
Naujausios
Pažinkime paslaptingą senovę
Šiauliai turi brangių istorinių paminklų. Tik jais niekas nesirūpina. Tiesa, vietos inteligentija yra išleidusi „Šiaulių miestas“ – archyvinę brošiūrėlę, bet ji teliečia miesto senovės dokumentų medžiagą, neduodama miesto pilnos chronologine tvarka senovės istorijos. Nežinia kodėl palikta nuošaly gyvieji paminklai, kurie daug brangių praeities žinių turi savyje.
Kokius gyvuosius praeities paminklus turime Šiauliuose? Labai daug. Štai jie: Salduvės, Pilies (Kryžių) kalnai, sukilimo paminklas rusų kapinėse, požeminiai urvai po Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, dabartine komendantūra ir parku, ežere esąs grindinys ir t. t.
Girnikų kalnas
Jis stovi prie Kurtavėnų miestelio. Pastaruoju metu girdėjau pasakojant apylinkės ūkininką, kad tą kalną ardamas ūkininkas, jo kaimynas, radęs aukso ir sidabro pinigų ir kitų senovės karių papuošalų. Tuo įvykiu veikiausiai turėtų susidomėti nors „Aušros“ muziejaus administracija.
Urvai
Jie, kaip žmonės kalba, eina po Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, toliau nusitęsia po ežeru, po dabartinės komendantūros būstinę, tęsesi po parku ir net, esą, nueina į Gubernijos dvaro trobesius. Šios žinios tikrumą netvirtinu, bet toji paslaptis jau pati savaime prašosi istorininko tyrimo. Kad po parku yra mūryti požeminiai urvai, tą prisimena kiekvienas šiaulietis, nes vietomis iš parko dar visai neseniai galima buvo kiekvienam kiek įlįsti. Šiandien jau tos vietos užkastos. Prieš kelis metus dail. p. Bagdonavičius buvo patekęs po bažnyčia esančiam požeminiam urve, kas rodo, kad anksčiau sakytas pranešimas turi ir tiesos. Anuomet p. Bagdonavičius iš urvo buvo išgabenęs senovės indą gerai išsilaikiusį ir neva matęs Ostrovskio knygos lapą. Tai vis įdomūs radiniai. Bet visų svarbiausia tai tas, kad p. B. tvirtino, kad urvai yra puikiai įrengti nors vietomis apgriuvę, ir kad jie tęsiasi kažkur toliau.
Ežero grindinys
Šio fakto buvimo patikrinti neteko. Tačiau žmonės tvirtina, kad vienoj ežero vietoj esąs grindinys, kur senovės laikais žmonės pereidavo į kitą krantą. Tas daleidimas, jei ne fakatas, irgi būtų įdomu ištirti specialistui. Jei tas tiesa, tai būtų stambus atradimas istorijos srityje.
J. V. Šabanas
Žagarės krašto daina
Katalikė ščyra
Išėjo už vyro:
Ne už kataliko –
Ruskis jai patiko.
Nuo vieros atstojo,
Nieko neatbojo.
Nuo vieros švenčiausios,
Už viską brangiausios.
Neleido jai eiti
Į mūsų bažnyčią,
Neleido jai melstis
Kristaus avinyčioj.
Reikės jai kinkuoti,
Rusams garbę duoti.
Smilkys ją kodila
Rusų pops barzdyla.
Ak, nebematysi
Tu Kristaus avelių,
Reikės jau tau eiti
Tuo kreivuoju keliu.
(Padainavo Vališauskienė Z.)
„Mūsų monentas“, 1932 m. Nr.38; iš straipsnio „Iš rusinimo gadynės Žagarėje“.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.
Geri patarimai
Ir namie reikia gražiai valgyti ir dailiai sėdėti už stalo. Lengva pastebėti, kas namie to nesipratina – svečiuose žais peiliu, dirbs iš duonus rutuliukus, nemokės sėdėti ir t. t. Kiekvienuose namuose yra šiokių tokių nesusipratimų. Nereikia jų išnešti viešumom.
„Darbininkas“, 1939 m. liepos 13 d., Nr. 28.
10 patarimų
l moteris tebūnie tyra kaip rasos lašas;
l tvirta ir švelni kaip šilko siūlas;
l tiesi ir išdidi kaip palmė;
l paprasta kaip vyturys, kuris tik vieną giesmę teturi;
l teturi ji idealą, kuris jai skydu būtų;
l tebūnie ji darbšti kaip bitutė;
l teskleidžia aplink šilumą kaip saulės spindulys;
l žiūri į gyvenimą rimtai ir linksmai;
l nepasiduoda nelaimingų valandų kartumui;
l nesibijo rūpesčių, kuriuos gyvenimas jai teikia.
„Moteris“, 1927 m., Nr.1.
Vaisių kauliukų nereikia į lėkštę spiaudyti, bet tam tikromis šakutėmis juos nežymiai iš lūpų priiminėti ir dėti ant lėkštutės. Taip pat galima pasakyti apie žuvų valgymą. Valgant žuvį kartais reikia į kairę ranką duonos plutelę paėmus, žuvį prie lėkštės prispausti, kad lengviau būtų su šakute iš žuvies kauliukus išimti.
„Moteris“, 1924 m., Nr.4.