
Naujausios
Ūkininkai pieną dalys už dyką
Šį rytą Šiaulių rajono ūkininkai bei žemės ūkio bendrovių atstovai organizuotai išvyko į Vilnių dalyvauti nemokamo pieno dalybose prie Seimo rūmų.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Penki litrai pieno — už litrą benzino
Šįryt, septintą valandą, per trisdešimt ūkininkų nuo Šiaulių rajono savivaldybės išvyko prisidėti prie suplanuotos pieno dalijimo gyventojams akcijos. Pasak Povilo Zavecko, Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatoriaus Šiauliuose, norinčiųjų važiuoti į Vilnių buvo daugiau, tačiau ne visi ūkininkai gali atsitraukti nuo darbų ir gyvulių.
Ūkininkai pieno į Vilnių nesivežė. Bendrovėje supilstytas į specialiu akcijos ženklu pažymėtus pakelius — pienas bus pristatytas prie Seimo rūmų. Už vieną litrą supakuoto pieno perdirbėjams sumokėta aštuoniasdešimt centų. Šiaulių rajono keturios bendrovės akcijai skyrė po vieną toną pieno.
Nemokamai dalijamo pieno akcija ūkininkai tikisi atkreipti valdžios, visuomenės ir verslininkų dėmesį į sudėtingą pieno statytojų padėtį. Pieno supirkimo kainos krito taip, kad už keturis-penkis litrus parduoto pieno ūkininkas gali nusipirkti vos vieną litrą benzino.
„Nepatinka — neparduok“
Supirkimo kainų mažėjimą skaudžiausiai pajuto smulkieji ūkininkai. Kairiškė (Šiaulių rajonas) Gražina Vasiliauskienė su šeima gyvena iš pieno. Ūkininkai laiko 20 galvijų, iš kurių — keturiolika melžiamų karvių. Pabrangusios trąšos, degalai ir energijos ištekliai, iš bankų paimti kreditai bei didėjančios palūkanos verčia už žaliavinį pieną per mažai pajamų gaunančius ūkininkus vis labiau sunerimti. Vasiliauskai už vieną litrą pieno Vasiliauskai gauna 71 centą.
„Tiek siūlo, ir viskas. Nepatinka — neparduok. O kur dingti? Apie pelną nekalbame, o darbo jau niekas neskaičiuoja. Nei išeiginių, nei atostogų. O jei dar žiemą elektra pabrangs... Sakė, įstosim į Europą, bus litas už litrą. Bet viskas atvirkščiai“, — apgailestavo G. Vasiliauskienė.
Praėjusią žiemą už vieną litrą pieno ji gaudavo 90 centų.
Mažuosius stumia iš rinkos
Žadžiūnų žemės ūkio bendrovė (Šiaulių rajonas) laiko 400 karvių. Vieną litrą pieno perdirbėjams parduoda už 87 centus. „Agrovil“ grupė, kuriai bendrovė priklauso, vienija 14 bendrovių, kurios laiko apie 7000 karvių.
Stambiam žemės ūkio koncernui priklausančios bendrovės vadybininkas Alfredas Labinas nemano, kad pieno supirkimo kainų mažėjimas galėtų privesti prie ūkio bankroto.
Ūkininkai vienbalsiai tvirtina, kad supirkimo kainų mažėjimui turi įtakos pieno perdirbėjų susitarimai, nes pieno perdirbėjai ir prekybininkai pasiima didžiausią pelno dalį.
Pasak jų, galutinė pieno kaina turėtų būti perskirstyta taip: 50 procentų gautų pieno gamintojai, 50 procentų -- perdirbėjai ir prekybininkai. Šiuo metu pieno gamintojai gauna mažiau nei 30 procentų pieno kainos.
GRĖSMĖ: Ūkininkai nuogąstauja, kad pieno supirkimo kainų mažėjimas infliacijos sąlygomis smulkius pienininkystės ūkius gali privesti prie bankroto.
Jono TAMULIO nuotr.