
Naujausios
Ar galima Lietuvoje verstis piršlio profesija?
Kaip matot, ir į tokius klausimus šiandien priseina atsakyti, nes yra tokių piliečių, kurie nori piršlybomis užsiimti, įsteigti tai savo profesijai biurą.
Tačiau piršlio profesija įstatymuose nenumatyta, tai ir leidimai tąja profesija verstis neduodami. Mat, piršlybos yra visai privatus dalykas, pagrįstas kai kurių gyventojų papročiais, bet neturįs platesnio visuomenės pripažinimo. Asmeniškai užsiminėti piršlybomis nedraudžiama, bet leisti organizuoti piršlybų viešus darbus ir šiam tikslui steigti kokias nors viešas įstaigas arba duoti šiam verslui patentus, nėra teisėto pagrindo.
„Policija“, 1929 m. spalio mėn. 15 d.
Likviduotas didelis komunistų partijos sandėlis Šiauliuose
Liepos mėn. 9 d. apie 1 val. nakty Šiaulių geležinkelio stoty kriminalinė policija sulaikė komunistų partijos kurjerį Giršovičių Volfą, kuris naktį grįžo iš Varnių. Kratos metu pas jį rasti iš koncentracijos stovyklos komunistų partijos c. komitetui įvairūs partiniai užrašai, internuotų sąrašai, keletas laiškų, jų vienas adresuotas Volpei Aizikui-Dovydui, gyv. Vilniaus gatvėj. Padarius kratą pas Volpę, rasta ištisas Lietuvos komunistų partijos Šiaulių rajono komiteto archyvas ir sandėlis. Jame rasta čemodanas ir pintinė, kuriuose buvo daug komunistinės literatūros.
Padaryta daugiau kratų ir buvo sulaikyti šeši žmonės. Suimtųjų tarpe yra 8-to p. p. štabo raštininkas – kareivis Jačionis Vladas, gimnazijos mokiniai: Klastauskas Kazys ir Korsakas Kostas. Šio pastarojo suėmimas šiauliečiams daro įspūdžio. Jis gabus ir jaunas vaikinas. Dirbo „Kultūros bendrovėje“. Apskritai, Kostas Korsakas yra gabus literatas. Jis buvęs karštas ateitininkas, vėliau tapęs aršus socialistas. Dabar pasirodo aktingas komunistas. Jo bute rasta komunistinės literatūros ir kompromituojančio susirašinėjimo, jis ir pats savo komunistines pažiūras nesistengia paneigti, bet už vis daugiau šiuo reikalu pasisako pas Volpę rastas vienas dokumentas. Juo yra paties Korsako ranka rašytas jo straipsnis apie Šiaulių socialdemokratų bankrotą. Straipsnis gana ilgas, pasirašyta jo komunistine slapyvarde „Jaras“ ir buvo skirtas Tilžėje einančiam komunistų emigrantų laikraščiui „Balsas“. Šis dokumentas svarbus ne tik kriminalinei policijai, bet ir visai visuomenei. Jis nuima nuo Korsako kaukę, kuri iki šiol dar slėpė jo dorovės ir idealų menkumą. Šis raštas yra begėdiškas ir biaurus šmeižto bei niekšingų posakių rinkinys, kuriame maudomi Korsaką tiek branginusieji ir net jam padėjusieji žmonės, kaip p. p. Sondeckis, Venslauskis, V. Bielskis, Bugailiškis ir kiti. Ypatingai tenka pabrėžti Korsako paskutiniais žodžiais iškeiktas apyg. teismo pirm. p. Bugailiškis, kuris, gelbėdamas Korsaką iš vargo ir norėdamas jam padėti literatūrinėje karjeroje, jį visur protegavo ir buvo priėmęs dirbti „Kultūros“ redakcijon.
„Policija“, 1928 m. birželio-liepos mėn.
20 metų kalino žmogų nežmoniškose sąlygose
1926 metų liepos mėn. 16 d. Telšių apskrities policija atidengė nepaprastai šiurpulingą nusižengimą – Alsėdžių valsč. Ilių kaimo gyventojo Stragausko kamaroje atrado 20 metų žiauriai kankinamą pilietį Lukošių Joną. Šis policijos susektas pasibaisėtinas nusižengimas kažkodėl spaudos liko ir nepastebėtas, ir todėl ne tik visuomenės, bet ir policijos tarnautojų daugumai liko maža žinomas. Neseniai vyr. tribunolas peržiūrėjo šią sensacingą bylą ir patvirtino 1927 metų pabaigoje ją nagrinėjusio Šiaulių apygardos teismo išneštąjį sprendimą.
Senokai prieš didįjį karą aukščiau minėtajame Ilių kaime gyveno pil. Lukošius Juozas su savo broliu Jonu, kurį laikė silpnapročiu. Juozas Lukošius savo ūkį pardavė kažkokiam pil. Stragauskui Jonui. Neturėdamas kur dėti savo brolį Joną Lukošius išsilygo iš Stragausko pasiimti jį drauge su ūkiu „nukaršinti.“ Stragauskas sutiko ir pasižadėjo jį tinkamai užlaikyti iki mirties.
Bet Stragauskui karšinti Lukošių greitai nusibodo, ir jis sugalvojo nepaprastą būdą savo „pirkiniu“ atsikratyti. Jis sukaustė Lukošių į sunkiausius grandinius (maždaug 15 kilogramų svorio) ir uždaręs tamsioje kamaroje prirakino prie sienos. Slinko metai po metų, o Lukošius parazitų ėdamas, kankinosi be jokios priežiūros tamsioje, drėgnoje ir dvokiančioje kamaroje. Taip jis iškalėjo apie 20 metų! Pasaulį jis užmiršo: net apie tokius įvykius, kaip didysis karas, jis neturėjo jokio supratimo. Nuostabu, kaip karo ar okupacijos metais vokiečiai jo neužtiko. Tik 1926 metais viena mergaitė atsitiktinai sužinojo, koks „gyventojas“ kankinasi Stragausko kamaroje, ir apie tai pranešė policijai, kuri pasenusį vos gyvą Lukošių išvadavo iš nežmoniško kalėjimo ir sunkiųjų retežių.
Apskrities gydytojas, apžiūrėjęs nelaimingąjį, atrado, kad jis, dėl raumenų sudžiuvimo, visai nebeturi fizinių jėgų. Lukošių patalpino ligoninėn, o Stragauską policija suėmė ir iškėlė jam bylą. Ilgai buvo vedama ši paini kvota, ir byla buvo nagrinėta tik 1927 metų pabaigoje. Trūko reikalingų liudininkų, ir, apskritai, bylos aplinkybės buvo labai neaiškios, todėl teismas, išnagrinėjęs šį baisų nusižengimą, tenubaudė Stragauską tik 2 savaitėm arešto ir 500 litų pabaudos. Vyriausiasis tribunolas šį Šiaulių apygardos teismo sprendimą patvirtino.
„Policija“, 1928 m. rugpiūčio mėn.
Kalba ir stilius netaisyti.