Vy­rai sprendžia, mo­te­rys – dir­ba

Vy­rai sprendžia, mo­te­rys – dir­ba

Vy­rai sprendžia, mo­te­rys – dir­ba

Nors Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je do­mi­nuo­ja mo­te­rys, vi­sa po­li­ti­nė val­džia su­telk­ta vy­rų ran­ko­se. Vy­rai ne­si­ver­žia į Sa­vi­val­dy­bę dar­bų dirb­ti, o mo­te­rų bal­sas prii­mant spren­di­mus yra silp­nas.

Ly­gių ga­li­my­bių ty­rė­jai tei­gia, jog ly­čių dis­ba­lan­są ne tik sa­vi­val­do­je le­mia mąs­ty­mo ste­reo­ti­pai ir ne­ma­žė­jan­tis skir­tu­mas tarp vy­rų ir mo­te­rų at­ly­gi­ni­mų.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Vy­rai ne­su­da­ro nė penk­ta­da­lio

Mies­to Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je dir­ba per 250 dar­buo­to­jų. Tarp jų – 207 mo­te­rys ir tik 44 vy­rai. Mo­te­rys su­da­ro 82 pro­cen­tus, vy­rai – vos 18 pro­cen­tų dar­buo­to­jų.

Tarp sky­rių ve­dė­jų – 72 pro­cen­tai mo­te­rų. Jos va­do­vau­ja 13 sky­rių, vy­rai – 5 sky­riams. Iš ke­tu­rių de­par­ta­men­tų dvie­jų va­do­vės mo­te­rys, vie­no – vy­ras. Vie­no de­par­ta­men­to va­do­vo dar ieš­ko­ma.

Kol Sa­vi­val­dy­bės ne­bu­vo iš­ti­ku­si po­li­ti­nė kri­zė, Ad­mi­nist­ra­ci­jai va­do­va­vo vy­ras. Jį at­si­sta­ty­di­nus Ad­mi­nist­ra­ci­jos vai­ras lai­ki­nai pa­ti­kė­tas mo­te­riai, po to – vy­rui. Nau­jo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus kan­di­da­tū­rų ieš­ko­ma vėl tarp vy­rų.

Po­li­ti­nė­je val­džio­je vy­rų do­mi­na­vi­mas aki­vaiz­dus. Mies­to Ta­ry­bo­je – 21 vy­ras ir 10 mo­te­rų. Me­ras – vy­ras.

Į lais­vą vi­ce­me­ro po­stą bu­vo siū­lo­ma mo­te­ris, bet po rin­ki­mų vi­ce­me­rais dir­bo tik vy­rai.

Vi­sų Ta­ry­bos ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kai yra vy­rai. Tik Eti­kos ko­mi­si­jai va­do­vau­ja mo­te­ris.

Ženg­ta dis­ba­lan­so link

„Kaž­ka­da Sa­vi­val­dy­bė­je vy­rai su­da­rė apie 45 pro­cen­tus, dau­giau vy­rų dir­bo ir sky­rių ve­dė­jais“, – tei­gia Alius Fe­lik­sas Va­lys, Šiau­lių vers­lo in­ku­ba­to­riaus va­do­vas, pa­ts dir­bęs mies­to Sa­vi­val­dy­bė­je.

Jis pri­si­me­na, jog prieš po­rą de­šimt­me­čių sky­rių ve­dė­jai vy­rai va­do­va­vo ne tik sta­ty­bos, kū­no kul­tū­ros ir spor­to sri­tims, kaip iki šiol, bet ir mies­to ūkio, fi­nan­sų, eko­no­mi­kos, ar­chi­tek­tū­ros, ap­lin­kos ap­sau­gos, svei­ka­tos ap­sau­gos, kul­tū­ros.

Dau­giau­sia vy­rų da­bar dir­ba Bend­rų­jų rei­ka­lų sky­riu­je – iš vi­so 11. Tarp jų – ve­dė­jas, kom­piu­te­ri­nin­kai, ūkio da­lies spe­cia­lis­tai, vai­ruo­to­jai.

