
Naujausios
Valdžia taupys vaikų kąsnius
Taupymo taikiklyje atsidūrė skurdžių šeimų vaikų maitinimas mokyklose. Atimdama iš vaikų pusryčius arba pietus, Vyriausybė tikisi sutaupyti per 30 milijonų litų. Kiek kartų maitinti skurdžių šeimų vaikus, palikta spręsti savivaldybėms. Šiaulių savivaldybė sprendimą dėl nemokamo vaikų maitinimo turėtų priimti šiandien.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Tėvai išsigandę
Po ilgų ginčų Seimas nutarė, kad vargstančių šeimų vaikams, kaip ir dabar, bus skiriamas nemokamas maitinimas, bet įstatyme nebebus nurodoma, koks bus tas maitinimas — ar bus skiriami ir pusryčiai, ir pietūs, ar tik pietūs arba tik pusryčiai. Kiek kartų maitinti skurdžių šeimų vaikus, spręs savivaldybės.
Tokie valdžios ketinimai išgąsdino skurdžiai gyvenančius šeimas.
Šiaulietė Rasa, auginanti tris nepilnamečius vaikus, „Šiaulių kraštui“ guodėsi, jog nemokami vaikų pietūs ir pusryčiai mokykloje — ypač didelė finansinė paspirtis šeimai. Jeigu tektų atsisakyti pusryčių, motina turėtų kasdien įduoti bent po du litus kiekvienam: valgydami tiktai vieną kartą, vaikai iki pamokų pabaigos labai išalktų.
„Per dieną susidarytų šeši litai, per mėnesį — apie setyniasdešimt. Mes visą savaitę gyvename už 50— 70 litų. Mums tai didžiausi pinigai“, — sakė už minimalią algą dirbanti moteris.
Sprendimų dėl nemokamo maitinimo sunerimusi laukia ir kita šiaulietė. Neįgalumo grupę turinti Erika viena augina du vaikus, abu valgo nemokamus pietus ir pusryčius. Šeimos pajamos — apie 800 litų.
Moters nuomone, nežmoniška taupyti, ištraukiant kąsnį iš vaikų burnos.
„Problema ta, kad atsikėlę anksti rytą vaikai pusryčių dar nenori. Tektų įduoti sumuštinių ir bent litą, kad nusipirktų arbatos. Bet kad tik tiek tereikėtų... Reikia ir sąsiuviniams, ir pratyboms, ir už spektaklį, — ir galo nėra. O vaikai abu labai valgūs“, — kalbėjo motina.
Viena šeimoje dirbanti Jolanta su vyru augina septynerių metų dukterį. Valdžios planai atimti iš vaikų pietus arba pusryčius, motinos žodžiais, būtų katastrofa. Jolantos vyras bedarbis, bedarbio pašalpos negauna. Jolanta dirba už minimalų atlyginimą. Sunkiai besiverčiančiai šeimai už butą padeda sumokėti kartu gyvenanti močiutė.
Tėvai mano, kad Savivaldybė galėtų sutaupyti, atsisakydama prie pietų skiriamų įvairių priedų: obuolio, meduolio, sūrelio, kurių kiti vaikai nebesuvalgo.
Nemokamai valgo pusė mokyklos
Šiais mokslo metais Šiaulių V.Kudirkos pagrindinėje mokykloje nemokamai maitinamas rekordinis skaičius vaikų — 51 procentas moksleivių.
Pasak Eugenijos Gečiauskienės, mokytojos, atsakingos už moksleivių nemokamą maitinimą, iš 460 moksleivių nemokamus pietus jų mokykloje valgo 237 moksleiviai, pusryčius — 165 moksleiviai. Dauguma vaikų valgo ir pietus, ir pusryčius. Pernai nemokamus pietus valgė 175 mokiniai, 117 — pusryčius.
Pedagogų nuomone, jeigu Savivaldybė priversta taupyti iš vaikų maitinimo, būtų tikslingiau mažinti pietums ir pusryčiams skiriamą sumą, bet neversti rinktis tiktai pietus arba pusryčius.
