
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
„Švelnus šantažas“ auksiniame rajone
Vandens tiekėjai ir Šiaulių miesto savivaldybės veikėjai užsuko vandenį vaizdingame ir brangiame Šimšės rajone, netoli Prūdelio ir Talkšos ežero. Nutarė vyrai panaikinti vieną vandens kolonėlę. Senuose namuose gyvenantys miestiečiai jaučiasi vejami iš namų: jiems lieka arba įsivesti vandentiekį, arba kibirais tampyti vandenį iš kitame kvartalo gale esančios kolonėlės, arba — parduoti namus.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Neteko šulinių
Paprūdžio gatvės gyventojų šuliniai išseko 1988 metais, kai K. Kalinausko gatvėje buvo įrenginėjami lietaus kanalizacijos paviršinių nuotėkų valymo įrenginiai.
Kaip kompensacija už išdžiūvusius šulinius netoli gyventojų namų buvo pastatyta vandens kolonėlė, kuria iki šiol naudojosi septynios šeimos.
Pasak Ninos ir Jono Abramavičių, vandenį nešiotis nebuvę patogu, ne taip, kaip iš savo šulinio. Bet ilgainiui priprato.
Už išsekusius šulinius žadėta nemokamai įvesti vandentiekį.
Ėjo metai, valdžios keitėsi ir žadėtas vandentiekis buvo pamirštas. Laimei, liko kolonėlė.
Praėjusį pirmadienį, nuėję pasisemti vandens, nustebo, nes vandens vamzdis buvo nupjautas ir aklinai užplombuotas.
Gyventojai teigė nebuvę įspėti, kad nuo šiol vandenį teks nešiotis iš kitos kolonėlės.
Kitą dieną žmonės kreipėsi į miesto Savivaldybę. Teigė sužinoję tik tiek: kolonėlės mieste esą buvo sustatytos per tankiai, todėl kelios panaikintos.
Su kibirais — apie kilometrą
Užvakar, sustoję prie nupjauto vandens vamzdžio, kai kurie senyvo amžiaus žmonės verkė. Sakė, jog neįsivaizduoja, kaip nešiosis vandenį iš toliau. Ką darys žiemą, kai žvyrkelį užpustys ir bus slidu?
Nuo veikiančios kolonėlės iki išmontuotos — du šimtai penkiasdešimt metrų, o iki tolimiausios sodybos, kuriai nuo šiol teks nešiotis vandenį, maždaug aštuoni šimtai metrų. Patiems tolimiausiems bus apie kilometrą — redakcijos fotografas Jonas specialiai išmatavo atstumą.
Gyventojams teks vandenį neštis važiuojamąja judrios K. Kalinausko gatvės atkarpa, nes nėra šaligatvio, toliau eiti duobėtu žvyrkeliu, kuris žiemą nevalomas.
Dar viena kolonėlė į kalną K. Kalinausko gatvėje, pasak gyventojų, neveikia.
Paprūdžio gatvėje yra nutiestas centralizuotas vandentiekis. Prisijungimas prie jo kainuotų ne vieną tūkstantį litų. Žmonės tvirtino vos išgyvenantys iš pensijos, be to, jų nuomone, rengti projektus, tiesti vamzdyną ir vesti vandentiekį į senas trobas nebeapsimoka.
„Visi mes ubagai, invalidai, visiems apie aštuoniasdešimt. Verčiau nustatytų mokestį už tą vandenį, atsuktų tą šulinį, sumokėtume, kad tik nereikėtų taip toli nešiotis“, — sakė jie.
„Vieta čia auksinė“
Spėliodami, kodėl nei iš šio, nei iš to prireikė nupjauti vamzdį, gyventojai neatmeta versijos, kad kažkam parūpo jų lūšnos. „Užsuko vandenį — kaip senam gyvent? Privers parduoti ir išsikelti. Čia tų sklypų yra, kas laukia... Žinom. Atėmė vandenį, atims ir namus“, — balsiai svarstė gyventojai.
Paprūdžio gatvė ir šalia esanti Kalinausko gatvė apima individualių namų kvartalą prie Prūdelio. Šią vietą išties galima laikyti auksine: miesto centras, šalia — ežeras, ramu, nepraeina jokios magistralės. Aplinka vaizdinga ir kartu kontrastinga, mat tarp senų aplūžusių trobų stiebiasi prašmatnios pilaitės.
