
Naujausios
Genovaitė Jacėnaitė: „Vilniuje aš esu, bet gyvenu Kuršėnuose“
Leidykla „Žuvėdra“ rengia ir artimiausiu metu išleis dailininkės ir keramikės, Kuršėnų miesto garbės pilietės Genovaitės Jacėnaitės atsiminimų knygą „Kas lieka širdyje...“ Autorė knygoje apžvelgia savo kūrybinį kelią, vaizdingai pasakoja apie savo vaikystę, jaunystę Kuršėnuose, apie studijas ir darbą Vilniaus dailės institute (dabar – Vilniaus dailės akademija).
Laukdami šios knygos, kalbiname šiuo metu Vilniuje gyvenančią dailininkę keramikę, Kuršėnų miesto garbės pilietę Genovaitę JACĖNAITĘ. Taip pat spausdiname pluoštelį jos atsiminimų, kuriuos ji pasiūlė „Atolankoms“.
- Gimtieji Kuršėnai... Kokios mintys užvaldo išgirdus šiuos žodžius?
- Išgirdusi žodį Kuršėnai pajuntu užplūstant šiltų prisiminimų bangą – lyg vasaros vėją.
- Miestai, kaip ir žmonės, keičiasi. Kurie Kuršėnai jums mielesni, įdomesni – jūsų jaunystės ar dabartiniai? Kurie senųjų Kuršėnų vaizdai, įvykiai, žmonės jums įsiminė labiausiai?
- Suprantu, kad niekas vietoj nestovi, tik mes patys nepajuntame to pakitimo, nes su savimi esame kasdien. Vilniuje aš esu, bet gyvenu Kuršėnuose. Žinoma, ne šiandieniniame, švariame, betoniniame miestelyje, bet anų laikų, lyg lėtos Ventos srovė, žaliame, mažame, lyg ir savo kieme, Žemaitijos lygumų miestelyje. Jie man ir įdomesni, nes dabartiniai svetimi, šalti. Net ir tebesantis gimtasis, buvęs vijokliais apaugęs namas, nebe mano tėviškė – parduotas.
Mintyse tebesikarstau vyšnių viršūnėmis, dar tebekvepia dūmais žiemos rytmečiais svilinami paskersti paršai, tebekyla tiesiai iš kaminų dūmai. Tebelakstau Pavenčių pievose su žydinčiais burbulais, tebešokinėju po pelkės kimsus rinkdama vaivorus, o toj vietoj juk dabar gatvės ir kiemai. Visi tie vaizdai man tebėra gyvi, dar atsimenu cukraus fabriko gimimą ir, deja, jo mirtį. Labai gyvi ir karo bei pokario vaizdai.
- Kas labiausiai traukia grįžti į gimtąjį miestą? Ten likusi gyvenimo dalis, mokykla, draugai, artimųjų kapai?
- Prisimenu labai daug Kuršėnų žmonių, kurie, manau, verti minėti iš didžiosios raidės. Tai mokytojai, pradedant pirmąja Emilija Gaudešyte, paskui visi, kurie sunkiais karo ir pokario metais išlaikė, organizavo mokyklą, visi įnešė savo indėlį ir dalino širdies šilumą mums. Tai ir Sliesoraičiai, Dulevičius, Kulvelis, Kievišas, na, truputį ir Alzbutas, Anglickiai. Ypatingas mokytojas buvo, deja, tik paskutinėj klasėj – matematikas Petras Kemtys. Jam ypač esu dėkinga.
Dar vienas asmuo, nusipelnantis didelės pagarbos, buvo daktaras Petkus, kuris dieną ir naktį jų buto kambaryje, paverstame ambulatorija, gydė, lopė visus, kas buvo sužeistas, peršautas ar pats ardydamas sprogmenį susižeidęs. Jis naktimis važiuodavo visur, kur buvo reikalingas. Jį su šeima išvežė į tremtį ir jis žuvo, nuslydęs nuo apledėjusių sielių.
Dar buvo poetas, muzikas, poeto Vytauto Mačernio draugas kunigas Petras Butkus. Ir daug kitų.
