
Naujausios
Sveikatą prarado povandeniniame laive
Šiaulietis Algimantas 1984–1987 metais tarnavo povandeniniame laive. Smurtas, patyčios, gąsdinimai ir nuolatinė įtampa – tokią kasdienybę sako išgyvenęs trejus metus. Nuo patirtų sunkumų vyras susirgo, tačiau įrodyti, kad buvo suluošintas priverstinės karinės tarnybos ar karinių mokymų metu, sunku.
Jurgita JUŠKEVČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Tarnybos metai
1984 metais patekęs į tarybinę armiją Algimantas buvo išsiųstas į tolimąją Kamčatką, prie Ramiojo vandenyno, ruoštis tarnybai atominiame povandeniniame laive. Pakeliui į paskirtą vietą vaikinas buvo susirgęs, gulėjo ligoninėje, tačiau nuo tarnybos nebuvo atleistas.
Iš pradžių mokymai vyko sausumoje. Pusantrų metų Algimantas prisimena kaip košmarą – vergystė, nuolatiniai mušimai, patyčios. Ne geriau buvo ir prasidėjus plaukiojimams. Pirmasis reisas povandeniniu laivu buvo 120 metrų gylyje, antras – 200 metrų gylyje, trečias – 360 metrų gylyje.
Nepaisant to, kad po kelis mėnesius tekdavo prabūti ankštoje erdvėje nematant nei saulės, nei galimybės įkvėpti tyro oro, nei susirašinėti su artimaisiais, dar teko gyventi ir baimėje bei įtampoje dėl gedimų, gaisro, radiacijos pavojaus.
360 metrų gylį buvo sunku ištverti ir fiziškai. „Leidžiantis laivui į tokį gylį jausdavai, kaip įsitempia visas organizmas“, – prisimena vyras.
„Aš tarnavau Šaltojo karo metu, ir bet koks susidūrimas su priešu galėjo baigtis mirtimi. 360 metrų gylyje net dviejų centimetrų skylė laivo korpuse galėjo pasmerkti laivą pražūčiai. Per tokią skylutę vandens srovė tokia stipri, kad gali pjaustyti medieną“, – pasakoja Algimantas.
Skaudžiai buvo baudžiama ir grasinama už menkiausią kario klaidą remontuojant, aptarnaujant laivą.
„Gaisras yra vienas baisiausių dalykų, kas gali atsitikti povandeniniame laive, nes tu nuo jos pabėgti negali. Užsidegus bet kokiam laivo skyriui, jis sandariai uždaromas ir to skyriaus žmonės turi susitvarkyti su ugnimi, antraip yra paleidžiamos dujos, kurios užgesina ne tik ugnį, bet ir pražudo žmones. Žinoma, kiekvienas žmogus turi dujokaukę, kuri dovanoja 10 minučių gyvybės, bet to gali neužtekti išsigelbėti. Žodžiu, esi paaukojamas vardan kitų išgelbėjimo“, – sako Algimantas.
Šiaulietis sako, kad tarnybai povandeniniame laive kareiviai buvo ruošiami daugiausia tik fiziškai, taip pat turėjo gerai įsisavinti, kaip elgtis vienos ar kitos nelaimės atveju, tačiau apie psichologinį pasiruošimą nebuvo nė kalbos.
„Povandeniniame laive, gavus pavojaus signalą, būdavo duodama tylos komanda. Visiškoje tyloje nekrustelint tekdavo išsėdėti po kelias valandas. Jei kokia bėda, tu niekur nepabėgsi, nepasislėpsi. Esi įkalintas laive po vandeniu“, – pasakoja Algimantas.
Povandeniniame laive kareiviai nebuvo aprūpinti ir radiacijos matuokliais, nors tai ir buvo numatyta taisyklėse.
Grįžo psichologiškai suluošintas
Grįžus iš armijos maždaug po dviejų mėnesių prasidėjo sveikatos problemos.
