
Naujausios
Tiesioginį valdymą „įveda“ meras
Šiaulių mero Artūro Visocko ir atstatydinto iš vicemerų Domo Griškevičiaus taikos sutartis, pagal kurią jis vakar grįžo į vicemero pareigas, neatnešė nei taikos, nei paliaubų.
Tarybos nariai sutartį skundžia teismui.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kreipiasi į teismą
Vakar „Šiaulių kraštas“ pranešė, kad Šiaulių meras A. Visockas per teismą sugebėjo grąžinti Tarybos atstatydintą vicemerą D. Griškevičių. Sudarė su juo taikos sutartį ("Domas Griškevičius skubiai grąžintas į vicemerus“, 2017 02 17), kurią teismas patvirtino. D. Griškevičius skundė teismui Tarybos sprendimą, kuriuo buvo atleistas iš pareigų, o teisme Tarybai atstovavo meras.
Miesto Tarybos 16 narių dauguma vakar surinko parašus po atskiruoju skundu Lietuvos Vyriausiajam administraciniam teismui dėl Šiaulių apygardos administracinio teismo patvirtintos taikos sutarties.
Prašoma naikinti vasario 15 dienos teismo nutartį ir stabdyti D. Griškevičiaus grąžinimą į vicemero pareigas.
Pagal šią teismo nutartį byla buvo nutraukta, o skubiai į darbą grąžintas D. Griškevičius vakar jau sėdėjo vicemero kėdėje.
Socialiniuose tinkluose D. Griškevičius pasidžiaugė, kad su jo sugrįžimu „priešlaikinių rinkimų traukinys sustabdytas“.
Pirmadienį būtų suėjęs dviejų mėnesių terminas, kai, nepaskyrus vicemero, galėjo susidaryti prielaidos pradėti tiesioginio laikino valdymo įvedimo procedūras Šiaulių miesto savivaldybėje.
Tarybos nariai, pasirašę skundą teismui, įžvelgia, jog meras viršijo savo įgaliojimus, nes be Tarybos pritarimo sudarė taikos sutartį su D. Griškevičiumi.
A. Visockas sutiko tenkinti visus D. Griškevičiaus iškeltus reikalavimus: panaikinti 2016 metų gruodžio 19 dienos Tarybos sprendimą dėl D. Griškevičiaus atleidimo ir grąžinti į pareigas; išmokėti iš Savivaldybės biudžeto kompensaciją už priverstinę pravaikštą.
D. Griškevičius dabar garsina, jog kompensacijos neims, mat atleistas gavo išeitinę dviejų mėnesių kompensaciją.
Atidėjo reikalavimą
Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė vakar jau ketino teikti Tarybai reikalavimą dėl naujo vicemero ir Administracijos direktoriaus skyrimo, o pirmadienį – teikimą Vyriausybei dėl susidarančių prielaidų tiesioginiam laikinam valdymui įvesti.
„Dėl vicemero situacija pasikeitė – apie tai Vyriausybę informavau, – sakė „Šiaulių kraštui“ A. Jasiūnienė. – Kol kas susilaikau teikti reikalavimą dėl Administracijos direktoriaus, nes jam paskirti dar yra laiko – terminas baigiasi kovo 2 dieną.“
Ji abejoja, ar A. Visockas neviršijo mero įgaliojimų sudarydamas taikos sutartį.
„Pati buvau mere, dėl taikos sutarčių visada eidavau pritarimo į Tarybą, ir po kelis kartus – net dėl ne ten padėto kablelio“, – prisiminė A. Jasiūnienė.
Įžvelgia pažeistas Tarybos teises
„Meras vienasmeniškai nutraukė kolegialios institucijos – Tarybos – sprendimą. Demokratinėje visuomenėje tai nesuprantamas dalykas“, – sakė „Šiaulių kraštui“ Justinas Sartauskas, Socialdemokratų frakcijos lyderis.
Jis akcentavo, jog meras įsipareigojo panaikinti Tarybos sprendimą – teismas jo nepanaikino.
„Nutartyje įvardyta, jog atsakovai – tai yra Taryba – „sutiko“ panaikinti. O Savivaldybės teisininkai dabar traktuoja, kad sprendimas jau panaikintas – teismo nutartimi. Kaip taip gali būti?“ – klausė politikas.
Kitas daugumos lyderis Denis Michalenko, frakcijos „Už Šiaulius“ seniūnas, pabrėžė, jog meras, nors turi teisę atstovauti Tarybai, yra tik vienas iš Tarybos narių.
„Manome, kad meras pažeidė teisės aktus, nes sprendė už visą Tarybą, vienašališkai sutikdamas su D. Griškevičiaus reikalavimais“, – sakė D. Michalenko.
Skunde pabrėžiama, jog teisme Tarybai atstovauta netinkamai ir pažeidžiant Tarybos teises.