Sugrįžti į Kuršėnus traukė ta praeitis, ten likusi mano šeimos dalis (dabar tik dukterėčia), likę klasės draugai, su kuriais mokiausi nuo pradžios mokyklos ir su kuriais telefonu dažnai kalbamės šiandien.
- Jūs esate viena žymiausių Lietuvos keramikių, surengusi nemažai autorinių parodų Lietuvoje ir užsienyje.
- Mano specialybę – keramiką – likimas lėmė. Ir manau, kad tai buvo pats geriausias mano sprendimas gyvenime. Suruošiau apie 36 personalines parodas ir nuo 1957 metų kasmet dalyvavau visose respublikinėse taikomosios dailės parodose.
- Kuršėnai dabar save vadina Puodžių sostine. Ką manote apie šių dienų Kuršėnų puodžius ir jų kūrybą? Ar meninius polėkius neužgožė komerciniai poreikiai?
- Daug rašiau ir kalbėjau paskaitose apie liaudies vizualinį meną (ir apie kičą), nagrinėjau etnografinius skirtumus. Dabar manau, kad Lietuvoj teliko vienas puodžius, kurį galima taip vadinti. Jis gyvena Leliūnuose – Vytautas Valiušis. Puodžiumi galima vadinti (kaip ir batsiuvį ar kitą amatininką) tada, kai jis pragyvena iš savo amato. Jei dirbama tik progomis, tai tik mėgėjas. Gaila, kad šį amatą, kaip ir daugelį kitų, nesant būtino kasdieninio gaminių poreikio, teks vadinti tik buvusiu. Ne kasdien dirbant, krenta techninis gaminių lygis, pamirštama specifines tradicijas. Visi lipdantieji ar būreliuose užsiimantys tėra mėgėjai, bet ne puodžiai. Todėl ir šis vardas nebėra atspindintis realybę.
- Kaip jūs nusakytumėte savo keramikos kūrinių pagrindinius meninius akcentus, tematiką?
- Mano keramikos kūriniai nėra įprastiniai buitiniai ar dekoratyviniai indai. Mano kūrybai, kaip ir visam gyvenimui, supratimą davė matyti vaikystėje gražūs objektai. Profesionalių menininkų darbų tada matyti neteko, išskyrus nykius bažnyčios kryžiaus kelių reljefus. Užtat grožio turgaus puodžių gausybėje galėjau semtis be galo.
Grožio sampratą dar formavo miestelyje ir ypač kapinėse esančių koplytėlių scenos. Galėdavau žiūrėti be galo į tą nameliuose esantį gyvenimą. Todėl pasirinkau figūrinę keramiką, o požiūrį į aplinką truputį humoristinį, gal groteskinį. Mane yra pavadinę paradoksų dailininke.
Dabar įsigilinau į senąsias mūsų meno šaknis ir darau simbolinius darbus.
- Ką šiuo metu kuriate? Teko girdėti, kad palaikote glaudžius ryšius su Mažeikių muziejumi. O kaip gimtieji Kuršėnai?
- Kadangi darbų padariau daug, juos reikėjo kur nors padėti. Realizuoti vienetinius darbus už masinių gaminių kainą nenorėjau. Norėjau, kad kolekcija liktų vienoje vietoje. Kuršėnai neturėjo jokių galimybių ar perspektyvų juos išlaikyti, todėl atidaviau Mažeikių muziejui, nes centrai ir taip daug ką turi. Turiu likusių dar ir dirbtuvėj, bet tie, ką buvau padariusi Kuršėnams, kažkur dingo, todėl nesu tikra, ar taip neatsitiktų ir su kitais. Ką su jais padarys dukterėčia, nežinau. Dabar lipdyti nebegaliu, po truputį piešiu ir rašau.
Kalbėjosi Vytautas KIRKUTIS
Vytauto Kirkučio nuotr.
Genovaitei Jacėnaitei 2008 metais suteiktas Kuršėnų miesto garbės pilietės vardas.
Dailininkė keramikė Genovaitė Jacėnaitė su buvusiu „Mokslo ir gyvenimo“ vyriausiuoju redaktoriumi Juozu Baldausku 2009 metų lapkritį Kuršėniškių klubo sueigoje Vilniuje.
