
Naujausios
Kaip gyvena ir dirba Šiaulių šunų „pabaisa“
Kiekvieną pavasarį palaidus gatves šunes Šiauliuose rytais policija šaudydavo. Toks šunų naikinimo būdas sukėlė triukšmą ir Gyvulių Globos d-ja iškovojo, kad šunų daugiau nebešaudytų. Šiemet miesto taryba nutarė šunes gaudyti ir juos laikyti uždarytus, kad savininkai galėtų išsipirkti.
Šungaudis, kurį žmonės vadina „rakaliu“ ir „sabakalovu“, jau dirba apie mėnesį laiko ir jau yra sugavęs keliasdešimt šunų, kurie būna uždaryti savivaldybės ūkio sandėly. Šunų savininkas, norįs atgauti sugautą šunį, turi sumokėti baudą ir išsiimti leidimą. Jei iki paskirto termino šunų savininkai savo šunų neišperka, jie naikinami. Teko matyti, kaip tas „rakalis“ dirba ir kaip į jį žiūri gaudomieji šuneliai ir žmonės.
–-
Šungaudis – neturtingas Šiaulių m. bedarbis. Gyvena jis Kalnely, atskirame name, visiškai vienas. Su juo kaimynai ne tik nesikalba, bet ir nesisveikina. Nors jis savo medžiokles dažniausiai vykdo rytais, bet beveik jau visas miestas jį pažįsta ir ne vienas, pro šalį eidamas, jį visaip pravardžiuoja.
Šunes gaudo jis su prie pagalio pririšta kilpa, kurią užneria šuneliui ant kaklo. Pagautą šunį jis neveda gatve, bet įkiša į maišą ir neša sandėlin. Jei jis šunį pagauna rytą kiek vėliau, tai paskui jį dažniausiai eina būrys vaikų, kurie jį visaip kolioja, mėto akmenimis ir visaip stengiasi šunį iš jo atimti. Dažnai vaikams pavyksta, bet labai dažnai jie gauna į kailį.
Po paskutinių medžioklių šungaudis labai nukentėjo. Nešant jam pagautą šunį, vaikai pradėjo į jį mėtyti akmenimis ir sužeidė jam ranką. Dabar vargšas žmogelis vaikšto pasirišęs ranką ir savo amatą perdavė kitam.
–-
Šaligatviu bėga gražus, nedidelis kambarinis šunelis. Iš gatvės galo ateina šungaudis. Pamatęs šunelį, jis paslepia už nugaros savo kilpą ir palengva sėlina prie šunelio. Šunelis jį irgi pamato, sustoja ir žiūri. Šungaudis, atkišęs mėsos šmotą, eina prie šunelio, bet tas staiga apsisuka ir pasileidžia bėgti. Šungaudis vejasi, įvaro šunelį į kiemą ir po kelių minučių eina jau su maišu ant nugaros, kuriame cypia „belaisvis“.`
Savivaldybės sandėly šunes uždaryti atskiruose narveliuose. Čia jų yra keliasdešimt, yra įvairiausių veislių. Visi jie kaukia, cypia, loja...
Į sandėlį ateina gražiai apsirengusi, susijaudinusi ponia.
– Kur jūs čia mano vargšą Nikį uždarėte? – klausia ji.
Kai ji, apžiūrėjusi visus šunis, suranda savo Nikį, paima jį ant rankų, bučiuoja, glamonėja...
– Vargšeli, tu mano, kaip sublogęs, tur būt ir parazitų visokių gavai... Ach, kokie beširdžiai tie žmonės!
Ir bandyk tokiai poniai įtikinti, kad jos šunelis pagautas gatvėje kaip valkata, ji jums akis išdraskys.
–
Šungaudis turi du pagalbininkus, jaunus berniukus, kurie jam šunes užvaro ant kilpos. Šungaudis už sugautą šunį gauna 2 litus, o savo pagalbininkams moka 25 cnt. Būna dienų, kad šungaudis uždirba 15 litų ir daugiau, bet būna ir „sausų“ dienų.