„Teismui pateikta taikos sutartis neturi nieko bendro su proceso šalies – Tarybos – tikrąja valia, – aiškinama skunde. – Tarybos tikroji valia yra aiškiai ir nedviprasmiškai išreikšta pareiškėjo Domo Griškevičiaus skundžiamame Tarybos sprendime, kuriame Taryba nusprendė atleisti mero pavaduotoją Domą Griškevičių iš užimamų pareigų.“
Taip pat pabrėžiama, jog pagal įstatymą Tarybos išimtinė kompetencija yra skirti ir atleisti mero pavaduotoją.
Renka taškus apkaltai
Politikai neatmeta, jog A. Visockas „taikos scenarijų“ rengia ir su atstatydintu iš Administracijos direktoriaus pareigų Eduardu Bivainiu, kuris taip pat yra apskundęs Tarybą. Palankumą jam pademonstravo priimdamas dirbti savo patarėju.
„Su A. Visocku dirbti tampa visiškai sudėtinga – priėjome liepto galą, – sako D. Michalenko. – Tarybos nariai nebegali tylėti ir taikstytis su tokiu savivaldžiavimu. Nebeįtraukia į darbotvarkę nė klausimų, kuriuos siūlo Tarybos dauguma – tai dar vienas iš pažeidimų. Manau, pradėsime rinkti taškus mero apkaltai.“
Manipuliacijos tęsiasi
Nors mero pavaduotojo pareigybė vėl užimta, ir ji yra tik viena, vakar paskelbtas Tarybos sprendimo projektas vicemeru skirti Tarybos narį Artūrą Kulikauską.
Savivaldybės tinklapyje garsinamoje Tarybos vasario 23 dienos posėdžio darbotvarkėje šis klausimas įrašytas pirmuoju. Plius „prikabintas“ mero potvarkis: „Teikiu A. Kulikausko kandidatūrą“.
Pats A. Kulikauskas dar ketvirtadienį kreipėsi į merą ir Tarybos narius pareiškimu, jog atsisako kandidatuoti.
„Man niekas nei žodžiu, nei raštu neteikė tokio pasiūlymo, atostogaudamas iš žiniasklaidos sužinojau, kad kažkuo esu siūlomas, – sakė „Šiaulių kraštui“ A. Kulikauskas. – Nesuvokiami dalykai. Pažeista ne tik politinė etika, Tarybos nario teisės – peržengtos žmogiško padorumo ribos.“
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Meras Artūras Visockas pats imasi vienvaldystės – į postą taikos sutartimi grąžino Tarybos atstatydintą vicemerą, gal grąžins ir atstatydintą Administracijos direktorių?
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Justinas Sartauskas, Tarybos daugumos lyderis, įsitikinęs, jog meras viršijo savo įgaliojimus.
Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, pirmadienį ketino Vyriausybei teikti teikimą dėl susidarančių prielaidų Šiauliuose įvesti tiesioginį valdymą: „Dėl vicemero situacija pasikeitė, bet dėl Administracijos direktoriaus – dar ne.“
SEIMO NARIŲ KOMENTARAI
„Šiauliai paversti klounu“
Seimo narys profesorius Arūnas Gumuliauskas, buvęs Šiaulių miesto tarybos narys:
– Su vicemero grąžinimu į darbą pasistengta išvengti tiesioginio valdymo. Bet tik dabar – iš esmės padėtis lieka tokia pati. Šitas grąžinimas nieko neišsprendžia – nes dauguma yra kitoje pusėje nei meras. Reikia pagaliau pradėti tartis.
Jeigu politikai nesugeba daryti kompromisų, tai nėra ko eiti į politiką. Tai sakau abiem pusėms.
Politikai Šiaulius pavertė klounu – taip dabar į Šiaulius žiūrima.
Peržengtos visos ribos, apie Šiaulius nė nemąstoma. Kaip vaikai smėlio dėžėje aiškinasi, kas pirmas pradėjo. Žaidimai tęsiasi ir tik tempiamas laikas.
„Žaidžiama diktatūros elementais“
Seimo narys Valerijus Simulik, judėjimo „Už Šiaulius“ lyderis:
– A. Visockas, manau, turėjo nusišalinti nuo D. Griškevičiaus bylos, nes jis yra asmeninis jo draugas. Meras negali kištis į bylą, kurioje asmeniškai yra suinteresuotas. Galėjo įgalioti pareigas laikinai einantį Administracijos direktorių ar samdyti advokatą.
Taryba, atleisdama D. Griškevičių, išreiškė politinę valią dėl politinio pasitikėjimo pareigūno. Tai ne Darbo kodekso santykiai – tai politinė figūra.
Kai turime žmogų, kuris į viską žiūri per asmeninę prizmę, tai ir turime tokią situaciją.
Tarybai vadovauti – tai ne diktuoti ir prievartauti. Dabar žaidžiama diktatūros elementais. Nereikia Lietuvai nei lukašenkų, nei Šiaurės Korėjos diktatorių. Reikia normalių korektiškų demokratinių procesų. Tartis, derėtis.
Pagal įstatymą Tarybos dauguma turi teisę teikti savo kandidatus į pozicijas, teikti savo programą įgyvendinti. Problema lengvai išsprendžiama teikiant alternatyvias kandidatūras.
Jeigu tai supras – jokių priešlaikinių rinkimų nebus.