Mokslų pradžia ir pirmoji paroda
Genovaitė JACĖNAITĖ
Dailininkė keramikė
Smagu mokykloje – daug vaikų, ne taip, kaip namuose, kur miestelio pakrašty mūsų vienintelis namas klebono žemės apsupty. Tiesa, yra ir čia kai ko įdomaus, tik reikia susirasti. Pavyzdžiui, žinoti, kuri beveik naujos tvoros lentelė apačioj silpnai prikalta ir ją galima pasukus išlįsti į kitą tvoros pusę, beveik kaip į visai kitą pasaulį. Tada ant eželės galima rasti ir keletą pusiau paraudusių, o kartais ir kokią vieną antrą visai raudoną žemuogę.
Už tvoros yra ir dar vienas paslaptingas pasaulis – klebono rugių laukas. Žinoma, rugių braidyti šiukštu nevalia, čia visiems aišku – rugius išlaužai. Tačiau jeigu atsargiai praskleisi rugius ir žiūrėsi, kad basa pėda neužmintų rugių kero, gali drąsiai vaikščioti, jokios brydės neliks, o stebuklų rasi daugybę. O kai kieme nesimaišai ir neiškreti nieko neleistino, tai ir pylos negauni. Rugiuose viskas kitaip. Neįprastai svaigus saulės įkaitintų varpų kvapas, vabalėlių zyzimas, jokio vėjo, aštroki molio grumsteliai po basom kojom.
Po keleto tokių klajonių jau galima neklystant rasti, kur žydi tokios nepaprastos, ne mėlynos, kaip visos, o beveik baltos, kai kur rusvos, o dar rečiau burokinės rugiagėlės. Geriau jų neskinti, nes kita gal nepražydės, o jos tokios gražios ir tik mano vienos. Tai mano paslaptis. O dar ir retai pasitaikantys kukaliai, kurių vos juntamo kvapo su niekuo nesupainiosi. Bet tai vasarą, o kai į mokyklą eini, tai nei rugiai, nei žemuogės; čia reikia rimtai dirbti.
Mano darbas mokykloje prasidėjo anksti. Kadangi 1939 metai buvo labai neramūs, ore tvyrojo karo grėsmė, mama nutarė, kad mane, jau mokančią skaityti šešiametę, laikas leisti į mokyklą. Nuvedė į pirmą skyrių, pasodino. Sėdžiu. Mokytoja rašo ant lentos raidę A ir rodo vaikams. Galvoju, ko gi čia nežinoti. Paskui mokytoja parodo ant sienos kabėjusio portreto apačioj parašytą ANTANAS SMETONA ir prašo parodyti, ar yra ta raidė. Aš iš pirmo suolo perskaitau viską, kas parašyta. Mokytoja atverčia knygutės viduryje kažkokį tekstą ir man parodo. Aš vėl perskaitau. Tada ji klausia, ar aš moku skaityti. Atsakau, kad moku. Ji pagiria ir pamoka tęsiasi.
Kitą dieną į klasę ateina mokyklos vedėjas, man liepia perskaityti iš kitos knygutės, o kai tą padarau, paima mane už rankos ir išsiveda. Nuveda į kitą, antrą skyrių. Pasodina, aišku, į pirmą suolą; kurgi kitur – man tik šešeri, be to, ir ūgiu maža, visi vaikai gerokai didesni. Taip aš tapau antrokė, nebaigusi, net beveik nebuvusi pirmoke. Ne visai gerai. Su tokia vyresnieji nenori žaisti, aš jiems iš karto „zacirka“, kartais „sprudunklis“. Bet ir neskriaudžia niekas – tiesiog negarbinga su tokia prasidėti. Retkarčiais „pavažinėja“ už kasų na, naa, tprru, ir viskas.
Būtų viskas neblogai, visai nesunku mokytis. Skaičiau aš jau seniai, net „Meškiuką rudnosiuką“, ,,Kaip meškiukas didelis užaugo“, „Genovaitę“ ir dar daug kitų buvau praeitą žiemą perskaičiusi.
