
Naujausios
Skaitytojui reikalinga besikeičianti biblioteka
Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka švenčia 40-metį. Kaip per tuos metus keitėsi biblioteka, kalbėjomės su jos vadove Irena Žilinskiene. Naujos knygos, internetas, paslaugus bibliotekininkas – dalykai, kurių labiausiai reikia šiandieniniam skaitytojui.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Bibliotekoje – ne tik knygos
Viešosios bibliotekos filialai įsikūrę įvairiose miesto vietose, turi savo pavadinimus ("Saulės“, „Varsos“, „Šaltinėlio“, „Aido“, Lieporių, Rėkyvos). Bibliotekos direktorė I. Žilinskienė sako, kad neretai bibliotekos filialai yra ir bendruomenių susibūrimo vieta (Lieporių, Rėkyvos, „Aido“ ir kiti), todėl biblioteką galima drąsiai vadinti bendruomenine.
Bibliotekos vadovė džiaugiasi, kad visus tuos 40 metų biblioteka turėjo skaitytojų, lankytojų. Nuo pat įsikūrimo pradžios biblioteka nebuvo vien tik knygų išdavimo vieta. Skaitytojams buvo organizuojami susitikimai su rašytojais, poetais, žymiais žmonėmis, rengiamos parodos ir net išvykos.
Dabar bibliotekos paslaugų spektras ypač platus. Čia galima rasti elektroninių knygų, užsisakyti periodinių leidinių ir knygų internetu, vyksta edukaciniai užsiėmimai, kūrybinės dirbtuvės, parodos, įvairūs renginiai, akcijos, mokymai, konsultacijos, ekskursijos, veikia klubai, Komiksų centras, mobili komiksų skaitykla.
Neseniai kartu su Jelgavos miesto biblioteka ir Liepojos centrine moksline biblioteka (Latvija) pradėtas įgyvendinti projektas „Inovatyvių bibliotekos sprendimų skirtingoms kartoms plėtra pasienio regione“ (jo vertė – 222 tūkst. eurų). Jau nuo ateinančių metų kovo bibliotekos „Saulės“ filiale (veikia Gytarių progimnazijoje) bus galima mokytis net septynių užsienio kalbų (latvių, anglų, vokiečių, rusų, prancūzų, ispanų, italų), gerinti savo įgūdžius tiek individualiai, tiek grupėse.
Kartu bus įkurta ir šeimos erdvė, kurioje vaikai galės leisti laiką, kol jų tėveliai mokysis kalbų.
Bibliotekos sėkmė priklauso ir nuo darbuotojo
I. Žilinskienė sako, kad bibliotekos filialo ar skyriaus populiarumui, lankomumui didelę įtaką turi ne tik knygų pasirinkimas, paslaugų spektras, patogi ar nepatogi bibliotekos vieta, bet ir jos darbuotojai. Kiek jie yra kantrūs, paslaugūs, malonūs bendraudami su skaitytoju.
Vadovė džiaugiasi, kad dauguma darbuotojų būtent tokie, be to, noriai įsitraukia į naujovių paieškas, rašo projektus.
„Augindami savo skaitytojus, augo ir darbuotojai, jie negali atsilikti nuo labiau išsilavinusio skaitytojo. Jeigu bibliotekose nedirbtų žmonės, kurie myli savo darbą, skaitytoją, būtų blogai, žmonės neitų į biblioteką“, – sako I. Žilinskienė.
Keičiasi skaitytojas, keičiasi ir biblioteka
„Skaitytojui dabar labai svarbu, kad biblioteka būtų gerai pasiekiama, kad joje būtų daugiau paslaugų. Dabar turbūt neįsivaizduojama, jeigu bibliotekoje nebūtų kopijavimo paslaugos, interneto, WiFi, nes daug kas ateina čia mokytis, dirbti. Taip pat reikalaujama iš bibliotekininko, kad jis sugebėtų profesionaliai aptarnauti, nes kiti ateina daug ko nežinodami ir nori, kad bibliotekininkas jam padėtų, surastų, ko reikia“, – pasakoja I. Žilinskienė.