„Pradėjau bijoti žmonių, dar po kelių mėnesių prasidėjo priepuoliai. Nežinodavau, kas darosi, pradėdavau visas purtytis, kūną, atrodo, draskydavo į gabalus. Kelios minutės, kol atvažiuodavo greitoji, man atrodydavo kaip amžinybė. Iš pradžių priepuoliai būdavo tik naktimis, paskui prasidėjo ir dieną“, – ligos pradžią prisimena vyras.
Medikai įtarė psichikos ligą, bet Algimantas nenorėjo to sau pripažinti, nesutiko gultis į ligoninę. Tik mamos įkalbėtas ryžosi pradėti gydytis ir 1988 metais pirmą kartą atsigulė į psichiatrijos ligoninę. Tiesa, joje ištvėrė vos dieną.
„Prigirdė vaistų, tarsi visas plaukioji, bet geriau nesijauti“, – prisimena Algimantas.
Po kurio laiko prasidėjo ir kiti negalavimai. „Ką suvalgau, tą išvemiu. Bijojau net kąsnį į burną paimti. Ir taip ne dėl vaistų, ne dėl skrandžio problemų, o dėl psichinės būklės darėsi“, – sako vyras.
Vyras pasakoja, kad neretai gydytojai įvairius kitus jo negalavimus nurašydavo psichinei ligai ir nekreipdavo reikiamo dėmesio. Algimantui dažnai skaudėdavo galvą. Kartą skausmas buvo tiesiog nepakeliamas, bet šeimos gydytoja išrašiusi tik nuskausminamųjų. Vaistai nepadėjo ir šiaulietis nuvyko į ligoninę, kur paaiškėjo, kad tokį stiprų galvos skausmą sukėlė ne psichinis negalavimas, o sinusitas.
Algimantas ir šiandien vaikšto pas psichiatrus ir psichologus. Dabar jaučiasi geriau nei ligos pradžioje, tačiau be nuolatinio gydymo neapsieina. Prieš 15 metų vyrui nustatytas 35 procentų darbingumas, paskirta šalpos išmoka (apie 200 eurų). Kad pragyventų ir išlaikytų šeimą, vyras visu krūviu dirba suvirintoju.
Tik šią vasarą Algirdas pirmą kartą po bemaž 20 metų pertraukos išdrįso išsimaudyti jūroje.
Įskaudino politiko žodžiai
Algimantas sako, kad gal seniai būtų susitaikęs su savo likimu, jeigu ne garsaus Lietuvos politiko žodžiai, ištarti 1996 metais ir pakartoti po dešimties metų, esą patys šauktiniai kalti, kad ėjo į tarybinę armiją.
„Vėliau buvo apkaltinti ir paštininkai, kurie nešiojo jaunimui šaukimus į tarybinę armiją“, – ironiškai šypteli Algimantas.
Šiaulietis parašė ne vieną laišką ir Seimo nariams, ir ministrams, išsakydamas savo nuomonę ir reikalavimus.
Vyras norėtų asmens, nukentėjusio nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso. Kokį, pavyzdžiui, gauna Afganistano karo dalyviai.
Algimantas parašė ne vieną laišką į Krašto apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas.
Iš pastarosios ministerijos 2015 metais gautame atsakyme rašoma, kad „lėtai progresuojanti liga, susijusi su tarnyba sovietinėje armijoje“, turėtų būti diagnozuota per penkerių metų laikotarpį nuo grįžimo iš tarnybos. Taip pat pažymima, kad „liga turi būti tik diagnozuota, tai nereiškia, kad turi atsirasti ir negalios požymiai“.
Bėda ta, kad beveik visa to reikiamo laikotarpio Algimanto ligos istorija iš poliklinikos pradingo. Likęs tik 1988 metų įšrašas iš psichiatrijos ligoninės ir ligos istorija nuo 2006 metų.
Algimantas ir toliau rašo laiškus Seimo nariams ir nepraranda vilties sulaukti pagalbos ir teisingumo.
