
Naujausios
"Išgaravo stiprybė – patys kalti"
Vaclovas VINGRAS valdančiųjų "valstiečių" dabartinę situaciją apibūdina kaip "įstrigusią ir nerezultatyvią":
– "Valstiečiai", mano galva, gerai pradėjo, laimėję Seimo rinkimus 2016 metais. Buvo gerų užmojų ir pirminių žingsnių: sveikatos apsaugos sistemoje, dėl aukštųjų mokyklų, kurių tikrai per daug, jungimo, dėl socialinės atskirties ir skurdo mažinimo (vaiko pinigus grąžino, pensijas didina).
Bet sustojo, nors visuomenė pakankamai teigiamai priėmė jų žingsnius. Problemų atsirado dėl pačių "valstiečių" vidinės nedarnos, frakcijos Seime nubyrėjimo. Traukėsi iš frakcijos nepartiniai, ėję į rinkimus su "valstiečių" sąrašu.
Kiekvienai partijai yra svarbi partinė struktūra, aktyvūs skyriai. Šiauliuose, pavyzdžiui, per mažai matoma "valstiečių" skyriaus veikla viešajame gyvenime.
"Valstiečių" dabartinę situaciją Seime apibūdinčiau, kaip valdančiosios mažumos situaciją. Seime daugumą realiai jau yra praradę. Todėl abejoju, ar per likusius devynis mėnesius iki naujų Seimo rinkimų, baigs tai, ką visiškai neblogai buvo pradėję.
Dėl valdančiosios koalicijos išlaikymo taikstosi su partneriais, yra priklausomi tai nuo vienų partnerių balso, tai nuo kitų.
Tvirtino, jog niekada nebus su teisiamomis partijomis, su "tvarkiečiais", o buvo. Tie suiro ir vėl koalicijai balsų neužtenka. Ministro J. Narkevičiaus nekeičia, nes klauso Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos balso.
"Valstiečių" veikla tampa nerezultatyvi. Praradę daugumą, prarado tempą, jėgą. Sprendimų priimti negali. Koalicijos griūtis ar mažumos Vyriausybės darbas nieko gero neatneštų.
Saulių Skvernelį galima suprasti, kai teigia, jog nenorėtų dirbti mažumos Vyriausybės sąlygomis. Mažumos Vyriausybę jau turėjome prie Gedimino Kirkilo, ir tada ne G. Kirkilas diktavo politikos darbotvarkę.
Neigiamai vertinu situaciją, nes lieka užribyje svarbiausi darbai. Švietimo, o ypač sveikatos apsaugos sistemoje reikia sprendimų.
Ar kuo nors skiriasi "valstiečiai" valdžioje nuo valdžioje buvusių socialdemokratų ar konservatorių? Kai to klausiame, pirmiausia atsakykime, kam atstovauja "valstiečiai", kam atstovauja socialdemokratai, o kam konservatoriai?
Neatsakome į tą klausimą. Neaišku, kuo jie skiriasi net požiūriu į socialinius klausimus.
Kai geopolitinė aplinka taip kunkuliuoja, kai pasaulyje viskas yra taip trapu, šalies vidinis tvarumas yra labai svarbus. O mes skęstame smulkmenose.
Ministras J. Narkevičius su "kotletų istorija" pažeidė etiką. Aš, aišku, už etiką. Bet dabar etika stoja skersai kelio Vyriausybės veiklai, griūna santykiai su lenkais. Nesmagi situacija.
Lenkai šiuo atveju turi lemiamą balsą. Galėtų deleguoti susisiekimo ministru dabartinį viceministrą lenką ir baigtų tą istoriją. Bet tuščios ambicijos verda – ne J. Narkevičiaus neduosim nuversti.
Politikai įstrigo ambicijose ir nebegali priimti sprendimų. Todėl visi ir stovim vietoje, ir stovėsim iki spalio pabaigos, kol įvyks nauji Seimo rinkimai.
Jeigu Dievas duotų kažkokių kitokių jėgų, jeigu keistųsi nuostatos pačiose partijose, pajudėtume. Jeigu ne – kartosis tai, ką turim šiandien.
O "valstiečių" buvo pradėta ne prastai – būkim biedni, bet teisingi. Tik stiprumas, kurį turėjo, išgaravo. Patys dėl to ir kalti. Todėl nedidelė Lenkų frakcija dabar ir šokdina visus.

"Gėda ir gaila valstybės"
Vidmantas JAPERTAS, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas:
– Sakyti, jog "valstiečių" veikloje viskas blogai, negalima. Būtent prie dabartinių valdančiųjų atsirado Regioninės plėtros įstatymo nauja versija. Prieš dešimt metų tai turėjo būti padaryta, bet nė viena vadinamoji tradicinė partija to nepajėgė padaryti.
"Valstiečių" problema, kad situacijos nesugeba suvaldyti. Ar dėl to, kad neturi strategijos, ar dėl to, kad nepakanka kompetencijos?
Nepateisinama, kad tiek laiko nėra ekonomikos ir inovacijų ministro. Visais kanalais transliuojama, jog Lietuva yra įstrigusi tam tikroje vystymosi fazėje ir nėra galimybių prasiveržti, užlipti ant aukštesnio laiptelio.
Tam reikia ilgalaikių sprendimų, reikia dialogo, o nėra pirmųjų asmenų atsakomybei prisiimti ir sprendimams formuoti. Jeigu metus sustojai, tai reiškia, kad dvejus metus esi atmestas atgal, nes, kai tu stovėjai, kiti ėjo į priekį.
O tai, kas vyksta pastaruoju metu, tiesiog daro gėdą – gaila valstybės.
Sakoma, jog reikia bijoti išorės priešų. Bet kai pasižiūri, tai ir tarp mūsų yra tų priešų, plytą po plytos ardančių valstybingumo pamatus.
Blogiausia, kada sąmyšį žmonių galvose sėja tas, kam yra patikėti atsakingi postai valdžioje. Politikai asmenines ambicijas tarpusavyje tegu lieja. Bet jie visa tai perkelia į viešąją erdvę ir žmonės tas rietenas ima stebėti kaip nesibaigiantį serialą, patys susipriešina.
"Kotletų istorija" yra tiesiog smulkmena. Antra vertus, mistifikuojamos tuščios vertybės. O kai pradedama aiškinti, kad ministras per du mėnesius padarė tai, ko kitas per trejus metus esą nepadarė – tai tuštybių tuštybė.
Blogiausia, kad yra daugybė žmonių, aklai tikinčių vienais ar kitais politikais, pergyvenančių dėl jų tuščių ginčų, to, kas ką kada įžeidė.
Ką darysi, užaugome ant meksikietiškų serialų.
Bet normalioje demokratinėje valstybėje, tai visiškai nenormalu.
Jeigu visa tai reikės girdėti iki pat naujų rinkimų, tenka tik apgailestauti dėl valstybės veido.
Antra vertus, kiek "valstiečių", kurių balsas turėtų būti lemiamas, dabar yra Seime? Ir kas tie "valstiečiai"? Į sąrašą atsitiktine tvarka surinkti partiniai ir nepartiniai atskiri žmonės valdyti valstybei. Tai įvardyčiau tiesiog avantiūra. Buvo vienadienių partijų ir anksčiau – šou padarė ir išnyko.Bet kai kalbame apie tvarią valstybę, vienadienės partijos yra didelis pavojus. Blogai bus, jeigu vienais nusivylę, žmonės vėl ieškos naujų pranašų.