Sūrio gabalėlis prišaukė policiją

Sūrio gabalėlis prišaukė policiją

Sūrio gabalėlis prišaukė policiją

Garbaus amžiaus šiaulietė iš parduotuvės dėl gabalėlio sūrio buvo nuvežta į policiją. Moteris teigia sūrį tiesiog pamiršusi, bet buvusi apkaltinta vagyste. Išvedama pareigūnų sakė patyrusi didelį stresą ir pažeminimą. Jai nebuvo leista grįžti prie kasos ir už prekę sumokėti. Apsaugos darbuotojai tvirtina, kad būtent vyresnio amžiaus žmonės yra pagrindiniai nebrangių prekių grobstytojai.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Sūris pasislėpė po reklamomis

Septyniasdešimtmetė šiaulietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) praėjusio antradienio rytą, kai ji apsilankė Aido gatvėje esančiame prekybos centre „Maxima“, atsimins visą likusį gyvenimą.

Tą rytą ji pirmą kartą gyvenime buvo sulaikyta dėl įtariamos vagystės, nuvežta į policiją, o dabar su nerimu laukia šaukimo į teismą.

Po patirtos gėdos ir išgyvenimų garbaus amžiaus moteris guodėsi sušlubavusia sveikata bei nemiga. Prireikė griebtis vaistų.

Dėl visko kaltas gabalėlis sūrio, kainavęs 3,10 lito, pasislėpęs po reklamomis.

Tą dieną ji laukė atnešant pensijos, todėl iš anksto norėjusi susipažinti su prekybos centro reklaminiuose lankstinukuose skelbiamomis prekių nuolaidomis. Lankstinukų žadėjusi parnešti ir kaimynei.

Įsimetusi į krepšį dvi „reklamas“, dar įsidėjo butelį su nuolaida parduodamos degtinės žolelių antpilui ir keturis akcijinius avokadus. Įsimetė gabalėlį pigaus lydyto sūrio.

„Vos spėjau sumokėti už prekes ir žengti nuo kasos, mane sulaikė apsaugos darbuotojas ir pakvietė eiti su juo. Susijaudinau, nesusigaudžiau, kas vyksta, nes dar nespėjau prekių iš krepšio perdėti į savo rankinę, tad apie sūrį visai pamiršau. Tiktai vėliau, kai darbuotojas patikrino krepšį ir rado jame sūrį, supratau, kad mane kaltina vagyste.“

Moteris teigia norėjusi sumokėti, bet apsaugos darbuotojas neleidęs.

Buvo iškviesta policija. Neleidę nė pasiaiškinti.

Prekybos centro darbuotojos jai garsiai priekaištavusios: žino tokias kaip ji, tos močiutės esą tiesiai iš bažnyčios traukia vogti.

Sako degusi iš gėdos, kai, tarp dviejų pareigūnų, „kaip didžiausia nusikaltėlė“, buvo išvesta iš prekybos centro, įsodinta į automobilį ir nuvežta į nuovadą.

Nuovadoje surašytas protokolas, kuriame nurodyta, jog „vagystės paskatomis pagrobė produktų už tris litus dešimt centų.“

Liepta laukti šaukimo į teismą.

Moteris išgyvena, jog nuo šiol bus „įtraukta į nusikaltėlių sąrašus, suteršti dokumentai“.

Su įtariamaisiais nesiceremonija

Nenorėjęs prisistatyti jaunas prekybos centro apsaugos darbuotojas iš karto prisiminė istoriją su sūriu. Situacija, pasak apsaugininko, yra užfiksuota vaizdo kamerose.

Kodėl sutrikusiai pirkėjai nebuvo leista už sūrį sumokėti?

Darbuotojas sakė, jog taip elgtis buvo galima anksčiau.

Dabar, įtarus vagystę, pareiginės instrukcijos leidžia įtariamąjį, nuėjusį nuo kasos, sulaikyti, ir konstatavus grobimo faktą, kviesti policiją. Taip elgiamasi, nes pirkėjai tolerancija pradėję piktnaudžiauti.

„Žino, kad “pamiršę“ susimokės ir taip išsisuks, o kitą kartą vėl “pamirš“ ir vėl sumokės,“ — sakė apsaugininkas.

