
Naujausios
Amžininko pasakojimas
– Redaguojate A. Šemetos rankraštį "Eilinio partizano atsiminimai". Kokia tai bus knyga?
– Tai amžininko pasakojimas apie Kužių partizanų būrį, veikusį Šiaulių krašte 1919 metais, kai vyko pačios aršiausios kovos su bermontininkais.
Kužių partizanų būrys aktyviai veikė Šiaulių Gubernijos teritorijoje, čia buvo saugomi ginklai, stovėjo amunicijos sandėliai.
Kužių vyrai iš vokiečių kareivių pirko amuniciją ir ginklus Lietuvos kariuomenei, atskiromis "padvadomis" gabeno į kitą stotį, prie Kuršėnų (stotis dar nebuvo užimta), perduodavo ginklus Telšių komendantūrai, taip pat ginklais rėmė Joniškėlio batalioną.
Kita Kužių partizanų veikla buvo savigynos būriai. Iš A. Šemetos užfiksuotos informacijos matyti, kad Kužių apylinkėse partizanų gretose buvo maždaug 40–50 vyrų. Koks buvo veikimo principas? Kaimuose buvo keletas aktyvių partizanų, jie ateidavo į pagalbą, jei kildavo grėsmė.
Bermontininkai siautė po visą kraštą, pagrindinė atšaka nusidriekusi palei geležinkelį Šiauliai-Radviliškis. Jie siųsdavo į kaimus po 7–9 savo kareivius, šie plėšdavo, reikalaudavo, kad žmonės ne tik duotų maisto, bet ir iškeltų puotas. Partizano Alekso Šemetos knygoje aprašyta ir daugiau bermontininkų nusikaltimų. Tai gyventojų prievartavimo, nužudymo atvejai. Savigynos būriai, tik gavę žinių apie priešų puldinėjimus, iš karto skubėdavo kaimo gyventojams į pagalbą.
Šiauliuose veikė partizanų štabas. Šiaulių partizanų štabui vadovavo Kipras Bielinis, žvalgybos vadovė buvo visuomenės veikėjo, advokato Stasio Lukauskio dukra Sofija Lukauskaitė.
Knygoje yra epizodas, kai S. Lukauskaitė, persirengusi senučiuke, atvyksta į Kužius, ieško Šemetų, nes šiame būryje kovojo net trys broliai Šemetos.
Aleksas buvo pats jauniausias, Šiaulių gimnazijos gimnazistas. Būryje taip pat buvo ir Ipolitas Šemeta, o Kužių partizanų būriui vadovavo Feliksas Šemeta.
Pasakytina, kad visa partizanų veikla buvo koordinuojama Šiaulių partizanų štabo.
Jeigu žmonės prisimena civilizacijų istorijas, tai, kas buvo prieš Kristų, tai mūsų pareiga, kiek įmanoma, prisiminti, kas buvo mūsų Tėvynėje prieš 100 metų.
– Kokiu tikslu lankėtės Šiauliuose ir Šiaulių krašte?
– Knygoje yra daug veikiančių žmonių, daug asmenybių. Noriu, kiek įmanoma, surasti informacijos apie žmones, kurie minimi Alekso Šemetos knygoje. Labai norėtųsi kuo daugiau surasti duomenų apie Kužių partizanus, taip pat, kiek įmanoma, atkurti ir suprasti to laiko kontekstą. Kai ką jau suradau Šaulių organizacijos archyvuose ir viešai skelbiamuose dokumentuose. Pavyzdžiui, yra surašytas Kužių šaulių būrys 1919 metais, kai buvo išduodami ginklai organizacijos nariams. Įvardyta per 10 žmonių iš Kužių būrio.
Daug pagelbėjo tikslinant, renkant informaciją Kuršėnuose gyvenantis istorikas Jonas Kiriliauskas. Jam esu nuoširdžiai dėkinga.
Pavyzdžiui, A. Šemetos atsiminimuose nemažai vietos skirta Šiaulių partizanų štabo nariui mokytojui Marčiui, kuris palaikė ryšius su Kužių partizanais, galima suprasti, kad ir perduodavo štabo nurodymus. Tačiau rankraštyje radau tik pavardę "Marčius", be vardo. Ten pat parašyta, kad jis buvo mokytojas, dirbęs Kuršėnuose, o prieš tai įsteigęs Gordų pradžios mokyklą.
