
Naujausios
Pielyčių fabrikas
Prieš kiek laiko spaudoje buvo trumpai pranešta, kad žinomas šiaulietis komersantas p. F.Dargužas įrengia Šiauliuose bružuoklių (pielyčių) fabriką.
Iki šiol p. Dargužas šiauliečiams buvo žinomas tik kaip komersantas-prekybininkas. Pasirodo, jis jau senas pramoninkas – pielyčių gaminimo specialistas. Toje srityje jis dirbo gerokai prieš karą Rygoje, žinomame anglų fabrike, o vėliau turėjo Rusijoje nuosavą pielyčių dirbtuvę.
Steigti Lietuvoje pielyčių fabriką p. Dargužas ruošėsi apie 6 metus, kol, pagaliau, šiemet savo sumanymą pradėjo realizuoti. Kauno g-vėje išdygo dailus mūriukas, kuris jau pripildomas reikalingomis mašinomis bei kitais įrengimais.
P. Dargužo pielyčių fabrikas bus pirma šios srities įmonė Lietuvoje. Iki šiol visos pielyčios buvo įvežamos iš užsienio, į kur už šiuos dirbinius kasmet išplaukia apie ketvirtis milijono litų.
Kariuomenė demonstruoja savo gabumus
Šiauliuose kariuomenės suartėjimo su visuomene šventė prasidėjo jau šeštadienį.
Sekmadienį po pietų Basanavičiaus ir Dvaro gatvėse užverda tirštas judėjimas: pėsti ir važiuoti traukia į kareivines. Ir čia vėl susirenka dešimt tūkstantinė minia.
Pasirodo rikiuotėje kariai, kurie parodo kelis įdomius gimnastikos pratimus su šautuvais. Po to seka kar. šunų gabumų demonstravimas.
Aikštėje pastatytos priešlėktuvinės patrankos ir kulkosvaidžiai kėlė didelį žiūrovų smalsumą, kada pagaliau bus inscenizuotas gynimasis nuo lėktuvų. Smalsumas greit patenkinamas. Iš vakarų pusės pasirodo trys lėktuvai, kurie greitai artėja ir netrukus įvyksta „susišaudymas“.
Po kovos vienas plieno paukštis žiūrovams pademonstruoja oro akrobatiką.
Netrukus išsipildo pats didysis žiūrovų troškimas, pamato atskrendantį autožirą, dėl kurio ilgo nesirodymo minioje buvo pradėjęs reikštis net nusivylimas.
– Atskrenda, – pasigirsta visose pusėse.
– Malūnas atskrenda!
– Ir be sparnų, – nusistebi kitas.
– Ne malūnas, o autožiras,– atverčia kažkas.
„Malūnas“ apsuka porą ratų aplink aikštę ir nusileidžia aikštės vidury. Iš autožiro išlipa majoras Garuolis ir kapitonas Ulpa, kuriems sukeliamos ovacijos.
Pabaigoje žiūrovams teko susipažinti su ašarinėmis dujomis.
Be to, žiūrovai buvo supažindinti su tanketėmis – šliaužiojančiomis tvirtovėlėmis.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. birželio 2 d.
Ne visiems patinka Žabotinskis
Gegužės 20 d. į Šiaulius buvo atvykęs žydų fašistų vadas Žabotinskis, kuris kino teatre „Kapitol“ padarė pranešimą apie jo partijos veikimą.
Savo pasekėjų Žabotinskis buvo sutiktas su atitinkama pagarba, bet prieš nusistačiusieji kur galėjo pasistengė pareikšti savo nepasitenkinimą. Prie „Berlyno“ viešbučio, kur buvo apsistojęs Žabotinskis, buvo susirinkęs būrys jaunų žydų, kurie, važuojant jam į kino teatrą, palydėjo savotišku kauksmu bei švilpimu.
Teatre kelių jaunų žydų tarpe įvyko incidentas. Kuomet suseina priešingų liogerių nariai – priešai vienas antrą atidžiai apžiūri. Taip ir čia įvyko.
Vienas žydukas pastebėjo pas savo priešą revolverį. Žinoma, tuoj susistumdė, dužo vienas langas... „Priešas“ tuoj buvo perduotas policijai, bet, nuovadoj jį iškračius, ginklo nerasta.
Paskaitos metu buvo ramu, jokių išsišokimų nebuvo. Žabotinskis buvo nuvežtas pas advokatą Abramavičių, kame jo pagerbimui buvo suruošta vakarienė.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. gegužės 26 d.
Žmonės – žvėrys
Vienrankių kaime, Papilės valsčiuje, įvyko šiurpulinga tragedija.
Gyveno tūla Barbora Butkaitė. Ji turėjo nuosavą namą, kuriame nuomininkais gyveno Jonas ir Marijona Daukinčiai. Jie Butkaitei buvo skolingi 250 litų už pašarą.
Butkaitė, grįžusi iš kaimynų, nuėjo gulti. Jai besirengiant gulti įėjo nuomininkas Daukintis ir pradėjo visaip ją kolioti. Tur būt jau tas įvyko ne pirmą kartą, nes Butkaitė į koliojimus nekreipė jokio dėmesio ir ramiai užmigo.
Staiga apie 2–3 val. nakties Butkaitė pajuto, kad ją laiko kažkas suspaudęs. Nubudusi ji pamatė prie savęs stipriai ją laikant Daukintį, o Daukintienę berišančią jai rankas. Daukinčiai norėjo surišti ir kojas, bet Butkaitė pradėjo visomis jėgomis priešintis. Jiems pavyko virvę užnarinti tik ant vienos kojos. Surišę nelaimingąją Daukinčiai sulaistė jos rūbus žibalu sakydami: „Užteko gyventi, nereikės tau nei nuomos, nei policijai skųstis“, – padegė rūbus ir paleido.
Butkaitė visa ugnyje, plėšydama nuo savęs liepsnojančius rūbus, nubėgo pas kaimyną. „Geraširdis“ kaimynas Noreika, pamatęs Butkaitę degančią ir pusnuogę, atsisakė ją gelbėti, teisindamasis neturįs ją kuo aprengti.
Tada Butkaitė nubėgo į kitus kaimynus, kurie ją priglaudė ir visą nudegusią, sutinusią kaip galėjo gelbėjo.
Klausiant Daukinčių apie Butkaitės nelaimės priežastį, šie pareiškė, kad Butkaitė pati save aplaisčiusi žibalu ir uždegusi rūbus.
Žmogžudžiai Jonas ir Marijona Daukinčiai suimti ir padėti kalėjiman. Juos teis apygardos teismas.
„Mūsų momentas“, 1930 m. birželio 1 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.