
Naujausios
Ukrainiečiams – merijos durys užvertos
Šiauliuose vakar lankėsi ir su tėvynainiais susitiko Pasaulio ukrainiečių diasporos koordinavimo rados vadovas Michailo Ratušnij ir Ukrainos ambasados pirmasis sekretorius Andrij Buriak. Šiaulių ukrainiečių bendrija nesulaukė nei miesto vadovų dėmesio savo svečiams, nei paramos savo iniciatyvai paminėti Lietuvos ir Ukrainos diplomatinių ryšių 25-metį.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Svečiai diplomatiški
Ukrainiečių bendrija „Karpatai“ svečius priėmė savo būstinėje, surengė pietus „Jonio pastogėje“.
M. Ratušnij „Šiaulių kraštui“ sakė, jog į Šiaulius aplankyti tėvynainių atvyko neatsitiktinai. Lietuvoje ukrainiečių diaspora organizuotis pradėjo būtent Šiauliuose.
„Čia mūsų tėvynainiai pirmieji jungėsi į bendriją – tai istorija, mums ypač svarbi, kai dabar minime Lietuvos ir Ukrainos diplomatinių santykių 25-metį, – pabrėžė Pasaulio ukrainiečių diasporos rados vadovas. – Mūsų tautų ir šalių ryšiai yra intensyvūs, ir mums labai svarbūs.“
Atvykę sužinoti, kaip Šiauliuose gyvena jų tautiečiai, kokie jų ekonominiai, kultūriniai, švietimo interesai ir poreikiai, ar gali kuo padėti?
Tačiau galimybės aptarti tai su miesto meru Artūru Visocku neturėjo.
„Žinome, kad meras yra išvykęs į Vilnių, – sakė M. Ratušnij. – Nieko baisaus, kitą kartą atvažiuosime.“
Ambasados atstovas A. Buriak diplomatiškai pažymėjo, jog ir Ukrainos ambasadorius dėl įtemptos darbotvarkės šį gruodį negalėjo atvykti į Šiaulius. Miesto ukrainiečių bendrija tikėjosi ambasadoriaus vizito, bet jis tik vakar grįžo iš Kijevo.
„Esu įsitikinęs, jog ambasadorius būtinai atvyks į Šiaulius“, – patikino diplomatas.
„Daugiau jų netrukdysiu“
Šiaulių ukrainiečių bendrijos „Karpatai“ pirmininkas Jurijus Jančijuk nebuvo toks diplomatiškas miesto vadovų atžvilgiu.
„Aš daugiau jų netrukdysiu, nes supratau, kad jie niekuo nepadės“, – sakė jis.
Dar vakar rytą bandė pasikviesti į susitikimą su svečiais bent mero pavaduotoją Domą Griškevičių, bet jis atsisakė.
Bendrijos pirmininkas teigė, jog kone nuo metų pradžios mynė Savivaldybės slenksčius. Tada dar su Savivaldybėje dirbusia tarptautinių ryšių specialiste kalbėjosi, bandė inicijuoti Lietuvos ir Ukrainos diplomatinių santykių užmezgimo 25-mečio paminėjimą.
Tikėjosi palaikymo ir paramos, nes Užsienio reikalų ministerija savivaldybėms rekomendavo gruodžio mėnesį surengti tokius renginius.
Po Savivaldybės administracijos reformos atsakingos specialistės neliko, tad spalio mėnesį parašęs ir oficialų raštą merui.
„Atsakymo negavau, o iki mero niekaip nepriėjau, – teigė J. Jančijuk. – Ėjau, kad galėtume pasikviesti Ukrainos ambasadorių, meno kolektyvus iš kitų miestų, bet negavome paramos.“
Svarstė bendrijos prašymą Savivaldybėje miesto Kultūros taryba, bet atmetė.
„Nieko negali skirti – nei transporto išlaidoms, nei svečių maitinimui – pasakiau ačiū už dėmesį ir išėjau“, – prisiminė bendrijos pirmininkas.
J. Jančijuk praeitą savaitę bandė su meru susisiekti per padėjėją Kamilę Sakalauskaitę. Jai išsakė, jog prašo paramos ir susitikti su atvykstančiais svečiais, jog gali atvykti ir ambasadorius.
„Pasakė, jog meras labai užimtas, negalės svečių priimti, susitikti, nes bus posėdis“, – sakė bendrijos vadovas.
Padėjėja tik svečių vizito išvakarėse pati paskambinusi paklausė, gal galinti kuo padėti?
„O ką ji gali padėti?“ – klausė ukrainietis.
