Valdžia šienauja mokyklas

Valdžia šienauja mokyklas

Valdžia šienauja mokyklas

NUO RUGSĖJO APSKRITYJE UŽDARYTA 15 MOKYKLŲ, NUO SAUSIO NORIMA UŽRAKINTI DAR VIENĄ

Mokslo metų viduryje Pakruojo rajono valdžia užsimojo uždaryti Pamūšio kaimo mokyklą su 25 mokiniais. Mokės išeitines kompensacijas darbuotojams, samdys autobusus mokinukams, nors lygiai tokios pat sumos reikia, kad mokykla išliktų ir vaikai joje mokytųsi. Pamūšio pradinė mokykla taptų šešioliktąja šiemet apskrityje uždaryta mokykla.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pamūšyje naikinama mokykla

Ketvirtadienio vakarą Pakruojo rajono Pašvitinio pagrindinės mokyklos Pamūšio pradinio ugdymo skyriaus pedagogai po darbo nesiskirstė namo. Laukė rajono mero Sauliaus Gegiecko ir Savivaldybės administracijos direktorės Astos Jasiūnienės.

Skyriaus vadovė Irena Ašmontienė, pradinių klasių mokytojos Lina Vaitiekūnienė ir Janina Gegieckienė, priešmokyklinio ugdymo pedagogė Ramunė Ramonienė iš anksto žinojo, ką reiškia valdžios vizitas į atokią kaimo mokyklą. Pamūšį norima palikti be mokyklos. Sausio 1— ąją rajono valdžia užsimojo likviduoti mokyklą.

„Kaltina 25 kaimo vaikus, kad jie per daug lėšų kainuoja rajono valdžiai“, — susirūpinusios sakė pedagogės.

Jos skaičiuoja — šiemet mokykloje mokosi 25 vaikai nuo 6 iki 10 metų amžiaus, kitais mokslo metais mokykla surinktų 27 mokinukus. Priešmokyklinio ugdymo klasėje mokosi penki vaikai, jungtinėse 1— 3 ir 2— 4 klasėse mokosi likusieji 20 vaikų.

„Visi mūsų mokyklos vaikai — vietiniai, pėsčiomis ateinantys į savo mokyklą“, — argumentus vardijo pedagogės.

Pasmerkti „bobulės mokyklai“

„Uždarius mokyklą priešmokyklinio ugdymo Pamūšyje iš viso nebelieka, nes tėvai savo šešiamečių mažylių trylika kilometrų iki Pašvitinio tikrai neišleis važiuoti. Keltis tokiems mažiukams reikėtų šeštą valandą ryto, o namo sulaukę autobuso grįžtų apie 16 valandą namo. Vadinasi, tie vaikai iš viso nebebus lavinami, ugdomi“, — apgailestavo R. Ramonienė.

„Jeigu vaikas nėra lavinamas priešmokyklinėje klasėje, į mokyklą jis ateina kaip bailus triušiukas“, — iš patirties žino ilgametė mokytoja J. Gegieckienė.

„25 Pamūšio vaikai pasmerkti bus eiti į “bobulės mokyklą“, kaip prieš šimtą metų. Kam draskyti mokyklą, kurioje net pagal įstatymus pakanka vaikų skaičiaus, kad mokykla išliktų“, — sakė pradinio ugdymo skyriaus vedėja, mokyklos vadovė I. Ašmontienė.

Susirinkę į susitikimą su rajono valdžia kaimo žmonės ne juokais tikino neleisią savo mažų vaikų į Pašvitinio mokyklą, geriau jau patys vaikus namuose mokys skaityti ir rašyti. „Jeigu nereikia Lietuvai išsilavinusių žmonių, tai mes savo vaikus patys vakarais pamokysim“, — nejuokavo tėvai.

Labiausiai kaimo žmones stebino, kad rajono valdžia mokyklą pasišovė uždaryti viduryje mokslo metų — nuo sausio 1 dienos.

„Pradinukai vidury žiemos turės keisti visą nusistovėjusį ritmą, vidurį žiemos, šaltyje, pradėti važinėti už 13 kilometrų į Pašvitinį, žiaurus valdžios sprendimas“, — baiminosi pamūšiečiai.

