Vaikai išnaudojami seksualiai

Vaikai išnaudojami seksualiai

Vaikai išnaudojami seksualiai

Tokią išvadą pateikė vaiko teisių gynėjai, apibendrinę atliktos anoniminės apklausos išvadas. Tyrimo duomenimis, Šiaulių apskritis pagal nepilnamečių asmenų seksualinį išnaudojimą — trečioje vietoje po Kauno ir Vilniaus apskričių.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Seksualiai išnaudojamų vaikų — dešimtys

Apie vaikų problemas vakar kalbėta konferencijoje „Atsakingas vaikų ugdymas — apskrities visuomenės pilietiškumo ir tautiškumo formavimo pagrindas“. Joje dalyvavo Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Alfreda Sabaliauskienė, Seimo narė Rima Baškienė, policijos atstovai, psichologai.

Anoniminiame tyrime, anot R. Šalaševičiūtės, dalyvavo 120-ies šalies Vaikų globos ir specialiojo ugdymo įstaigų ugdytiniai, anketas užpildė 3674 vaikai ir per 2000 darbuotojų.

Seksualinę prievartą apklausoje nurodė patyrę 158 apklaustieji. Savo šeimoje buvę seksualiai išnaudoti parašė 58 vaikai, globos namuose ir specialiojoje mokykloje — 52, kitur — 48 nepilnamečiai.

47 procentai apklausiamųjų nurodė seksualinę prievartą patyrę iš bendraamžių ir vyresniųjų berniukų. Kita dalis — 15 procentų — iš nepažįstamų vyrų. 36 procentai vaikų seksualinę prievartą patyrė iš mamų sugyventinių, tėvų, giminaičių.

622 vaikai, tyrimo duomenimis, buvo verčiami žiūrėti pornografinius filmus, 51 — filmuotis ar fotografuotis nuogi.

Berniukai nurodė buvę seksualiai išnaudojami dažniau nei mergaitės — du trečdaliai berniukų ir vienas trečdalis mergaičių.

Vaikai su negalia, ypač protine, pagal šiandieninę statistiką patyrę daugiau prievartos, negu tie vaikai, kurie yra sveiki ir gali pasipriešinti.

60 vaikų nurodė seksualinę patyrę vienąkart, 98 — skriaudžiami nuolatos.

Vaikai tyrimo metu atskleidė, kad patekę į Globos namus jie yra „tikrinami“, ar iškenčia fizinį ar seksualinį smurtą.

Šiaulių apskrityje nuo seksualinio smurto teigė nukentėję vienuolika Vaikų globos namų auklėtinių, aštuoni specialiojo ugdymo įstaigų auklėtiniai ir du socializacijos centro vaikai.

Apie prievartą nutylima

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės R. Šalaševičiūtės teigimu, sunerimti verčiantys Globos namų ir specialiojo ugdymo įstaigų darbuotojų apklausos rezultatai atskleidė dar vieną tiesą: didelė dalis — 369 iš 2000 apklaustųjų — nurodė žinoję apie seksualiai išnaudojamus auklėtinius ar ugdytinius. Darbuotojai atsakė nieko nedarę, nes nenorėję pakenkti skriaudžiamiesiems.

Pagalba seksualinį smurtą patyrusiam vaikui, anot R. Šalaševičiūtės, yra nepakankama, vaikų globos namuose dirbantiems auklėtojams nepakanka kvalifikacijos apginti vaiką ir jo interesus.

„Aiškindamasi vieną incidentą vaikų globos namuose ir kalbėdama iš karto su dviem auklėtojomis pastebėjau, kad viena žino visus auklėtinių sopulius, problemas ir nerimo priežastis, o kita netgi nesiorientuoja, ką ji privalėtų žinoti ir kuo domėtis, — sakė kontrolierė. — Tai akivaizdžiai parodė, kad šie žmonės su vaikais dirbti negali. Manau, atrinkti specialistus padės planuojama atestacija.“

Tyrimas atskleidė, kad Globos įstaigose nepakankama psichologinė pagalba jos reikalingiems vaikams, nepakankamas darbuotojų skaičius, jų kvalifikacija ir per menkas atlyginimas už darbą, trūksta psichologų psichologinės pagalbos institucijose.

Smurtas

R. Šalaševičiūtės teigimu, kad ir kokie sukrečiantys būtų anoniminės apklausos skaičiai, apie seksualinį prievartavimą prabilti viešai vis dar nepopuliaru.

„Nepilnamečiams nedrąsu ir net gėda kalbėti, kad jie buvo išnaudojami, — sakė specialistė. — Dažnai jie vis dar kenčia tyliai.“

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė paminėjo seksualinės prievartos atvejį Pasvalio rajone, Obelių vaikų globos namuose. Tuomet naktinis darbuotojas tvirkino 10— 12 metų mergaites. Prievartautojas nubaustas 8 mėnesių laisvės atėmimu.

2007 metų lapkričio mėnesio pabaigoje buvo gautas skundas dėl Panevėžio specialiojoje mokykloje nukentėjusių vaikų. Pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad nukentėjusių yra ir daugiau.

Vėliau gautas pranešimas iš Marijampolės globos namų. Atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad nukentėjusiųjų ne vienas.

Tuoj po to gauti dar keturi skundai dėl vaikų seksualinio išnaudojimo.

Pranšimų užregistruojama šimtais

Alfredos Sabaliauskienės, Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojos teigimu, jog per šių metų pirmąjį pusmetį Šiaulių apygardoje užregistruoti 300 pranešimų apie nusikaltimus prieš nepilnamečius. Pernai pirmąjį pusmetį — 295.

Dėl padarytos seksualinės prievartos Šiaulių apygardoje šiemet pradėta šešiolika ikiteisminių tyrimų. Šešios bylos jau yra pasiekusios teismą.

Seksualiniai nusikaltimai, anot prokurorės, padaromi parodyti, kad vieni vaikai yra stipresni už kitus, norėdami pažeminti, pasisavinti kitų daiktus.

Seksualiniai nusikaltimai prieš vaiką esą dažnai vykdomi nepriklausomai nuo prievartautojo išsilavinimo — juos vykdo ir išsilavinę, ir išsilavinimo neturintys.

VIEŠUMAS: Neoficialiais duomenimis, smurto prieš vaikus atvejų, jei aukos išdrįstų apie juos kalbėti, galima būtų skaičiuoti tūkstančius.

Giedriaus Baranausko nuotr.

TRAUMA: Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės teigimu, seksualiniai nusikaltimai traumuoja jauno žmogaus gyvenimą.

MAŽĖJIMAS: Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Alfreda Sabaliauskienė sakė, kad seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius mažėja, bet lėtai. 

 

Jono TAMULIO nuotr.

citata: Berniukai nurodė buvę seksualiai išnaudojami dažniau nei mergaitės.