
Naujausios
Vilniaus universitetas tiesia ranką Šiaulių universitetui
Šiaulių universitetas (ŠU) sulaukė Vilniaus universiteto (VU) iniciatyvos tartis dėl jungimosi. Tai būtų svari galimybė Šiauliuose išlaikyti universitetines studijas. Bet reakcija yra nevienareikšmė. ŠU rektorius Donatas Jurgaitis teigia: „Nežinau, ar susitarsime – iki Velykų turėtų kažkas konkretaus atsirasti arba ne.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Sudarytos darbo grupės
„Jokio oficialaus siūlymo nėra“, – sakė „Šiaulių kraštui“ ŠU rektorius Donatas Jurgaitis. Jo žodžiais, tik „svajonių byra“. Svarstomos „universitetų bendradarbiavimo galimybės konsolidavimo prasme“.
Vilniaus universiteto rektorius profesorius Artūras Žukauskas yra kilęs iš Šiaulių. Jis „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog VU iniciatyva prasidėjo diskusijos. Abiejų universitetų rektoriai yra sudarę darbo grupes. Jos penktadienį susitiks jau antrą kartą.
Rektoriai yra sutarę pokalbiui susitikti, kai gaus darbo grupių siūlymus.
Dėl ko tariamasi?
„Tariamės, ką ateityje daryti – dėl bendradarbiavimo su visais tariamės, bet ką darysime, kuo tapsime – nežinau, – sakė D. Jurgaitis. – Žiūrėsime, ką pasiūlys darbo grupės.“
Jis pabrėžė, jog ŠU siekia išlaikyti ir stiprinti švietimo bei negalės studijų kryptis, ir šalia to – regionui svarbių technologijų studijų programų kryptis.
Tokia vizija yra pateikta ir Vyriausybei suformuluotoje bendroje Šiaulių regiono švietimo institucijų, savivaldos ir verslo asociacijų nuostatoje dėl būtinybės išsaugoti Šiaulių universitetą.
„Esame pateikę savo matymą, jog universitetas išliktų – iš esmės pasikeitęs, bet savarankiškai veikiantis Šiaurės ir Vakarų Lietuvos regionuose“, – pabrėžė rektorius.
D. Jurgaičio teigimu, diskusijoms su Vilniaus universitetu dar yra laiko.
„Niekur mums skubėti nereikia, nes universitetų konsolidacijos dalykai, kiek žinau, Vyriausybėje bus svarstomi iki Velykų – iki tada turėtų atsirasti kažkas konkretaus arba ne“, – svarstė jis.
ŠU pernai pasirašė klasterio kūrimo sutartį su Vytauto Didžiojo (VDU), Edukologijos ir Klaipėdos universitetais. VDU ir Edukologijos universitetas paskelbė, jog jungiasi, o kokia klasterio situacija?
„Klasterių susitarimo niekas neatšaukė, bet jis kaip ir neveikia – proveržio nėra“, – pripažino D. Jurgaitis.
Orientuojasi į pedagogų rengimo bazę
Kas lėmė Vilniaus universiteto iniciatyvą ir kokia yra VU vizija, „Šiaulių kraštui“ raštu komentavo VU studijų prorektorius docentas Valdas Jaskūnas: „Pokalbius su Šiaulių universitetu dėl galimų bendradarbiavimo krypčių pradėjome reaguodami į pedagoginių studijų šalyje situaciją bei Vyriausybės kreipimąsi dėl aukštųjų mokyklų tinklo peržiūrėjimo, kuomet institucijos buvo kviečiamos siūlyti savo vizijas, kaip šalyje galėtų vystytis aukštojo mokslo sistema.
Manome, jog Šiaulių regionui universitetinės studijos yra reikalingos bei naudingos, o perspektyvų įžvelgiame plėtojant pedagogikos studijas.
Kol kas tai tėra ankstyvos diskusijos, o ar jos bus perspektyvios, priklausys ir nuo mūsų tarpusavio įsitraukimo, ir nuo bendros sprendimų priėmėjų formuojamos regiono vystymo politikos.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
63-ejų metų ŠU rektorius Donatas Jurgaitis neatskleidžia, kokios pozicijos laikosi: „Dėl bendradarbiavimo tariamės su visais, bet ką darysime, nežinau.“
NUOMONĖS
„VU Šiaulių fakultetu tapti – garbė“
Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Bikulčius ilgai dirbo Šiaulių universitete, vis dar atvažiuoja čia dėstyti ir vienareikšmiškai palaiko jungimosi idėją:
– Vilniaus universiteto pasiūlymas – vienintelis šansas Šiaulių universitetui išlikti.
Abiturientų mažėja ir studentų nebėra. O tie, kurie dar yra, važiuoja ir važiuos į Vilnių ar Kauną. Net jeigu Šiaulių universitetas ir prisikviestų stipriausių dėstytojų ar prigalvotų įvairiausių studijų programų, studentų mažės.
Vilniaus pasiūlymas Šiauliams prasmingas tuo, kad tie abiturientai, kurie neturi galimybių išvažiuoti studijuoti, čia galės įgyti Vilniaus universiteto diplomą.
Šansų išlikti turi ŠU negalės, specialiosios pedagogikos, lituanistikos ir edukologijos studijų kryptys. Bet ir su jomis universitetas vienas pats neišsilaikys.
Dabar povandeninės srovės veikia – rektorius nebebus rektorius, dėl šiltų kėdžių visi dreba užuot galvoję apie aukštojo mokslo padėtį Šiauliuose.
