Stovykloje vaikas jautėsi pažemintas

Stovykloje vaikas jautėsi pažemintas

Stovykloje vaikas jautėsi pažemintas

Į „Šiaulių krašto“ redakcija paskambinusi šiaulietė Virginija pasakojo, kad stovyklauti išvežtą dukterį namo parsivežė po trijų stovyklavimo dienų, teigia, kad vaikas neištvėrė vadovų patyčių bei nieko neveikimo.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Išgąsdintas vaikas

Šiauliuose gyvenanti Virginijos šeima beveik kiekvieną vasarą dviem savo vaikams nuperka kelialapius į vasaros stovyklas įvairiose Lietuvos vietose. Šiais metais pasirinkta Šiaulių rajone esanti „Tauro“ stovykla. Per 300 litų kainavęs kelialapis dešimčiai dienų buvo garantas, kad vaikas bus saugus, užimtas ir prižiūrėtas.

„Mergaitė drąsi, kiekvienais metais iš stovyklų parsiveža tik geriausius įspūdžius. Šiemet pabuvusi stovykloje keturias dienas verkdama pradėjo maldauti, kad ją pasiimtume namo. Pasakojo, kad vadovai ant vaikų keikėsi, sakė, jog berniukams, kurie prišlapino prie klozeto, nupjaus lytinius organus. Vaikas buvo išgąsdintas“, — sakė mama.

Moteris pasakoja, kad jos duktė buvo ne vienintelė pasibaisėjusi stovyklos tvarka. Atvažiavus kai kurie vaikai puolė prašyti, kad ji juos parvežtų į namus, nes stovykloje baisu pasilikti, be to vaikai patikino, kad stovykloje nevyksta jokia veikla, nėra užsiėmimų, žaidimų.

„Būna“

Praėjusią savaitę iš „Tauro“ stovyklos buvo išlydėti paskutinieji stovyklautojai. Šiais metais per tris pamainas, kurios truko po dešimt dienų stovyklavo beveik 500 mokyklinio amžiaus vaikų. Didžioji dalis socialiai remtinų, kurių poilsį finansavo miesto Savivaldybė bei Švietimo ir mokslo ministerija, kelias dešimtis kelialapių buvo galima nusipirkti už 350 litų.

Pasak Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Jankuvienės, „Tauro“ stovykla stovyklautojams išlaikyti šiemet gavo 55 tūkstančius litų iš Savivaldybės, 40 tūkstančių iš ministerijos už projektą apie vaikų vasaros poilsio organizavimą. Patikino, kad vadovais stovykloje dirba mokyklų mokytojai arba studentai.

„Buvau nuvažiavusi praėjusią savaitę. Pažiūrėjau dienotvarkes, veiklą. Pakalbėjau su vaikai, pasakojo apie tinklinio varžybas, kaip jie keliauja prie ežero. Skundų nebuvo. Žinoma, atsiimančių savo vaikus ankščiau laiko yra. Šiemet gal yra kokie 5 pareiškimai. Nieko rimto nenurodyta“, — sakė specialistė.

„Tauro“ poilsio ir papildomo ugdymo stovyklavietės vadovas Leonardas Sipavičius sakė, kad visuomet būna, kad tėvai atsiima iš stovyklos savo vaikus anksčiau.

„Šiaip sau vaiko neatiduodame. Tėvai turi parašyti pareiškimą. Visko būna. Vienas vaikas stovykloje nebenori būti, kitam kompiuterio, interneto nėra, kitam nuobodu. Programos paruoštos, užsiėmimo buvo“, — sakė L. Sipavičius.

Muštro yra

Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėja Laima Šėporaitienė patikino, kad vaikų su psichikos sutrikimais, kuriuos galėjo sukelti pažeminimas, smurtas ar kitoks stresas nebuvo.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojai patikino, kad mažųjų pacientų, kuriems prireiktų pagalbos po stovyklavimo taip pat nesulaukė.

Šio centro psichologė Eglė Žaronaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad vaikus stovyklos paveikia skirtingai: jautresnius labiau, stipresnius mažiau.

„Stovyklose muštro yra. Negalima kaltinti vien vadovų, negalima kaltinti vien vaikų. Visko yra. Pirmiausia tėvams, kurie sugalvojo išleisti vaiką į stovyklą, reikia atsižvelgti į vaiko asmenybę. Namie vaikas labiau palepinamas, o stovykloje patenka į sau lygių tarpą, atsiranda konkurencija“, — sakė psichologė.

Specialistė siūlo su vaiku, kuriam iškilo problemų stovykloje, pasikalbėti, gal problemų turi ir pats vaikas.

„Nereikia jautraus vaiko vežti į stovyklą, jiems jos gali būti ne į naudą. Negalima jo grūdinti tokiu būdu. Gali atsirasti neurozės, naktiniai košmarai, net šlapinimasis į lovą“, — sakė psichologė.

 

KALTĖ: Yra stovyklose muštro. Negalima kaltinti vien vadovų, negalima kaltinti vien vaikų, teigia psichologai.

ELTA nuotr.

PRIEŽASTYS: „Vienas vaikas stovykloje nebenori būti, kitam kompiuterio, interneto nėra, kitam nuobodu“, — sakė “Tauro“ poilsio ir papildomo ugdymo stovyklavietės vadovas Leonardas Sipavičius.

 

STOVYKLA: „Tauro“ poilsio ir papildomo ugdymo stovyklavietėje tuščia, išvažiavo paskutinioji pamaina. Šią vasarą stovyklavo beveik 500 vaikų.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.