„Ver­kian­ti mer­gai­tė“ – į Rė­ky­vos dug­ną

„Ver­kian­ti mer­gai­tė“ –  į Rė­ky­vos dug­ną

„Ver­kian­ti mer­gai­tė“ –  į Rė­ky­vos dug­ną

Ruo­šian­tis Šiau­lių Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­jai nau­jos vie­tos teks ieš­ko­ti da­bar jo­je esan­tiems ak­cen­tams – skulp­to­riaus Gin­tau­to Lu­ko­šai­čio kū­ri­niams „Ver­kian­čiai mer­gai­tei“ ir „Sau­lės dis­kų“ fon­ta­nui, po­pu­lia­riai va­di­na­mam „Cen­tu­kais“. Kol kas konk­re­čios vie­tos jiems ne­nu­ma­ty­ta. Au­to­riaus ma­ny­mu, fon­ta­nas ga­lė­tų iš­lik­ti.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Šie­met ne­ju­dins

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, ar­chi­tek­tė Gied­rė Men­do­za Her­re­ra „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos dar­bų ran­go­vą ti­ki­ma­si tu­rė­ti spa­lio pa­bai­go­je, tad šie­met aikš­tė­je dar­bai grei­čiau­siai ne­pra­si­dės, ne­bent pa­ruo­šia­mie­ji, tai­gi ir ak­cen­tai šiais me­tais ne­bus iš­mon­tuo­ti.

„Aikš­tės pro­jek­te „Sau­lės dis­kų“ fon­ta­nas ne­nu­ma­ty­tas, ten dar pa­gal 1996 me­tų de­ta­lų­jį pla­ną bu­vo nu­ma­ty­tas pa­mink­las lais­vei. To­je erd­vė­je du to­kie pro­jek­tai ne­de­ra, kon­ku­ruo­ja vie­nas su ki­tu. Esa­me pa­čio­je pra­džio­je su au­to­riu­mi kal­bė­ję, ir jis ne­prieš­ta­rau­ja, kad fon­ta­nas bū­tų kaž­kur iš­kel­tas“, – sa­kė G. Men­do­za Her­re­ra.

Pa­sak ar­chi­tek­tės, bu­vo kal­bė­ta ir su fon­ta­ną eksp­loa­tuo­jan­čia bend­ro­ve „Šiau­lių van­de­nys“. Jų tei­gi­mu, fon­ta­no įran­ga nė­ra la­bai ge­ros būk­lės ir iš­ke­liant fon­ta­ną grei­čiau­siai ją vi­są rei­kė­tų keis­ti.

„Nė­ra nu­spręs­ta, kur ga­lė­tų bū­ti per­kel­tas fon­ta­nas, bet tik­riau­siai ras­tu­me jam vie­tą mies­te“, – sa­kė ar­chi­tek­tė, bet abe­jo­jo, ar jam at­si­ras­tų vie­tos cent­re. Gal­būt pie­ti­nia­me mies­to ra­jo­ne, Dai­nų gat­vės pės­čių­jų bul­va­re, vie­toj bu­vu­sio fon­ta­no ar kur nors ki­tur.

Pa­sak G. Men­do­zos Her­re­ros, „Sau­lės dis­kus“, ne kaip fon­ta­ną, o kaip me­no kū­ri­nį, ko­kio­je nors mies­to erd­vė­je bū­tų pa­pras­čiau pa­sta­ty­ti.

„Ver­kian­ti mer­gai­tė“ bu­vo pa­sta­ty­ta ne kaip nuo­la­ti­nė skulp­tū­ra, tad tu­rė­tų bū­ti iš­kel­ta į ki­tą vie­tą.

„Pa­gal sa­vo mas­te­lį ir kom­po­zi­ci­ją ji la­biau­siai tik­tų Kaš­to­nų alė­jo­je, nes ten nu­ma­ty­ta at­kur­ti bu­vu­sią ma­žo­sios skulp­tū­ros ga­le­ri­ją po at­vi­ru dan­gu­mi. Taip bū­tų ir iš­sau­go­tas šis kū­ri­nys, ir ma­to­mas“, – svars­tė G. Men­do­za Her­re­ra.

Fon­ta­nas ga­lė­tų iš­lik­ti

Kū­ri­nių au­to­rius G. Lu­ko­šai­tis „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad nė­ra pri­si­ri­šęs prie  jų lyg prie vai­kų. „Man dau­giau įdo­mus pro­ce­sas, o kai jau pa­da­rau, tam­pa ne­beį­do­mu“, – tei­gė au­to­rius.

Pa­sak skulp­to­riaus, „Ver­kian­ti mer­gai­tė“ bu­vo su­ma­ny­ta kaip ak­ci­ja, ir kas su ja nu­tiks, ne­su­ka sau gal­vos: „Kad ir į Rė­ky­vos dug­ną.“

Ne­sig­rau­žia ir dėl fon­ta­no, vis­gi ma­no, kad jis ga­lė­tų iš­lik­ti.

„Kai eg­lė bu­vo pa­sta­ty­ta, man pa­si­ro­dė, kad tas kū­gis ir fon­ta­nas vi­siš­kai de­ra, o nu­ma­to­mas pa­mink­las ir­gi, ma­tyt, bus kaip obe­lis­kas. Tai gal­būt ga­li­ma svars­ty­ti, ar ver­ta vėl krū­vas pi­ni­gų kiš­ti, vis­ką de­mon­tuo­ti, ieš­ko­ti vie­tos, o gal­būt tie­siog ten iš­si­tek­tų abu dar­bai“, – svars­tė G. Lu­ko­šai­tis.

„Sau­lės dis­kai“, au­to­riaus pa­ste­bė­ji­mu, ga­lė­tų iš­lik­ti ir to­dėl, kad į juos bu­vo su­dė­ta ne­ma­žai pi­ni­gų, be to, jie da­bar at­lie­ka ne tik fon­ta­no, bet ir vai­kų žai­di­mų ob­jek­to funk­ci­ją. Ta­čiau, jei­gu aikš­tę pro­jek­tuo­jan­tis ar­chi­tek­tas nu­spręs, kad fon­ta­ną rei­kia iš­kel­ti, G. Lu­ko­šai­tis ne­prieš­ta­rau­siąs.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

„Ver­kian­ti mer­gai­tė“, anot jos autoriaus, galėtų būti iškelta „kad ir į Rė­ky­vos dug­ną.“

Gal­būt jau ki­tą­met skve­re prie Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ne­liks „Cen­tu­kais“ mies­tie­čių pa­va­din­to „Sau­lės dis­kų“ fon­ta­no.