„Vėjai“, kad pramonininkai rems universitetą – seniai galėjo remti, bet per 25 metus niekaip nerėmė.
Vilniaus universitetas siūlo paramą, ir reikia būti paskutiniam bepročiui, kad jos atsisakytum.
Išlikti kaip Vilniaus universiteto Šiaulių fakultetui – garbė. Tai ne koks skęstantis universitetas.
Dar aštuonerius metus – iki 2025 metų – abiturientų mažės. Tai Šiauliuose absoliučiai nieko neliks – tik tušti universiteto pastatai ir išlaidos už šildymą. Liks tik kolegija.
VU profesorius Vytautas Bikulčius pabrėžia, jog stipriausias šalies universitetas pats Šiauliams siūlo savo paramą ir būtų kvaila jos atsisakyti.
„Yra ir kitas kelias – klasteris su VDU“
Parlamentaras šiaulietis profesorius Arūnas Gumuliauskas, Seimo Švietimo komiteto narys:
– Šalies mastu Šiaulių universitetas vertinamas kaip specialiųjų pedagogų kalvė – vienintelė tokia ir tai svarbiausia, ką turi šiauliečiai.
Technologijų studijos svarbios regionui, o pedagogų rengimas – visai šaliai. Būtent dėl to šalyje esame konkurencingi, jeigu dar neišmetėme tradicijų, kurias turėjo Šiaulių pedagoginis institutas.
Vilniaus universitetui, be abejonės, labiausiai rūpi specialioji pedagogika. Bet reikia derėtis, kad išliktų ir regionui reikalingos studijų programos.
Tačiau aš matau ir kitą kelią – atgaivinti klasterį su Vytauto Didžiojo universitetu. Eiti tuo keliu, kuriuo nuėjo Edukologijos universitetas. Taip galima būtų suvienyti jėgas pedagogams rengti šalyje.
Klasterio funkcionavimas jau buvo aptartas, reikia tik pradėti veikti. Tai būtų mažiau skausmingas ir greitesnis kelias.
Vyksta aukštojo mokslo teritorinis perdalijimas, ir universitetai raiko teritoriją kaip pyragą. Vienas iš klasterio argumentų – išlaikyti kuo platesnę ŠU autonomiją. Jeigu studentas gautų dvigubą diplomą, tai būtų visiškai gerai.
Daug yra ŠU nepriklausomybės šalininkų. Bet turint galvoje Šiaurės ir Vakarų Lietuvos demografines perspektyvas, universitetas, net jeigu turės valstybinių ir regioninių užsakymų, susidurs su studentų stygiumi.
Klaipėdos universitetui lengviau – jie turi jūrą ir jūrinių studijų prerogatyvą. Mes neturime ir tokio stipraus verslo, kokį turi Klaipėda.
Galbūt mūsų ambicijos ne tokios didelės, bet jos turi atitikti regiono lūkesčius ir, aišku, ŠU bendruomenės.
Seimo Švietimo komiteto narys profesorius Arūnas Gumuliauskas įžvelgia ir kitą kelią – atgaivinti klasterį su Vytauto Didžiojo universitetu.
Ar reikia tik donoro?
Vidmantas Japertas, ŠU tarybos narys, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas:
– Svarstyti universiteto perspektyvą, nekeliant tikslų, kurie svarbūs regiono plėtrai, būtų visiškai neatsakinga.
Pedagogų rengimas – gili ŠU tradicija, šią grandį gali jungti prie bet kokio universiteto. O ką prisijungimas prie Vilniaus universiteto duos regionui? Kokias pramonės, inžinerijos studijų kryptis?
Šiandien kiekvienas stiprusis vienintelį dalyką rengiasi padaryti – perbraižyti aukštųjų mokyklų žemėlapį. Vilniaus universitetas gali braižyti, nes turi daug galios, bet ar rengiasi prisiimti atsakomybę už Šiaulių regioną?
Į regionus dabar žiūrime, kaip į jaunų žmonių donorus Vilniui ar Kaunui.
Išlaikyti aukštąjį mokslą Šiaulių regione bet kokia forma – tai tik programa minimum. Daug svarbesnis dalykas – kad universitetas, kolegijos, bendradarbiaudami su profesinio mokymo centru, rengtų viešajam ir privačiam sektoriui reikalingus specialistus, kad jaunas žmogus rinktųsi karjerą daryti Šiaulių regione.
Jeigu Vilniaus universitetas prie to nori prisidėti, tai aš abiem rankomis „už“.
Švietimo ir mokslo ministrė kalba, jog galėtų likti penki universitetai, bet Lietuvoje gali likti ir vienas universitetas.
Provokuojantis yra ekonomisto Raimondo Kuodžio tvirtinimas, jog Lietuvoje greitai bus 2,5 miesto, o ką darome, kad to nebūtų?
Mes regione bandome konsoliduoti veiksmus ir valdžios vyrams ir moterims pasakyti: „Atsipeikėkime.“ Lietuva jau griaunama iš pamatų. Jeigu taip toliau, galėsime Vilnių apsupti tankais patrankomis – visa kita teritorija bus „laisva“ – ginti nereikės.
Vidmantas Japertas, regiono verslo asociacijos vadovas, ŠU tarybos narys, pirmiausia klausia: „Ar Vilniaus universitetas yra pasirengęs prisiimti atsakomybę už Šiaulių regioną? Ar rūpi tik studentų krepšeliai?“