Statybų aikštelėse dirba ir nelegalai

Statybų aikštelėse dirba ir nelegalai

Statybų aikštelėse dirba ir nelegalai

Šiaulių mieste ir rajone lyg grybai po lietaus dygsta individualūs namai. Prie jų darbuojasi betonuotojai, mūrininkai, tinkuotojai, trinkelių klojėjai ir kiti meistrai. Darbo dienos idilę kartais sudrumsčia tikrintojai, ieškantys nelegalių darbininkų ar statybos pažeidimų. Vieną dieną reide dalyvavo ir „Šiaulių krašto“ žurnalistė.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Reidas

Ginkūnų (Šiaulių rajonas) pakraštys. Prie tvenkinio kyla naujas individualių namų kvartalas. Giedrą rytą kone kiekvienoje statybvietėje darbuojasi žmonės. Vienur liejami pamatai, kyla sienos, kitur jau tvarkoma aplinka.

Vos gatvelėje pasirodžius Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) automobiliui nuo vieno namo laukais pasileidžia jaunas vyriškis ir pasislepia statomame name.

Su VDI Šiaulių skyriaus vyriausiais darbo inspektoriais Stanislovu Tamučiu ir Nerijumi Venciumi sustojame prie tinkuojamo dviaukščio namo. Ant pastolių darbuojasi du vyrai. N. Vencius įjungia vaizdo kamerą, filmuoja darbininkus. Jeigu prireiks, tai bus įrodymas, kad žmonės tikrai dirbo.

S. Tamutis užkalbina vyrus, paprašo pateikti dokumentus (darbo pažymėjimus, verslo liudijimus ir pan.). Vyrai jokių dokumentų su savimi neturi, tačiau tikina dirbantys legaliai, Ramūno (pavardės sako neprisimenantys) individualioje įmonėje. Darbuotis pradėjo šią savaitę, pirmadienį. Buvo pasamdyti ištaisyti anksčiau dirbusių statybininkų broko.

N. Vencius, apėjęs namą, randa dar vieną darbininką. 17-metis vaikinukas sako dirbantis pirmą dieną. Tokį nelegalių darbininkų pasiteisinimą darbo inspektoriams tenka girdėti bene dažniausiai. Ne tik statybose, bet ir autoservisuose, siuvyklose, žemės ūkyje ir kitur.

Vyriškiai susisiekia su savo darbdaviu Ramūnu. Šis statybvietėje pažada pasirodyti po pusvalandžio, darbo inspektoriui aiškina, kad žmonės dirba pirmą dieną, ir jis šiandien arba rytoj sutvarkys dokumentus.

Du vyresnieji darbininkai atrodo nustebę, kad visą savaitę dirba nelegaliai. „Pirmadienį Ramūnas nusirašė mūsų duomenis, sakė, kad sutvarkys visus dokumentus. Dar klausiau jo, ar man patentą imtis, ar įdarbins firmoje. Sakė, kad įdarbins“, – traukdamas cigaretę aiškina Rolandas.

Kol laukiam pasirodant darbdavio, darbininkai surašo pasiaiškinimus. Nesutinka išduoti tik sutarto atlygio. „Tai – komercinė paslaptis. Aš neklausiu jūsų, kiek gaunat algos“, – inspektoriui atsako Rolandas.

Po geros valandos pagaliau pasirodęs darbdavys dar bandys teisintis ir išsisukinėti, galiausiai nulenkęs galvą prisipažins: „Negražiai išėjo.“

Baudos

Darbo inspektoriaus surinkta medžiaga ir protokolai keliaus į teismą. Darbdaviams už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį numatyta bauda nuo 3000 iki 10 000 litų. Pasak S. Tamučio, neretai teismai pirmą kartą baudžiamiems darbdaviams skiria minimalias baudas.

Nepilnametį vaikinuką į statybas pasikvietė ne minėtasis Ramūnas, o kitas darbininkas, taigi jam gresia bauda nuo 500 iki 1000 litų už vertimąsi ūkine veikla neturint verslo liudijimo. Kadangi vaikinas pripažino savo kaltę ir gailėjosi, be to, baudžiamas pirmą kartą, jam teks susimokėti tik pusę minimalios baudos, t. y. 250 litų.

Nelegalai bėga

Darbo inspektoriai pasakoja, kad prieš savaitę lankėsi priešais esančiame name. Penki darbininkai tvarkė aplinką, klojo trinkeles. Vos prisistačius darbo inspektoriams, darbininkai puolė bėgti, apklausti pavyko tik du. Būtent iš šio namo kiemo ir šįkart matėme nubėgantį darbininką.

Darbo inspektoriai aplink vykstančiose statybose nelegalaus darbo kontrolės ir prevencijos patikrinimo reidus vykdo ne pirmą kartą, tačiau statybininkai nepasimoko nei iš savo, nei iš kitų klaidų.

S. Tamutis pasakoja, kad nelegalūs darbininkai net nuo pastolių šokinėja bandydami pasprukti. Darbdaviai irgi randa visokiausių pasiteisinimų: nespėjau, buhalteris negalėjo ir panašiai. Būna, kad pateikia fiktyvius darbo pažymėjimus.

Pagal 2012 metais rugsėjo 1 dieną įsigaliojusią tvarką, sudarius darbo sutartį ir apie tai pranešus „Sodrai“, darbuotojui galima pradėti dirbti nuo kitos dienos. Taigi, pasak S. Tamučio, pasiteisinimai „dirbu pirmą dieną, ir dar nespėjo įforminti“ nieko verti, nes tai yra nelegalus darbas.