Seimo nario komentaras
Pataisas „pramušti“ nelengva
Seimo narys Stasys TUMĖNAS:
– Šio šiauliečio problema man gerai žinoma, su juo dažnai pasikalbame. Tiek Socialinės apsaugos ir darbo, tiek Krašto apsaugos ministerijos remiasi Lietuvos Respublikos asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymu. Deja, Algimantui padėti nelengva, nes Lietuvos įstatymai karo veiksmais pripažįsta vienintelį Afganistano karą, o lietuviai kariai, prievarta imti į sovietinę armiją ir siųsti į vadinamuosius „karštuosius pasaulio regionus“ su ginklu kariauti, neginami įstatymo, kuris turi tai ginti.
Taigi, čia susiduriama su „pilkosiomis istorijos dėmėmis“, kai apsimetama, jog cinkuotuose karstuose iš tarnybos sovietinėje armijoje į Lietuvą grįždavo kareivėliai, neva vykdę mistišką internacionalinę pareigą. Iš tikrųjų tų „karštų pasaulio regionų“ buvo daug: ir Vietname, ir Alžyre, Angoloje, Etiopijoje.
Seime pritariau kolegų R. Martinėlio ir J. Sabatausko teikiamoms pataisoms, kad atsirastų įstatyme 3 straipsnio papildymai, kuriuose rašoma, kad kitų karinių konfliktų dalyviais pripažįstami asmenys, kurie būtinosios karinės tarnybos ar karinių mokymų sovietinėje armijoje metu atliko tarnybą Vengrijoje (1956 m.), Alžyre (1962–1964 m.), Kuboje (1962–1963 m.), Čekoslovakijoje (1968 m.), Vietname (1961–1974 m.), Angoloje (1975–1979 m.), Etiopijoje (1977–1979 m.), kur tuo metu vyko kariniai veiksmai.
Šio straipsnio 1 dalyje išvardytiems asmenims pripažįstamas nuo okupacijų nukentėjusio asmens – kitų karinių konfliktų dalyvio teisinis statusas.
Seimas tokioms pataisoms nepritarė, grąžino įstatymą tobulinti, bet tai galima daryti tik po 6 mėnesių pertraukos. Oponentams užkliuvo, kad į jį pateko Vengrijos ir Čekoslovakijos įvykių dalyviai.
Tikiuosi, kad patobulintam projektui bus pritarta.
Algimanto atvejis ypatingas dar ir todėl, kad oficialiai jis nedalyvavo karo veiksmuose, nesvarbu, kad jis mėnesių mėnesiais didžiuliame gylyje tarnavo atominiame laive, išgyveno ne vieną avariją, incidentą.
Šį darbštų ir drąsų šiaulietį žeidžia ir valdininkų aiškinimai, kad kreiptis dėl sveikatos sutrikimų, susijusių su tarnyba armijoje, galima ne vėliau kaip po 5 metų. O juk sužeidimų reliktai, ligų požymiai po sužeidimų, stresų pasireiškia kartais tik po 10–20 metų, bet nė vienas gydytojas to nesiryžta sieti su konkrečiu atveju.
Dar akcentuočiau Algimanto pilietinę drąsą. Jis šiandien drąsiai kelia problemą, bet šimtai panašaus likimo žmonių to daryti ir dabar nedrįsta, nes buvo prigrasyti nieko sugrįžus iš armijos nepasakoti. Todėl ir Algimanto likimo brolių skaičiaus tiksliai nusakyti neįmanoma.
EPA-ELTA nuotr.
Šiaulietis 1984–1987 metais tarnavo povandeniniame laive, ten sako ir praradęs sveikatą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Algimantui padėti nelengva, nes Lietuvos įstatymai karo veiksmais pripažįsta vienintelį Afganistano karą, o lietuviai kariai, prievarta imti į sovietinę armiją ir siųsti į vadinamuosius „karštuosius pasaulio regionus“, neginami įstatymo“, – sako Seimo narys Stasys Tumėnas.