
Naujausios
Teismų darbuotojai liks be atlyginimų
Šiaulių apskrityje kone visi teismai neturės iš ko mokėti gruodžio mėnesio atlyginimų. Šiaulių apylinkės teismas – ir už dalį lapkričio mėnesio. Situacija, kai teismų darbuotojai Kalėdoms lieka be pinigų, kartojasi ne vienerius metus. „Krizė mums nesibaigė“, – sako teismų pirmininkai.
Rūta JANKUVIENE
ruta@skrastas.lt
Užprogramuota „duobė“
Šiaulių apylinkės teismo darbuotojams avansai už lapkričio mėnesį mokėti, o atlyginimams mokėti pinigų nėra.
„Atlyginimams trūksta 150 tūkstančių eurų – tai yra 40 darbo dienų apmokėti, – komentavo situaciją „Šiaulių kraštui“ Gema Janušienė, Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė. – Jeigu kas sirgs, gal pavyks už keletą lapkričio dienų atlyginimus mokėti, bet gruodžio mėnesiui visiškai neturime pinigų.“
Ji pabrėžė, jog teismas nuo 2013 metų gauna nepakankamą finansavimą, kasmet buvo skiriama tik 80–85 procentai reikalingų lėšų. Pernai gruodį lėšų taip pat stigo.
„Šiais metais 15 kartų kreipėmės į Finansų ministeriją, Teisėjų tarybos Biudžeto ir investicijų komitetą bei Nacionalinę teismų administraciją, bet vis atsakydavo, kad papildomi asignavimai nenumatyti, – sakė Apylinkės teismo vadovė. – Atsakymuose konstatuojama, kad yra problema, bet ji nesprendžiama. Nuo metų pradžios duobė užprogramuojama, jau nekalbant apie tai, kad nėra normali situacija, kai žmogus už savo darbą negauna atlyginimo.“
Šiauliuose situacija nėra išskirtinė. G. Janušienės teigimu, Teismų tarybos duomenimis, per visus Lietuvos teismus metų pabaigoje stigs apie 2 milijonų eurų atlyginimams mokėti.
Apie atlyginimus
„Situacija yra kritinė, nes turime daug jaunų darbuotojų, kurie augina vaikus ir sutaupyti neturi iš ko", – tikina G. Janušienė.
Pirmininkė neigia, jog teisme mokami didžiuliai atlyginimai.
„Pradedantys teisėjų padėjėjai, kuriems keliami aukšti reikalavimai, privaloma turėti teisės magistro laipsnį, į rankas gauna 585 eurus, devynerius metus išdirbę – 630 eurų, – teikia pavyzdį. – Dėl tokių atlyginimų teisėjų padėjėjų trūksta, konkursus vis skelbiame, bet niekas neateina.“
Raštinės darbuotojas į rankas gauna 402 eurus. Teismo posėdžių sekretorės, kurios taip pat turi turėti atitinkamą teisinį išsilavinimą, gauna 415 eurų į rankas, o su 12 metų darbo stažu – 455 eurus į rankas.
„Šie darbuotojai taip pat dirba atsakingą darbą, o gauna atlyginimus, kaip už darbą, kuriam nereikia jokios kvalifikacijos“, – palygina G. Janušienė.
Pradedantis teisėjas gauna 1 493 eurus į rankas, o su šešerių metų darbo stažu – 1 658 eurus.
Apylinkės teisme yra 120 darbuotojų, iš jų teisėjų – 26.
„Pernai, kai turėjome tokią pačią situaciją, teisėjai solidarizavosi ir neėmė atlyginimo, kad galėtume išmokėti atlyginimus kitiems darbuotojams, – prisiminė pirmininkė. – Bet šiemet situacija ypatinga – lėšų gruodį niekaip neužteks.“
Plonina biudžetus ir reorganizacija
„Šiaulių krašto“ kalbintos Kelmės apylinkės teismo laikinoji vadovė Daiva Valčiukienė, Joniškio rajono apylinkės teismo laikinoji vadovė Vijoleta Kurtkienė patvirtino, jog ir šie teismai neturės gruodį pinigų algoms. Ne tik dėl per mažo darbo užmokesčio fondo, bet ir dėl reorganizacijos. Nuo 2018 metų sausio 1 dienos apskrities rajonų apylinkių teismai jungiami prie Šiaulių apylinkės teismo.
„Nurodytas prioritetas su išeinančiais darbuotojais atsiskaityti, todėl kitiems greičiausiai nebus nei avanso, nei atlyginimų, – sakė D. Valčiukienė. – Bet ir anksčiau už praeitus metus išmokėdavome atlyginimus sausio mėnesį.“
„Ketverius metus einu Joniškio apylinkės teismo laikinojo pirmininko pareigas, ir vis gruodžio atlyginimus išsimokame tik sausį, – prisimena ir V. Kurtkienė. – Ir ta skola vis tęsiasi.“
Apygardos teisme – ta pati situacija
Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Vytautas Kursevičius „Šiaulių kraštui“ taip pat teigė, jog dar metų pradžioje buvo aišku, kad darbo užmokesčiui neužteks lėšų.