Šaulių sąjungos registracijos knygoje suradau įrašą, kad Julius Marčius priklausė Šaulių sąjungos Gordų būriui (čia jau kalbame ne apie partizanus, o apie šaulius).
O Kuršėnuose su J. Kiriliausku išsiaiškinome, kad tai mokytojas Julijonas Marčius, vienas iš pirmųjų Kuršėnų mokyklos vadovų.
Labai dėkinga Kužių gimnazijos mokytojai istorikei, kraštotyrininkei Violetai Laurutienei. Prieš vykdama į Šiaulius, mokytojai Violetai nusiunčiau asmenvardžius, vietovardžius, minimus knygoje. Kai susitikome, ji mane ir mano vyrą Romualdą palydėjo po visus rankraštyje minimus kaimus. Taip visi trise stabtelėjome ten, kur prieš šimtą metų vaikščiojo Kužių partizanai.
Be abejo, po šimtmečio ir kraštovaizdis pasikeitęs, ir susisiekimas. Labai dažnai A. Šemeta rašo "mūsų plačioji apylinkė". Tad buvo įdomu pamatyti tas vietas.
Su mokytoja Violeta Laurutiene net identifikavome kai kurių kovotojų gimines.
Dabar tai tėra tik darbinis mano veiklos etapas. Labai norėtųsi, kad lapkričio mėnesį Šiaulių ir Kužių krašto žmonės galėtų pasidžiaugti knyga.
Iniciatorė – dukra
– Kokia yra A. Šemetos rankraščio istorija?
– Žiemą stažavausi JAV, Klivlando lietuvių kultūros ir dokumentavimo centre. Tyrinėjau spaudos, kultūros darbuotojų rankraštinį palikimą.
Kadangi lietuvių kultūros ir dokumentavimo centras yra savotiškas visų mūsų tautiečių traukos centras, man labai pasisekė, kad ten sutikau daug puikių žmonių, kurie nuoširdžiai dalijosi savo giminės ar savo istorijomis.
Taip vieną dieną į klubą atėjo Audronė Šemetaitė-Murtaugh, nešina dviem albumais pilnais savo tėvelio straipsnių iškarpų. Ji man ir sako: "Ar žinote, kad partizanų buvo ne tik po Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje, bet ir tada, kai Lietuva kūrėsi? Mano tėvelis irgi buvo partizanas. Jo tekstai buvo spausdinami Amerikos lietuvių laikraštyje "Naujienos".
Paskui mandagiai pasiūlė paskaityti, sakydama, kad gal būtų įdomu tą medžiagą Lietuvoje žmonėms žinoti.
Paskaičiau publikacijas, spausdintas laikraštyje prieš šešis dešimtmečius, ir supratau, kad tikrai įdomu turėtų būti ne man vienai. Vėliau Dokumentavimo centre Audronė padarė straipsnių PDF kopijas ir atsiuntė į Lietuvą. Suradau leidyklą, kurios vadovas prof. Remigijus Misiūnas šiuos tekstus žinojo. Man tai buvo didžiulė paspirtis imtis darbo.
A. Šemeta rašo labai gyvai, labai daug reportažo elementų, tiesioginės kalbos. Jau vien šiuo aspektu tai įdomus ir vertingas publicistinės dokumentikos palikimas.
Taigi šios knygos sumanytoja ir iniciatorė yra Alekso Šemetos jauniausioji dukra Audronė Šemetaitė-Murtaugh.
Manau, labai svarbu, kad užsimezga kontaktas su užsienio lietuvių bendruomenėmis. Tai labai brangus ryšys tiek mums, čia esantiems, tiek mūsų tautiečiams, gyvenantiems už Atlanto. Taip galima atrasti dar daugiau įdomių, svarbių mūsų atminčiai dalykų, ir žmones sugrąžinti į tą vietą, iš kurios jie išėjo.
Tad šis projektas, mano nuomone, yra Alekso Šemetos sugrįžimas į Šiaulius. O kartu ir Kužių partizanų sugrįžimas į Kužius.
– Kokia buvo Šemetų šeima?
– Kūrinyje A. Šemeta rašo, kad tėveliai mirė per Pirmąjį pasaulinį karą: tėvelis 1915 metais, mamytė 1917 metais. Liko aštuoni vaikai, trys seserys, penki broliai.