Kaimas pasmerkiamas mirčiai

„Jeigu kaime nebeliks mokyklos, Pamūšiui — mirtis. Ar jaunas šeimas išlaikysime Pamūšyje, kai jų vaikams nebebus mokyklos?“ — retoriškai klausė pedagogės.

Mokykla tapo kaimo bendruomenės centru, gyvais kultūros ir švietimo namais, kur renkasi kaimo šeimos.

„Mokykla vienija kaimo žmones, į mokyklos šventes susirenka beveik visas kaimas, nes kažkieno mokosi vaikas, kažkieno — anūkas, ar kaimynas. Mokykla buria kaimą“, — tikino I. Ašmontienė.

Pedagogės rodė Gamtos kampelį su gyvūnų, vabalų, kriauklių, ragų, herbariumų pavyzdžiais. Mokykloje yra turtinga biblioteka, skirta ne tik čia besimokantiems pradinukams, bet ir visiems kaimo mokyklinio amžiaus vaikams.

Mokytojos skaičiavo, kad su tokia rajono valdžia uždarymas netruks ateiti ir į kaimo kultūros namus.

Valdininkai „liūliavo“ kaimo žmones

Į Pamūšio mokyklos kiemą įsuko rajono valdžios automobilis: rajono meras Saulius Gegieckas, Administracijos direktorė, pati gyvenanti Pamūšyje, Asta Jasiūnienė ir Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Šidlauskas su popieriais rankose.

Į kaimo mokyklą jau susirinkę 38 kaimo gyventojai, ne tik čia besimokančių vaikų tėvai, bet ir aktyviai nusiteikę išsaugoti mokyklą, o tai reiškia ir patį kaimą, žmonės.

Meras S. Gegieckas gerą pusvalandį „liūliavo“ žmones pasakodamas, kaip sunkiai renkamas rajono biudžetas, kaip trūksta pinigų. Pasakojo, kokia rajono valdžia buvusi gera ir skyrusi pinigų, trūkstamų nuo mokinio krepšelio, Pamūšio mokyklai išlaikyti. Meras nuklydo prisiminimais net ir į savo vaikystę.

Pašvitinio mokyklos direktorius Juozas Grigaliūnas, suinteresuotas, kad būtų uždaryta Pamūšio mokykla vien dėl to, kad pasipildytų jo vadovaujama pagrindinė mokykla, skaičiuoja, kaip brangiai Pamūšio mokykla kainuoja.

Mokinio krepšelio lėšos, skiriamos iš Vyriausybės — 175 tūkstančiai litų. O rajonas turi skirti dar apie 100 tūkstančių litų elektrai, vandeniui, mokyklos sargams, valytojoms, virėjoms sumokėti atlyginimus. „Vien mokyklos pastato šildymas rajonui per metus atsieina 30 tūkstančių litų“, — vardijo J. Grigaliūnas.

Kaimo žmonės pasipiktino išgirdę, kad dėl tokios sumos uždaroma mokykla ir pasmerkiami 25 kaimo vaikai.

Žmonės skaičiavo, kad sudėjus per metus gaunamą vien tik dviejų žmonių — mero ir Administracijos direktorės — atlyginimus Pamūšio mokykla galėtų išgyventi visus metus, išlaikyti visus etatus ir mokyti kaimo vaikus.

Valdžia vėl liūliavo, kad vaikai bus pavežėti, Pamūšio pradinukams bus skirtas atskiras 19 vietų autobusas.

„Bet vaikų juk ne devyniolika, o dvidešimt penki, kaip jie sutilps į tą autobusą?“ — valdininkus atakavo kaimo žmonės.

„Gaila, kad nepavyko susitarti ir įtikinti Pamūšio mokinių tėvų uždaryti mokyklą“, — vakar “Šiaulių kraštui“ apgailestavo Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojas A. Šidlauskas.

Ar tikrai bus uždaryta mokykla, rugsėjo 24 dieną balsuos Pakruojo rajono Taryba.

