Vilniaus universitetas tiesia ranką Šiaulių universitetui

Vilniaus universitetas tiesia ranką Šiaulių universitetui

Vil­niaus uni­ver­si­te­tas tie­sia ran­ką Šiau­lių uni­ver­si­te­tui

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas (ŠU) su­lau­kė Vil­niaus uni­ver­si­te­to (VU) ini­cia­ty­vos tar­tis dėl jun­gi­mo­si. Tai bū­tų sva­ri ga­li­my­bė Šiau­liuo­se iš­lai­ky­ti uni­ver­si­te­ti­nes stu­di­jas. Bet reak­ci­ja yra ne­vie­na­reikš­mė. ŠU rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis tei­gia: „Ne­ži­nau, ar su­si­tar­si­me – iki Ve­ly­kų tu­rė­tų kaž­kas konk­re­taus at­si­ras­ti ar­ba ne.“

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Su­da­ry­tos dar­bo gru­pės

„Jo­kio ofi­cia­laus siū­ly­mo nė­ra“, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ ŠU rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis. Jo žo­džiais, tik „sva­jo­nių by­ra“. Svars­to­mos „uni­ver­si­te­tų bend­ra­dar­bia­vi­mo ga­li­my­bės kon­so­li­da­vi­mo pra­sme“.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to rek­to­rius pro­fe­so­rius Ar­tū­ras Žu­kaus­kas yra ki­lęs iš Šiau­lių. Jis „Šiau­lių kraš­tui“ pa­tvir­ti­no, jog VU ini­cia­ty­va pra­si­dė­jo dis­ku­si­jos. Abie­jų uni­ver­si­te­tų rek­to­riai yra su­da­rę dar­bo gru­pes. Jos penk­ta­die­nį su­si­tiks jau ant­rą kar­tą.

Rek­to­riai yra su­ta­rę po­kal­biui su­si­tik­ti, kai gaus dar­bo gru­pių siū­ly­mus.

Dėl ko ta­ria­ma­si?

„Ta­ria­mės, ką atei­ty­je da­ry­ti – dėl bend­ra­dar­bia­vi­mo su vi­sais ta­ria­mės, bet ką da­ry­si­me, kuo tap­si­me – ne­ži­nau, – sa­kė D. Jur­gai­tis. – Žiū­rė­si­me, ką pa­siū­lys dar­bo gru­pės.“

Jis pa­brė­žė, jog ŠU sie­kia iš­lai­ky­ti ir stip­rin­ti švie­ti­mo bei ne­ga­lės stu­di­jų kryp­tis, ir ša­lia to – re­gio­nui svar­bių tech­no­lo­gi­jų stu­di­jų pro­gra­mų kryp­tis.

To­kia vi­zi­ja yra pa­teik­ta ir Vy­riau­sy­bei su­for­mu­luo­to­je bend­ro­je Šiau­lių re­gio­no švie­ti­mo ins­ti­tu­ci­jų, sa­vi­val­dos ir vers­lo aso­cia­ci­jų nuo­sta­to­je dėl bū­ti­ny­bės iš­sau­go­ti Šiau­lių uni­ver­si­te­tą.

„Esa­me pa­tei­kę sa­vo ma­ty­mą, jog uni­ver­si­te­tas iš­lik­tų – iš es­mės pa­si­kei­tęs, bet sa­va­ran­kiš­kai vei­kian­tis Šiau­rės ir Va­ka­rų Lie­tu­vos re­gio­nuo­se“, – pa­brė­žė rek­to­rius.

D. Jur­gai­čio tei­gi­mu, dis­ku­si­joms su Vil­niaus uni­ver­si­te­tu dar yra lai­ko.

„Nie­kur mums sku­bė­ti ne­rei­kia, nes uni­ver­si­te­tų kon­so­li­da­ci­jos da­ly­kai, kiek ži­nau, Vy­riau­sy­bė­je bus svars­to­mi iki Ve­ly­kų – iki ta­da tu­rė­tų at­si­ras­ti kaž­kas konk­re­taus ar­ba ne“, – svars­tė jis.

ŠU per­nai pa­si­ra­šė klas­te­rio kū­ri­mo su­tar­tį su Vy­tau­to Di­džio­jo (VDU), Edu­ko­lo­gi­jos ir Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tais. VDU ir Edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas pa­skel­bė, jog jun­gia­si, o ko­kia klas­te­rio si­tua­ci­ja?

