Sodininkai laimei pinigų negaili

Sodininkai laimei pinigų negaili

Sodininkai laimei pinigų negaili

Prasidėjus pavasariui, panašu, kad lietuviai prisiminė kinų patarlę: nori būti laimingas vieną dieną – gerk vyną, nori būti laimingas metus – vesk, nori būti laimingas visą gyvenimą – būk sodininkas. Sodininkai ir daržininkai užplūdo specializuotas parduotuves. Daugėja jaunų pirkėjų.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Kainos kilo nežymiai

Šiauliuose veikiančių sodo ir daržo prekių parduotuvės klientų antplūdžio sulaukė jau vasarį. Kalbinti prekybininkai sakė, kad pirmiausiai sodininkai ieškojo pomidorų sėklų. Už gerų veislių – gausiai derančių, atsparių ligoms – sėklų pakelį negailėjo 10 ir daugiau litų.

Dažniausiai pirkėjai vieno pirkimo metu apsirūpina visomis daržovių ir gėlių sėklomis, kokias tik planuoja sėti, substratu, indeliais daigams. Dabar perkamos priemonės medžiams balinti, purkšti nuo ligų ir kenkėjų, taip pat – darbo įrankiai.

„Sėklų kainos, lyginant su ankstesniais metais, liko tokios pat arba išaugo nežymiai, kai kurių, daugiausiai nepopuliarių gėlių, – sumažėjo“, – sako UAB agrofirmos „Sėklos“ parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja Irma Gumbakienė.

Kad kainų šuolio nebuvo, patvirtina ir kitų parduotuvių atstovai.

Pirkėjų kategorijos

Pasak I. Gumbakienės, yra kelios pirkėjų kategorijos: „Pensinio amžiaus žmonės perka keliais etapais. Vieno pirkimo metu išleidžia 30–40 litų. Kaimo žmonės, kurie pas mus perka, pinigų turi, perka daug, išleidžia 100 ir daugiau litų.“

„Yra ir dar viena kategorija. Jeigu vyrą palieka mašinoje, tai moteris nusiperka visko, kaip priklauso. O jeigu vyras eina iš paskos ir bamba, tada moteris nusiperka mažiau arba ateina kitą dieną be vyro“, – juokiasi parduotuvės vedėja.

Parduotuvės „Sodininkų prekės“ savininkė Vilma Usevičienė taip pat pastebi, kad išleidžiama suma priklauso nuo pirkėjo. Vieni ieško pigesnių sėklų ir kitų prekių, kitiems kaina nesvarbi, ieško kokybės. Pirkėjų išleidžiamos sumos vidutiniškai svyruoja nuo 20 iki 100 litų.

Sodininkyste domisi jaunimas

„Šiemet labai nemažai sulaukiau pirkėjų, kuriems apie 30 metų. Matyt, žmonės ne vien veją sėja ir alpinariumus rengia“, – pastebi V. Usevičienė.

Kad vis daugiau jaunimo užsuka į sodo ir daržo prekių parduotuves, pastebi ir parduotuvės „Daržininkas“ direktorė Alma Žygaitė: „Jaunimas nebijo pasisakyti, kad yra pradedantys sodininkai, prašo patarimo. Kviečiam sugrįžti, papasakoti, kaip sekėsi. Ypač įdomu, kaip sekasi išauginti naujas daržovių veisles, kad galėtume kitiems pirkėjams papasakoti.“

Jaunimas domisi, kaip tręšti žemę, ieško ekologiškų trąšų, prašo patarimo, kokias daržoves sėti.

Pasak kalbintų pardavėjų, susidomėjimas sodininkyste ir daržininkyste ypač išaugo pastaraisiais metais.

„Ateina į parduotuvę net vaikai. Ieško kambarinių pomidorų, prieskoninių žolelių sėklų“, – sako A. Žygaitė.

Populiariausi – pomidorai ir bazilikai

Pasak pardavėjų, populiariausios sėklos – pomidorų. Toliau – agurkų, morkų, paprikų, žirnių, salotų, ridikėlių. Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo prieskoninės žolės. „Dabar jau retas savo patiekalus įsivaizduoja be bazilikų, mairūnų, kitų žolelių“, – sako I. Gumbakienė.

Pasak V. Usevičienės, populiarumo viršūnėje – bazilikai ir gražgarstės.

Domisi pirkėjai ir naujovėmis, pavyzdžiui, artišokais, džiovinimui skirtais pomidorais. I. Gumbakienė pastebi, kad pastaraisiai metais išaugo sėklinių bulvių paklausa, ypač ankstyvųjų veislių.

Gėlių sėklos nėra perkamiausia prekė

„Pastaraisiais metais gėlių sėklų, lyginant su daržovių ir kitomis sėklomis, nuperkama žymiai mažiau. Ko gero, tai sąlygoja žmonių pragyvenimo lygis“, – sako A. Žygaitė.

I. Gumbakienė pastebi, kad pirkėjai mieliau renkasi jau paaugintus gėlių daigelius: „Dabar pats laikas pirkti surfinijų, verbenų, sprigių daigelius, jeigu norim jau gegužę turėti didelius žydinčius gėlių kerus.“

Pietinėje Šiaulių dalyje tarp daugiabučių įsikūrusios parduotuvės savininkė V. Usevičienė turi kitokios patirties: „Po truputį grįžta gėlių sėklų pirkimas, ko nebuvo keletą metų. Nemažai pardavėm surfinijų, petunijų sėklų.“

Jono TAMULIO nuotr.

DAIGAI: Ant palangių jau stiebiasi daržovių daigai.

Romos Balsienės (ELTA) nuotr.

PRIESKONIAI: Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo prieskoninės žolės.