„Ly­čių ly­gy­bės po­žiū­riu ne­rei­kė­tų per­lauž­ti laz­dos, rei­ka­lau­ti, kad vie­nų ir ki­tų bū­ti­nai vi­sur bū­tų per pu­sę, – sako A. F. Va­lys. – Bet da­bar taip išei­na, kad mies­to ūkis iš es­mės yra mo­te­rų ran­ko­se. Kom­pe­ten­ci­jų at­žvil­giu, gal vis­kas ir ge­rai, bet ly­čių dis­ba­lan­sas kren­ta į akis.“

Pas­ku­ti­niai kon­kur­sai į lais­vas vie­tas Sa­vi­val­dy­bė­je taip pat ro­do, jog vy­rai ne­si­ver­žia į vie­šą­jį ad­mi­nist­ra­vi­mą.

Pa­vyz­džiui, į Sa­vi­val­dy­bės įmo­nės „Bus­tu­ras“ va­do­vus pre­ten­da­vo de­šim­tys vy­rų. Į Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos de­par­ta­men­tų va­do­vų kon­kur­sus atė­jo vos po vie­ną vy­rą. Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­jo kon­kur­se ne­da­ly­va­vo nė vie­nas vy­ras.

„Gal vy­rams ne­pat­rauk­lu dirb­ti Sa­vi­val­dy­bė­je? Gal al­gos ne­ten­ki­na? – svars­to pa­šne­ko­vas. – Gal ir sta­bi­lu­mo sto­ka da­ro įta­ką? Ad­mi­nist­ra­ci­jo­je pa­rei­gy­bės ne­tu­rė­tų sie­tis su po­li­ti­niais pa­si­kei­ti­mais. Bet atei­na nau­ja val­džia, no­ri sa­vo ko­man­dos, tai le­mia ir dar­buo­to­jų kai­tą.“

Vy­rai do­mi­nuo­ja vers­le, ar to­kia ten­den­ci­ja iš­lie­ka?

„Vers­lo ir to­liau dau­giau ima­si vy­rai. Pa­vyz­džiui, Vers­lo in­ku­ba­to­riu­je, re­zi­duo­jan­čių įmo­nių sa­vi­nin­kai – be­veik vi­si vy­rai, bet jų įmo­nių dar­buo­to­jų dau­gu­mą su­da­ro mo­te­rys, – tei­kia pa­vyz­dį A. F. Va­lys. – Bet la­bai džiu­gu, kad pa­sta­rai­siais me­tais dau­giau stei­gė­si šei­mos vers­lo, kai kar­tu dir­ba su­tuok­ti­niai.“

Ste­reo­ti­pai ne­nyks­ta

„Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė – jo­kia išim­tis, vi­so­se sa­vi­val­dy­bė­se vy­rų ir mo­te­rų pa­si­skirs­ty­mo si­tua­ci­ja pa­na­ši, – ko­men­ta­vo „Šiau­lių kraš­tui“ ly­gių ga­li­my­bių kont­ro­lie­rė Ag­ne­ta Skar­džiu­vie­nė. – Ga­jos nuo­sta­tos, jog vy­rai ge­riau dir­ba va­do­vau­ja­mą dar­bą, o mo­te­rys – ad­mi­nist­ra­ci­nį.“

Ji pa­brė­žė, jog mo­te­rų da­ly­va­vi­mas po­li­ti­ko­je pri­klau­so nuo rin­kė­jų.

Tik 5 mo­te­rys iš­rink­tos sa­vi­val­dy­bių me­rė­mis, vy­rų me­rų yra 55. Sei­me šiuo me­tu yra 29 mo­te­rys ir 111 vy­rų. Tarp Lie­tu­vos eu­ro­par­la­men­ta­rų – 2 mo­te­rys ir 9 vy­rai.

„Po­li­ti­nė kar­je­ra pra­si­de­da sa­vi­val­do­je, o rin­kė­jai po­li­ti­kus vis dar iden­ti­fi­kuo­ja pa­gal ly­tį, o ne pa­gal kom­pe­ten­ci­ją“, – sako kont­ro­lie­rė.

So­cial­de­mok­ra­tų par­ti­ja, pa­vyz­džiui, per rin­ki­mus kan­di­da­tų są­ra­šui tai­ko ly­čių kvo­tą – kiek­vie­na­me pen­ke­tu­ke ne­ga­li bū­ti dau­giau kaip trys vie­nos ly­ties as­me­nys. Bet po rin­kė­jų rei­tin­ga­vi­mo są­ra­šo vir­šū­nė­je vis tiek at­si­du­ria vy­rai.

