Smūgiai į veidą

Smūgiai į veidą

Smūgiai į veidą

Nepriklausomybės patriarchas Vytautas Landsbergis sakydamas kalbą Kovo 11-osios proga Lietuvą pavadino amoralia, pseudodemokratine, pseudoteisine valstybe. Po tokių epitetų nuščiuvo ne tik V. Landsbergio partijos bičiuliai, bet ir antagonistiniai oponentai. Jeigu taip manoma, tai kas atsakingas, kad Lietuva tokia? Ar ne konservatoriai, ar ne socialdemokratai, visi, buvusieji pastaruosius 19 metų valdžioje? To klausėme mūsų pašnekovų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

 

 

Partijos virto klanais

Algimantas SĖJŪNAS, šiaulietis, Nepriklausomybės akto signataras, Tėvynės sąjungos — Krikščionių demokratų partijos narys:

— Turiu pripažinti, kad ir opozicija, ne tik iki šiol ilgus metus buvusi valdančioji dauguma, yra atsakinga, už tai, kas vyksta dabar. Neteisinu dešiniųjų, kurie atėję į valdžią pradėjo atradinėti stebuklus. Opozicijos priedermė yra kontroliuoti ir turėti visą informaciją apie tai, kaip valdoma Lietuva. O jeigu jie to nedarė, tai negali sakyti, kad kažkas kitas pridarė.

Matau, koks didžiulis nuosmukis yra partijų veikloje. Visos jos nusivažiavo. Aš iš tikrųjų kartais nebesuprantu, kur kairė, o kur dešinė. Ne tik kairieji, bet ir konservatoriai buvo susiję su grupuotėmis.

Visos tautos negalima kaltinti dėl to, kur nusiritome, atsakingi turi būti politikai, tautos išrinktieji. Tai, kas vyksta Seime, nedaro garbės mūsų valstybei.

Dėl diržų suveržimo laukiau, kad pavyzdį pirmiausia parodys valdžia, politinis elitas ir tik po to jie galės prašyti visų žmonių veržtis diržus. Tačiau 10 ar 15 procentų sumažino savo algas. Netgi Antano Smetonos laikais, kai buvo krizė, prezidentas ir vyriausybė susimažino savo algas perpus. Negalima liesti vien žmonių, kurie ir taip mažai uždirba. Tą patį, kaip ir aukščiausioji valdžia, demonstruoja ir savivaldybės.

Valdžia meluoja, o žmonės nieko negali padaryti. Partijos pasidarė uždarais klanais, grupuotėmis. Seimo elitas praktiškai nesikeičia, visų partijų viršūnės išlieka beveik tos pačios po kiekvienų rinkimų. O kai ta pati viršūnė, nesvarbu — pozicijoje ar opozicijoje, jie vis tiek tarpusavyje susitaria ir tampo Lietuvą už virvučių pagal savo muziką. Oligarchinės viršūnėlės veikia tiksliai, greitai, užkulisiuose, paslapčia, žmonės nespėja net susivokti, kas čia vyksta, o jau įvyko, kaip, pavyzdžiui, buvo su LEO LT.

Sunku pasakyti, ar ką nors išspręs Prezidento rinkimai. Juk aiškiai įvardinta, kad didžiausia korupcija pačiuose aukščiausiuose sluoksniuose — Seime, Vyriausybėje, teismuose, prokuratūroje. Dedu viltis į Prezidentą, nes su partijomis Lietuvoje jau viskas — jos tik grupuotės.

Tokioje situacijoje žmonėms reikia burtis į pilietines, visuomenines organizacijas, kurie judina tautą. Nors žmonės sunkiai buriasi, jie tiesiog prarado tikėjimą. Tikiuosi, kad žmonės susivienys, bet tam reikia laiko.

citata: Partijos pasidarė uždarais klanais, grupuotėmis. Seimo elitas praktiškai nesikeičia, visų partijų viršūnės išlieka beveik tos pačios po kiekvienų rinkimų.

Vyriausybė pasmerkta

Vytautas JUŠKUS, socialdemokratas, dirbęs buvusio premjero G. Kirkilo patarėju:

— Dėl tokios situacijos Lietuvoje kalti ir konservatoriai, ir socialdemokratai, bet tai, ką daro naujoji Vyriausybė, niekas dar taip nebuvo pakenkęs Lietuvai.