Rašyti ir skaičiuoti irgi nieko sunkaus, tik... tie rašalo kleckai gyvenimą gadina. Bandau vieną, itin didelį ištrinti. O jis nesiduoda, žiūrėk, jau skylė lape. Už vieną tokią skylę ir pora paprastų kleckų parašo man mokytoja raudoną dvejetą. Parėjau namo baisiai susikrimtusi, net gyventi nesinori. Reikia ką nors daryti. Sugalvojau. Išplėšiau tą nelemtą lapą su skyle ir dvejetu, suskabiau smulkiai smulkiai ir nunešusi į sodą palaidojau po agrasto keru. Matyt, gerai užkasiau, kad paskui per visą mokyklos baigimą jis nė karto nebuvo išlindęs.
O kleckų ligą išgydė tėtis. Pamatęs mano bėdą, jis labai greitai pataisė reikalą – iš rašalinės rašalo nupylė tiek, kad liko vos ant dugno. Mirkyti, tiesa, teko dažnai, bet kleckų neliko. Skaičiuoti buvo smagu, tik kažkodėl su dalyba buvo neaišku. Čia vėl tėtis pagelbėjo – paaiškino, ir viskas pasidarė paprasta, net ant savęs supykau, kodėl iki tol nesupratau.
Pati įdomiausia pamoka – piešimas. Turėjau keletą spalvotų pieštukų ir didelį norą piešti. Artėjant Velykoms, mokytoja (amžinos atminties Viekšnių žemaitė Emilija Gaudešytė, žila, su akiniais, aukšta, kaulėta), stovėdama prie lentos, nupiešė kiaušinį ir mums liepė visiems po margutį nupiešti. Aš pripiešiau ne vien margutį, bet ir kiškį, kuris tą margutį dažo. Ta tema man taip patiko, kad namie dar du ar tris lapus pripiešiau. Išėjo kelios scenos: kaip kiškiai su visa šeimyna margutį margina, verda, veža rateliuose, kaip sėdi kiškučiai ant kelmų ir ritinėja juos.
Kitą dieną, pamačiusi tą mano kūrybą, mokytoja juos pakėlė ir parodė visai klasei, o paskui atverstą sąsiuvinį pastatė prie lentos prieš klasę. Tai buvo pati tikriausia pirmoji mano vieša paroda ir pripažinimas. Jaučiausi taip, kaip turbūt jaučiasi asmenys, gavę Nobelio premiją. Tada man buvo beveik septyneri.
Didžiosios iškilmės Kuršėnuose
Gal antraisiais vokiečių okupacijos metais kuršėniškiai sulaukė retai pasitaikančių didžiulių iškilmių – klebonas paskelbė apie laukiamą vyskupo Kazimiero Paltaroko atvykimą. Sujudo visi – kurgi ne, šitoks įvykis. Pradėti statyti sutikimui vartai, kuriuos reikėjo apipinti vainikais. Bažnyčia irgi turėjo atrodyti iškilmingai. Sugalvota nuo esančių lubose skylių iki piliorių nuleisti po keturis vainikus. O mūsų bažnyčios aukštybė – visai neaišku, kaip tas skyles pasiekti. Na, bet tai jau organizatorių rūpestis, gi miestelio jaunuomenė privalo tas puošmenas padaryti.
Bernai į šventorių privežė prikirstų klevų šakų didžiausias kauges, zakristijonas atnešė ilgiausias virves ir kamuolius apystorių lininių siūlų. Mergičkos ėmėsi pinti vainikus. Mes, dar nepriimtos į jaunimo kastą, devynmetės ar dešimtmetės, irgi degame noru įsilieti į tą bendrą džiugų šurmulį. Deja, mums patiki tik šakeles skabyti ir padavinėti pynėjoms. Ką gi, tenka susitaikyti su tokiom menkom pareigom, nors aš jau irgi mokėjau ne blogiau už jas pinti.