Le­mia ir at­ly­gi­ni­mų skir­tu­mai

Ly­čių dis­ba­lan­są įvai­riuo­se sek­to­riuo­se le­mia ir dar­bo už­mo­kes­tis.

„Mo­te­rys dir­ba už ma­žes­nį at­ly­gi­ni­mą, ir ato­trū­kis tarp vy­rų ir mo­te­rų at­ly­gi­ni­mų tik di­dė­ja“, – tei­gia A. Skar­džiu­vie­nė.

2014 me­tais šis skir­tu­mas su­da­rė 14,8 pro­cen­to, o 2015 me­tais – 15,6 pro­cen­to.

Kont­ro­lie­rė įžvel­gia, jog vie­na iš to­kio ato­trū­kio prie­žas­čių – mo­te­rys pa­čios sa­ve nu­ver­ti­na. Pre­ten­duo­da­mos į to­kias pat pa­rei­gas kaip vy­rai, su­tin­ka dirb­ti už treč­da­liu ma­žes­nį at­ly­gi­ni­mą.

„Nors mo­te­ris per po­kal­bį ir pa­pra­šė ma­žes­nio at­ly­gi­ni­mo, bet tai ne­su­da­ro prie­lai­dų jai mo­kė­ti ma­žiau, darb­da­vys pri­va­lo už tą pa­tį dar­bą vie­no­dai mo­kė­ti vy­rui ar mo­te­riai, ki­taip tai lai­ko­ma disk­ri­mi­na­ci­ja, – ak­cen­ta­vo A. Skar­džiu­vie­nė. – De­ja, to­kių skun­dų ne­tu­ri­me.“

Mo­te­rys do­mi­nuo­ja sek­to­riuo­se, ku­riuo­se at­ly­gi­ni­mai ma­žes­ni – švie­ti­mo sis­te­mo­je, slau­gos.

„Ga­jus ste­reo­ti­pas, jog mo­te­rys yra ge­riau­sios vai­kų ug­dy­to­jos, lopšeliuose-darželiuose vy­rų – tik išim­tys, nors vai­kus ug­dant vy­rų vaid­muo la­bai svar­bus, – sa­kė A. Skar­džiu­vie­nė. – Ki­tų ša­lių ty­ri­mai ro­do, kad šia­me sek­to­riu­je dar­bo už­mo­kes­tį pa­kė­lus, si­tua­ci­ja ga­li keis­tis.“

Ki­ta ver­tus, darb­da­viai ste­reo­ti­piš­kai dar pri­ski­ria pa­rei­gy­bę ku­riai nors ly­čiai. Vis dar pa­ma­ty­si skel­bi­mų, jog ieš­ko­ma, pa­vyz­džiui, bu­hal­te­rės.

„Kai kal­ba­me apie ly­čių ly­gy­bę, tai kal­ba­me apie so­cia­li­nę ly­gy­bę, ir jo­kios pa­rei­gy­bės ne­ga­li bū­ti sie­ja­mos su ly­ti­mi“, – pa­brė­žė kont­ro­lie­rė.

Tarp ES ša­lių ne­bliz­ga­me

Pa­gal Ly­čių ly­gy­bės ins­ti­tu­to skel­bia­mą ly­čių ly­gy­bės in­dek­są 2015 me­tais iš 28 Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lių Lie­tu­va bu­vo 22 vie­to­je.

„Ver­ti­nant vie­nas iš es­mi­nių ro­dik­lių bu­vo bū­tent vy­rų ir mo­te­rų at­sto­va­vi­mas priimant spren­di­mus, o ki­tas – kiek lai­ko vy­rai ir mo­te­rys ski­ria bui­ties rei­ka­lams – mū­sų vy­rai tam ski­ria ypač ma­žai lai­ko – ma­žiau nei va­lan­dą per sa­vai­tę“, – tei­gė A. Skar­džiu­vie­nė.

Kai yra toks dar­bų pa­si­skirs­ty­mas, na­tū­ra­lu, kad mo­te­rims kar­je­ros nei­šei­na da­ry­ti. Nors iš­si­la­vi­nu­sių mo­te­rų yra dau­giau nei vy­rų.