„Klas­te­rių su­si­ta­ri­mo nie­kas neat­šau­kė, bet jis kaip ir ne­vei­kia – pro­ver­žio nė­ra“, – pri­pa­ži­no D. Jur­gai­tis.

Orien­tuo­ja­si į pe­da­go­gų ren­gi­mo ba­zę

Kas lė­mė Vil­niaus uni­ver­si­te­to ini­cia­ty­vą ir ko­kia yra VU vi­zi­ja, „Šiau­lių kraš­tui“ raš­tu ko­men­ta­vo VU stu­di­jų pro­rek­to­rius do­cen­tas Val­das Jas­kū­nas: „Po­kal­bius su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu dėl ga­li­mų bend­ra­dar­bia­vi­mo kryp­čių pra­dė­jo­me rea­guo­da­mi į pe­da­go­gi­nių stu­di­jų ša­ly­je si­tua­ci­ją bei Vy­riau­sy­bės krei­pi­mą­si dėl aukš­tų­jų mo­kyk­lų tink­lo per­žiū­rė­ji­mo, kuo­met ins­ti­tu­ci­jos bu­vo kvie­čia­mos siū­ly­ti sa­vo vi­zi­jas, kaip ša­ly­je ga­lė­tų vys­ty­tis aukš­to­jo moks­lo sis­te­ma.

Ma­no­me, jog Šiau­lių re­gio­nui uni­ver­si­te­ti­nės stu­di­jos yra rei­ka­lin­gos bei nau­din­gos, o per­spek­ty­vų įžvel­gia­me plė­to­jant pe­da­go­gi­kos stu­di­jas.

Kol kas tai tė­ra anks­ty­vos dis­ku­si­jos, o ar jos bus per­spek­ty­vios, pri­klau­sys ir nuo mū­sų tar­pu­sa­vio įsi­trau­ki­mo, ir nuo bend­ros spren­di­mų priė­mė­jų for­muo­ja­mos re­gio­no vys­ty­mo po­li­ti­kos.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

63-ejų me­tų ŠU rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis neatsk­lei­džia, ko­kios po­zi­ci­jos lai­ko­si: „Dėl bend­ra­dar­bia­vi­mo ta­ria­mės su vi­sais, bet ką da­ry­si­me, ne­ži­nau.“


NUO­MO­NĖS

„VU Šiau­lių fa­kul­te­tu tap­ti – gar­bė“

Vil­niaus uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius Vy­tau­tas Bi­kul­čius il­gai dir­bo Šiau­lių uni­ver­si­te­te, vis dar at­va­žiuo­ja čia dės­ty­ti ir vie­na­reikš­miškai pa­lai­ko jun­gi­mo­si idė­ją:

– Vil­niaus uni­ver­si­te­to pa­siū­ly­mas – vie­nin­te­lis šan­sas Šiau­lių uni­ver­si­te­tui iš­lik­ti.

Abi­tu­rien­tų ma­žė­ja ir stu­den­tų ne­bė­ra. O tie, ku­rie dar yra, va­žiuo­ja ir va­žiuos į Vil­nių ar Kau­ną. Net jei­gu Šiau­lių uni­ver­si­te­tas ir pri­si­kvies­tų stip­riau­sių dės­ty­to­jų ar pri­gal­vo­tų įvai­riau­sių stu­di­jų pro­gra­mų, stu­den­tų ma­žės.

Vil­niaus pa­siū­ly­mas Šiau­liams pra­smin­gas tuo, kad tie abi­tu­rien­tai, ku­rie ne­tu­ri ga­li­my­bių iš­va­žiuo­ti stu­di­juo­ti, čia ga­lės įgy­ti Vil­niaus uni­ver­si­te­to dip­lo­mą.

Šan­sų iš­lik­ti tu­ri ŠU ne­ga­lės, spe­cia­lio­sios pe­da­go­gi­kos, li­tua­nis­ti­kos ir edu­ko­lo­gi­jos stu­di­jų kryp­tys. Bet ir su jo­mis uni­ver­si­te­tas vie­nas pa­ts neiš­si­lai­kys.

Da­bar po­van­de­ni­nės sro­vės vei­kia – rek­to­rius ne­be­bus rek­to­rius, dėl šil­tų kė­džių vi­si dre­ba užuot gal­vo­ję apie aukš­to­jo moks­lo pa­dė­tį Šiau­liuo­se.

