Unikalus Centų kambarys atšventė 10-metį

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Centų kambarys per dešimtmetį tapo traukos centru.
Kovo 25 dieną Vilniaus universiteto bibliotekos Šiaulių akademijos Informacijos centre vykusiame renginyje „Ak! Centas!“ paminėtas Centų kambario 10-metis, pristatyta JAV 1 cento monetų (autorius dailininkas Viktor David Brenner) kolekcija bei Viliaus Purono ir Vytauto Tallat-Kelpšos sukurtas meninis akcentas – rekordinio dydžio bronzinė JAV 1 cento moneta su Linkolno atvaizdu Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos kiemelyje.

Kambarys rekordininkas

Vilniaus universiteto bibliotekos Šiaulių akademijos Informacijos centro vyriausioji bibliotekininkė Aušra Mingailienė priminė, kad Centų kambarys prieš dešimtmetį pradėtas kurti kaip simbolinis atsisveikinimas su nacionaline valiuta. Mintį ėmė įgyvendinti nevyriausybinių organizacijų atstovai.

2014 metais Šiaulių dienų ir Šiaulių naktų renginių metu centai ir litai buvo klijuojami ant specialių plokščių. Visi atėjusieji registruoti į specialią knygą, tuomet joje pasirašė 2 500 šiauliečių ir miesto svečių. Dabar ši knyga turi tęsinį – joje pasirašo apsilankiusieji Centų kambaryje.

Vietos Centų kambariui buvo ieškoma visame mieste – idėją padėjo įgyvendinti tuometinis Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis ir bibliotekos direktorė Gražina Lamanauskienė.

Kuriant Centų kambarį, į projektą įsitraukė daugybė žmonių. Neturintys galimybės atvykti klijuoti centų, siuntė monetas paštu.

2015 vasario 16 dieną Centų kambarys buvo atidarytas, o vasario 24 dieną už idėjos originalumą, išradingumą Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo kambario kūrėjus Lietuvos trispalve. Vėliavą į Šiaulius parvežė tuometinis Šiaulių universiteto rektorius D. Jurgaitis, tuometinė studentė Živilė Bagūnaitė, Centų kambario dizaineris ir vienas iš originalios atsisveikinimo su nacionaline valiuta idėjos įgyvendintojų Vilius Puronas, buvusi bibliotekos direktorė G. Lamanauskienė. Prezidentės vėliava ir dabar saugoma Centų kambaryje.

2015 metų kovo 5 dieną Centų kambario monetos buvo suskaičiuotos, rezultatus fiksavo speciali komisija: paskelbta, kad Centų kambariui įrengti panaudota 157 130 monetų. Lietuvos rekordų agentūra „Factum“ Centų kambarį įrašė į Lietuvos rekordų knygą kaip patalpą, kurios puošybai panaudota daugiausiai monetų.

Per dešimtmetį Centų kambaryje apsilankė kelios dešimtys tūkstančių lankytojų, kasmet priimama per šimtą ekskursijų.

„Per tuos metus jis tapo kur kas daugiau – kultūriniu, istoriniu, turistiniu objektu, traukiančiu ne tik Šiaulių miesto gyventojus, bet ir miesto svečius“, – sakė renginį vedusi A. Mingailienė.

Gausios padėkos

Šiaulių miesto garbės pilietis V. Puronas ne tik padėjo įrengti Centų kambarį – Vilniaus universiteto bibliotekos Šiaulių akademijos Informacijos centrui yra padovanojęs per 1 500 asmeninių knygų, išleistų nuo 1732 metų, didžiąją rekordinę Lietuvos knygą, iš asmeninės kolekcijos perdavė 538 vienetus įvairių šalių banknotų, datuojamų nuo 1874 metų. Dalis jų eksponuojama šalia Centų kambario – lankytojai gali pamatyti pinigus, cirkuliavusius Lietuvos teritorijoje įvairiais laikotarpiais.

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos direktorė profesorė dr. Renata Bilbokaitė V. Puronui už aktyvią kultūrinę šviečiamąją veiklą, Lietuvos ir Šiaulių krašto kultūros puoselėjimą ir populiarinimą, Šiaulių akademijos bibliotekai perduotus reikšmingus šaltinius perdavė Lietuvos Respublikos kultūros ministro padėką. O Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos padėką skyrė UAB ELGA vadovui Ramūnui Volbekui – už profesionalumą ir nuoseklią, neatlygintiną pagalbą prisidedant prie Šiaulių krašto istorijos ir kultūros puoselėjimo. Įgyvendinant Centų kambario ir bronzinės monetos sumanymus, UAB ELGA darbus atliko nemokamai.

Padėką nuo Vilniaus universiteto bibliotekos V. Puronui, „didžiausiam idėjų generatoriui, žmogui legendai“, perdavė Elona Varnauskienė, Vilniaus universiteto bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vadovė.

Šiaulių miesto nevyriausybinių organizacijų konfederacijos prezidentė Vida Pociuvienė nuo Kauno visuomenininkų V. Puronui ir R. Volbekui įteikė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-mečio ženklą.

V. Puronas pasidžiaugė unikaliais bibliotekoje saugomais dalykais (jų suskaičiavo aštuonis) ir akcentavo, jog tai – ne jo vieno darbas: „Aš esu tiktai pramonininkų miesto atstovas – kūrybinis. Ir man labai miela, kad aš esu tiktai „Elgos“ išlaikomas menininkas.“

V. Puronas sakė neatsitiktinai į renginį pakvietęs R. Volbeką – norėjęs parodyti, kad Lietuva stipri ne tais, kurie gali pasigirti, bet tais, kurie sutelktai dirba.

Ypatinga kolekcija ir centas rekordininkas

Renginyje pristatyta ir JAV 1 cento kolekcija, ją surinko JAV lietuvių bendruomenė, paskatinta tautietės išeivės Danutės Mačernienės, o bibliotekai perdavė V. Puronas. Šis rinkinys – antrasis pasaulyje (pirmasis saugomas Čikagoje).

„Kolekcija, atkeliavusi iš JAV lietuvių bendruomenės, yra ypatinga, nes turi tiesioginį ryšį su mūsų kraštiečiu Viktoru Deividu Breneriu“, – sakė A. Mingailienė. Vienas svarbiausių skulptoriaus darbų – sukurta JAV 1 cento moneta, skirta Linkolno 100-osios metinėms. Pirmoji moneta buvo nukaldinta 1909 metais.

Pristatytoje kolekcijoje yra 263 vienetai skirtingų metų JAV 1 cento monetų. Ekspozicija prasideda 1 JAV cento monetomis su indėno galva – ji buvo kaldinama iki 1909 metų. Kita kolekcijos dalis – Linkolno centų, nuo jų kalinimo pradžios iki 2017 metų laidos.

„Šiandien moneta, kaip simbolis, sugrįžta į Brenerio gimtąjį miestą ne tik kaip kolekcija, bet ir įspūdingo meninio akcento pavidalu. Didžiulė bronzinė JAV 1 cento moneta – tai ne tik įspūdingas kūrinys, bet ir prasmingas istorinis ženklas Šiauliams, nuo šiol stovi Šiaulių akademijos kiemelyje. Vieta jam parinkta taip, kad jis būtų matomas per Centų kambario langą“, – apie V. Purono ir skulptoriaus V. Tallat-Kelpšos sukurtą akcentą sakė A. Mingailienė.

Ši moneta milžinė yra Lietuvos rekordų knygos objektas, jos skersmuo –145 centimetrai. Akcentą galima apsukti aplink ašį.