
Naujausios
Atsiųsta paminėti
J. Kiriliauskas yra intrigos meistras, todėl tikėjausi surasti ją ir šioje, regis, labai rimtai temai skirtame leidinyje. Ir neapsirikau, nes autorius lieka ištikimas savo kūrybinei idėjai neįsprausti skaitytojo į siaurus istorijos rėmus, jis siekia neapsiriboti siaura Kuršėnų erdve. Knygoje vaizdžiai pasakojama ir nevengiama nusikelti į ugniagesių patrono Šv. Florijono laikus Romos imperijoje, primenamos šio romėnų kariuomenės raštininko pastangos išgelbėti savo krašto žmones nuo vergijos ir pražūties.
Autorius rašo apie Lietuvos ugniagesybos ištakas, aprašo net gaisrų gesinimo techniką (iliustruoja gausiais vaizdingais pavyzdžiais), gaisrininkų organizacijas Šiaulių krašte, žymiausius gaisrus pasaulyje ( Romos gaisras Antikoje, Londono 1666 m. gaisras, Didysis Bostono gaisras 1872 m., ) ir Kuršėnų krašte, kur aprašomas gaisras Kuršėnuose 1840 m., dideli XX a. gaisrai krašte 1904 m., du didžiuliai gaisrai Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metais, kada sudegė du trečdaliai Kuršėnų.
Autorius primena, kad pirmąsias ugniagesių komandas miestuose steigė verslininkai, tarp jų ir Chaimas Frenkelis, 1908 m. odų fabrike Šiauliuose įkūręs ugniagesių komandą iš 30 darbininkų, apmokytų gesinti gaisrus. Knygoje primenami ir kurioziški gaisrai, gaisrininkų legendos apie gesintojus ir ...padegėjus.
Knygos sutiktuvėse dalyvavo ne tik kuršėniškiai, buvę gaisrininkai savanoriai, bet ir knygos iniciatoriai, Kuršėnų gaisrininkų ir gelbėtojų komandos vadovai, pats Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis, negailėjęs gerų žodžių autoriui, bet kartu palinkėjęs susirinkusiems išlikti budriems, linkėdamas stiprinti bendruomeniškumo jausmą, nes nelaimės ateina netikėtai. Beje, knygos pristatymas sutapo su gaisru Alytuje, kur didvyriškai su liepsnomis kovojo K. Bautronio brolio, Alytaus APGV viršininko Algirdo Bautronio vadovaujamos komandos ugniagesiai.
Autorių sveikino ir kiti knygos rengimo pagalbininkai, konsultantai, liudininkai: dabartinis Šiaulių APGV Kuršėnų komandos viršininkas Gintaras Daujotas, jo pavaduotojas Ričardas Kazlauskas. Daug vertingos medžiagos, prisiminimų, fotografijų autorius sulaukė iš gaisrinės istorijos liudininkų Šiaulių krašte: Kęstučio Ščepono, Kęstučio Simanausko, Antano Kybarto, Rolando Spulgino, Kazimiero Putramento. Medžiagos apie tarpukario ir pokario ugniagesius savanorius J. Kiriliauskui pateikė kuršėniškė Malvina Mikuckytė-Žilėnienė, Stasys Liniauskas.
Siekdamas objektyvumo, tikslumo J. Kiriliauskas, rašydamas knygą, pasitelkė net 160 bibliografinių šaltinių, taigi išlasiojo visą tarpukario Lietuvos ir šių laikų spaudą, interneto platybes. Čia jam padėjo ir anksčiau autoriaus parašytų knygų šaltiniai, ypač tie, kuriais autorius naudojosi rengdamas istorinę plačios apimties knygą "XIX a. -XX a. pirmosios pusės Kuršėnai. Gyvenimo fragmentai, laikas ir žmonės" (2014).
Knygos autorius - ne tik istorikas, bet ir rašytojas, literatūros, kino žinovas, todėl naujojoje knygoje randa vietos įtikinamai ir argumentuotai kalbėti apie gaisrininko teigiamą įvaizdį visuomenėje ( šia tarnyba Lietuvoje labiausiai pasitiki visuomenė), prie kurio daug prisideda ir kino formuojamas ugniagesio gelbėtojo įvaizdis ( M. Formano "Gaisrininkų balius" , "34-asis greitasis", "Gaisras" ir kt. Knygos pabaigoje autorius pristato L. Jakimavičiaus eiliuotą kūrinį "Gaisrininkų legendos".
Knygą pagyvina, suteikia jai tikslumo, objektyvumo daug iliustracijų, nuotraukų, lentelių, kuriose pateikiama išsami statistika apie Lietuvos, Šiaulių rajono priešgaisrinės tarnybos veiklą, vadovus, ugniagesius.
Įsitikinęs, kad J. Kiriliausko kompiuteryje, arba kaip anksčiau sakydavo - "ant rašytojo darbo stalo" jau gimsta naujos knygos apmatai. Tuo tikėjo ir gausiai susirinkę Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyriaus nariai, Lietuvių kalbos draugijos pirmininkė prof. Genovaitė Kačiuškienė, LRS vicepirmininkės Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė, linkėję saugoti gimtąjį žodį ir jį kūrybingai pasitelkti tekstuose. Renginį praturtino Ramūno Snarskio sukurtas dokumentinis filmas apie Kuršėnų ugniagesius, Kuršėnų moksleivių draminė kompozicija ir muzikos intarpai.
Knygos dizainerė - Sigita Valančiūtė, viršelyje panaudotas žinomos kuršėniškės tautodailininkės Almos Stugienės karpinys, o knygą išleido UAB "Litera". Knygos pratarmėje autorius primena, kad kai kurių knygų sausokas turinys, specifinės temos skaitytojų "neužkabina". Šiam leidiniui tai negresia, bet intriga išlieka, nes knyga išleista tik 100 egzempliorių tiražu, o tai skubins ją kuo greičiau radus įsigyti. Be to, lieka dar viena intriga - kodėl knygos pavadinime esti žodis "legionas"?