
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
„Ventos“ darbininkai bijo prarasti darbą
AB „Venta“ darbininkai Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriui atnešė pareiškimą, kuriame skundžiasi, kad įmonės savininkas juos terorizuoja: uždaromas vienas baras, o žmonės neva verčiami iš darbo išeiti savo noru, be išeitinių kompensacijų. Pareiškimą pasirašė 40 žmonių. Įmonės direktorius nuo komentarų susilaiko.
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Darbininkai prašo jų nebepersekioti
Iš Darbo inspekcijos penktadienio popietę penki darbininkai užėjo į redakciją.
„Nuo vasario 20 dienos įmonės vadovybės esame verčiami rašyti pareiškimus išeiti iš darbo savo noru. Aiškinama, kad įmonė sumažina gamybą, dėl to mažinamas darbuotojų skaičius ir mes turėsime darbo sutartis nutraukti savo noru. Paaiškinta, kad mūsų baras nuo kovo pradžioje nutraukia veiklą “, — darbininkai citavo pareiškimą, kurį pasirašė ir kituose baruose dirbantys žmonės.
Pasiūlymas iš darbo išeiti pakartotas ir vasario 28 dienos susirinkime, dalyvaujant personalo viršininkei, gamybos direktoriui, buhalterei ir baro vadovei G. Kemzūrienei.
„Darbe sudaromos nepakenčiamos psichologinės sąlygos, siekiant, kad mes sutartis su darbdaviu nutrauktume savo noru. Prašome skubiai imtis įstatymo numatytų priemonių, kad įmonės vadovybė nutrauktų darbuotojų persekiojimą bei neteisėtus veiksmus“, — pareiškimą baigė darbininkai.
Nurodymai — tik žodiniai
„Darbuotojai mažinami ir kituose baruose. O mūsų, 12 barą, uždaro visą. Kad baras likviduojamas, raštu nepatvirtinta, neturime ir atleidimo lapelių. Penktadienį atidirbome paskutinę normalią dieną“, -- pasakojo darbininkai.
Pirmadienį žmonės buvo informuoti jog nuo kovo 4 dienos baras dvi savaites nedirbs; į darbą renkamasi nuo 8 valandos ryto; jeigu nėra darbo, žmonės pabūna 1 valandą ir yra laisvi; už prastovas bus mokamas valandinis atlyginimas.
„Anksčiau sakė, kad prastovos truks mėnesį. Dabar jau — dvi savaites. Dar sakė: jeigu iš darbo išeisime iki kovo 1 dienos, gausime normalų atlyginimą, jei vėliau — tik minimumą. Taip mums norėjo padėti apsispręsti? Kita versija: žmogus vieną dieną prasėdės be darbo, kitą ir neapsikentęs pats išeis“, — svarstė darbininkai.
Bare dirbo per 50 darbininkų. Per tas kelias neramias savaites iš darbo savo noru išėjo apie 20 darbininkų.
„Mes neturime įrodymų, kad su mumis taip elgiamasi. Viskas pasakoma tik žodžiu. Dar gąsdina: skųsitės, darbo Šiauliuose negausite“, — nuoskaudas liejo darbininkai.
Žmonės supranta, kad darbdaviui jie negali įsakinėti. Bet jei nusprendė atleisti, tegul elgiasi pagal įstatymus: įspėja, įteikia atleidimo lapelius, išmoka išeitines kompensacijas.
„Nenorime, kad mus išmestų. Tačiau nieko negalime padaryti: neturime įrodymų, kad baras uždaromas, o mes — atleidžiami“, — sakė žmonės.
Situaciją aiškinsis inspektoriai
Zenonas Griguola, Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas paaiškino: tai yra ginčo objektas. O ginčus sprendžia įmonėje sudaryta ginčų komisija arba teismas.
„Jei darbdavys padarytų kažkokį veiksmą — išleistų tvarkomąjį dokumentą ir jeigu jis neatitiktų teisės aktų, tada turime teisę duoti nurodymus. Ginčą galime spręsti vienintelėje stituacijoje — kai darbuotojas atsisako atlikti darbą, kada jis neaprūpintas darbo priemonėmis, neužtikrinta jo sauga ir sveikata“, — aiškino vedėjas.