Pindamos mergaitės dainuoja. Dainos įvairios, madingos tuo metu. Pagaliau dainuoja ir šiandien žinomą dainą ,,Laukus, miškus ir pievas apgaubia sutema“. Tik dabar nebegirdžiu vieno tos dainos posmo, kurį tada mergaitės dainavo. Jis buvo toks: ,,Svaigau nuo tavo žodžių, apalpau glėbyje. Tu bučiavai man lūpas, šnibždėjai „lelija“. Taip joms bedainuojant iš už bažnyčios kampo kyštelėjo aukšta, akiniuota kapeliono figūra. Mergaitės nepastebėjusios dainavo toliau. Priėjęs kapelionas pradėjo jas labai barti už tokias nepadorias dainas, apkaltino pasileidimu. Visų iškilmingos ir džiugios nuotaikos kaip nebūta, pynėjos nuraudusios ir nuleidusios galvas knerpėsi prie vainikų. Man gi tas posmas įsiminė iš pirmo karto visiems laikams.
Artėjant vyskupo atvykimui, mokytoja, nors jau ir buvo vasaros atostogos, pakvietė mane į mokyklą, įteikė parašytą tekstą, kurį privalėjau išmokti, ir baltai apsirengusi pasveikinti prie apipintų vainikais vartų vyskupą ir įteikti jam gėlių. Gėles reikėjo atsinešti pačiai. Tekstą išmokau, o gėlių, kadangi mes dar neturėjome, gavau iš miestelio laikrodininko Šalčio, kuris jų turėjo įvairių. Mano manymu, puokštė buvo puiki – didelė baltų pilnavidurių ir stambiažiedžių tamsiai vyšninių alyvų šakos.
Kai aš, nešina gražiąja puokšte, atėjau pas mokytoją prie vartų, visi kiti vaikai stovėjo atokiau, mokytoja išraudo, ištraukė iš mano rankų alyvas ir išbarė, kad tokios prastos gėlės. Viena mūsų klasės mergaitė, krautuvininkų dukra Danutė, turėjo raudonų tulpių puokštę. Mokytoja paėmė jos tulpes ir padavė man, o mano alyvas – jai. Abi labai įsižeidėme. Ji dėl to, kad atėmė jos ypatingas gėles, o aš – kad buvo išbrokytos tokios gražios alyvos.
Pasveikinimas praėjo sklandžiai, tik giliai širdyse liko nuoskaudos – man už alyvas, o Danutei – už negalėjimą iš kitų vaikų išsiskirti brangia puokšte. (Beje, aš ir dabar jaučiu silpnybę tamsiai vyšninėms alyvoms, o pamąsčiusi suprantu, kaip netaktišku poelgiu galima įžeisti vaiką, kuris to nepamirš visą gyvenimą, ir kokie turi būti jautrūs mokytojai savo mokinių atžvilgiu.)
Vyskupas suteikė vaikams Sutvirtinimo sakramentą. Reikėjo pasirinkti vardą, taip pat ir krikštamotę. Vardą aš pasirinkau Liuda, nes neseniai buvau skaičiusi apysaką, kurios herojė buvo tuo vardu. (Keistas sutapimas – viena mano profesorė, kuri man liko moters pavyzdžiu visam gyvenimui, buvo Liuda Vaineikytė.)
Krikštamote nesvarstydama pasirinkau mūsų gėlių barstytojų organizatorę Elzbietą, kuriai mama irgi pritarė. Su ja mano pažintis buvo neįprasta. Prieš metus vasaros atlaidų metu aš pamačiau, kaip pašventory moteris, pardavinėdama rožančius, čia pat juos darė. Aš taip ilgai į ją spoksojau, kad ji nebeištvėrusi mane pakalbino. Po pietų nunešiau jai priraškiusi agrastų, o ji man padovanojo smulkučių karoliukų rožančių. Man tai buvo labai brangi dovana – šitoks grožis. Paskui ji pradėjo kalbinti belakstančias mergaites ir burti jas barstyti procesijoj gėles, nes senoji organizatorė vaikus suburdavo tik artėjant atlaidams. Elzbieta ėmėsi organizuoti visą vaikų laisvalaikį, pradėjo mokyti giesmių, eilėraščių. Matyt, ji buvo iš prigimties linkusi į pedagoginį darbą. Atrodo, jos būta vienuolės, tik po vienuolynų išblaškymo apsigyvenusios Kuršėnuose. Kalbėjo ji gražia žemaitiška tarme.Vaikų surinko apie 30. Nepaliko be dėmesio ir berniukų. Jiems padarė popierines lelijas, kurias jie poromis nešdavo procesijos prieky. Pragyveno ji iš rožančių gamybos ir iš knygų įrišimo. Šis darbas man atrodė labai įdomus, nes buvo niekur nematytas. Jos mažame kambarėlyje visada buvo pilna miestelio vaikų.