„Pasakysiu sąžiningai: kai kuriose klasėse yra moksleivių, kurie lanko pamokas, kad gautų pavalgyti. Jie žino, kad po penkių pamokų gaus pietus, ir sėdi“, — E. Gečiauskienė pasakojo, kad anksčiau kai kurie vaikai po pirmųjų pamokų išsilakstydavo pavalgyti į namus, o į pamokas ne visada sugrįždavo.
Kasdien daugėja prašymų valgyti nemokamai
Pasak Sonatos Malinauskaitės, Šiaulių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės, gruodžio 11 dienos duomenimis, Šiaulių mokyklose nemokamus pietus valgo 4206 vaikai, pusryčius — 2568 vaikai. Šiuo metu pietūs kainuoja 4 litus 68 centus, pusryčiai — 2 litus 60 centų.
Kad ekonominė situacija toliau prastėja, anot S. Malinauskaitės, rodo tai, jog nemokamai besimaitinančių vaikų skaičius kiekvieną dieną padaugėja penkiais šešiais vaikais.
Siūloma piginti maistą pradinukams
Pasak Astos Lesauskienės, Šiaulių miesto švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos, atsižvelgiant į patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašą, patvirtintą Sveikatos apsaugos ministro, Švietimo skyrius siūlo priešmokyklinio ugdymo grupių ir 1— 4 klasių mokiniams pusryčių ir pietų kainą nustatyti 20 procentų mažesnę nei 5— 12 klasių mokiniams.
Parengtas sprendimo projektas nustatytų nuo 2010 metų sausio 1 dienos mokinių nemokamo maitinimo vienos dienos kainas vienam mokiniui.
Pietų priešmokyklinio ugdymo grupių ir 1— 4 klasių mokiniams kaina — 4 litai. Pietūs 5— 12 klasių mokiniams — 4,68 lito.
Pusryčiai priešmokyklinio ugdymo grupių ir 1— 4 klasių mokiniams — 2,20 lito. Pusryčiai 5— 12 klasių mokiniams — 2,60 lito.
Maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose — 9,10 lito.
Šiaulių savivaldybė sprendimą dėl nemokamo vaikų maitinimo turėtų priimti šiandien, Tarybos posėdyje.
„Kai kuriose klasėse yra moksleivių, kurie lanko pamokas, kad gautų pavalgyti. Jie žino, kad po penkių pamokų gaus pietus, ir sėdi.
TAIKINYS: Valdžios taikiklyje atsidūrė ir nemokamas vaikų maitinimas mokyklose.
SKURDAS: Šiaulių V. Kudirkos pagrindinės mokyklos mokytoja Eugenija Gečiauskienė, atsakinga už moksleivių nemokamą maitinimą, sakė, jog šiais mokslo metais nemokamus pietus ir pusryčius valgo rekordinis skaičius vaikų — daugiau kaip pusė mokyklos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nemokamas moksleivių maitinimas Šiaulių apskrityje*
Akmenės rajonas: pietūs — 1765 vaikams; pusryčiai — 1210;
Joniškio rajonas: pietūs — 1975; pusryčiai — 1114;
Kelmės rajonas: pietūs — 2717; pusryčiai — 2060;
Pakruojo rajonas: pietūs — 1774; pusryčiai — 1298;
Radviliškio rajonas: pietūs — 2810; pusryčiai — 1931;
Šiaulių rajonas: pietūs — 2952; pusryčiai — 2426;
Šiaulių miestas (gruodžio 11 dienos duomenimis): pietūs — 4206; pusryčius — 2568;
* 2009 metų gruodžio 1 dienos duomenys
2009 metų rugsėjo 1-osios dienos duomenimis, iš viso Šiaulių apskrityje mokėsi 47842 moksleiviai.
Iš šio skaičiaus nemokamus pietus gauna 18199 moksleiviai arba 38,04 procento, nemokamus pusryčius — 12607 moksleiviai arba 26,35 procento.
Priklausomai nuo šeimos gaunamų pajamų, mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio — 525 litai.
Mokiniai turi teisę į nemokamus pusryčius ir nemokamus pietus, jeigu pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1 valstybės remiamų pajamų dydis — 350 litų.