Šiais metais apygardos teisme darbo užmokesčio realus poreikis pagal esamus darbuotojus buvo per 1,4 milijono eurų, o skirta tik 1,3 milijono eurų.
„Visoms valstybės įstaigoms, ministerijoms buvo skirta maždaug 80–90 procentų reikalingo finansavimo, manant, jog galima sutaupyti iš vidinių rezervų, – sako teismo pirmininkas. – Bet teismų sistemos su ministerijomis negalima lyginti. Kiekvienas mūsų darbuotojas yra aukso vertės. Mes negalime eiti į teismo posėdį be teisėjo, be posėdžio sekretorės. Jos, kad galėtų eiti pareigas, turi išlaikyti du egzaminus, praeiti atranką. Mes – ne ministerija, kur sekretorės pilsto kavą.
Negalime atsisakyti ir kitų darbuotojų, kurie turi didžiulius krūvius.“
Apygardos teismo darbo užmokesčio fonde stinga 114 tūkstančių eurų.
„Tai reiškia, kad nebus iš ko mokėti atlyginimų už kelias lapkričio dienas ir nė cento – už visą gruodį", – sako V. Kursevičius.
Pirmininkas prisimena, jog tokia situacija tęsiasi nuo Andriaus Kubiliaus Vyriausybės metų, kai dėl krizės buvo nurėžtas finansavimas.
„Man liūdna sakyti, bet ir toliau programuojama ta pati situacija, – teigė teismo vadovas. – Kitų metų biudžetas mums planuojamas tik 10 mėnesių, jeigu Seimas patvirtins tokį kitų metų valstybės biudžeto projektą, kokį Vyriausybė pateikė. Tuomet Apygardos teisme atlyginimams trūktų 220 tūkstančių eurų – lygiai dviem mėnesiams“.
Pirmininko žiniomis, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas situaciją žino ir pats bando aiškintis, „kur čia šuo pakastas“.
„Mano nuomone, lemia Vyriausybės požiūris – kodėl niekada netrūksta lėšų Vyriausybei ir Seimui išsimokėti atlyginimus? – klausia V. Kursevičius. – Kyla klausimas, ar mes ne valstybei dirbame? Jeigu būtų privati įmonė, kuri nemoka atlyginimų, tai darbuotojai iškeltų jai bankroto bylą. Mes valstybei bankroto bylos negalime iškelti, o reikėtų. Estai, mūsų kolegos, niekaip nesupranta, kaip valstybė gali atlyginimų nemokėti?“
Iš apygardos administruojamų teismų, vienintelis Akmenės rajono apylinkės teismas užteks lėšų atlyginimams iki pat metų pabaigos.
„Ten pusę metų nebuvo tai vieno, tai dviejų teisėjų, laisvi etatai teisėjo padėjėjo, finansininko, – tai tauposi pinigai, – komentavo Apygardos teismo pirmininkas. – Dar Pakruojo apylinkės teisme taupėsi teisėjo alga, nes jo nebuvo pusę metų.“
Kiek trūksta lėšų atlyginimams mokėti?
Joniškio apylinkės teismui – 33 tūkstančių eurų,
Kelmės apylinkės teismui – 17 tūkstančių eurų,
Mažeikių apylinkės teismui – 33 tūkstančių eurų,
Pakruojo apylinkės teismui – 3,4 tūkstančio eurų,
Radviliškio apylinkės teismui – 13 tūkstančių eurų,
Raseinių apylinkės teismui – 28,9 tūkstančio eurų,
Telšių apylinkės teismui – 27,7 tūkstančio eurų,
Šiaulių apylinkės teismui – 150,3 tūkstančio eurų,
Šiaulių apygardos teismui – 114 tūkstančių eurų.
Šiaulių apygardos teismo duomenys
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gema Janušienė, Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė, Finansų ministerijai ir kitoms institucijoms klausimą dėl nepakankamo finansavimo kelia nuo pat metų pradžios: „Problemą konstatuoja, bet sprendimo nėra.“
Teisėjai negali streikuoti – įstatymas neleidžia, o kiti teismo darbuotojai jau ima apie tai galvoti.
Vytautas Kursevičius, Šiaulių apygardos teismo teisėjas, jau atsiprašė savo darbuotojų, kad gruodį negalės išmokėti atlyginimų: „Liūdna sakyti, bet ir kitais metais biudžetas mums planuojamas tik 10 mėnesių.“