Kont­ro­lie­rės duo­me­ni­mis, 2015 me­tais tu­rin­čių aukš­tą­jį iš­si­la­vi­ni­mą mo­te­rų (iki 64 me­tų) bu­vo net 100 tūks­tan­čių dau­giau nei vy­rų.

Dėl ma­žiau ap­mo­ka­mo dar­bo ir mo­te­rų skur­do ri­zi­ka yra di­des­nė. Jų ir pen­si­jos 36 pro­cen­tais ma­žes­nės nei vy­rų.

„Ki­ta ver­tus, jei­gu dar­bo rin­ko­je bū­tų to­ly­ges­nis pa­skirs­ty­mas, ar ne­pail­gė­tų vy­rų am­žius? – svars­tė A. Skar­džiu­vie­nė. – Pri­siim­da­mi at­sa­ko­my­bės naš­tą jie iš­gy­ve­na di­de­lę įtam­pą. Vy­rų am­žius da­bar yra 10 me­tų trum­pes­nis nei mo­te­rų.“

Ge­le­ži­nės po­li­ti­kos prin­ci­pas

Šiau­lių uni­ver­si­te­to lek­to­rė Ok­sa­na Me­je­rė, ti­rian­ti ly­čių ly­gy­bės pro­ble­mas, pa­brė­žė jų kul­tū­ri­nes ir ins­ti­tu­ci­nes prie­žas­tis.

„Jos le­mia ly­čių asi­met­ri­ją, to­dėl kuo dau­giau po­li­ti­nės ga­lios, tuo ma­žiau mo­te­rų. Moks­li­nin­kai tai va­di­na ge­le­ži­nės po­li­ti­kos prin­ci­pu, – įvar­di­ja O. Me­je­rė. – Sa­vi­val­dy­bė­se tai ypač aki­vaiz­du. Vi­du­ti­niš­kai ES ša­ly­se sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bo­se mo­te­rys su­da­ro apie 35 pro­cen­tus, o Lie­tu­vo­je – apie 25 pro­cen­tus.“

Moks­li­nin­kai pa­ste­bi, jog Lie­tu­vą pa­gal ly­čių po­li­ti­nių ga­lių ro­dik­lį ga­li­ma pri­skir­ti net prie reg­re­suo­jan­čių ša­lių.

„Keis­ta, bet įsto­jus į Eu­ro­pos Są­jun­gą Lie­tu­vo­je šis ro­dik­lis kren­ta“, – ste­bė­jo­si ty­rė­ja.

„Kar­tais tei­gia­ma, jog mo­te­rys ma­žiau am­bi­cin­gos – to­dėl jų ma­žiau po­li­ti­ko­je, – pa­si­da­li­ja O. Me­je­rė. – Bet mo­te­ris sle­gia dvi­gu­ba naš­ta – jos to­liau lie­ka šei­mos ži­di­nio glo­bė­jos, ma­žiau lai­ko re­sur­sų tu­ri ir dar­bui, ir po­li­ti­nei veik­lai.“

Ji at­krei­pia dė­me­sį ir į par­ti­jų po­li­ti­nės kul­tū­ros as­pek­tą.

„Kiek per rin­ki­mus in­ves­tuo­ja­ma į mo­ters po­li­ti­kės įvaiz­džio for­ma­vi­mą, o kiek į vy­rų? – re­to­riš­kai klau­sia. – Mo­te­rys par­ti­jų są­ra­šuo­se nu­stu­mia­mos į ga­lą.“

Vi­suo­me­nės po­žiū­ris taip pat la­bai svar­bus. Pa­ly­gi­na, jog praei­tą ka­den­ci­ją, kai me­rus dar rin­ko ta­ry­bos, mo­te­rys me­rės bu­vo iš­rink­tos 16 sa­vi­val­dy­bių, o per tie­sio­gi­nius rin­ki­mus – me­rių mo­te­rų su­ma­žė­jo tris kar­tus.

„Toks žymus nuo­smu­kis ro­do, ko­kie ga­jūs tra­di­ci­niai pa­triar­cha­li­niai mąs­ty­mo ste­reo­ti­pai. Lai­ko­ma, kad mo­te­ris – ge­ra ma­ma, ge­ra žmo­na, bet mies­tui ar ra­jo­nui va­do­vau­ti ne­ga­li“, – sa­ko O. Me­je­rė.