Padėjėja prisiima kaltę
K. Sakalauskaitė „Šiaulių kraštui“ iš pradžių aiškino, jog „meras mielai priima visas delegacijas“. J. Jančijuk pas merą nepakliuvęs, nes nebuvo užsiregistravęs.
Ar pati merą informavo, jog bendrijos pirmininkas prašo tokio susitikimo?
„Kadangi jis buvo užsiminęs apie finansinę paramą, o mero reprezentacinio fondo nuostatai tokie, jog reikia prašymo, tai paprašiau pono pirmininko, kad man atsiųstų tokį prašymą, bet neatsiuntė, tai neturėjau pagrindo eiti pas merą“, – sakė padėjėja.
Tačiau pripažino: „Mano klaida, kad su meru nepakalbėjau.“
„Erzinanti“ veikla
Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog atsisakė dalyvauti „renginyje“. Apie ukrainiečių vizitą pats tik vakar išgirdęs.
„Jeigu šiandien renginys, tai ar reikia šiandien į jį kviesti? – stebėjosi D. Griškevičius. – Nei programos neturime, nei aišku, kur reikia dalyvauti. Pakvietė papietauti – su kuo, kada? Ambasadorius neatvyksta, tik du atstovai. Pasakiau nedalyvausiu.“
Jo žodžiais, „ukrainiečiai yra artimiausi mūsų draugai“. Kodėl tuomet mieste gyvenantys ukrainiečiai pasigenda Savivaldybės dėmesio savo iniciatyvoms?
Prieš pusantrų metų skandalas kilo, kai į bendrijos renginį atvykusio Ukrainos ambasadoriaus meras Artūras Visockas nesiteikė priimti Savivaldybėje.
Susitiko su juo tik Kryžių kalne, papietavo už bendrijos pinigus. Dar ambasadoriui paaiškino, jog negalima iš Ukrainos atvežto medelio sodinti miesto parke.
D. Griškevičiaus tikinimu, „tik su vienu žmogumi vyksta tokios istorijos“.
„Verda kažkokius nesuvokiamus politinius žaidimus, tiesiogiai su ambasada bendraujame be jokių problemų. Jeigu žmogui sunku derinti, o kažkas lieka kraštiniais – tai jau pradeda erzinti, – piktinosi vicemeras. – Kai Jurijus bando derinti – tai nuolatiniai skandalai. Kam tai naudinga? Jeigu nuo metų pradžios ieškojo atsakymo, tai įdomiai ieškojo?“
Biurokratinis vaizdelis
Paprašytas informuoti, kokius raštus J. Jančijuk rašė ir kokia buvo jų eiga Savivaldybėje, vicemeras pasidomėjo ir pats paskambino.
Rado kovo mėnesį savivaldybėms, kurios turi partnerių Ukrainoje, išplatintą Užsienio reikalų ministerijos raštą. Vicemero žodžiais, „atsiuntė ir mums – parenkite renginius.“ Šiauliai bendrauja su Chmelnickio miestu.
Spalio 26 dieną gautas merui adresuotas bendrijos pirmininko raštas dėl paramos renginiui, skirtam paminėti šalių diplomatinių santykių 25-metį. Planuotas renginys gruodžio 12 dieną.
„Tada meras nuvizavo direktoriui, direktorius – atitinkamiems žmonėms, buvo pasakyta susitikti su J.Jančijuk, ieškoti aplinkybių, kur galima aplikuoti dėl lėšų, – vardijo vicemeras. – Pasiūlyta kreiptis į Kultūros tarybą, kreipėsi, bet nusprendė neskirti, nes nebuvo aiški sąmata. Tada pasiūlė – gal derėtų užsirašyti į priėmimą pas kurį miesto vadovą, bet neužsirašė nė pas merą, nė pas mane. Štai ir viskas.“
Dar vicemeras skambinęs ir į ambasadą, tikslinęs, kas atvažiuoja.
„Ambasadorius nė neplanavo atvykti į Šiaulius“, – patikino D. Griškevičius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Michailo Ratušnyj, Pasaulio ukrainiečių diasporos koordinavimo rados vadovą (kairėje) ir Ukrainos ambasados pirmąjį sekretorių Andrij Buriak priėmė Šiaulių ukrainiečių bendrijos "Karpatai“ pirmininkas Jurijus Jančijuk.
Lietuvos ir Ukrainos vėliavos svečiams pagerbti ir minint šalių diplomatinių ryšių 25-metį iškeltos tik prie Šiaulių ukrainiečių bendrijos būstinės.
Šiaulių ukrainiečių bendrijos vadovas Jurijus Jančijuk teigia, jog daugiau netrukdys miesto vadovų: „Supratau, jog niekuo nepadės“.