
Naujausios
Jėzuitų bažnyčios liekanos Pašiaušėje
Pašiaušės kaime yra pamatai buvusios didelės Jėzuitų bažnyčios, kuri buvusi ne mažesnė už Šilavos. Tą bažnyčią, sulig senų žmonių padavimais, rusų valdžia išgriovusi ir jėzuitus išvijusi. Bažnyčios plytas ir akmenis valdžios verčiami vietos žmonės vežę į Šiaulius ir iš jų esanti pastatyta gimnazija.
Kalbama, kad prieš karą dar buvęs žmogus, kuris pasakojęs apie tą bažnyčią ir jėzuitus sekančius padavimus. Po apačios bažnyčios ėję urvai ( apie 0,5 km.), kurie vedę į artimą dvarą. Tuose urvuose esą likusio jėzuitų turto. Jėzuitams tebesant tuos urvus jie laikydavo griežtoje paslaptyje.
Žinoma, neapseinama žmonėse be kalbų, kad ir dabar yra urvuose turtų. Yra mėginta kasti, bet tur būt be pasekmių. Griuvėsiuose ir apylinkėse yra rasta senovės pinigai su „Vyčiu“ ir akmeninis kirvis, kuris yra pristatytas „Aušros“ muziejui Šiauliuose.
„Šiaulių naujienos“
Istorinė vieta
Pašvitinio valsč., į pietus nuo Peleniškių km., yra vidutinio aukštumo status kalnelis, vadinamas visoj apylinkėj Peleniškių piliakalniu. Apie šį kalnelį žmonėse esą visokių pasakojimų, tarp kurių yra minimas Čičinskis, kurį Kalėdų rytą perkūnas užmušęs, o dvaras nugrimzdęs į žemę ir jo vietoj iškilęs kalnelis. Nuo to, sako, ir vienas kaimas netoliese vadinasi Čičykiais.
Šis kalnelis turi daugiau didesnės istorinės vertės, negu kad įvairūs apie jį pasakojimai. Jis turi tam tikrą formą ir drąsiai galima sakyti, jog jis piltas ar bent žmonių rankų dailintas, nes yra status. Galima spėti, jog labai senais amžiais ant šio kalnelio stovėjusi medinė pilis, kuri buvo sudeginta, arba bent buvęs senovės lietuvių aukuras, ką parodo ir pats vardas „Peleniškiai“ – pelenai. (Žmonės tarmiškai šį kalnelį vadina „Pelaniškiai“.)
Žiemiuose nuo kalnelio, atskirtas įdubimu, yra kitas apskritas kalnelis. Už piliakalnį jis yra daug mažesnis ir žemesnis. Čia buvo iki šių laikų aplinkinių kaimų kapynas. Tačiau keletas metų atgal, žmonės, matyti, nepasitenkinę šiuo kapynu, numirelius pradėjo kelti į piliakalnį. Ir šiandien užlipus ant šio kalnelio galima rasti jau nemaža kapų ir kryžių.
„Vienkartinės Šiaulių naujienos“, 1927 m. lapkričio 13 d.
Šv.Marijos apsireiškimo Kryžių kalnelis. Peleniškiai. 1991 m.
P.S.
Turbūt minimo Peleniškių piliakalnio, kapinyno vietoje dabar yra žmonių puoselėjamas Kryžių kalnelis, žymintis šv.Marijos apsireiškimą.
Citata iš 1991 m. gegužės 16 d. „Šiaulių krašto“ straipsnio „Stebuklingoji šviesa“: „Garsas apie šv. Marijos apsireiškimą plačiai pasklido po apylinkes. Toje vietoje žmonės ėmė statyti kryžius, kryželius. Valdžia juos vertė, bet žmonės vėl statė, kojomis išmintos pievos plotelį suarė, panaikino takus takelius.
Netoliese nuo tos vietos tarp plynų laukų žaliavo Antano ir Teodoros Zakarauskų sodyba. Gražaus gyvenimo šeimininkai pasakojo, kad prieš ateinat visagalei melioracijai toje vietoje buvęs Satkūnų dvaras, sausas Grubų miškas, tarp kurio ąžuolų kalnelyje buvo kapinaitės dar iš švedų karo laikų. Kai po melioracijos iš kalnelio pradėtas vežti žvyras, pabiro žmonių kaulai. Dar labiau kalnelis sunyko, kai traktoriais ėmė terioti šv. Marijos apsireiškimo vietą, nes kaip tik ant buvusių senkapių kalvelės neva ir nusileidusi stebuklinga šviesa.
Teodora Zakarauskienė prisiminė, kaip ratais burzgė traktoriai. Kai burzgimas nutoldavo, eidavo moteriškė į tą vietą ir visada ją rasdavo. Tai šv. Marijos statulėlė, tai kryželis iš arimo kyšodavo, o kartą rado žemėmis užpiltą dar degančią žvakelę. Tvarkydavo, pasodindavo gėlių. Taip ir išsaugojo Teodora senąjį kalnelį, tapusį šventa, mistine vieta.“
Ragelis (Kairių ežeras)
Keli kilometrai nuo Šiaulių, prie Kairių dvaro, yra nedidelis ežerėlis, vadinamas „Ragelių“) (Kairių). Jo ilgumas bus kokie 300 sieksnių, platumo apie 150. Vienas krantas aukštas, apaugęs žaliu pušynu. Toliau tarp kaštanų paskendusi nedidelė bažnytėlė.
Žvejai dažnai lanko ežerėlį, nes daugelis žuvų, esančių jame, geras užmokestis už triūsą.
Įdomus ir puikus ežerėlis, bet dar įdomiau pasakoja apie jį mūsų seneliai. Sako, kadaise ežero nebuvus. Jo vietoj augęs pušynas, kuriame netolimo kaimo skerdžius ganydavęs bandą. Vieną dieną staiga dangus aptemęs ir buvęs girdimas lyg didžiulio debesio užimas. Skerdžius tada sakąs piemenims: „Ginkim, vaikeliai, bandą namo“.
Parginus atsiminęs skerdžius, palikęs pušyne ragelį ir ėjęs parsinešti. Beeinant pradėję lynoti. Skerdžius eidamas taręs: „Mat, dėl ragelio turėsiu sušlapti.“ Tai ištarus debesėlis su didžiuliu trenksmu nukritęs ant pušyno.
Rytą atsikėlę žmonės žiūri – pušyno vietoj tviskuliuoja ežerėlis. Skerdžius papasakojo savo atsitikimą žmonėms ir nuo to laiko ežerėlį tebevadina „Rageliu“.
„Lietuvos ūkininkas“, 1930 m.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.