario 29-oji dingsta tik kalendoriuje

Vasario 29-oji dingsta tik kalendoriuje

Vasario 29-oji dingsta tik kalendoriuje

Šis vasaris turi dvidešimt devynias dienas, kurios išpuola tik kas ketverius metus. Tą dieną besituokiantiems ar gimtadienius švenčiantiems šventės dingsta tik kalendoriuje.

Įstatymas švenčių neišbraukia

Šiauliuose civilinės santuokos registruojamos ketvirtadieniais ir šeštadieniais.

Paskutinį kartą šeštadienį vasario 29 diena buvo 1992 metais. Videta Samienė, Šiaulių miesto Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, peržiūrėjo tų metų registracijos įrašus. Nors buvo šeštadienis, nesituokė nė viena pora.

Paskutinį kartą vasario 29-oji ketvirtadienis, eilinė savaitės diena, buvo 1996 metais. Tą dieną įregistruotos 8 santuokos.

„Kartais nutinka, kad tuoktuvės planuojamos ne kada nori, o kada reikia“, — svarstė V. Samienė. Tačiau ji teigia: baimintis, jog tą dieną susituokus santuokos metinių teks laukti ketverius metus, neverta. Vedybų metines, kaip ir gimtadienius, galima švęsti vadovaujantis Civiliniu kodeksu: jeigu metais ar mėnesiais skaičiuojamo termino pabaiga tenka mėnesiui, kuris atitinkamos dienos neturi, terminas pasibaigia paskutinę to mėnesio dieną.

„Sukaktuvės ir gimtadieniai taip ir skaičiuojami, kaip parašyta įstatyme: jei gimstama vasario 29, tai metų terminas pagal Civilinį kodeksą yra vasario 28 diena“, — sakė V. Samienė.

Gimimo laiką parenka gamta

2004 metų vasario 29 dieną Šiaulių akušerijos-ginekologijos klinikoje šešios gimdyvės pagimdė 7 naujagimius — gimė viena dvynių pora (sesė su broliu).

Kiek bus naujagimių šį kartą, Angelė Jurgaitienė, Šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikos direktorė, nesiryžo prognozuoti. O tikslūs duomenys bus tik kovo 1 dieną.

Kaip daktarė nuramintų būsimas mamas, bijojančias, kad vaikelis negimtų dieną, kurią kalendorius rodo kas ketverius metus?

„Gimimo laiką valdo gamta. Ji ir parenka gimimo dieną. Nei moetrys, nei medikai, šito suvaldyti negali“, — sakė A. Jurgaitienė. O gimusieji tą dieną gali pašmaikštauti, kad jie ir keturis kartus lėčiau sens.

Astronominis reiškinys

Vytautas Zurba, Šiaulių universiteto Gamtos katedros docentas, moklsų daktaras, paaiškino, kodėl vasario mėnuo 29 dieną turi kas ketverius metus.

„Metų ilgumas yra 365,25 paros, t.y., prie 365 parų prisideda dar ketvirtis paros. Kad išeitų sveikas parų skaičius, tris metus iš eilės skaičiuojame po 365 paras, o vieną parą pridedame kas ketvirti metai“, — sakė V. Zurba. Ir ketvirtis paros yra grynai astronominis reiškinys.

Pasak docento, jei metų neskaičiuotume pagal sveikų parų skaičių, kalendoriuose būtų painiava. Pavyzdžiui, Naujuosius metus vienais metais sutiktume naktį, kitais — šeštą valandą ryto, dar kitais — per pietus, o dar kitais — šeštą valandą vakare.

Viena para pridedama vasario mėnesiui, nes jis yra trumpiausias. O tai susiklostė istoriškai.

„Vienos paros reikėjo rugpjūčiui. Lotyniškai šis mėnuo vadinasi “august“. O Romos imperatorius Augustas buvo kalendoriaus išgelbėtojas — jis atstatė Julijaus Cezario kalendorių. Taip Augustui pašvęstas rugpjūčio mėnuo, o kad jis nebūtų menkesnis už kitus, pridėjo vieną parą“, — istoriją priminė V. Zurba.

SKAIČIAVIMAS: Docentas Vytautas Zurba priminė, jog vasarį kas ketverius metus pailgina nuo kitų metų atliekantis ketvirtis paros.

ŠVENTĖ: Vasario 29-ąją gimusiems šiandien yra ilgai laukta šventė.

IŠNAŠAS: „Jei metų neskaičiuotume pagal sveikų parų skaičių, kalendoriuose būtų painiava.

Giedriaus BARANAUSKO ir Jono TAMULIO nuotr.