
Naujausios
Valdžios dovanėlė daugiabučių „turtuoliams“
Seimas nepratęsė 9 procentų PVM lengvatos šildymui ir nuo birželio 1 dienos ji naikinama. Tikinama, kad lengvata buvo socialiai neteisinga, nes ja naudojosi ir daugiabučių turtuoliai. Greitai paaiškės, kiek tūkstančių tų „turtuolių“, dar sugebėjusių mokėti už šilumą, išties ranką į kompensacijas.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Opozicija siūlė – nepritarė
Seime antradienį nepritarta siūlymui pratęsti 9 procentų PVM šildymo lengvatą. Todėl nuo šių metų birželio 1 dienos šilumos kainai bus taikomas 21 procento PVM. Vien dėl to šiluma gyventojams gerokai pabrangs.
Seimo konservatorių frakcijos nariai Mykolas Majauskas, Ingrida Šimonytė, Jurgis Razma bandė teikti PVM įstatymo pataisą dėl šildymo lengvatos, bet nesulaukė palaikymo.
Už pataisą balsavo tik 35 Seimo nariai, prieš buvo 14, susilaikė 30 parlamentarų, bendru sutarimu projektas atmestas. Balsavime dalyvavo 79 parlamentarai, nors Seime yra 141 tautos atstovas.
Už konservatorių projektą balsavo visi posėdyje dalyvavę TS-LKD nariai, mišri Seimo narių grupė, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija, didesnė dalis Liberalų sąjūdžio, taip pat 2 socdemai ir 3 „valstiečiai“.
Prieš balsavo ar susilaikė daugiausia valdančiųjų Valstiečių ir žaliųjų ir Socialdemokratų partijos frakcijų narių.
Projekto autorius M. Majauskas apgailestavo, kad Seimas pareiškė aiškią valią didinti šilumos kainą gyventojams. Konservatorių apskaičiavimais, tai palies apie 700 tūkstančių šalies gyventojų.
„Varguoliams“ nuleis kartelę
Seimas ketina nepasiturintiems asmenims sumažinti brangstančios šilumos naštą. Po svarstymo jau yra pritarta Piniginės socialinės paramos įstatymo pataisoms.
Pagal jas siūloma nustatyti, kad bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui šildymo sezono metu būtų kompensuojama didesnė būsto šildymo išlaidų dalis – tai yra viršijanti ne 20 procentų, kaip dabar, o 15 procentų skirtumo tarp bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų ir valstybės remiamų pajamų dydžio, kurios vienam asmeniui sudaro 102 eurus.
Kad svarstomos pataisos būtų priimtos, Seimas dar sykį turės balsuoti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, kompensacijoms papildomai biudžete reikės rasti 14,3 milijono eurų, o gautų jas iki 200 tūkstančių asmenų.
Valdančiųjų eksperimentas pusmečiui?
Socialdemokratų frakcija suskubo išplatinti pranešimą, kad sieks, jog lengvata šildymui būtų taikoma nuolat. Bet įstatymo pataisa nėra registruota.
Socialdemokratų frakcijos narys Andrius Palionis, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas, „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog iš Vyriausybės laukiama viso mokestinių lengvatų taikymo paketo. Tada bus grįžtama ir prie PVM lengvatos šildymui.
Galimybė vėl taikyti lengvatą gali atsirasti tik nuo kitų metų sausio – jeigu bus patvirtinta kartu su 2018 metų biudžetu.
„Gegužės pabaigoje Vyriausybė teiks siūlymą ir identifikuosime, kurios lengvatos socialiai aktualios, o kurios nebūtinos, – sakė A. Palionis. – Rudens sesijai tada pateikinėtume ir PVM lengvatą šildymui – ne metams ar trejiems, o nuolat.“
Jo žodžiais, jeigu ir būtų konservatorių siūlymui pritarta, lengvata nebūtų buvusi tęsiama nuo birželio 1 dienos.