Darbuotis be jokių dokumentų gali tik tėvai, vaikai, broliai, kiti artimi giminaičiai. Svetimi žmonės (nors ir pažįstami ar artimųjų pažįstami) turi būti įdarbinti arba turėti verslo liudijimus.

Statybų sektoriuje pažeidimų daug

VDI Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojas Stasys Joneikis informavo, kad šiemet atlikti 69 patikrinimai dėl nelegalaus darbo ir darbo teisės pažeidimų statybvietėse. Iš jų 28 patikrinimai atlikti individualių namų statybvietėse, kur 15 atvejų nustatyti pažeidimai, t. y. statybos darbus vykdė fiziniai asmenys, neturėdami verslo liudijimų šiai veiklai.

Visais šiais atvejais surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai ir paskirtos administracinės baudos. Dėl galimai nelegalaus 8 asmenų darbo trims juridiniams asmenims surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai ir perduoti nagrinėti teismams.

Darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais šiemet patikrintos 26 statybvietės, iš jų 4 – renovuojamų pastatų. Dėl nustatytų darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimų 6 statybvietėse skirtos administracinės baudos.

Dažniausiai pasitaikantys darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimai – nesaugus darbų atlikimas aukštyje, kada nevertinama galima kritimo iš aukščio rizika (dirbama ant tinkamai neaptvertų, nestabilių pastolių), asmeninių apsaugos priemonių nebuvimas arba nenaudojimas, nepakankamas darbuotojų apmokymas atlikti pavojingus darbus.

„Iš viso VDI Šiaulių skyrius šiemet atliko 356 nelegalaus darbo patikrinimus, kurių metu nustatyti 38 neteisėto darbo atvejai, iš jų 18 statybų sektoriuje. Tai patvirtina šio sektoriaus rizikingumą“, – „Šiaulių kraštui“ sakė S. Joneikis.

Du savavališkos statybos atvejai

Statybvietėse randama ne tik nelegalių ar nesaugiai dirbančių darbininkų, bet ir kitų pažeidimų. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Šiaulių skyrius organizuoja reidus, kurių tikslas be išankstinio statytojų įspėjimo patikrinti tam tikrą teritoriją ir nustatyti, ar joje vykdoma statyba nepažeidžia teisės aktų reikalavimų.

VTPSI Šiaulių skyriaus vedėja Vitalija Šukytė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad reidų metu patikrinta 30 namų valdų, kuriose buvo planuojama statyti, statomi ar rekonstruojami vieno buto namai. Patikrinimų metu buvo nustatyti du savavališkos statybos atvejai, t. y. namai buvo statomi be nustatyta tvarka parengtų projektų ir statybos leidimų.

Pažeidėjams buvo surašyti savavališkos statybos aktai ir administracinio teisės pažeidimo protokolai ir medžiaga perduota teismui dėl nuobaudų paskyrimo. Už minėtus pažeidimus teismas paskyrė 1000 ir 3000 litų baudas.

Dar penkiais atvejais nustatyti kiti pažeidimai (nebuvo pasamdyti statybos vadovas ir techninis prižiūrėtojas arba minėti specialistai netinkamai atliko savo pareigas, nustatyta tvarka nepranešė apie minėtų specialistų pasamdymą, nekokybiškai pildė statybos vykdymo dokumentaciją). Už šiuos pažeidimus buvo surašyti penki protokolai ir paskirta baudų už 2300 litų sumą.

Dažniausiai skundžiasi daugiabučių gyventojai

Inspekcija atlieka ne tik planinius statybos patikrinimus, bet ir pagal gyventojų bei juridinių asmenų skundus. Pasak V. Šukytės, vyrauja nusiskundimai dėl statybos darbų, vykdomų daugiabučių gyvenamųjų namų butuose bei nesudėtingų statinių (tvorų, pagalbinio ūkio paskirties statinių) statybos namų valdose ar sodininkų bendrijų narių sklypuose, kurie dažniausiai nepasitvirtina.

Nusiskundimų dėl individualių namų statybos Šiaulių skyrius gauna nedaug. Specialistai pagal pranešimus ar skundus Šiaulių mieste pernai surašė 35 statybos patikrinimo, nagrinėjant skundą, aktus, iš kurių 30 buvo surašyta dėl vykdomų statybos darbų butuose ar nesudėtingų statinių statybos namų valdose bei sodininkų bendrijų narių sklypuose. Iš 30 paminėtų atvejų pranešimai ir skundai pasitvirtino 12 atvejų.

V. Šukytė pažymėjo, kad šiuo metu nebenagrinėjami pranešimai ar skundai dėl mažareikšmių teisės aktų pažeidimų, tai yra teisės aktų reikalavimų pažeidimai, nepadarę žalos viešajam interesui ir kitiems konkrečia teisės norma saugomiems interesams arba kuriais padaryta žala labai nedidelė.

Redakcijos archyvo nuotr.

SITUACIJA: VDI Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojas Stasys Joneikis: „Iš viso VDI Šiaulių skyrius šiemet atliko 356 nelegalaus darbo patikrinimus, kurių metu nustatyti 38 neteisėto darbo atvejai, iš jų 18 statybų sektoriuje. Tai patvirtina šio sektoriaus rizikingumą."