1944 metų ankstyvą vasarą, prasidėjus atostogoms, Elzbieta ėmėsi kurti spektaklį. Tai buvo, ko gero, jos pačios parašytas sentimentalus vaizdelis apie dvi sesutes, kurių viena buvo labai gera, o kita pikta, ir kaip blogoji atsiverčia ir tampa gera. Aš gavau gerosios vaidmenį. Viską išmokau. Daug kartų repetavom, greitai turėjo būti debiutas, bet... priartėjo frontas, iš miestelio žmonės išsilakstė, karo banga užliejo mūsų ramią ir lėtą kasdienybę. Premjera neįvyko, vietoj jos užgriuvo siaubas.
Persiritus frontui, mūsų organizatorė Kuršėnuose nepasirodė. Taip ir nesužinojome tolesnio jos likimo.Liko tik šiltas dviejų metų bendravimo prisiminimas su vaikystėje švystelėjusia keista, turbūt nelaiminga vieniša moterimi ir nuotrauka albume iš to sutvirtinimo sakramento. Liko ir vienintelis neįvykęs mano „aktorės primadonos“ debiutas.
Svajonė
Ką tik išklausiau, kūrendama savo krosnį, per radiją laidą, kurioje buvo klausiama, kaip žmonės įsivaizdavo savo svajonių išsipildymą. Atsakymų daug ir įvairių. Prisiminiau, kad man buvo pavykę patirti svajonės išsipildymą. Man visą laiką, kiek save atsimenu, labai rūpėjo arkliai. Pirmą kartą tą garsiai pasakiau būdama gal ketverių. Kadangi pas mamą siuvėją labai dažnai ateidavo klientės, o aš žiemą nuolat sukinėdavausi prie močiutės virtuvėje arba prie mamos jos „siuvykloje“, kaip mes vadinome jos darbo kambarį, tai moterys kartais pakalbindavo ir mane.
Kartą viena iš jų manęs paklausė, kuo aš būsiu, kai užaugsiu. Ji, matyt, tikėjosi, kad aš irgi norėsiu būti siuvėja, nes tuomet siuvinėjau ant skiautės mamos nupieštą savo kūrinį. Mama turbūt laukė iš manęs atsakymo, kad būsiu mokytoja, nes mokytojos buvo mamos klienčių elitas, kurios buvo ypač mandagiai aptarnaujamos. Aš gi išpyškinau, kad būsiu veterinarė. Šią specialybę žinojau, neseniai veterinaras pagydė mūsų rauda sirgusį paršelį. Klaususi moteris to nesitikėjo, o mama visiškai apstulbo. Kai paklausė, kodėl, aš visai rimtai paaiškinau, kad gydysiu arkliukus, nes matydavau turguje su pritrintais, žaizdotais pečiais, traiškanotomis akimis arklius prie vežimų.
Praėjus gal metams, kai iš Šiaulių parvažiavęs tėtis pasakė, kad aš turiu broliuką ir patarė parašyti mamai laišką ir paprašyti, kad jį parvežtų, aš jai parašiau tokį: „Neparvežk nei broliuko, nei sesutės, parvežk arkliuką su račiukais“. Įsivaizduoju mamos reakciją... Beje, laišką rašiau pati, nes skaityti jau mokėjau,o rašyti neprisiminiau visų raidžių. Tada atkirpau popieriaus nuo tuščio cukraus maišelio (tiesa, pati mačiau, kad kreivai, bet pataisyti nepavyko – išėjo kitaip kreivas). Pasidėjau ant suolo laikraštį, ant jo popierių ir pieštuku didelėm raidėmis išklojau savo prašymą, vis pažiūrėdama į laikraštį tų raidžių, kurių neprisiminiau, kaip rašyti. Taigi svajonė turėti arklį buvo sena, kaip ir mano amžius.