Vyriausias brolis Jonas 1914 metais turėjo grįžti į Lietuvą po tarnybos caro armijoje, jis ten buvo medikas. Bet prasidėjo Pirmasis pasaulinis ir jis sugrąžinamas atgal į kariuomenę. Gyvenimas taip susiklostė, kad liko Rusijoje. Altajuje Jonas Šemeta buvo pirmasis ligoninės vadovas. Deja, 1929 metais sovietų buvo represuotas.
Taip Lietuvoje vyriausias liko Feliksas, paskui – Ipolitas, Aleksas, visai mažas Vytautas ir trys seserys.
Ipolitas, Vytautas ir visos trys sesutės gyveno Šiauliuose, Gubernijos rajone, kur prie geležinkelio dirbo Ipolitas. Aleksas, kol mokėsi gimnazijoje, gyveno Gubernijoje ir vasarojo pas Feliksą, tėviškėje Smiltynės kaime.
Knygoje nėra parašyta skaudi detalė: bermontininkai sudegino jų sodybą. J. Kiriliauskas rado keletą A. Šemetos tekstų, prieš karą publikuotų spaudoje. Ko gero, bermontininkams Šemetas įskundė namo pusininkas, nuomininkas Jonas Vanagas, gal tikėjosi, kad jam bus geriau.
Bermontininkai suėmė Aleksiuką (šito knygoje jis irgi nerašo), sudegino namus. Yra versijų, kad galbūt pats J. Vanagas buvo sudegintas.
Šemetos persikėlė į Vaišnorius. Ipolitas Vaišnoriuose gyveno jau ir tarpukariu.
Iš knygos matyti, kad Feliksas Šemeta palaikė glaudžius ryšius su Vladu Putvinskiu, ne tik Šaulių sąjungos kūrėju, bet ir vienu iš tautinės valstybės ideologų.
Pratęsti atminties gyvastį
– Koks Alekso Šemetos šeimos likimas?
– Aleksas su žmona Anele pasitraukė nuo antrosios okupacijos su keturiais vaikais. Audronė, jauniausioji, gimė ir užaugo Amerikoje. Nuostabu, kad visi Šemetų penki vaikai užaugo mylintys Lietuvą, puoselėjantys tautines tradicijas. Visi jie Amerikoje baigė universitetus. Vyriausiasis sūnus Ramutis, perkopęs per 90 metų, šį pavasarį mirė. Ramutis buvo teisininkas, dirbo Jungtinėse Amerikos Valstijose teisėju.
Audronė, šios knygos sumanytoja, jauniausioji Šemetų dukra, labai energinga ir iniciatyvi asmenybė. Kai jai pasakiau, kad savo sumanymu ji stato paminklą ir savo tėveliui, Audronė atsakė: "Man svarbiausia partizanai ir jų atminimas".
Sakau, kad tėvelis jau pastatė partizanams paminklą, mes tik turime jį perkelti Į Lietuvą. O ji ketina išversti knygą į anglų kalbą, kad ne tik Šemetų vaikaičiai ir provaikaičiai perskaitytų apie Kužių partizanus, bet kad toji istorinė žinia sklistų plačiau.
– Nuo knygoje minimų įvykių praėjo 100 metų. Kiek istorinė atmintis dar gyva jūsų aplankytose vietovėse?
– Man atrodo, istorinė atmintis gyva tol, kol žmonės ką nors prisimena ir, svarbiausia, nori prisiminti.
Tikiuosi, Kužių žmonėse suvirpės, suaidės praeities aidai. Bus impulsas pratęsti atminties gyvastį.
1918 metų Vasario 16-osios Aktas – dar tik gležnos valstybės kūrimasis. Stebuklas, kas buvo padaryta per 22 metus. Šiandien mes visa tai priimame kaip a priori, bet kiek reikėjo pasiaukojimo, pastangų! Kiek buvo įvairiausių grėsmių – iš Vokietijos, Rusijos. Bolševikų frontas, bermontininkai. Labai sudėtingas laikotarpis.
Jeigu žmonės prisimena civilizacijų istorijas, tai, kas buvo prieš Kristų, tai mūsų pareiga, kiek įmanoma, prisiminti, kas buvo mūsų Tėvynėje prieš 100 metų, kas kūrė mūsų valstybę. Kartu tai – didžiulė pareiga ir mokykloms, ir šeimoms.