Nepasakyčiau, kad Lietuvoje įstatymai kuriami tik palankūs oligarchams. Be jokios abejonės, oligarchai dalyvauja įstatymų kūrime, jie turi savo žmones Seime, Vyriausybėje ir daro įtaką, kad įstatymai būtų palankūs jiems. Jeigu verslui gerai — ir žmonėms gerai, ir valstybei, nes mokesčių pavidalu pinigai ateina į šalies biudžetą.

Neabejotinas klanas — naftos magnatai. Lietuvoje dėl to būtina keisti Konkurencijos įstatymą. Kitu atveju Konkurencijos tarnyba neturi įrankių, kaip suvaldyti kainas. Jau ir šiandien daugiau, nei dvidešimt įmonių į Lietuvą įveža naftos produktus, bet ar kas nors matė, kad jų kainos vartotojams aiškiai skirtųsi?

Būtina apriboti kainų augimą pirmojo būtinumo prekėms. Sakote, kaip, jeigu prekyba — oligarchų rankose? Reikia įstatymo, kuriame būtų numatytas antkainis: apie 20 procentų gamintojui, 15 procentų leisti užsidėti prekybai, o toliau, jeigu nori, tegul kelia kainas, bet nuo įstatymo numatytų antkainių viršijimo visos pajamos turi keliauti į valstybės biudžetą. Galbūt toks įstatymas neturi galioti visam laikui, bet sunkmečio laikotarpiu jis pagelbėtų.

O A. Kubiliaus vyriausybė iš viso nesiorientuoja. Vyriausybės programą ruošė žmonės, kurie su praktika nesusiję, apie ekonomiką išmano tik iš vadovėlių. Ši Vyriausybė yra pasmerkta žlugti. Per kelias naktis jie viską padarė, kad ne skatintų verslą, o žlugdytų. Konservatoriai dabar nuvarys Lietuvą visiškai.

Pamatysit, po prezidento rinkimų mes Lietuvoje pamatysime visiškai kitokią Vyriausybės sudėtį.

Kas padarė Lietuvai šiuo sunkiu momentu daugiausiai nuostolių? Dalia Grybauskaitė su gąsdinimais, kad viskas čia blogai, ir A. Kubilius su savo „dangus griūva“. Per spalį — gruodį gyventojai iš bankų atsiėmė apie tris milijardus litų, bankai, išsigandę šito, sukėlė palūkanas. Su savo pliurpimu du žmonės uždarė bankų kreditavimą visiems.

citata: Oligarchai turi savo žmones Seime, Vyriausybėje ir daro įtaką, kad įstatymai būtų palankūs jiems.

„Pasakyta žiauriai...“

Jonas BARTKUS, Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionių demokratų partijos Šiaulių skyriaus vadovas:

— Iš esmės aš pritariu Vytauto Landsbergio teiginiams, nors apie Lietuvą labai žiauriai pasakyta. Problemų valstybėje yra. Kai Lietuvoje keletą metų buvo ekonomikos augimas, tai tos problemos buvo užtušuotos ir paslėptos, ir visiems buvo gerai. Krizės sąlygomis tos problemos iškilo visu aštrumu. Jau kalbama apie oligarchus nebe puse lūpų.

Kas kaltas, kad Lietuva tokia? Kodėl kažkas mano, kad suradus kaltą, jį nubausime, rasime ir išsigelbėjimą, ir tada visiems palengvės? Atsakomybę nešame visi. Manau, kad demokratijos Lietuvoje dar pakankamai. Eiliniams žmonėms taip pat reikėtų susimąstyti, ką jie padarė ne taip per devyniolika metų balsuodami, vykdydami savo pareigas ir teises.

Lengviausia dabar būtų kaltinti socialdemokratus, kurie ilgai buvo valdžioje. Nėra Lietuvoje šventų ir nėra tų, kuriuos mes vienu mostu galėtumėm nuteisti.

citata: Manau, kad demokratijos Lietuvoje dar pakankamai.

Ūkvedžiai statosi valdovų rūmus

Arūnas GUMULIAUSKAS, Šiaulių universiteto docentas, istorikas:

— Kas turi prisiimti atsakomybę už tokią, Lietuvą, kokia V. Landsbergis ją pavadino: pseudodemokratinė, pseudoteisinė, amorali?

— 1990— 1992 metais, Atkuriamojo Seimo darbo metu, nebuvo sugebėta priimti normalaus desovietizacijos įstatymo. Jis būtų pakeitęs biurokratinį aparatą. O dabar sovietinis biurokratinis aparatas išliko tas pats. Kodėl? Desovietizuotųjų ratas plėtėsi, kol paaiškėjo, kad reikia desovietizuoti pusę Lietuvos. Tai tapo per dideliu kąsniu ir niekas jo nebeprarijo. Neatmetu, kad net ir specialiai buvo sužlugdytas desovietizacijos įstatymas. Viskas išliko, kaip ir sovietiniais laikais: ryšiai, godumas, nomenklatūra.