„Pagal mokestinius įstatymus būtų įsigaliojusi tik po 6 mėnesių nuo priėmimo – nuo kitų metų sausio 1 dienos“, – sakė Seimo narys.
Jis pabrėžė, kad svarstomas kompensavimo mechanizmas, nuleidžiant kompensuojamų šildymo išlaidų dalies kartelę. Savivaldybėms bus leista ją dar žeminti – iki 10 procentų, naudojant tam tikslui socialinės paramos lėšas, kurių sutaupančios net 60 procentų.
„Europos Sąjungoje laikoma, jeigu šildymo išlaidoms išeidžiama 10 procentų pajamų, tai šalyje yra energetinis skurdas. Bandėme siūlyti rištis prie 10 procentų, bet Vyriausybė pasiūlė 15 procentų“, – sakė A. Palionis.
Savivaldybės laukia
Šiauliuose kompensacijas už šildymą, karštą vandenį nuo 2016 metų spalio iki metų pabaigos gavo 4 126 asmenys, nuo šių metų sausio 1 dienos iki balandžio – 4 422 asmenys.
Pernai nuo spalio išmokėta per 125 tūkstančius eurų kompensacijų, šiemet – jau beveik 165 tūkstančiai eurų.
Aušra Gailiūnienė, Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus vedėja, neabejoja, jog panaikinus PVM lengvatą ir pritaikius naują kompensavimo mechanizmą, kompensacijų gavėjų žymiai daugės.
„Birželis čia pat, o nieko dar nežinome, kasdien laukiame galutinio sprendimo, kaip bus taikomas kompensavimo mechanizmas, – sakė ji. – Tam juk reikia pasiruošti.“
Pastaruosius kelerius metus kompensacijų gavėjų mieste mažėjo – ir dėl paramos gavėjams pritaikyto atlikti visuomenei naudingo darbo, ir dėl didėjusio minimalaus atlyginimo, ir pačių gyventojų mieste mažėjo.
„Dabar vėl šoks aukštyn, – prognozuoja vedėja. – Šiluma brangs, o atlyginimai Šiauliuose maži, ir turės eiti kompensacijos.“
A. Gailiūnienė pabrėžė, jog dirbantys žmonės sudaro didžiausią kompensacijų gavėjų dalį.
„Vis kalbama, kad pensininkai daugiausia gauna kompensacijas, o jie sudaro tik 40 procentų gavėjų“, – teigė vedėja.
Jau dabar vis daugiau žmonių eina tvarkytis kompensacijų.
„Vasarą dėl gyvatuko mokesčio ar karšto vandens kompensacijų nė neprašydavo, o dabar tvarkosi dokumentus, nes baiminasi šilumos brangimo“, – sakė A. Gailiūnienė.
Kompensacijos – 8 procentams vartotojų
Bendrovės „Šiaulių energija“ atstovė spaudai Marina Visockienė informavo, kaip Šiauliuose šilumos kaina didės dėl PVM lengvatos naikinimo.
Galime palyginti: šiuo metu gyventojams galiojanti šilumos kaina su 9 procentų PVM yra 4,07 ct/kWh. Šilumos kaina su 21 procento PVM būtų 4,51 ct/kWh, t.y. apie 11 procentų didesnė.
Šalčiausią šių metų mėnesį, sausį, pavyzdžiui, kompensacijos buvo paskaičiuotos 3 510 Šiaulių miesto ir rajono gyventojų – tai yra apie 8 procentus visų „Šiaulių energijos“ vartotojų.
Vidutiniškai pernai tais mėnesiais, kai buvo tiekiama šilumos energija patalpoms šildyti, kompensacijos buvo paskaičiuotos taip pat apie 8 procentams visų „Šiaulių energijos“ vartotojų, o ne šildymo sezono metu – apie 3 procentams visų vartotojų.
Laiku neįstengiančių sumokėti „Šiaulių energijai“ už šildymą ir karštą vandenį gyventojų gegužės 1 dieną buvo apie 6 000. Jų skola „Šiaulių energijai“ sudaro apie 1 milijoną 120 tūkstančių eurų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.