„Vė­jai“, kad pra­mo­ni­nin­kai rems uni­ver­si­te­tą – se­niai ga­lė­jo rem­ti, bet per 25 me­tus nie­kaip ne­rė­mė.

Vil­niaus uni­ver­si­te­tas siū­lo pa­ra­mą, ir rei­kia bū­ti pa­sku­ti­niam be­pro­čiui, kad jos at­si­sa­ky­tum.

Iš­lik­ti kaip Vil­niaus uni­ver­si­te­to Šiau­lių fa­kul­te­tui – gar­bė. Tai ne koks skęs­tan­tis uni­ver­si­te­tas.

Dar aš­tuo­ne­rius me­tus – iki 2025 me­tų – abi­tu­rien­tų ma­žės. Tai Šiau­liuo­se ab­so­liu­čiai nie­ko ne­liks – tik tuš­ti uni­ver­si­te­to pa­sta­tai ir iš­lai­dos už šil­dy­mą. Liks tik ko­le­gi­ja.

VU pro­fe­so­rius Vy­tau­tas Bi­kul­čius pa­brė­žia, jog stip­riau­sias ša­lies uni­ver­si­te­tas pa­ts Šiau­liams siū­lo sa­vo pa­ra­mą ir bū­tų kvai­la jos at­si­sa­ky­ti.


„Yra ir ki­tas ke­lias – klas­te­ris su VDU“

Par­la­men­ta­ras šiau­lie­tis pro­fe­so­rius Arū­nas Gu­mu­liaus­kas, Sei­mo Švie­ti­mo ko­mi­te­to na­rys:

– Ša­lies mas­tu Šiau­lių uni­ver­si­te­tas ver­ti­na­mas kaip spe­cia­lių­jų pe­da­go­gų kal­vė – vie­nin­te­lė to­kia ir tai svar­biau­sia, ką tu­ri šiau­lie­čiai.

Tech­no­lo­gi­jų stu­di­jos svar­bios re­gio­nui, o pe­da­go­gų ren­gi­mas – vi­sai ša­liai. Bū­tent dėl to ša­ly­je esa­me kon­ku­ren­cin­gi, jei­gu dar neiš­metė­me tra­di­ci­jų, ku­rias tu­rė­jo Šiau­lių pe­da­go­gi­nis ins­ti­tu­tas.

Vil­niaus uni­ver­si­te­tui, be abe­jo­nės, la­biau­siai rū­pi spe­cia­lio­ji pe­da­go­gi­ka. Bet rei­kia de­rė­tis, kad iš­lik­tų ir re­gio­nui rei­ka­lin­gos stu­di­jų pro­gra­mos.

Ta­čiau aš ma­tau ir ki­tą ke­lią – at­gai­vin­ti klas­te­rį su Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tu. Ei­ti tuo ke­liu, ku­riuo nuė­jo Edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas. Taip ga­li­ma bū­tų su­vie­ny­ti jė­gas pe­da­go­gams reng­ti ša­ly­je.

Klas­te­rio funk­cio­na­vi­mas jau bu­vo ap­tar­tas, rei­kia tik pra­dė­ti veik­ti. Tai bū­tų ma­žiau skaus­min­gas ir grei­tes­nis ke­lias.

Vyks­ta aukš­to­jo moks­lo te­ri­to­ri­nis per­da­li­ji­mas, ir uni­ver­si­te­tai rai­ko te­ri­to­ri­ją kaip py­ra­gą. Vie­nas iš klas­te­rio ar­gu­men­tų – iš­lai­ky­ti kuo pla­tes­nę ŠU au­to­no­mi­ją. Jei­gu stu­den­tas gau­tų dvi­gu­bą dip­lo­mą, tai bū­tų vi­siš­kai ge­rai.

Daug yra ŠU ne­prik­lau­so­my­bės ša­li­nin­kų. Bet tu­rint gal­vo­je Šiau­rės ir Va­ka­rų Lie­tu­vos de­mog­ra­fi­nes per­spek­ty­vas, uni­ver­si­te­tas, net jei­gu tu­rės vals­ty­bi­nių ir re­gio­ni­nių už­sa­ky­mų, su­si­durs su stu­den­tų sty­giu­mi.