Z. Griguola neabejoja, jog darbdavys neigs darbininkų teiginius. Tačiau situaciją įmonėje aiškinsis inspektoriai.
„Jei darbininkai yra verčiami rašyti pareiškimus, patarsime, kad jų nerašytų, jei neturi noro ir ketinimų išeiti iš darbo bei tam spaudimui atsilaikytų. Jei įmonėje vyksta reorganizacija, pertvarkymai, tegul atleidžia kaip priklauso — žmones įspėja, išmoka išeitines kompensacijas ir taip nutraukia darbo santykius“, — sakė Z. Griguola.
Pasak Z. Griguolos, faktas, kad beveik pusė šimto žmonių pasirašo pareiškimą, rodo, jog įmonėje nevyksta socialinis dialogas. Jis taip pat užsiminė, kad signalų iš šios įmonės buvo ir anksčiau. Įmonės vadovui buvo skirta ir 1700 litų bauda už darbo teisės pažeidimus.
Direktorius nuo komentarų susilaiko
Laurynas Kaulinis, AB „Venta“ direktorius, dabar situacijos paaiškinti negali — niekas galutinai nenuspręsta, bendraujama su savininkais, profsąjunga, darbuotojais.
Direktorius patvirtino: minėtas baras neturi darbo. Kiek laiko neturės, sunku pasakyti.
Ar žmonės išsigalvoja, kad jų buvo prašyta išeiti iš darbo savo noru?
„Aš dar su žmonėmis nebendravau ir nurodymų nedaviau. Sakykim, šią savaitę vystosi tas klausimas. Negaliu nieko komentuoti“, — sakė direktorius.
Kiek truks prastovos, L. Kaulinis negalėjo pasakyti — sąlygas diktuoja darbo rinka, įmonė prie jos derinasi.
Iš „Ventos“ išeina ne pirmą pavasarį
Genovaitė Kuprevičienė, Šiaulių darbo biržos direktorė, teigė jog Darbo birža ir Savivaldybė apie atleidimą informuojama, jei atleidžiama daugiau kaip 10 procentų darbuotojų. Tokios informacijos iš įmonės negauta.
Praėjusią savaitę „Ventoje“ lankėsi Darbo biržos atstovė. Bet dėl kitos priežasties — gauta signalų, kad keičiasi darbo apmokėjimo sąlygos.
Tačiau G. Kuprevičienė patvirtino, jog Darbo biržoje užsiregistravo 10 „Ventos“ darbuotojų, keturi iš jų — iš administracijos.
„Man keista, kad dabar taip staigiai iš “Ventos išeina žmonės. Tačiau personalo vadovė garantavo, jog cecho neuždaro, nieko neatleidžia ir darbdavio iniciatyva tikrai neatleis. Žmonės gal tik patys išeina dėl atlyginimo“, — sakė G. Kuprevičienė.
Darbo biržos direktorė pastebėjo, jog jau treji metai iš eilės, pavasariais, žmonės iš „Ventos“ išeina. Taip būna ir kitose įmonėse.
Gal darbdaviai iš tiesų sukuria tokias išėjimo sąlygas, kad žmonėms nereikėtų mokėti išeitinių kompensacijų?
PAREIŠKIMAS: 40 AB „Venta“ darbininkų iš skirtingų barų pasirašė pareiškimą, kad yra verčiami išeiti iš darbo savo noru.
PASIPIKTINIMAS: 12 baro darbininkai (iš kairės) Milda Pociūtė, Emilija Žičkienė, Audronė Dzinkytė, Ričardas Korsakas, Valerijus Kurskis iš įmonės „Venta“ sakė norintys išeiti garbingai, o ne būti išvaromais.
Jono TAMULIO nuotr.
IŠNAŠAS: „Jei vyksta reorganizacija, tegul atleidžia kaip priklauso — žmones įspėja, išmoka kompensacija.