
Naujausios
Utėlės plinta be draudimų
Šiauliuose ir apskrityje skaičiuojama daugiau pedikulioze (utėlėmis) užsikrėtusių žmonių. Specialistai pripažįsta, kad suskaičiuoti realų apsikrėtusiųjų skaičių neįmanoma — parazitų apnikti žmonės šią problemą slepia.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Skaičiai neatspindi realybės
Per šių metų 10 mėnesių Šiauliuose užfiksuoti 45 pedikuliozės atvejai. Pernai tuo pačiu laiku buvo 32 atvejai. Apskrityje apsikrėtę 126 žmonės, kai pernai buvo 84. Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, šie atvejai buvo užfiksuoti tik pacientams atėjus į gydymo įstaigas dėl kitų sveikatos sutrikimų.
Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Edita Samulytė „Šiaulių kraštui“ aiškino, kad tokie duomenys neatspindi tikrosios situacijos. Medikai užfiksuoja pedikuliozės atvejus, kai į ligonines atvežami parazitais užsikrėtę benamiai. Specialistė tikina, jog užsikrėtusieji tvarkingi žmonės pas savo šeimos gydytoją neina, gydosi savo išgalėmis.
„Daugiausiai pranešimų gauname iš ligoninių priėmimo skyrių. Užsikrėtę vaikai iš visų atvejų sudaro apie 30 procentų. Ir ši statistika neatspindi realios situacijos“, — sakė E. Samulytė.
Šiauliuose esančių vaistinių darbuotojai patvirtino, kad utėles naikinančių medikamentų rudenį parduodama itin daug, nuolat užsakoma naujų. Šiuo metu taip pat vyksta intensyvi prekyba parazitus naikinančiomis priemonėmis.
Benamių dovanos — gyviai
Šiaulių apskrities ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Daiva Jautakienė sakė, kad šiais metais konkrečių faktų, kad buvo užkrėstas pedikulioze personalas — nėra. Pavienių atvejų pasitaiko. Utėlių išvengti neįmanoma, nes per parą suteikiama pagalba keliasdešimčiai gatvės gyventojų.
„Šaltuoju metų laiku visuomet padaugėja valkatų, o jie visada turi parazitų. Tokių pacientų daugiausia būna nuo rudens iki pavasario. Benamiams išnaikinti parazitų neįmanoma, nes po suteiktos pagalbos išleidžiamas atgal į gatvę. Jei guldomas į ligoninę — gydomas nuo pedikuliozės specialiomis priemonėmis, kad neužkrėstų pacientų bei personalo“, — sakė Priėmimo skyriaus vedėja.
UAB „Profilaktinė dezinfekcija“ generalinės direktorės Kristinos Lementauskaitės teigimu, pagal teisinius aktus utėles gali naikinti tik šeimos nariai, globėjai, o kitus parazitus bei graužikus naikina specialistai.
„Šiuo metu daugiausiai paplitusios blusos, graužikai. Jų nemažai yra daugiabučių rūsiuose, atšalus orams jie lenda į butus. Jie yra šokinėjantys ir greitai migruojantys gyviai, dėl to labai greitai plinta“, — sakė K. Lementauskaitė.
Plinta kolektyvuose
Nuo praėjusių metų įsigaliojus naujai tvarkai, jog moksleivių galvos dėl pedikuliozės, be tėvų sutikimo negali būti tikrinamos, iškilo problema — kolektyvuose plintant utėlėms specialistai patikrinti ir rekomenduoti gydymo negali. Taip būtų pažeistos žmogaus teisės. Dėl tokios tvarkos užkrečiami ne tik vaikai, bet ir ugdymo įstaigų darbuotojai, šeimos nariai.
„Visokių mokinių ateina, yra gyvenančių apleistuose ir netvarkinguose namuose. Pačios parsinešame gyvių, perkame priemones ir naikiname, būna, kad apkrečiame namiškius“, — prisipažino vienos Šiaulių mokyklos mokytoja.
Pasak mokytojos, moksleiviams išdalyti lapeliai, kuriuose buvo prašoma tėvų leidimo patikrinti vaikų galvas dėl plintančių utėlių. Iš visos klasės nesutiko dviejų vaikų tėvai.
Įspėja tik rekomendacija
Joniškio „Saulės“ vidurinės mokyklos direktorius Tomas Armonavičius “Šiaulių kraštui“ sakė, kad gali tėvus tik informuoti atkreipti dėmesį į savo vaikų švarą ir tvarkingumą.
„Mes negalime nurodyti, kad pas jūsų vaiką radome utėlių, galime parašyti tik abstrakčiai, kad prižiūrėtų tvarką. Šį rudenį dar nebuvo rasta, tačiau pernai pavasarį buvo didžiulis utėlių antplūdis, dezinfekavome net mokyklą“, — sakė direktorius.
Iš kaimo į šią mokyklą ateina per 300 moksleivių, pasitaiko, kad atnešami ir gyvulių plintanami parazitai. Vadovas yra atsakingas už mokyklos veiklą bei privalo rūpintis tvarka joje, todėl mano, kad moksleivių švarą tikrinti būtina.
„Kodėl mokinys, kuris turi utėlių, turi visas teises, kad jo neapžiūrinėtų? Gal mokinys, kuris neturi šių gyvių taip pat turi teisę — mokykloje neužsikrėsti parazitais. Tai didelė problema“, — tikino T. Armonavičius.
Vadovo manymu, ugdymo įstaigose reikia leisti tikrinti vaikų švarą, ugdyti supratimą ir atsakomybę už asmens higieną.
UTĖLĖS: Visuomenės sveikatos centro specialistai aiškina, kad utėlės patelės per dieną padeda 6— 8 kiaušinius, kuriuos priklijuoja prie plauko ar arti odos. Be žmogaus išorinėje aplinkoje utėlė išgyvena tik parą.
Redakcijos archyvo nuotr.
GYDYMASIS: „Suskaičiuoti realų utėlių paplitimą neįmanoma, nes žmonės, kurie jomis užsikrečia pas šeimos gydytojus neina, gydosi patys“, — sakė Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Edita Samulytė.
NEŠIOTOJAI: Šiaulių apskrities ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Daiva Jautakienė sakė, kad į skyrių patenkantys benamiai dažniausiai apsikrėtę utėlėmis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.