
Naujausios
Vaidas Pauliukėnas: „Žinojau, kad bus sunku, bet nemaniau, kad taip sunku“
„Šiaulių“ krepšinio klubas išgyvena nelengvą laikotarpį. Iš jaunų krepšininkų suburta komanda per sezoną pelnė vos porą pergalių. Darbas su jaunimu sunkus, tačiau „Šiaulių“ vyriausiasis treneris Vaidas Pauliukėnas tiki savo komanda ir viliasi, kad pavyks pakilti iš dugno.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
– Vyriausiojo trenerio pareigas iki šiol ėjote tik Šiaulių universiteto krepšinio komandoje. Pirmą kartą kaip vyriausiasis treneris dirbate su LKL rungtyniaujančia komanda. Šių pareigų ėmėtės nelengvu klubui laiku. Turbūt tai dvigubai didesnis iššūkis?
– Sudėtinga trenerio dalia. Priėmiau tokį iššūkį žinodamas, kad komanda bus suburta jaunimo pagrindu ir kad nebus lengvų pergalių.
Ir pradžioje buvo labai sunku. Nenorėjau susitaikyti su skaudžiais pralaimėjimais, bet palaipsniui turi susivokti, kad ne treneris viską lemia.
Sutikim, kad niekas nepirktų Lebrono Džeimso už 50 milijonų dolerių, jeigu treneris su bet kuo pasiektų gerą rezultatą. Dėl to žvaigždėms ir mokami didžiuliai pinigai, kad rodytų rezultatus.
O su jaunimu reikia kantriai dirbti, atleisti jų klaidas ir atlikti daug mokomojo darbo. Jau po truputį sukomplektavom komandą, padarėm didelį žingsnį pirmyn.
– Kaip į komandą įsiliejo ukrainietis Vladyslavas Koreniukas?
– V. Koreniukas labai protingas vyras, iš karto parodė savo krepšinio suvokimą, mąstymą. Gaila, kad jo nebuvo nuo sezono pradžios. Jis labai didelė paspirtis ir po krepšiu, ir komandos komunikacijoje – toks pozityvas.
Jam užteko tik vienos treniruotės prieš rungtynes su „Nevėžiu“ ir jis pagavo visą mūsų gynybą, visus derinius, viską.
– Kaip šis aukštaūgis pateko į „Šiaulius“?
– Taip jau būna, pas vieną trenerį žaidėjas tinka, pas kitą – netinka. Imdamas žaidėją tu turi jam rolę. Jei pataikai, būna labai geras rezultatas. V. Koreniuko situacija buvo tokia: Lenkijoje jis žaidė pas vieną trenerį, gaudavo 20–25 minutes, bet komandos rezultatai buvo blogi, ir pakeitė trenerį. Naujas treneris atsivedė savo du aukštus žaidėjus, ir Koreniukui liko 10 minučių žaidybinio laiko.
Jo tai netenkino. Žaidėjui yra svarbi komanda, kuri juo pasitiki, kurioje gauna pakankamai laiko žaisti. Labai džiaugiuosi, kad jis atėjo pas mus.
– Neseniai atsisveikinote su amerikiečiu Allenu Westu. Kuo jis netiko?
– Po pirmų dviejų treniruočių pasakiau, kad jam čia ne vieta. Ne tik aš, visas mūsų trenerių štabas ir netgi daktaras pasakė, kad turėsim su juo bėdų.
Žmogus atvažiavo nesportavęs gal metus. Kita vertus, žinojau, kad gali būti problemų su jo mąstymu. Bet mačiau jo video, kaip jis bėga, kaip šoka, kaip deda, kaip ginasi... Kai nori, su tokia energija gali pasiekti neblogą rezultatą. Bet atvažiavo su žemu krepšinio suvokimu, nepasiruošęs. Tai ką jis gali čia padaryti? Nieko.
– Kuo ypatingas darbas su komanda, kurios pagrindą sudaro jaunimas?
– Labai sudėtingas dalykas – psichologija. Jeigu komandoje būtų labiau patyrusių žaidėjų, galbūt jaunimas turėtų atramą. Kai vedantys žaidėjai yra jauni, ir nėra kas stovi už jų nugarų, kai nesiseka, jie palūžta.
