
Naujausios
„Verkianti mergaitė“ – į Rėkyvos dugną
Ruošiantis Šiaulių Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijai naujos vietos teks ieškoti dabar joje esantiems akcentams – skulptoriaus Gintauto Lukošaičio kūriniams „Verkiančiai mergaitei“ ir „Saulės diskų“ fontanui, populiariai vadinamam „Centukais“. Kol kas konkrečios vietos jiems nenumatyta. Autoriaus manymu, fontanas galėtų išlikti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šiemet nejudins
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, architektė Giedrė Mendoza Herrera „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos darbų rangovą tikimasi turėti spalio pabaigoje, tad šiemet aikštėje darbai greičiausiai neprasidės, nebent paruošiamieji, taigi ir akcentai šiais metais nebus išmontuoti.
„Aikštės projekte „Saulės diskų“ fontanas nenumatytas, ten dar pagal 1996 metų detalųjį planą buvo numatytas paminklas laisvei. Toje erdvėje du tokie projektai nedera, konkuruoja vienas su kitu. Esame pačioje pradžioje su autoriumi kalbėję, ir jis neprieštarauja, kad fontanas būtų kažkur iškeltas“, – sakė G. Mendoza Herrera.
Pasak architektės, buvo kalbėta ir su fontaną eksploatuojančia bendrove „Šiaulių vandenys“. Jų teigimu, fontano įranga nėra labai geros būklės ir iškeliant fontaną greičiausiai ją visą reikėtų keisti.
„Nėra nuspręsta, kur galėtų būti perkeltas fontanas, bet tikriausiai rastume jam vietą mieste“, – sakė architektė, bet abejojo, ar jam atsirastų vietos centre. Galbūt pietiniame miesto rajone, Dainų gatvės pėsčiųjų bulvare, vietoj buvusio fontano ar kur nors kitur.
Pasak G. Mendozos Herreros, „Saulės diskus“, ne kaip fontaną, o kaip meno kūrinį, kokioje nors miesto erdvėje būtų paprasčiau pastatyti.
„Verkianti mergaitė“ buvo pastatyta ne kaip nuolatinė skulptūra, tad turėtų būti iškelta į kitą vietą.
„Pagal savo mastelį ir kompoziciją ji labiausiai tiktų Kaštonų alėjoje, nes ten numatyta atkurti buvusią mažosios skulptūros galeriją po atviru dangumi. Taip būtų ir išsaugotas šis kūrinys, ir matomas“, – svarstė G. Mendoza Herrera.
Fontanas galėtų išlikti
Kūrinių autorius G. Lukošaitis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad nėra prisirišęs prie jų lyg prie vaikų. „Man daugiau įdomus procesas, o kai jau padarau, tampa nebeįdomu“, – teigė autorius.
Pasak skulptoriaus, „Verkianti mergaitė“ buvo sumanyta kaip akcija, ir kas su ja nutiks, nesuka sau galvos: „Kad ir į Rėkyvos dugną.“
Nesigraužia ir dėl fontano, visgi mano, kad jis galėtų išlikti.
„Kai eglė buvo pastatyta, man pasirodė, kad tas kūgis ir fontanas visiškai dera, o numatomas paminklas irgi, matyt, bus kaip obeliskas. Tai galbūt galima svarstyti, ar verta vėl krūvas pinigų kišti, viską demontuoti, ieškoti vietos, o galbūt tiesiog ten išsitektų abu darbai“, – svarstė G. Lukošaitis.
„Saulės diskai“, autoriaus pastebėjimu, galėtų išlikti ir todėl, kad į juos buvo sudėta nemažai pinigų, be to, jie dabar atlieka ne tik fontano, bet ir vaikų žaidimų objekto funkciją. Tačiau, jeigu aikštę projektuojantis architektas nuspręs, kad fontaną reikia iškelti, G. Lukošaitis neprieštarausiąs.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Verkianti mergaitė“, anot jos autoriaus, galėtų būti iškelta „kad ir į Rėkyvos dugną.“
Galbūt jau kitąmet skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės neliks „Centukais“ miestiečių pavadinto „Saulės diskų“ fontano.