Artėjant bibliotekos 40-mečiui buvo surengta skaitytojų apklausa. Pasak vadovės, sulaukta nemažai gerų atsiliepimų, palinkėjimų, o kai kur dar reikia pasitempti.
„Vienas iš palinkėjimų buvo gyvuoti dar daug metų ir nenustoti keistis. Šiauliečiui jau nebūtų priimtina biblioteka, kuri stovi vietoje“, – įsitikinusi bibliotekos vadovė.
Vienas iš įdomesnių pasiūlymų buvo, kad bibliotekoje skambėtų muzika. Kiti skaitytojai pageidauja, kad būtų tylu.
Vis dar trūksta naujų knygų
Nors bibliotekos nuolat keičiasi, gali pasiūlyti vis daugiau paslaugų, tačiau joms vis dar nepakankamai skiriama lėšų naujoms knygoms įsigyti. O skaitytojai jų pageidauja. Tai atsispindi ir Šiaulių bibliotekos atliktoje apklausoje.
Per metus biblioteka gauna tik 22 tūkstančius eurų naujoms knygoms įsigyti. O populiarių naujų knygų kainos prasideda nuo 10 eurų.
„Geriausia dovana bibliotekoms – tai knyga, nes ją galės perskaityti šimtai žmonių. Ir nemanau, kad popierinė knyga kada nors išnyks. Yra daug jaunų žmonių, kuriems patinka skaityti popierines knygas. Yra net tokių, kurie pirmiau knygą perskaito bibliotekoje, o paskui sprendžia, ar ją nusipirkti“, – sako I. Žilinskienė.
Būtent kuo daugiau lėšų naujoms knygoms įsigyti savo vadovaujamai bibliotekai ir norėtų palinkėti direktorė 40-mečio proga.
Apie biblioteką
Centralizuota Šiaulių miesto bibliotekos sistema buvo įkurta 1977 metais. Tuomet ji turėjo 7 skyrius, 9 filialus ir vadinosi Šiaulių miesto centrinė biblioteka. Dirbo apie 70 darbuotojų. Dauguma filialų buvo įsikūrę daugiabučių namų pirmuosiuose aukštuose.
Dabartinį vardą biblioteka gavo 1995 metais.
1997 metais bibliotekoje įkuriama žaisloteka, iš pradžių sulaukusi įvairios skaitytojų reakcijos, vėliau tai tapo visiškai įprastu ir normaliu dalyku, o skaitytojai ėmė laukti vis daugiau naujovių.
1998 metais prasidėjo bibliotekos kompiuterizacija: pradedamas kurti bibliotekos elektroninis katalogas, pradedama naudoti LIBIS programinė įranga, prenumeruojamos duomenų bazės, Bibliografijos-informacijos skyriuje atidaryta pirmoji interneto skaitykla (2001 m.).
2005 metais Skaitytojų aptarnavimo skyriuje įdiegta automatizuota skaitytojų aptarnavimo posistemė, pradėti platinti vieningi LIBIS elektroniniai skaitytojų pažymėjimai.
Po metų prasideda bibliotekos filialų ir skyrių renovacijos darbai. Iki 2009 metų sutvarkyti šeši iš jų.
Nuo 2009 metų įgyvendinant projektą „Bibliotekos pažangai“ įkurta 40 viešosios interneto prieigos darbo vietų vartotojams.
2010 metais prie „Aido“ filialo pastatytas knygų grąžinimo įrenginys.
2015 metais įkurtas Komiksų centras ir trys mobilios komiksų skaityklos. Už šį projektą Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija Šiaulių bibliotekai suteikė nominaciją „Originaliausių inovacijų biblioteka“.
Tais pačiais metais geriausio bibliotekininko vardas suteiktas Ritai Božienei, bibliotekos „Šaltinėlio“ filialo vedėjai, už netradicinių bibliotekų paslaugų iniciatyvas ir plėtrą, vykdant kultūrinės edukacijos projektus ir skatinant mažųjų šiauliečių kūrybiškumą bei patriotiškumą savo gimtajam miestu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė labiausiai savo bibliotekai linki naujų knygų – bus jų, bus ir skaitytojų.