Ki­ta ver­tus, jos žo­džiais, iš pa­čių mo­te­rų ga­li­ma iš­girs­ti, jog po­li­ti­ka – „juo­das rei­ka­las“, jog po­li­ti­ko­je vei­kia „ber­niu­kų tink­lai“. Spren­di­mai prii­ma­mi ne tiek for­ma­liuo­se ka­bi­ne­tuo­se, kiek ne­for­ma­liuo­se klu­buo­se, bil­iar­di­nė­se, pir­ty­se ar me­džiok­lė­se.

„No­rint priim­ti ko­ky­biš­kus spren­di­mus, abie­jų ly­čių da­ly­va­vi­mas po­li­ti­ko­je bū­ti­nas. Tai ne tik tei­sin­gu­mo ir de­mok­ra­ti­jos klau­si­mas. Tai lei­džia for­muo­ti at­sa­kin­gą ir skaid­res­nę po­li­ti­ką“, – pa­brė­žia O. Me­je­rė.

Tarp­tau­ti­niai ty­ri­mai ro­do, jog mo­te­rys ma­žiau lin­ku­sios įsi­vel­ti į ko­rup­ci­nius skan­da­lus, o spren­džiant konf­lik­tus su­ge­ba švel­nin­ti kam­pus.

Gal Šiau­lių po­li­ti­kai taip il­gai neišb­ren­da iš po­li­ti­nės kri­zės, jog mo­te­rų bal­sas yra per silp­nas?

„Ga­li bū­ti“, – at­sa­ko moks­li­nin­kė.

Vi­suo­me­nės nuos­ta­tų ty­ri­mai ro­do, jog šiek tiek ge­rė­ja ly­čių ly­gy­bės su­vo­ki­mas. Bet jau­ni­mas ne­sup­ran­ta, jog ly­čių disk­ri­mi­na­vi­mas eg­zis­tuo­ja.

„Tu­ri­me Pre­zi­den­tę, tu­rė­jo­me Sei­mo Pir­mi­nin­kę, kraš­to ap­sau­gos mi­nist­rę, tai jau­ni­mas sa­ko: apie ko­kią disk­ri­mi­na­ci­ją kal­ba­me? – da­li­ja­si ŠU lek­to­rė. – Taip, tu­ri­me ly­gias bal­sa­vi­mo tei­ses, ly­gias tei­ses į dar­bą, bet į vi­di­nes pro­ble­mas ma­žai gi­li­na­mės.“

 

Ro­ber­to Dač­kaus (LR Pre­zi­den­to kan­ce­lia­ri­ja) nuo­tr.

Nors Lie­tu­va tu­ri Pre­zi­den­tę Da­lią Gry­baus­kai­tę, tu­rė­jo­me Sei­mo Pir­mi­nin­kę, kraš­to ap­sau­gos mi­nist­rę, vis dėl­to ga­jos nuo­sta­tos, jog vy­rai ge­riau dir­ba va­do­vau­ja­mą dar­bą, o mo­te­rys – ad­mi­nist­ra­ci­nį.

Dai­niaus LA­BU­ČIO (EL­TA) nuo­tr.

Ly­gių ga­li­my­bių kont­ro­lie­rė Ag­ne­ta Skar­džiu­vie­nė sa­ko, jog išsilavinusių mo­te­rų yra daugiau negu vyrų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Fe­lik­sas Alius Va­lys, dir­bęs Sa­vi­val­dy­bė­je Eko­no­mi­kos sky­riaus ve­dė­ju, pa­ly­gi­na, jog prieš du de­šimt­me­čius Ad­mi­nist­ra­ci­jo­je vy­rai su­da­rė apie 45 pro­cen­tus, da­bar – vos 18 pro­cen­tų: „Mies­to ūkis – mo­te­rų ran­ko­se.“

As­me­ni­nė nuo­tr.

Ok­sa­na Me­je­rė, Šiau­lių uni­ver­si­te­to lek­to­rė, ak­cen­tuo­ja, jog no­rint ko­ky­biš­kų po­li­ti­nių spren­di­mų bū­ti­nas abie­jų ly­čių da­ly­va­vi­mas: „Da­bar kur po­li­ti­nė ga­lia, ten mo­te­rų ma­žiau.“