„Monkės biznis“

Pašvitinio mokyklos direktorius J. Grigaliūnas suskaičiavo: „Išeitinėms kompensacijoms reikės 94 tūkstančių litų“.

Vadinasi, beveik tiek, kiek reikia visiems metams, kad mokykla veiktų ir 25 Pamūšio vaikai saugiai mokytųsi savo mokykloje. Nereikėtų jų vežioti ir leisti pinigų transportui bei kurui vaikus nuvežti į kitas mokyklas.

„Paskaičiavome, kad pavežėjimas kainuotų, bet pigiau, nei išlaikyti mokyklą“, — nukirto direktorius J. Grigaliūnas.

Vaikai — prekė

Padėtį ėmėsi gelbėti Administracijos direktorė A. Jasiūnienė, paaiškinusi, kad panaikinus Pamūšio mokykla būtų sutaupyti kitoms mokyklos, o realiausiai — Pašvitinio mokyklai — 200 tūkstančių valstybės skiriamų mokinio krepšelio lėšų.

„Vaikai šiandien yra — prekė“, — nustebino atvirumu Administracijos direktoriaus pavaduotoja A. Jasiūnienė. Ji tikino, kad kitos mokyklos labai nori Pamūšio vaikų, nes taip jos gautų didesnį mokinio krepšelio fondą.

Rajono meras S. Gegieckas skubėjo perspėti Pamūšio mokinukų tėvus, kad jie savo vaikus leistų tik į Pakruojo rajono mokyklas, realiausia — Pašvitinys. Beveik perpus arčiau, nei Pašvitinys yra kelios Joniškio rajono mokyklos ir tėvams niekas nedraudžia leisti vaikus į artimesnes mokyklasi. Bet tokiu atveju vaikai į kitą rajoną „išsineštų“ ir savo mokinio krepšelio pinigus.

Tėvas statė, dukra — naikina

Prie Pamūšio mokyklos 2007 metais pastatytas paminklinis akmuo, skirtas mokyklos 100 metų jubiliejui. Šiemet mokykla skaičiuoja 103-ečius metus.

Pamūšio mokyklą atidarė caro laikais, po spaudos draudimo — 1907 metais. Joje mokėsi dvaro kumečių bei aplinkinių kaimų ūkininkų vaikai. Mokykla glaudėsi dvare, vėliau — pieninės pastate.

„Prie caro atidarė mokyklą kaimo vaikams, o po šimto metų nepriklausomoje Lietuvoje ji naikinama“, — stebėjosi į susitikimą su rajono valdžia atėję kaimo žmonės.

Tarybiniais, kolūkio, laikais Pamūšyje buvo pastatytas iki šiol stovintis erdvus mokyklos pastatas. Tuomet kolūkiui vadovavo Henrikas Šimoliūnas.

Dabartinė rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Jasiūnienė yra H. Šimoliūno dukra. Žmonės stebėjosi, kad tėvas pastatė mokyklą, o dukra ją uždaro.

„Nepatogu, bet reikia uždaryti mokyklą“, — “Šiaulių kraštui“ sakė A. Jasiūnienė.

Mokytojos jaučia, kad norima sunaikinti mokyklą, nes kažkam prireikė gerai sutvarkyto pastato su gražia, išpuoselėta aplinka, puikiu stadionu.

A. Jasiūnienė neslėpė, kad jau yra norinčių priglausti mokyklos pastatą. Administracijos direktorė sakė, kad greičiausiai pastate įsikurs samariečiai. Pati Administracijos direktorė A. Jasiūnienė neseniai tapo samariete.

Uždaryta jau 15 mokyklų

„Šiaulių kraštas“ suskaičiavo, kad nuo šio rugsėjo apskrityje iš viso uždaryta 15 mokyklų, 3 mokyklos reorganizuotos į mažesnes.

Kelmės rajone uždaryti Pašilės ir Paprūdžių pradinio ugdymo skyriai, Stulgių pagrindinė mokykla reorganizuota į pradinio ugdymo skyrių.

Pakruojo rajone nuo šio rugsėjo jau likviduotas Rozalimo vidurinės mokyklos Medikonių skyrius.

