Žmonų nešimo varžybose dalyvavo ir senjorai

Žmonų nešimo varžybose dalyvavo ir senjorai

Žmonų nešimo varžybose dalyvavo ir senjorai

Pirmadienį antrus metus vykusiose žmonų nešimo varžybose aplink Šiaulių areną „Nešk ant rankų!“ rungėsi kelis kartus mažiau porų nei pernai. Nuo 19 jų skaičius sumažėjo iki 7. Vyriausi varžybose dalyvavę senoliai aplink areną tiesiog apėjo, susikabinę rankomis.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Rekordas nepagerintas

Varžybose leista dalyvauti poroms, susaistytoms ne tik santuokos, bet ir draugiškais ar tiesiog kaimyniškais ryšiais. Šiemet varžytis galėjo jaunesnės — nuo 17 metų poros, pernai — tik nuo 18 metų. Apribojimai šiemet įvesti ir dailiosios lyties atstovių svoriui: jos turėjo būti ne lengvesnės nei 49 kilogramų, nors organizatoriai prieš varžybas jų nesvėrė.

Dalyviai naudojo kelis partnerių nešimo būdus: ant nugaros, ugniagesių būdą (per petį) ir estiškąjį būdą (moteris kaba žemyn galva, kojas permetusi per vyro pečius ir apkabinusi vyrą per liemenį).

Šių metų varžybų nugalėtojams, Dainų vidurinės mokyklos dvyliktokams, besimokantiems vienoje klasėje Daugirdui Stoniui ir Giedrei Vičiūnaitei nepavyko pagerinti praeitų metų nugalėtojų ir varžybų iniciatorių, orientacininkų Svajūno Ambrazo ir jo žmonos Ainės rekordo — 1 minutė 14 sekundžių. Moksleiviai distanciją įveikė per 1 minutę 43 sekundes.

D. Stonys neslėpė, kad dalyvauti varžybose jį paskatino būtent Svajūnas Ambrazas. „Jei jis būtų dalyvavęs, manau, mums su Giedre būtų nelengva laimėti“, — sakė vaikinas.

Nugalėtojai prie pat finišo aplenkė iki tol visą 300 metrų distanciją pirmavusią Juliaus Sutkaus ir Robertos Šidlauskaitės porą, laimėtojams nusileidusią vos 2 sekundėmis. Nuo nugalėtojų atsilikę 3 sekundėmis Jonas Varsliotas ir Gintarė Steponavičiūtė bendroje įskaitoje liko treti.

Vyriausiems dalyviams — 77-eri ir 88-eri

Vyriausi varžybų dalyviai iš Kuršėnų — 77-erių Stasys Šimanskis ir 88-erių Marytė Venckienė, prieš varžybas žadėję numatytą distanciją įveikti, kaip ir kiti dalyviai (Marytę Stasys planavo nešti glėbyje), galiausiai apsigalvojo. Aplink areną per 4 minutes 11 sekundžių jie apėjo ramiu žingsniu, susikibę rankomis. Teisėjai senoliams buvo atlaidūs, nors pagal varžybų taisykles, dalyviai būtinai turi nešti partneres ant rankų, už kiekvieną jų nuleidimą ant žemės gresia 15 sekundžių bauda.

„Į Šiaulius atvažiavome apžiūrėti Šiaulių arenos, kurios dar nebuvome matę. Pamačiau skelbimą apie rengiamas varžybas ir pasiūliau Marytei sudalyvauti. Ne kartą vestuvėse buvau piršliu, organizavau jaunosios nešimą per tiltą, man buvo įdomu, kaip čia viskas vyksta“, — pasakojo Stasys.

Jau daugelį metų Stasį pažįstanti Marytė minėjo, kad anksčiau jie draugavo šeimomis, tačiau netekę antrųjų pusių prieš metus ypač susibičiuliavo: „Todėl nedvejodama sutikau su Stasio pasiūlymu ir prieš varžybas visai nesijaudinau. Pasitikiu juo“.

Senoliai, kaip ir visi kiti dalyviai, džiaugėsi gautais kvietimais į tą patį vakarą arenoje vykusį Thomo Anders koncertą. Pirmų trijų vietų laimėtojams įteikti atitinkamai trijų, dviejų ir vieno litro stiklainiai, pilni baltų centų. Juose — 140 litų.

CITATA: Pamačiau skelbimą apie rengiamas varžybas ir pasiūliau Marytei sudalyvauti.

FAKTAI

Varžybas organizavusios Šiaulių arenos atstovai priminė, kad žmonų nešimas, kaip linksma pramoga, gimė Suomijoje. Tokios varžybos pirmą kartą buvo surengtos Sonkajarvi miestelyje. Ten nuo 1992 metų vyksta kasmetinis pasaulio žmonų nešimo čempionatas. Geriausi šių varžybų pasiekimai fiksuojami Gineso rekordų knygoje.

Šios varžybos Suomijoje turi istorines ištakas: buvo įprasta, jog vyrai nusižiūrėję merginą kitame kaime ją pagrobdavo ir bėgdami parsigabendavo namo.

Lietuviai taip pat turi savas tradicijas: per tiltą pernešta nuotaka simboliškai tarsi pernešama į naują gyvenimo etapą.

NEŠIMAS: Partneres dalyviai nešė įvairiai — ir ant nugaros, ir ugniagesiu būdu, permetę partneres per petį.

SENOLIAI: Vyriausi varžybų dalyviai — kuršėniškiai Stasys Šimanskis ir Marytė Venckienė 300 metrų distanciją įveikė eidami ramiu žingsniu, susikibę rankomis.

 

NUGALĖTOJAI: Varžybas laimėję dvyliktokai Daugirdas Stonys ir Giedrė Vičiūnaitė laimėtame trijų litrų stiklainyje mieliau matytų ne baltus centus, o litų monetas.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.