Daug rungtynių pralaimėjom 50 taškų vien dėl to, kad jie palūžo. Kai žmogus palūžta, jis pasimeta, pasidaro lėtesnis, „įšąla“.
Bet mes einame į gerąją pusę. Visa tai turi išgyventi. Man buvo labai sunku. Tikėjausi, kad jie bus kovotojai, lips per galvas, bet psichologija daro savo. Tenka pripažinti, kad tikėjausi daugiau, nei galima padaryti.
Nesu buvęs nei kaip žaidėjas, nei kaip treneris tokioje situacijoje. Per karjerą gal tik 3–4 rungtynes esu pralošęs 40 taškų, ir buvo labai sunku, o dabar, kai esu trenerio kėdėje, – dar sunkiau. Labai sunku prieš žiūrovus, prieš save, prieš šeimą. Ypač gėda prieš savo vaiką. Sutikime, yra piktų žmonių ir nelabai suprantančių situaciją, kuriems reikia tik rezultatų.
Kartais galvoju, gal ne man tas darbas? Bet susidėlioji visus taškus ir dirbi, komanda labai stengiasi, tiesiog skiriasi meistriškumo lygis ir psichologija kartais paveda.
– Galbūt turite psichologą, kuris jums pagelbėtų šiuo sunkiu metu?
– Mes ir taip vos alsuojam. Trūkstam pinigų žaidėjams, treneriams, o kiekvienas papildomas etatas yra pinigai.
Psichologas gal ir gerai, bet jis neišbėgs į aikštelę, pats turi viską praeiti. Žaidėjas turi „apsitrinti“, turi pajusti LKL lygį. Visgi šeši žaidėjai atėję iš Nacionalinės krepšinio lygos. Vienas greičiau, kitas lėčiau „apsitrina“, bet jie tobulėja.
– Tad tenka būti ir treneriu, ir psichologu?
– Treneris ir yra psichologas. Kalbamės su kiekvienu atskirai, motyvuojam. Žaidėjas turi pajusti, kad treneris juo pasitiki, ir žinoti, ko iš jo tikisi.
Aš nesu iš tų negatyvių trenerių, kur už pramestą metimą ar netaiklų perdavimą žaidėją sodina ant suolo. Jau visiškai turi išvesti iš kantrybės, kad pratrūkčiau. Mano akcentas daugiau yra gynyba, jeigu žaidėjas nežaidžia gynyboje, nesistengia ar žioplinėja, už tai labai pykstu. Už klaidas puolime nepykstu, jie jauni, jie turi klysti.
Aš tikiu savo komanda. Jeigu tokią išlaikysim iki sezono pabaigos, dar galim sužibėti.
– Ar tenkina kitų legionierių darbas?
– Su tais, kurie liko, viskas yra gerai. Bet, pavyzdžiui, amerikietis Devinas Pattersonas yra ką tik baigęs universitetą, pirmi metai Europoje, jam nėra lengva prisitaikyti prie europinio krepšinio.
Amerikoje daugiau žaidžiamas individualus krepšinis, mažai derinių, mažai komandos valdymo. O čia jis turi būti organizatorius, iš jo reikalaujama, kad puolime sustatytų žaidėjus, apramintų. Galiu pasakyti, kad čia su juo prašovėm. Jis turėjo būti pagrindinis įžaidėjas, o Donatas Sabeckis – kaip pagalbininkas. Bet man Sabeckis labiau tiko, nes jis nors ir sunkiai vadovauja puolime, bet puikiai dirba gynyboje.
– O kaip sutaria trenerių komanda? (Vyriausiojo trenerio asistento pareigas komandoje eina Robertas Giedraitis.)
– Mes puikiai sutariam, kartu tariamės, nieko nedarom atskirai. Nėra tokio dalyko, kaip aš vyriausias, o tu asistentas. Mes viską po lygiai pasidalinam. Man nebūtų jokių problemų susikeisti su Robertu vietomis, ir jam tą esu sakęs, kad tik komandai būtų geriau. Komandai dabar sunku. Mūsų tikslas, kad ji išgyventų, nedingtų.
– Ar atėjus į klubo prezidento postą Mindaugui Žukauskui pajutote teigiamų pokyčių?
