
Naujausios
Tragedija apnuogino beslėgį vandentiekį
Antradienio „Šiaulių krašte“ rašyta, kad sekmadienio vakarą Žagarėje gyvenamajame mediniame name įsiplieskusi ugnis pražudė garbaus amžiaus moterį.
Tačiau ši nelaimė siunčia kitą rimtą signalą – už Europos Sąjungos lėšas įrengta vandentiekio sistema mieste neturi slėgio, kad ugniagesiai gelbėtojai centralizuotai tiekiamą vandenį galėtų naudoti nelaimių atveju.
Lina RUDNICKIENĖ
Ugnis virš stogo
Sekmadienio vakarą žagariečių šeima, savo namų Pašvėčio gatvės virtuvėje gurkšnodami arbatą, nustėro iš nuostabos – žvilgsnį pro langą sukaustė kitapus upės Raktuvės gatvėje degantys krūmai. Šmėstelėjo mintis: negi išdykaujantys vaikai bus sausuolius padegę?
Tačiau netrukus išvydo pro dviejų galų namo stogą į dangų besiverčiančius ugnies stulpus. Žagariečių šeima telefonu susisiekė su Bendruoju pagalbos centru, į Žagarę išsiųstos ugniagesių gelbėtojų pajėgos. Laikrodis rodė 19.02 val.
Tik vėlai vakare, 21.24 val., gelbėtojai gaisravietėje, buvusioje virtuvėje netoli krosnies, rado apdegusį moters, 88-erių metų šeimininkės E. N. kūną.
Tai didelė tragedija kaimynams ir artimiesiems. Žagarės bendruomenė „Veidė“ renka aukas paremti žuvusios anūką, besirūpinantį liepsnose žuvusios močiutės šermenimis.
Tiriamos kelios gaisro priežastys
Kaip sakė Joniškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Mindaugas Kvietkauskas, gyvenamojo namo šeimininkė gyveno viena, sunkiai vaikščiojo. Kadangi jos kūnas rastas netoli krosnies, neatmetama versija, kad bekurstant ugnelę moteriai galėjo pasidaryti negera, gal nebeturėjo jėgų uždaryti durelių. Tad ir gaisro priežasčiai išaiškinti tiriamos kelios versijos – arba dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, arba dėl krosnies eksploatacijos taisyklių pažeidimo.
Pirmadienį įvykio vietą dar kartą įvertinęs vyriausiasis specialistas įsitikinęs, kad ugnis namo viduje šeimininkavo daug anksčiau, kol kaimynai pamatė pro stogą kaišomus ugnies liežuvius.
Gaisro metu nudegė medinės stogo konstrukcijos, dengtos šiferio lakštais, maždaug 40 kvadratinių metrų plote pradegė medinis perdengimas, išdegė koridoriaus, virtuvės ir gyvenamojo kambario vidus, sudegė juose buvę baldai, namų apyvokos daiktai, kitose patalpose aprūko ir nuo karščio apsilydė jose buvę daiktai.
Ugnies liežuviai grybštelėjo ne tik netoliese augančius krūmus, bet ir lyžtelėjo maždaug už 10 metrų nuo gyvenamojo namo esantį maždaug 6 kv. m dydžio medinį pagalbinio ūkio pastatą, gaisro metu apdegė jo stogo konstrukcijos.
Ugnis nuo degančio gyvenamojo namo persimetė ir į gretimą sklypą – už 20 metrų esantį bešeimininkį ir begriūvantį mūrinį namą. Užsidegusį stogą atvykę ugniagesiai gelbėtojai tuoj sutramdė, išplitęs gaisro židinys greitai likviduotas.
Raktuvės gatvė beveik visa medinė – vienas netoli nuo kito glaudžiasi daugiausia medinės senos sodybos, visko ir daug per savo gyvenimą mačiusios. Išdžiūvusios sienos atstojo paraką, o besiplaikstęs vėjas buvo palankus viską naikinančiai ugniai keliauti per kiemus, šienaujant viską, kas jos kelyje pasitaikys.
Nelaimė apnuogino dar vieną Žagarės bėdą
Žagariečiai dėkoja pasiaukojamai dirbusiems ugniagesiams gelbėtojams, kurie į nelaimės vietą atskubėjo su šešiomis vandens cisternomis. Tik jų sumanumo ir darbštumo dėka gaisras neišplito, nes vandens gelbėtojams būtų tekę vežtis iš aplinkinių atvirų vandens telkinių.