„Įdomus mūsų momentas“,
1938 m. Nr. 18.
Laistymo mašinos pasirodymo proga
Daug kalbų ir triukšmo sukėlusi gatvių laistymo mašina neseniai atgabenta į Šiaulius.
Mašina buvo senojoj turgavietėj išbandyta. Mašinos veikimo atėjo pažiūrėti Šiaulių m. burmistras J.Valančius, inž. Bitė, viceburmistras Petuchauskas, gana daug Šiaulių prekybininkų ir šiaip visuomenės. Mašina yra gana didelė, su 4000 ltr. talpos vandens bosu. Jei paleisti vandenį pilna srove, tai vandens išmetimo plotas siekia net 30 m. Bet švirkšlius galima reguliuoti pagal gatvės plotį. Be to, šią mašiną per keliolika sekundžių galima pritaikinti gaisro gesinimo reikalams.
Kai prie švirkšlių buvo prisuktos ugniagesių šliaukos ir paleistas vanduo, tai nuo vieno buv. turgavietės krašto gana lengvai buvo apipiltas kitas turgavietės kraštas. Be to, buvo bandoma, kaip greitai mašina gali aplaistyti gatves. Per pusantros minutės mašina aplaistė nuo buv. turgavietės Tilžės, Vilniaus, Dariaus – Girėno ir Pašto gatves, važiuodama 40 km greičiu per valandą. Gatvės buvo taip gerai aplaistytos, kad, pravažiavus mašinai, grindinio duobutės buvo pilnos vandens.
–-
Bandant mašiną neapsėjo ir be „nuotykių“. Tilžės gatve eina solidus ponas. Jo skrybėlė nauja, šviesiai pilki kailiniai. Jis nieko negalvodamas eina palengva, pasiramščiodamas lazda. Jis nesižvalgo, todėl ir nemato, kad užpakaly jo visi žmonės bėga į kiemus ar sminka į krautuves. Jis drąsiai žengia pirmyn... Staiga, lyg iš kibiro, jį kažkas apipylia vandeniu. Jo ne tik drabužiai šlapi, bet ir veidas aplaistytas vandeniu. Kol jis nusišluosto veidą, mašina jau pasisukus už kampo ir dūmia kita gatve. Ponas supykęs pradeda keiktis, nesuprasdamas, iš kur čia tas vanduo; žiūri į dangų – saulė šviečia, žiūri į namų langus – nieko nesimato. Tik paskui, kai apie jį susirinko būrys vaikų ir ėmė juoktis, jis suprato, kad čia gatvėms laistyti mašina pravažiavo.
– Vis vien aš jiems nedovanosiu, – nueidamas sušuko šlapias kaip po lietaus pilietis.
„Įdomus mūsų momentas“,
1938 m. Nr. 14.
Žmonių griaučiai po turgavietės grindiniu
Šiauliai. Buv. turgavietėje, netoli išvietės, išimant iš žemės didelį akmenį rasta dviejų žmonių griaučiai. Griaučiai gulėjo kniūbšti, iš abiejų akmens pusių, vieno metro gilumoje.
Manoma, kad griaučiai yra iš pr. šimtmečio vidurio. Tais laikais rusų valdžia buvo išleidusi įstatymą, kad kiekvienas ūkininkas, važiuodamas turgun, turi atvežti vežimą akmenų turgavietės išgrindimui. Jei kuris ūkininkas akmenų neatveždavo, to į turgavietę neįsileisdavo. Pradžioje ūkininkai akmenis vežė, bet paskui sustreikavo ir į turgavietę įsiveržė jėga. Tarp rusų policijos ir ūkininkų kilo smarkios muštynės, per kurias buvo keletas užmuštų. Manoma, kad tie griaučiai yra tų muštynių padariniai.
„Įdomus mūsų momentas“,
1938 m., Nr. 15.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.