– Manau, kad nauji veidai visada padeda. Komunikacija tarp mūsų dabar labai gera – pasikalbam ir apie žaidėjus, ir apie ateitį. Džiaugiuosi ir, manau, kad visi džiaugiasi. Tikiuosi, kad „step by step“ komanda eis pirmyn. Kalbu ne tik apie šį sezoną, bet apie visą komandos viziją.
– Ar LKL užėmus paskutinę vietą komandai gresia iškristi?
– Kiek žinau, šiais metais tikrai neiškrisime. Bet visko būna gyvenime. Tik aš nemanau, kad mes būsim paskutiniai šiame sezone. Manau, tikrai dar pakilsime, nes ir Alytaus, ir Kėdainių komandos yra panašaus pajėgumo. Mes demonstruojam vis geresnį žaidimą. Manau, kad pakilsim iš dugno.
Kad ateitum į LKL, turi turėti bent 350 tūkstančių eurų biudžetą ir namų areną, be to, dar reikia norėti ateiti į LKL, nes Nacionalinės lygos ir LKL lygiai labai skiriasi.
– Pastaruoju metu vis dažniau kalbama, kad komandai reikia užsiauginti, įtraukti savų žaidėjų – šiauliečių. Ar turite tokių planų?
– Esame numatę tokią kryptį. Eisime į Savivaldybę pristatyti 8 metų projektą. Turėtų atsirasti „Šiaulių“ dublerių komanda Nacionalinėje krepšinio lygoje, turėtų būti didesnis bendradarbiavimas su krepšinio akademijomis, kad geriausi vaikai neišvažiuotų į Kauną, Vilnių ar dar kažkur, o būtų stimulas eiti link Šiaulių vyrų krepšinio.
Sutikime, nėra lengva iš vaikų krepšinio iš karto ateiti į vyrų. Todėl ir sakau, kad reikia komandos Nacionalinėje lygoje, kurioje jaunimas pasidėtų pagrindus.
Jeigu būtų dublerių komanda, iš ten kasmet po tris žaidėjus pasiimtume į vyrų komandą. Pirmenybė būtų teikiama šiauliečiams, lietuviams, nusipirktume ir legionierių, bet tik du, gerus.
Kuo daugiau bus šiauliečių komandoje, tuo bus daugiau rėmėjų šiauliečių, tuo daugiau bus žiūrovų, ir galėsim vėl džiaugtis lietuviška komanda. Bet niekas taip greitai nesidaro. Reikia laiko.
Jaunimas nori didelių pinigų. Jie nesuvokia, kad geriau būti silpnesnėje komandoje, kur sudarytos visos sąlygos tobulėti: žaisti 30 minučių, dirbti individualiai štanginėje. O kaip yra dabar? Išvažiuoja į „Žalgirio“, „Lietuvos ryto“ ar kokios Barselonos dublerines komandas, pasirašo tikrai nemažus kontraktus ir būna ant suolelio. Na ir kas iš to, kad tu „Žalgirio“ žaidėjas? Kur tobulėjimas?
Tikiuosi, kad jaunimas pakeis požiūrį, susivoks. Aišku, vaikus įkalbėti gal ir lengviau, bet jie turi agentus, o agentai turi savo viziją. Yra keletas agentų, kurie žiūri žaidėjo interesų, o ne savo, todėl Martynas Echodas atsirado „Šiauliuose“.
– Ar tikite, kad „Šiauliai“ išsikapstys iš sunkumų?
– Svarbiausia – nebankrutuoti ir neiškristi iš LKL, nes pradėti viską nuo nulio būtų labai sunku.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Priimdamas iššūkį tapti „Šiaulių“ krepšinio komandos vyriausiuoju treneriu Vaidas Pauliukėnas sako nenumanė, kad išbandymu taps ne tik darbas su „banguojančia“ jaunimo komanda, bet ir klubą užklupę finansiniai sunkumai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos kratos.
Nepaisant sunkumų, „Šiaulių“ vyriausiasis treneris Vaidas Pauliukėnas tiki savo komanda ir mano, kad pavyks pakilti iš Lietuvos krepšinio lygos pirmenybių turnyrinės lentelės dugno.