Nors Žagarėje vandentvarkos projektas, finansuotas Europos Sąjungos struktūrinių fondų, jau seniai užbaigtas, tačiau nelaimės atveju jis niekuo negali pagelbėti – vandentiekio trasoje per mažas vandens slėgis.
– Taip, gyventojai vandeniu aprūpinti. Bet tik tiek. Jau įgyvendinus šį projektą buvo aišku, kad nelaimės atveju tuo centralizuotai tiekiamu vandeniu nepasinaudosime – hidrantai neatitiko reikalavimų ir objekto priėmimo metu nepripažinti tinkamais naudoti. Vandens bokštas Žagarėje nedidelis, todėl centralizuoto vandentiekio vamzdynuose slėgis žemas, užtenka tik gyventojams. Todėl, kol neišspręsta naujos vandenvietės Žagarėje problema, prižiūrimi kilometro spinduliu aplink miestą esantys keliai, vedantys prie atvirų vandens telkinių nelaimės atveju, – apie šią problemą sako vyriausiasis specialistas Mindaugas Kvietkauskas.
O ta problema jau sprendžiama nuo... 2010-ųjų. Iš pradžių nauja vandenvietė su bokštu buvo numatyta Žagarės regioninio parko teritorijoje, bet projekto nederino Regioninio parko direkcija.
Pastaruosius trejus metus skelbiami viešieji konkursai rangovui, kuris statys vandens gerinimo įrenginius ir bokštą, niekaip neužbaigiami – tai viena, tai kita konkurse dalyvaujanti statybinė bendrovė, stengdamasi nugriebti šį riebų statybinį kąsnelį, organizuojamų viešųjų konkursų rezultatus apskundžia.
Taip naujo vandens bokšto Žagarėje statybos reikalai ir buksuoja vietoje. Plyname lauke naujai vandenvietei jau padėti „pamatiniai akmenys“ – išgręžti trys gręžiniai, sudėti siurbliai, taip pat objektui statyti yra skirtos ir lėšos.
Tiesa, šie metai paskutiniai, kada gali būti naudojamos paramos lėšos vandens kokybei ir jo tiekimui gerinti.
Paženklintas ugnimi
Žagarietė Virgenija Budrienė pasakoja, kad šis sudegęs nelaimėlis jau buvo ugnimi krikštytas. Galėjo būti maždaug 1986-ųjų vasara, kai netikėtai į namą trenkė žaibas. Ir tik namie buvusių gyventojų dėka didesnės nelaimės išvengta.
Budriai buvo čia neseniai, prieš 2-3 mėnesius apsigyvenę – išsinuomoję gyevnamą plotą. Tuomet čia gyvenusios dar trys moteriškės.
– Buvome sode, kai ėmė kilti debesys – visi gamtos ženklai pranašavo audrą ir lietų, todėl, kai tik ėmė smarkiai lyti ir spardytis griaustinis, iš sodo suskubome į kambarį. Mano mama dėl šventos ramybės jau buvo iš elektros jungiklio ištraukusi televizoriaus laidą. O kaip tik tuo metu turėjo rodyti svarbias futbolo rungtynes. Vyras įsijungė televizorių ir atsistojo kambario tarpdury, atsirėmęs abiem rankomis į staktą. Tada ir driokstelėjo. Taip stipriai, kad aš kambaryje net pritūpiau. Vyras sakė gavęs stiprų kirtį per rankas. Manėme, kad netoliese, o įbėgusi viena to paties namo gyventoja paniškai šaukė, kad dega antrasis namo galas. Tuoj užbėgom į palėpę, o ten jau rūko sudėti spalių ir kompresinės vatos prikimšti maišai. Vyras metė juos nuo aukšto į sodą – pylėme vandenį, bet jie dar ilgai ruseno. Viskas gerai baigėsi, kad buvome namie ir neleidome gaisrui įsisiautėti. Medinis tas namelis jau būtų prieš tris dešimtmečius supleškėjęs, – liūdnais prisiminimais dalijasi žagarietė.
Užgesinus gaisrą šiame name Raktuvės gatvėje, virtuvėje prie krosnies, rastas 88-erių namo šeimininkės apdegęs kūnas.
Mindaugo Kvietkausko nuotrauka