
Naujausios
Dovana – akmenukas
Dabar Loretos ir Rimvydo kieme – pats pavasarinių žiedų žydėjimas. Baltais žiedais apsipylusios obelys, mažesniais – baltais, violetiniais, melsvais, margais žiedeliais – raibuliuoja jūra pavasarinių gėlyčių, greta raudonuoja tulpės – jų Beinoravičiai turi net penkiolikos rūšių.
Visi augalai iki smulkmės suderinti pagal spalvą, rūšį ir ūgį. Apie kiekvieną šeimininkė galėtų pasakoti nuo ryto iki vakaro.
Šiemet nebepripildė tik dekoratyvinio iš akmenų sulipdyto tvenkinuko, kuriame kiekvienais metais prileisdavo dekoratyvių žuvų. Opias žuvis prižiūrėti žiemos laiku ganėtinai sudėtinga, tad sutuoktiniai nusprendė tokio rūpesčio atsisakyti.
Ponia Loreta prisipažįsta nemėgstanti eglių, bet labai mėgstanti akmenis. Tai todėl įvairių formų – kampuotų, apskritų ir kiaušinio formos, didesnių ir mažulyčių akmenų gausu visoje sodyboje. Į žmonos pomėgį kaupti akmenis sutuoktinis Rimvydas daugybę metų žiūrėjo ironiškai. "Dieve, kiek mes dėl to pykdavomės", – dabar su šypsena prisimena Loreta.
Galiausiai Rimvydas priprato, o paskui ir, Loretos žodžiais, pats pamatė, kokie akmenys yra gražūs. Dabar jau tapę įprasta, kad UAB "Šiaulių plento grupė" ekskavatorininku dirbantis R. Beinoravičius žmonai iš darbo kartais parveža "dovanų" – vieną kitą iš žemės iškastą įdomesnės formos akmenuką, kuris stropiai nuplautas tampa tikra kiemo puošmena.
Dabar L. Beinoravičienė svajoja apie didelį apvalų akmenį. Iš kur tokį gauti, nežino. Gal Rimvydas kada nors atkas...
Moteris juokiasi, kad, neretai apsilankius svečiams, žiūrėk, akmenų krūvoje ir neberanda vieno ar kito gražesnio akmens. Arba pastebi apskabytus augalus. Ji dėl to nepyksta: seniau žmonės sakydavę, kad, norint sėkmingo prigijimo, gėlės "flenso" ne prašyti reikia, o nusignybti, kai niekas nemato.
Išeini į kiemą, ir akys ieško darbo.
Kaimynai tarpusavyje konkuruoja
Žvirbloniuose, anot pašnekovės, visi tvarkosi, kaip išmano, tad greičiausiai nėra nė vieno kiemo, kuriame nežydėtų gėlės, nežaliuotų medžiai, nebūtų nupjauta žolė.
"Kaimynai pasižiūri vieni į kitus, pasimoko ir netgi konkuruoja tarpusavyje, kas pas ką gražiau. Grožis – užkrečiamas dalykas", – šypsosi L. Beinoravičienė. Jai labai patinka, kad kiekvieną pavasarį žvirbloniškių kiemuose net akmenys juda.
Sodinukais irgi draugiškai dalijasi, kas kokį turi. Jei turi vienos spalvos, bet norėtų kitokios, kaimynas kaimynui siūlo mainytis.
"Būna, kad duoda, būna, kad neduoda, bet pažada būtinai duoti kitą pavasarį, kai augalas sustiprės ir išsiplės", – sako ponia Loreta, ranka mostelėdama į kitoje gatvės pusėje gyvenančios garbaus amžiaus kaimynės kiemą: amžius garbus, bet kieme vis dar ideali tvarka.
Kai akys darbo ieško
Į Žvirblonių kaimą iš Pasvalio rajono L. Beinoravičienė atvyko prieš tris dešimtmečius – tuometiniame Žvirblonių tarybiniame ūkyje atlikti agrochemikės praktiką. Čia ir sutiko savo meilę Rimvydą. Pora jau 32 metai kartu, per tiek laiko užaugo vaikai – sūnus gyvena Šiauliuose, o dukra – Anglijoje.
Žvirblonių gyvenvietė, skirtingai nei dabar, prieš trisdešimt metų poniai Loretai nepasirodė patraukli: aplinkui daugybė sandėlių, krūmų, šiukšlių, pagalių. Juokiasi, jei ne Rimvydas ir privaloma trejų metų praktika, iš čia būtų sprukusi tuojau pat.
Kai 1985-aisiais atsikėlė gyventi į dabartinę sodybą, ji taip pat nė iš tolo nebuvo panaši, kokia yra šiandien. Nors buvo ganėtinai tvarkinga, tačiau ne Loretos skonio. Tad iš gausybės senųjų sodybos augalų iki šių dienų liko tik du visžaliai: kadagys ir dekoratyvinis ąžuolas, pasodintas buvusio sodybos šeimininko atminimui.
Pakruojyje mėsos ceche UAB "Kanrugėlė" dirbanti moteris apgailestauja, kad sodybos gražinimui vis pritrūksta laiko. Todėl per išeigines sodyboje pluša dažniausiai iki vėlyvo vakaro. O vakare labai mėgsta pasėdėti ir pasidžiaugti tuo, ką sukūrė: grožis, sako, jai ramybė.
"Esu kaimo žmogus, todėl žemė labai patinka. Išeini į kiemą, ir akys ieško darbo", – sako žvirbloniškė.
Ji su šypsena sutinka žmonių pagyrimus, esą kaip jiedviem su vyru smagu tokiame grožyje gyventi. Anot Loretos, per nesibaigiančius darbus ne visada ir laiko pakanka, kad pajustų, kaip gera šiame grožyje gyventi.
Šiemetis vėlyvas šaltukas pakando Beinoravičių dekoratyvinę alyvą, daugiau augalų nepalietė, tad reikia tikėtis, jog viskas sodyboje pražys laiku, nepaisant to, jog žemei labai trūksta lietaus ir augalus tenka "girdyti" šulinio vandeniu.
Bėgant metams, moteris prisipažįsta pagaunanti save, jog norėtų gyventi arčiau miesto, kur patogumų daugiau ir darbas šalia.
Bet čia pat patikina, kad abu su Rimvydu neišgyventų be kaimo ir be žemės.
"Išeini ryte į lauką, ir koks paukščių čiulbėjimas!" – sako moteris.
Ji turi gausybę idėjų. Bet viskam, ką yra sumaniusi įgyvendinti, reikia daug laiko ir nemažai pinigų.