Kai man sukako dvylika metų, baigėsi karas. Vasaros įkarštyje pradėjo pro mūsų namus traukti gurguolės iš Prūsijos su daugybe prisiplėšto turto. Ko tik ten nebuvo. Vietiniai žmonės, praradę ir taip menką savo turtą, keitė su kareiviais pačius įvairiausius daiktus: baldus, pianinus, siuvamąsias mašinas ir t.t. į samagoną ar lašinius. Vežimus traukė dažnai dideli, nematyti, nukirstomis uodegomis arkliai. Ten buvo visokių – gražių, skurdžių, eržilų, kumelių su kumeliukais ir be jų.
Pavakare, bežiūrint užsikorus ant vartų, gurguolė suskystėjo, galop visai nutrūko, tik blaškėsi vienas išsigandęs ir žvengdamas kumeliukas, aiškiai pasimetęs grūstyj nuo motinos. Čia mane lyg kas pastūmėjęs būtų nušokti nuo vartų ir blykstelėjusi mintis, kad tas našlaitis yra niekieno, tai kodėl jis negalėtų būti mano? Puoliau jį vytis ir visaip šaukti, bet jis vis bėgo ir bėgo žvengdamas. Aš iš paskos. Taip mes nukūrėme apie pusantro kilometro, kuomet jis galiausia išsikvėpė, o ir aš buvau be dvasios ir visa mėlynai raudona. Jis sustojo, aš jį apkabinau už kaklo ir... jau devintame danguje. Bet tas lenktynes matė paplentės gyventojai. Čia priėjo toks diedas, išsitraukė kelnių diržą, užrišo mano našlaičiui ant kaklo ir bandė nusivesti. Mačiusios šią sceną moterys pradėjo jį gėdinti: „Besarmati tu, vaiks sugava, vuo tu atjemi“. Jis, matyt, tikrai susigėdo, pasiėmė diržą, pasakęs „pasiusket jūs su tum kumeliu“, nuėjo.
Man viena moteriškė davė popierinę virvelę, ją užrišusi parsivedžiau kumeliuką namo. Mama, pamačiusi mus, išklausinėjo, iš kur jis, ir bandė mano džiaugsmą numalšinti. Ji aiškino, kad mes negalime jo laikyti, jam reikia pieno, o mes karvės neturime, nėra pievų, kur ganyti, ir dar rado daugybę priežasčių. Vis tiek iš kažkur gautu pienu, jį praskiedę rytmetinėm kruopom, pagirdė ir uždarė tvartelyj. Aš visą naktį buvau laimės viršūnėj, nes tai buvo mano išsvajotas turtas. Sapnavau jį puikiausiu žirgu, mačiau, kaip jį ganau paravėmis, kaip jį glostau, kaip atnešu jam batvinlapių, atiduodu savo duonos riekę, likusią nuo pusryčių, ir kaip jis manęs laukia, grįžtant iš mokyklos.
Rytą tėtis dviračiu kažkur išvažiavo. Apie pietus atvažiavo vienas truputį pažįstamas ūkininkas iš kaimo, įnešė į prieangį maišą miežių ir bidonėlį pieno, o mano svajonę, prisirišęs prie vežimo galo, išsivedė... Buvo neapsakomai liūdna, visą liūdesį išraudojau tolimiausiam sodo kampe už agrastų krūmo. Supratau, kad jį laikyti negalėjome, bet taip norėjau...Vakare niekas apie tą įvykį neprisiminė, aš irgi liūdėjau tylomis.
O visgi vieną naktį aš turėjau išsipildžiusią svajonę – tai nuostabu.. Dabar iš laiko atstumo džiaugiuos, kad aš tai turėjau – geriau valandėlė laimės, negu neturėti jokios svajonės.
Beje, iš tų miežių malūne padarė kruopų ir mes ilgai kas rytą turėjome pienu užlietų kruopų sriubos su duona pusryčiams. Apie tai, iš kur tos kruopos, niekas nė karto neprisiminė, aš irgi valgydama tik retkarčiais atsidusdavau, prisiminus savo švelniąją svajonę.