
Naujausios
Universitetas krenta į duobę
Lietuvos aukštosiose mokyklose — finansinės krizės požymiai. Šiaulių universitetas negavo 3 milijonų litų planuotų pajamų. Pranašaujama, kad metų pabaigoje gali būti neišmokėti atlyginimai dėstytojams.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
„Jovalas“
Pirmasis signalas apie finansines problemas atėjo iš Gamtos mokslų fakulteto, negavusio 115 tūkstančio litų pajamų. Tačiau šio fakulteto problema, palyginti su kitų, yra viena iš mažiausių. Visi be išimties fakultetai negavo pajamų. Net Tęstinių studijų institutas, kuriame už studijas moka visi be išimties.
Didžiausi skirtumai tarp pajamų ir išlaidų Edukologijos ir Socialinių mokslų fakultetuose, negavusiuose beveik po milijoną litų pajamų.
Artėja šildymo sezonas, reikia mokėti už komunalines paslaugas, atlyginimus, o pinigų nėra. Gali vėluoti dėstytojų atlyginimai.
Alfredas Lankauskas, Gamtos mokslų fakulteto dekanas, paklaustas, kokios priežastys lėmė tokią keistą padėtį, nurodė dvi.
Pirmiausia pinigų nepervedė Vyriausybė, kuri anksčiau finansuodavo dalį studijų visuose fakultetuose. Dalis studijų būdavo finansuojama šimtu procentų, dalis — 50 procentų. Šie pinigai universitetą pasiekdavo rugpjūtį. Dabar bus laukiama, kaip studentai išlaikys rudens semestro sesiją.
Kitas pajamų šaltinis — pačių studentų įmokos už studijas, kurias reikėdavo sumokėti iki spalio pirmosios.
„Kai prasidėjo šis jovalas aukštojo mokslo sistemoje, Vyriausybėje, ministerijoje ir Seime, pinigų niekas nepervedė. O iš studentų imti įmokas draudžiama. Tai bus galima padaryti tik po egzaminų sesijos“— aiškino A. Lankauskas.
Švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius ne kartą viešai yra pareiškęs, kad šalies aukštosioms mokykloms papildomai reikia 32 milijonų litų ir jų bus rasta. Dabar pasigirdo priešingų pranešimų — milijonų aukštosioms mokykloms nebus, nes prastai surenkamas valstybės biudžetas.
Pasigirdo siūlymų universitetams skolintis pinigų, tačiau, anot A. Lankausko, tai daryti draudžia įstatymas.
Išeitis — savivaliauti?
Klausiamas, ką mano daryti, dekanas A. Lankauskas sakė, kad versis iš neakivaizdininkų įmokų. Jų fakultetas turi 166. Už semestrą neakivaizdininkai turi sumokėti vidutiniškai po 1600 litų. Iki spalio turėtų būti surinkta per 265 tūkstančiai.
Krizė ir Vilniaus universitete, kurio rektorius Benediktas Jodka pareiškė rinksiąs pinigus iš studentų anksčiau, negu numato įstatymas. Studentai grasina teismais.
ŠU rektoriaus Vido Lauruškos teigimu, Rektorių konferencija posėdžiaus rugsėjo 25 dieną ir tada pareikš bendrą poziciją šiuo klausimu.Susisiekti su dabartiniu ŠU rektoriumi darosi sunku, viską reikia derinti su Visuomenės informavimo tarnyba, kuri paprastai rekomenduoja kalbėtis su žemesnio rango atstovais.
Bet universiteto senato pirmininkas Aloyzas Gudavičius lengviau prieinamas ir padėties nedramatina. „Lėšų deficitas yra, nes nebuvo papildomo finansavimo, bet tragedijos nematau“.
Universiteto Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė Viktorija Ivanovienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog teks taupyti, kažko atsisakyti. Gal nebus apmokėtos kai kurios sąskaitos, bet tik ne už šildymą. Teks apriboti kai kuriuosm pirkimus. Gali atsitikti taip, kad gruodį nebus išmokėti atlyginimai dėstytojams ir darbuotojams, bet jie bus išmokėti sausio pradžioje. “Manau, kad sėkmingai išbrisime iš šių nepriteklių“, — sakė direktorė.
SKYLĖ: Šiaulių universiteto biudžete juoduojanti trijų milijonų skylė verčia administraciją prisiminti suveržtų diržų politiką ir turbūt privers atsisakyti egzotinių kelionių ir kitų linksmybių.
ŽAIDIMAI: Šiaulių universiteto rektorius Vidas Lauruška kaltina kai kuriuos valstybės veikėjus dėl politinių žaidimų aukštojo mokslo srityje.
Jono TAMULIO nuotr.
IŠNAŠA
Šiaulių universiteto kišenėje žiojėja trijų milijonų litų skylė, ir kol kas neaišku, kada ją pavyks užlopyti.