Be to, apsaugos darbuotojas gali būti apkaltintas už tai, kad pirkėjas neva yra verčiamas mokėti už prekę.

„Mūsų parduotuvėje dažniausiai įkliūna pensininkai, vyresnio amžiaus žmonės. Jie ima smulkius daiktus ir visi teisinasi: užmiršau, nepamačiau. Kitokių nebūna. Žiūri į akis, atrodo, nuoširdžiai šneka, o apsisukęs vėl savo daro. Aš tiek čia esu prisižiūrėjęs, man faktiškai nei šilta, nei šalta“, — sakė apsaugininkas.

Su įtariamaisiais teigė nesiceremonijantis, nes anksčiau per gerą širdį pats nukentėjęs. Dabar dėl savo darbo nerizikuos: yra policija, tegu tiria.

„Jeigu moteris jaučiasi nepagrįstai įžeista, tegu kreipiasi į teismą. Iš penkių vagysčių trys yra būtent tokio stiliaus, kai pakiša po kuo nors prekes ir atseit pamiršta,“ — sakė jis.

Bet ko nestabdo

Pasak Zigmo Lemkio, prekybos centro „Maxima LT“ apsaugos regiono vadovo, apsaugos darbuotojai vadovaujasi pareiginėmis instrukcijomis, saviveiklos nėra.

Konstatavus grobimo faktą, pirkėjas sulaikomas, bet tai nebūtinai reiškia, kad jis yra kaltas. Policijos prašoma išsiaiškinti įvykio aplinkybes ir nustatyti, ar tikrai pirkėjas nusikalto?

Savo ruožtu gali nukentėti ir apsaugos darbuotojas, jeigu paaiškės, kad buvo pasielgta neprofesionaliai.

Policija, anot Z. Lemkio, kviečiama, kai „vagystė įtariama 102 procentais.“ Jeigu bent truputį abejojama, pirkėjo stengiamasi netrikdyti.

„Visada yra žmogiškasis faktorius“, — sakė Z. Lemkis.

Pareigūnai griebia močiutes

Gintautas Jakimavičius, Šiaulių pietinės policijos nuovados viršininkas, „Šiaulių kraštui“ sakė: močiutės, kurios kažką nešasi už tris ar du litus — dažnos viešnios nuovadoje. Kažkurią dieną atvežė tris.

Išsiaiškinus aplinkybes, gali būti, jog protokolas nerašomas.

Surašius administracinės teisės pažeidimo protokolą, medžiaga perduodama teismui. Teismas gali bylą nutraukti (tokie atvejai labai reti), apsiriboti įspėjimu arba priteisti nuo 300 litų baudą.

Atsakomybė, pasak G. Jakimavičiaus, yra sugriežtinta, nes yra kategorija vagišių, kurie važiuoja per Lietuvą ir po mėnesį ar kelias savaites „dirba“ įvairių miestų prekybos centruose.

Vietoje kelionės — teismas

Prieš Kalėdas sūrio vagyste apkaltinta šiaulietė turėtų vykti į Švediją — aplankyti ten gyvenančios dukters, bilietai jau nupirkti. Dabar ji baiminasi, kad nelemtas sūrio gabalėlis gali sujaukti planus — nuovadoje prisakyta laukti šaukimo į teismą.

Pirmą kartą gyvenime su teisėsauga susidūrusi moteris sakė, kad verčiau atsisakys kelionės, nes bijo vėl būti apkaltinta. Ji tiktai nežino, kaip įrodyti, kad sūrį krepšyje ji tikrai pamiršo.

citata: „Moteris degė iš gėdos, kai, tarp dviejų pareigūnų, “kaip didžiausia nusikaltėlė“, buvo išvesta iš prekybos centro, įsodinta į automobilį ir nuvežta į nuovadą.

ĮTARIMAI: Kartais išsiblaškę senyvo amžiaus žmonės dažnai sukelia įtarimų apsaugininkams. 

 

UŽUOMARŠOS: Senyvo amžiaus žmonės apsaugininkų minimi tarp dažniausiai pamirštančių sumokėti už prekes. giedriaus sutvarkytos 02 GBs

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.