Tas pats žmogus — ir Savivaldybėje, ir bendrovėje
Šiuo metu Šiauliuose yra 27 vandens kolonėlės, iš kurių vanduo gyventojams tiekiamas nemokamai. Kolonėles eksploatuoja bendrovė „Šiaulių vandenys“, už vandenį pagal šulinių rodmenis moka Šiaulių miesto savivaldybė. Kolonėlės yra Savivaldybės turtas.
Pasak miesto Infrastruktūros skyriaus vyr. specialistės Henritos Giedraitienės, vasarą kolonėlės kainuoja vidutiniškai per 3000 litų per mėnesį, pavasarį — apie 2000, žiemą — 1300— 1500 litų.
Paklausta, kodėl buvo panaikinta aukščiau minėta kolonėlė, specialistė pakartojo: kolonėlės sustatytos per tankiai, todėl keturias iš jų nuspręsta panaikinti.
Nepatenkintiems gyventojams patariama jungtis prie centralizuoto vandentiekio.
Panašius kolonėlės likvidavimo motyvus išdėstė ir Vytautas Peleckis, bendrovės „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius, miesto Tarybos narys.
Sprendimas panaikinti keturias vandens kolonėles priimtas šių metų balandžio 19 dieną, bendrovės valdyboje, kurioje didžiąją balsų daugumą turi Savivaldybės atstovai. Sprendimas suderintas su Savivaldybės administracija, bet ne su žmonėmis.
Alternatyva — vandentiekis
V. Peleckis nenorėjo patikėti, kad kai kuriems gyventojams pilnus kibirus teks tampyti apie kilometrą: „Niekas už tą vandenį nemoka, be to, jį vagia. O kolonėlės senos, eksploatacija brangi. Ir ten, kur yra galimybė jungtis prie centralizuoto vandentiekio, kolonėles po truputį naikiname.“
Be to, pasak V. Peleckio, labai mažas vandens sunaudojimas: nuo vieno kubinio metro iki pusantro. Ar tai realūs skaičiai?
„Ten gražūs, brangūs namai, nejaugi nėra galimybės įsivesti vandenį? Mes paramos ir labdaros negalime teikti. Savivaldybėje pasakė: susirinkit patys, mes nebemokėsim. Socializmas baigėsi“, — sakė technikos direktorius.
„Gresia“ milijoniniai projektai
„Švelnus šantažas“ turi kontekstą. Neseniai atplėšti vokai dėl vandentiekio ir nuotekų tinklų tiesimo Medelyno ir Kalniuko gyvenamuosiuose mikrorajonuose. Kalniukas — netoli Šimšės. Rangovas turės nutiesti 69 kilometrus komunikacijų. Projektą administruoja bendrovė “Šiaulių vandenys“. Konkurso komisijai vadovauja tas pats — “Šiaulių vandenų“ technikos direktorius Vytautas Peleckis. Darbai — tik pirmasis etapas, kuriam reikės per 80 milijonų litų.
Citata: „Vieta čia auksinė. Užsuko vandenį — kaip senam gyvent? Privers parduot ir išsikelti. Čia tų sklypų yra, kas laukia... žinom.
ABEJINGUMAS: Susibūrę aplink nupjautą vandens kolonėlės vamzdį, gyventojai skundėsi, kad valdžia su jais jau antrą kartą pasielgia nežmoniškai: nei tarėsi, nei įspėjo.
ALTERNATYVOS: Paprūdžio gatvės bakūžių gyventojai turės arba įsivesti vandentiekį, arba parduoti namus, nes nešioti vandenį apie kilometrą jiems per toli.
ATSTUMAS: Kelias, kuriuo teks neštis vandenį iš K. Kalinausko gatvės, kurioje, beje, nėra šaligatvių.
NUOJAUTA: Paprūdžio gatvės senų trobų gyventojai įsitikinę, kad vandens kolonėlė jiems išmontuota neatsitiktinai: kažkam parūpo vaizdingo kvartalo sklypai.
Jono TAMULIO nuotr.