
Naujausios
Paukščių globa prieš tris šimtus metų
1625 metais, pastačius Šv. Petro ir Povilo bažnyčią ir įsteigus parapiją, tūlo karaliais – vardo dabar nebepamenu, nes dokumentai yra išvežti Rusijon ir yra žuvę, – bažnyčios ir dvasiškių išlaikymui buvo duota 30 valakų žemės plotas, į kurį kartu įėjo Žuvininkų, Lieporių, Vijolių kaimai ir Gegužių dvaras.
Mano atminty užsiliko keli įdomūs to žemių paskyrimo dokumento punktai. Vienu tokiu punktu Šv.Petro ir Povilo bažnyčios klebonui buvo suteikta teisė miesto ežere naudotis žvejyba, bet tik dviem valksniams žuvies – ne daugiau. O kad nepasireikštų klebono gobšumas – valksniai nebūtų labai dideli (juk tinklų būna įvairių dydžių) – buvo ir prierašas: „valksniai neturi būti per dideli.“
Antras įdomus to dokumento punktas – karaliaus parašu patvirtintas – kovarniams skiriama trys margai * žemės, o klebonas įpareigojamas rūpintis jų užlaikymu ir priežiūra. Anuomet kovarniai daugiausia buvo apsigyvenę pietinėje senųjų kapinių pusėje, kur anuomet buvo didelis juodalksnynas, ir klebonijos darže, kur dabar yra užžėlusi kūdra. O trys margai žemės, skirtieji kovarniams, buvo toj vietoj, kur dabar yra naujosios parapijos kapinės.
Kaip matom, ir anais laikais buvo rūpinamasi paukščių globa, – daugiau kaip dabar.
Kun. V. Jarulaitis
* margas: Iš pradžių margu vadintas plotas, kurį žmogus gali suarti arba nupjauti nuo ryto iki pietų. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje margas paplito per Valakų reformą (16 a. vidurys). Margo dydis čia buvo 0,71 ha, Užnemunėje nuo 1819 – 0,56 ha, Prūsijoje ir Mažojoje Lietuvoje – nuo 0,25 iki 0,56 hektaro. Po Liublino unijos buvo vartojamas ir lenkiškasis margas, lygus 0,56 hektaro. Lietuvoje margas prilygo 30 rykščių. 30–33 margų sudarė 1 valaką. Naudotas iki metrinės matų sistemos įvedimo (1921 01 01).
Visuotinė lietuvių enciklopedija.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m., Nr. 38.
Rusų auksas Lietuvos žemėje
Ne paslaptis, kad prieš karą, kas nedėdavo savo santaupų į bankus, jas laikydavo įkasęs žemėje ar kur palėpiuose. Jei kartais staiga mirdavo šeimos galva, tai artimieji nežinodavo, kame rasti paslėptus pinigus. Kartais ir visai nerasdavo, nors žinodavo, kad jų šeimos galva laikė pas save sutaupęs net keletą tūkstančių rublių.
Tai ne pasaka ar legenda, o tikras atsitikimas, kad Laukuvos apylinkėj vienas ūkininkas D., norėdamas gerai paslėpti savo turtą, pats mokėsi daryti krosnis ir pats vienas, be jokių pagalbininkų, savo kambary pasistatė krosnį, į kurią įmūrijo ir savo aukso santaupas. Nors krosnis rūko, buvo nepatogi, bet senis kentėjo, jos nejudino iki savo mirties. Tačiau jam mirus, giminės „suuodė“, kame paslėpta pora tūkstančių aukso rublių, nespėjus senį palaidoti, pasigrobė pinigus, nuskriausdami jo tikrą žmoną.
Kitas tos pačios apylinkės ūkininkas šventadieniais išsiųsdavo savo šeimą bažnyčion. Piemenys pastebėjo, kad jis pamaldų metu eina į laukus, atkasa ten paslėptą savo auksą ir juo žaidžia. Po to jis vėl jį užkasa žemėje, užverčia akmenimis ir kalba visokius užkeikimus. Žiemą jis savo lobį pargabendavo namo ir pakasdavo po tvarto pamatu.
Neseniai mirė viena senutė – įnamė, kuri stingstančiomis lūpomis pasakė savo anūkams, kad jos auksiniai pinigai moliniame puode esą paslėpti šuliny, o sidabriniai – pakasti sode po kriaušimi.
Po Žemaitijos kaimus vaikščiojo senis, pasivadinęs „agronomu“, ir skiepijo vaismedžius. Jis išrodė labiau nuskurdusiu negu elgeta, net baltinių neturėjo, bet kai mirė, jo skiepų tepale rado 700 aukso rublių.
Šiuo reikalu nusimaną žmonės apskaičiuoja, kad Lietuvoje dar esą slepiama apie 20 milijonų aukso rublių.
A. Svajus
„Įdomus mūsų momentas“
Baisi žmogžudystė Šakynoj
Rugsėjo 27 d. vakare, apie 9 val. Šakynos klebonijoj įvyko baisi žmogžudystė.
Šakynos klebonas kun. Dargius ir jo šeimininkė K.Juknevičiutė tą vakarą ramiai sau vakarieniavo. Staiga kambarin įėjo du nepažįstami asmenys. Aukštesnysis, apsiavęs naginėmis, turėjo rankoje revolverį, o žemesnysis – kirvį. Jie suriko:
– Gult ant žemės!
Šeimininkė tuoj ir atsigulė. Klebonas delsė. Tada kleboną plėšikai nusivedė į salioną ir pareikalavo atiduoti pinigus. Klebonas gynėsi pinigų neturįs ir mėgino eiti miegamajan kambarin, kur buvo jo ginklas. Plėšikas paleido tada į kleboną šūvį. Klebonas bėgte įbėgo kambarin, o plėšikas paleido antrą šūvį, nuo kurio klebonas krito negyvas.
Tada plėšikai sugrįžę surišo šeimininkę ir pradėjo šeimininkauti. Išplėšė spintas, viską išvartė, išieškojo. Šeimininkės paėmė rastus 100 rusiškų auksinių rublių, o ką paėmė klebono, dar nežinia.
Tuo laiku pasipynusiam klebonijoj berniukui plėšikai liepė rankšluosčiu apšluostyti visas jų čiupinėtas vietas, kad neliktų rankų pirštų žymių. Šeimininkei prigrasino,kad niekam apie jų žygį nesakytų.
Šiaulių valstybės saugumo policija apie šį įvykį sužinojo jau tą patį vakarą, apie 10 val., ir išvyko vieton. Dabar eina smarkus plėšikų pėdsakų sekimas.
Šeimininkė plėšikų nepažino. Šiek tiek atsimena, kaip jie buvo apsirėdę, bet veidų, nors jie ir nebuvo maskuoti, neįsižiūrėjo.
„Šiaurės Lietuva“, 1933 m.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.