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tui leng­viau – jie tu­ri jū­rą ir jū­ri­nių stu­di­jų pre­ro­ga­ty­vą. Mes ne­tu­ri­me ir to­kio stip­raus vers­lo, ko­kį tu­ri Klai­pė­da.

Gal­būt mū­sų am­bi­ci­jos ne to­kios di­de­lės, bet jos tu­ri ati­tik­ti re­gio­no lū­kes­čius ir, aiš­ku, ŠU bend­ruo­me­nės.

Sei­mo Švie­ti­mo ko­mi­te­to na­rys pro­fe­so­rius Arū­nas Gu­mu­liaus­kas įžvel­gia ir ki­tą ke­lią – at­gai­vin­ti klas­te­rį su Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tu.


Ar rei­kia tik do­no­ro?

Vid­man­tas Ja­per­tas, ŠU ta­ry­bos na­rys, Šiau­lių pre­ky­bos, pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų pre­zi­den­tas:

– Svars­ty­ti uni­ver­si­te­to per­spek­ty­vą, ne­ke­liant tiks­lų, ku­rie svar­būs re­gio­no plėt­rai, bū­tų vi­siš­kai neat­sa­kin­ga.

Pe­da­go­gų ren­gi­mas – gi­li ŠU tra­di­ci­ja, šią gran­dį ga­li jung­ti prie bet ko­kio uni­ver­si­te­to. O ką pri­si­jun­gi­mas prie Vil­niaus uni­ver­si­te­to duos re­gio­nui? Ko­kias pra­mo­nės, in­ži­ne­ri­jos stu­di­jų kryp­tis?

Šian­dien kiek­vie­nas stip­ru­sis vie­nin­te­lį da­ly­ką ren­gia­si pa­da­ry­ti – per­brai­žy­ti aukš­tų­jų mo­kyk­lų že­mė­la­pį. Vil­niaus uni­ver­si­te­tas ga­li brai­žy­ti, nes tu­ri daug ga­lios, bet ar ren­gia­si pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę už Šiau­lių re­gio­ną?

Į re­gio­nus da­bar žiū­ri­me, kaip į jau­nų žmo­nių do­no­rus Vil­niui ar Kau­nui.

Iš­lai­ky­ti aukš­tą­jį moks­lą Šiau­lių re­gio­ne bet ko­kia for­ma – tai tik pro­gra­ma mi­ni­mum. Daug svar­bes­nis da­ly­kas – kad uni­ver­si­te­tas, ko­le­gi­jos, bend­ra­dar­biau­da­mi su pro­fe­si­nio mo­ky­mo cent­ru, reng­tų vie­ša­jam ir pri­va­čiam sek­to­riui rei­ka­lin­gus spe­cia­lis­tus, kad jau­nas žmo­gus rink­tų­si kar­je­rą da­ry­ti Šiau­lių re­gio­ne.

Jei­gu Vil­niaus uni­ver­si­te­tas prie to no­ri pri­si­dė­ti, tai aš abiem ran­ko­mis „už“.

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė kal­ba, jog ga­lė­tų lik­ti pen­ki uni­ver­si­te­tai, bet Lie­tu­vo­je ga­li lik­ti ir vie­nas uni­ver­si­te­tas.

Pro­vo­kuo­jan­tis yra eko­no­mis­to Rai­mon­do Kuo­džio tvir­ti­ni­mas, jog Lie­tu­vo­je grei­tai bus 2,5 mies­to, o ką da­ro­me, kad to ne­bū­tų?

Mes re­gio­ne ban­do­me kon­so­li­duo­ti veiks­mus ir val­džios vy­rams ir mo­te­rims pa­sa­ky­ti: „At­si­pei­kė­ki­me.“ Lie­tu­va jau griau­na­ma iš pa­ma­tų. Jei­gu taip to­liau, ga­lė­si­me Vil­nių ap­sup­ti tan­kais pa­tran­ko­mis – vi­sa ki­ta te­ri­to­ri­ja bus „lais­va“ – gin­ti ne­rei­kės.

Vid­man­tas Ja­per­tas, re­gio­no vers­lo aso­cia­ci­jos va­do­vas, ŠU ta­ry­bos na­rys, pir­miau­sia klau­sia: „Ar Vil­niaus uni­ver­si­te­tas yra pa­si­ren­gęs pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę už Šiau­lių re­gio­ną? Ar rū­pi tik stu­den­tų krep­še­liai?“