Akmenės rajone nuo šio rugsėjo uždarytas Akmenės gimnazijos Agluonų Vlado Zubovo pagrindinės mokyklos skyrius bei „Saulėtekio“ pagrindinės mokyklos Alkiškių skyrius.

Joniškio rajone likviduota Bariūnų pagrindinė mokykla.

Radviliškio rajone mokyklų likvidacija vyko sparčiausiai. Nuo šio rugsėjo uždaryti Grinkiškio J. Poderio vidurinės mokyklos Šašių, Vaitiekūnų ir Kairėnų pradinio ugdymo skyriai. Nebeliko ir „Gražinos“ pagrindinės mokyklos Miežaičių bei Daugėlaičių pradinio ugdymo skyrių. Uždaryti Šeduvos gimnazijos Butėnų bei Radviliškio V. Kudirkos pagrindinės mokyklos Šniūraičių pradinio ugdymo skyriai.

Radviliškio rajono Palonų pagrindinė mokykla reorganizuota į Baisogalos mokyklos — darželio Palonų pradinio ugdymo skyrių. O Labučių pagrindinė mokykla reorganizuota į Sidabravo vidurinės mokyklos pradinio ugdymo skyrių.

Šiaulių rajone nuo šio rugsėjo 1-osios nebeliko vienos mokyklos — Pavenčių vidurinės mokyklos Pakumulšių pradinio ugdymo skyriaus.

Šiauliuose nuo šio rugsėjo taip pat „krito“ viena mokykla — “Šventupio“ vidurinė mokykla prijungta prie Gytarių mokyklos.

 

MOKYKLA: Pamūšio pradinė mokykla valdžios sprendimu gali būti uždaryta. Tada, kaip juokauja kaimo žmonės, jų vaikai mokysis kaip skulptūroje, stovinčioje prie mokyklos, po pelėdos sparnais. 

 

UŽDARYMAS: Viduryje mokslo metų, nuo sausio 1 dienos ketinama uždaryti Pamūšio kaimo mokyklą. 

 

VALDŽIA: Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas norėjo užliūliuoti Pamūšio kaimo žmones, kad jie neprieštarautų mokyklos uždarymui. Žmonės sukilo.

GRIOVIMAS: Pakruojo rajono administracijos direktorės Astos Jasiūnienės tėvas pastatė kolūkio laikais mokyklą, o dukra šiandien ją nori sugriauti.

TRAUKA: Išpuoselėta Pamūšio mokyklos aplinka, puikus stadionas traukia kaimo vaikus net ir po pamokų.

INTERESAI: Pamūšio pradinio ugdymo skyriaus vedėja Irena Ašmontienė tikina, kad ne pinigai, o interesai veikia rajono valdžią, norinčią uždaryti Pamūšio kaimo mokyklą, kurioje mokosi net 25 vaikai.

KOVA: 38 Pamūšio kaimo gyventojai susirinko kovoti su rajono valdžia dėl mokyklos uždarymo.

Jono TAMULIO nuotr.

KOMENTARAS

Ministerija nepritaria uždarymui

Vaidas BACYS, Švietimo ir mokslo viceministras:

— Suprantame, kad Pakruojo savivaldybei tenka spręsti racionalaus finansų panaudojimo klausimą, bet šiuo atveju sprendimo priėmimą turėtų lemti ne tik ekonominis veiksnys.

Aukščiau yra teisėti vaikų ir tėvų lūkesčiai mokslo metus baigti Pamūšio skyriuje, o ne važinėti 13 kilometrų. Išmokant darbuotojams išeitines pasibaigs ir mokslo metai. Todėl geriau leisti vaikams baigti šiuos mokslo metus, o po to perkelti vaikus ir pasirūpinti mokytojų perkėlimu, kad nereikėtų mokėti išeitinių.

Švietimo ir mokslo ministerija laikosis pozicijos, kad optimizuojant švietimo įstaigų ir jų padalinių tinklą patiems jauniausiems mokiniams būtų sudaryta galimybė lankyti mokyklą kuo arčiau namų.