— Kada pradėjo formuotis interesų grupės?

— Pirmoji interesų grupė susiformavo 1990 metų gruodį, kai susikūrė LDDP. Jokios ideologijos, per vieną dieną LKP staiga tapo LDDP. Kito tik pavadinimas.

Vargu, ar galima pavadinti ideologija Tėvynės sąjungos taktiką: kas ne su mumis tas prieš mus. Tai aiškus interesas.

Susikūrusi LDDP, Tėvynės sąjunga buvo pirmosios interesų grupės. O toliau viena po kitos dygo tik interesų partijos. Praktiškai normalios Lietuvos kūrimo ir nebuvo: visus vienijo interesas, bet ne idėjos.

A. Kubiliaus frakcija praeitos kadencijos Seime ranka rankon dirbo su G. Kirkilo vyriausybe: tai irgi interesai.

— Todėl Lietuvą dabar valdo interesai ir net nebe partijų, o partijų finansuotojų?

— Seniai reikėjo baigti su partijų finansavimų iš šalies. O koks didžiulis pasipriešinimas vyksta tam Seime? Žymiai pigiau Lietuvai atsieitų valstybinis partijų finansavimas. Po du milijonus litų metams, ką dabar duoda valstybė — ir taip yra per daug partijoms. Užtektų tik būstinėms išlaikyti, ir tam tikriems minimaliems poreikiams — viskas.

Bet už partijų slepiasi krūvos investuotojų, dėl ko vėliau atsiranda visokie LEO LT ir panašūs.

Ką reiškia, kad šiandien žmogus gali patekti į Seimą, tik tada, jeigu turi pinigų? Jeigu neturi pinigų, o turi tik idėjų — esi nulis. Paskaičiuota, kad viena Seimo nario vieta kainavo 144 tūkstančius litų. Kokia čia demokratija, kai vieta Seime už tiek nuperkama?

Iš šių dienų aktualijų ryškėja, kad naujų interesų grupių nebesikurs, veiks tos pačios. A. Valinsko eksperimentas praktiškai sužlugo, juk irgi, be abejonės, buvo bandoma į Lietuvos žaidimą įmesti dar vieną interesų grupę.

Iš esmės šiandien Lietuvą valdo ūkvedžiai, kurie senojoje partinėje sistemoje užimdavo ūkinius postus. Tai aiškiai įrodo Valdovų rūmai. Juk ir visuomenės dalis buvo prieš, ir prezidentas prieš, ir opozicija — prieš. Valdovų rūmai yra simbolis, kas mus valdo ir kas Lietuvoje vyksta.

— Kiek visa tai tęsis, ką daryti?

— Žmonėms reikia kelti savo išprusimą. Kol bus toks žmonių politinės kultūros lygis Lietuvoje, taip ir tęsis. Mes pagal politinį mąstymą esame trečiojo pasaulio šalis ir nieko daugiau. Kartais net išsilavinusių žmonių kalbos politiniais klausimais kelia nuostabą. Visiškas profanizmas. Todėl Lietuvai artimiausiu metu nelabai matau prošvaisčių.

Manau, kad ši ekonominė krizė turėtų kiek atšaldyti žmones, padėti jiems susivokti. Žmonės atsitraukia nuo vartojimo pamatę, kad tik vartoti nebeišeina, kad reikia grįžti prie kažkokių idėjų. Dairosi ir klausia, kur mes gyvename, kodėl čia taip atsitiko? Tai rodo, kad po truputį žmonės ateina į protą.

— Kaip vertinate V. Landsbergio kalbą?

— Jis pasakė daug tiesos, bet iš V. Landsbergio kalbos matyti ir tai, kad jis aiškiai yra praradęs įtaką, net ir savo partijoje, nes kritikuoja savo partiečius. Jis dar išliko vienu stabų, bet jau nebėra tas pats V. Landsbergis, kuris buvo iki Europos parlamento. Matau, kad ir A. Brazauskas praranda įtaką.

BARIKADOS: Per saugų apsaugininkų atstumą — Seimas, Vyriausybė ir Prezidentas. Ten valdžia, oligarchai, pinigai ir ginklai. O kur tautos valsybė?

ELTA nuotr. lietuva